(11.50 hodin)
(pokračuje David Štolpa)

EET významně zvyšuje důvěru zákazníků v prodejce, který tak získává jistotu, že DPH, které v ceně za zboží či služby platí, je skutečně odváděna státu. Samotná účtenka je tak vlastně transparentním účtem, který odstraňuje mezi zákazníkem a prodejcem podezření z podvodu. Na druhou stranu prodejce si tak vytváří dobré vztahy se zákazníky, má lepší přehled o svých tržbách, skladovém hospodářství a často tím také eliminuje podvody svého personálu. Přestože je EET až do konce roku 2022 dobrovolná, cirka 60 % podnikatelů eviduje dál, což o něčem svědčí. Ptal se někdo těch firem? Firmy by třeba uvítaly, kdyby výměnou za setrvání v EET získaly výhody. Stimulovat dobrovolnou evidenci tržeb je možné například slevou na dani z příjmu nebo prodloužením některých lhůt, v nichž jsou poplatníci a plátci povinni podávat přiznání nebo hlášení, mohli by také snížit frekvence těchto reportingových povinností, nastínil například šéf odboru legislativy, práva a analýzy Hospodářské komory Ladislav Minčič.

Elektronická evidence tržeb tak vlastně nevadí nikomu, koho se týká. Z nějakého důvodu vadí jen a pouze současné vládní koalici. A proč? To je myslím nade vše jasné. Co ale zdá se nevadí, je propad příjmů státního rozpočtu, které byly na EET navázány. Ročně se jedná zhruba o 14 miliard. Kdyby ministr financí odmítal zavést třetí a čtvrtou vlnu, ještě bych to dokázal pochopit, protože politika často vítězí nad zdravým rozumem, jak jsme často svědky. Ale proč ruší i zaběhlou první a druhou vlnu? EET jednoznačně splnila očekávání a narovnala podnikatelské prostředí v České republice. Eliminace nekalé konkurence a vytvoření podmínek pro férové podnikatele byly i důvodem, proč byla EET od začátku podporována většinou profesních a odborových asociací, komor a svazů. Nenacházím jediný důvod, proč elektronickou evidenci tržeb zrušit, proto budu hlasovat proti tomuto návrhu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Také děkuji. Nyní vystoupí paní poslankyně Berenika Peštová a připraví se paní poslankyně Monika Oborná. Nicméně protože paní poslankyně Peštová není v sále, ztrácí pořadí. (Poslankyně Peštová právě vběhla do sálu.) Už jste to stihla? Nicméně, paní poslankyně, tím, že jste opravdu nebyla v tu chvíli v sále, tak už jsem vás musela dát naspod. Omlouvám se, ale skutečně to tak funguje.

Paní poslankyně Oborná je nyní na řadě. Prosím. Připraví se pan poslanec Nacher, ten bude další přihlášený. Prosím.

 

Poslankyně Monika Oborná: Děkuji za slovo. Hezký den, vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený pane ministře. Dovolte, abych se i já velmi, velmi stručně vyjádřila ke zrušení EET.

Samozřejmě chápu, jsme ve třetím čtení. Rozumím, že asi váš názor nezměníme. Nicméně co nechápu, že odmítáte ponechat EET alespoň na dobrovolné bázi. Já jako členka hospodářského výboru bych chtěla, aby zde zazněl hlas Hospodářské komory, protože to považuji za velmi důležité. Někteří kolegové už to zde zmiňovali. Vlastně paradoxně tím svým rozhodnutím jdete proti zástupcům podnikatelů, protože právě jeden z významných hlasů pro podporu dobrovolné evidence zní z Hospodářské komory. Stát by mohl díky dobrovolné evidenci tržeb cíleně oceňovat transparentně fungující podnikatele namísto plošného demotivujícího projevování nedůvěry ke všem podnikatelům en bloc, říká tiskový mluvčí Hospodářské komory. V obecné rovině Hospodářská komora myšlenku EET podpořila, neboť v ní vidí stejně jako ostatní kritici rušení evidence opatření, jak omezit nekalou konkurenci, respektive narovnat podnikatelské prostředí. Cituji: Podnikatelé, kteří zatajují tržby, a tedy neplatí daně ani zdravotní a sociální pojištění, jsou nepochybně zvýhodněni vůči těm, kdo jsou řádnými plátci. To jsou konkrétní věty, