(11.20 hodin)
(pokračuje Zbyněk Stanjura)

Já jsem slíbil vaší kolegyni, že nechám zpracovat, když podle mě je to administrativa navíc, nechám zpracovat kompletní statistiku za celé období, kdy, od kterého kraje žádost přišla a kdy byla uhrazena, protože to je takové jako jedna paní... S hejtmanem jsem o tom nemluvil, nikdo si nestěžoval. Takže je fakt velmi těžké, teď velmi těžké reagovat, když nevíme, jak dlouho je ta faktura neuhrazená. To je přece klíčové. Online to prostě nejde.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Tím jsme vyčerpali faktické - a přece jen, pan poslanec Okleštěk se přihlásil k faktické poznámce. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ladislav Okleštěk: Děkuji za slovo. Pane ministře, mě potěšila vaše nabídka a já bych poprosil o tu statistiku právě těch plateb, jak probíhají. A pak samozřejmě, pokud to je do 10 dnů, tak s tím problém nemám. Já jsem tady slyšel, že není žádný dluh, na kraji jsem slyšel, že ten dluh je, takže mohli mě na kraji informovat s nějakým časovým skluzem. A pokud dostanu tu informaci, samozřejmě beru zpět. Ale pokud to tak není, samozřejmě si za svým stojím.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Tím jsme vyčerpali faktické poznámky a vracíme se do rozpravy, kde je přihlášená paní poslankyně Jana Hanzlíková zatím jako poslední. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych ráda svým příspěvkem přenesla vaši pozornost do trochu tedy jiné oblasti, než tu byla teď diskutována, a to do oblasti vyplácení dávek. A chtěla bych říct, že jsem velmi ráda, že se tímto tiskem přistoupilo k upřesnění podmínek pro výplatu humanitární dávky a také dávky na podporu bydlení, takzvané dávky pro solidární domácnost. Také kvituji systém takzvaných zranitelných osob, protože stejně tak jako pro naše české občany vždy prosazuji, že musíme dbát na to, aby zranitelné skupiny měly speciální podmínky, tak samozřejmě to platí i v tomto případě.

Ale je potřeba tady upozornit na to, že tyto dávky se vyplácí na pobočkách Úřadu práce, a to je tady poslední dobou takový evergreen. Řešíme to opravdu velmi často na výboru pro sociální politiku, protože zaměstnanci Úřadu práce jsou opravdu dlouhodobě a významně přetížení. To, co museli zpracovat za minulý rok, to bylo tak obrovské skokové navýšení, které se historicky na úřadech práce nikdy nevyskytlo. Navíc samozřejmě to nejsou jenom dávky, které se týkají uprchlíků z Ukrajiny, ale jsou to nové dávky, jako bylo třeba vloni vyplacení pětitisícového příspěvku, což jsou samozřejmě všechno velmi pozitivní věci, s kterými souhlasíme, ale musí se nějakým způsobem zprocesovat, a to je pro přetížené pracovníky Úřadu práce opravdu problém. Navíc tím, že se také jedná o problém toho, že z úřadů práce odchází lidi a že se opravdu velmi těžce daří nabírat nové, se ten problém příliš nedaří řešit.

Za pravdu mi v podstatě dává teď čerstvý dopis odborových organizací, který se hodně zabývá digitalizací, protože ač s ní samozřejmě souhlasíme, a asi až to vše bude vychytáno, tak to nějaké úspory času přinese, ale v současné době si na to zaměstnanci Úřadu práce ještě stěžují a v podstatě jim to přináší třeba ještě větší práci. Takže to je můj apel na Ministerstvo práce a sociálních věcí, že i když tady samozřejmě ten tisk bude schválený, tak aby se nezapomínalo na to, tyhle věci řešit a pomoct opravdu pracovníkům úřadu práce, aby se vše zvládlo.

Podobný problém ještě vidím u okresních správ sociálního zabezpečení a posuzování zdravotního stavu lidí s dočasnou ochranou, protože opět je to dlouhodobý problém, kdy je opravdu významný nedostatek posudkových lékařů, a samozřejmě jakýkoliv další počet lidí, kteří potřebují posoudit svůj zdravotní stav, se na té přetíženosti práce bude objevovat. Takže, prosím, apeluji na ministerstvo a jenom jsem chtěla při třetím čtení opravdu na tyto dvě rizikové oblasti upozornit. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně.

Mám zde jedno oznámení. Pan poslanec Lochman, omluvený od 11 hodin, svoji omluvu ruší.

Prosím, paní poslankyně se hlásí do rozpravy nebo s faktickou? Do rozpravy. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji za slovo. Já bych jenom chtěla avizovat - že prakticky za chviličku máme hlasovat - že jsme nedostali odpověď od ministra pro místní rozvoj ohledně zajištění bydlení pro lidi, kteří budou opouštět po těch 150 dnech nouzové ubytování. Já si myslím, že by se tady k tomu měl on jasně vyjádřit, a že všichni poslanci obdrželi i dopis od Svazu měst a obcí, kde se na to jasně upozorňovalo. Předpokládám, že omluven není, tak já nevím, jestli teď přerušit schůzi, aby se nám k tomu vyjádřil. Já si myslím, že to je docela důležité. Spadá to do jeho rezortu, je to místopředseda vlády, a já jsem předpokládala, že tady právě byl dnes přítomen, že se nám k tomu vyjádří. My jsme to i avizovali, takže - já už vidím pana ministra, tak doufám tedy, že si na nás udělá čas a že se nám k tomu nějakým způsobem vyjádří.

A při té příležitosti si totiž chci počkat, co nám řekne, a popřípadě jsme připraveni tam dát nějaké doprovodné usnesení, protože my chápeme - já jsem o tom mluvila i s panem ministrem práce a sociálních věcí - že přišli s tím návrhem, ale z druhé strany musíme i pomoci těm starostům, jakým způsobem to tedy budou v městech, obcích řešit. Takže já bych chtěla slyšet ten návod a vůbec reakci na ten dopis ze strany pana ministra pro místní rozvoj. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. S faktickou poznámkou se přihlásil pan poslanec Okleštěk.

Omlouvám se, pane ministře, vy jste chtěl s faktickou nebo... Děkuji.

Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ladislav Okleštěk: Děkuji, takže pro pana ministra Stanjuru. Dne 9. ledna, faktura 22 milionů, neproplacena, a 14. února, 24 něco, takže dohromady téměř 47 - tak to je 10 dnů, to dneska ještě respektuji. Ale podívejte se na to. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s přednostním právem vystoupí pan ministr Jurečka. Prosím.

 

Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí a ministr životního prostředí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové, já si dovolím tady teď i v řádné rozpravě v závěru vystoupit a ještě říct některé důležité skutečnosti. Jednak opravdu tento tisk je dalším jasným posunutím naší konkrétní pomoci jako celé společnosti České republiky tak, abychom ty parametry ještě lépe upravili, zpřesnili je, vytvořili prostor i pro lepší, férovější podmínky z hlediska opravdu kontroly těch, kteří o pomoc žádají, zdali nemají ještě nějaké jiné příjmy, aby ta pomoc opravdu byla adresná tam, kam je potřeba. Zároveň je tady v tomto tisku jasné vymezení zranitelných skupin, jako jsou třeba rodiče s malými dětmi do tří let, jako jsou lidé důchodového věku nebo jako jsou třeba lidé a osoby se zdravotním postižením.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Omlouvám se, pane ministře. (Sál náhle ztichl.) Děkuji, kolegové, kolegyně, děkuji za ztišení. Prosím, pokračujte.

 

Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí a ministr životního prostředí ČR Marian Jurečka: Děkuji, děkuji velmi. Takže to je opravdu to klíčové, na co máme upírat naši pozornost, a zároveň je to také důležitým vzkazem do celé ukrajinské komunity válečných uprchlíků v České republice, že vědí, že ty podmínky se budou upravovat. Bude tady tříměsíční přechodné období a máme tady jako vláda nástroje případně také na konci června tu situaci vyhodnotit a ještě třeba upravit a prolongovat, například podporu pro solidární domácnosti. Ale tento vzkaz je v tento okamžik jasný v tom, aby především lidé, kteří jsou dneska v tom takzvaném režimu nouzového ubytování, nepatří mezi zranitelné skupiny obyvatel, tak aby oni věděli, že mají změnit některé své chování a směřovat za prvé na trh práce... ***




Přihlásit/registrovat se do ISP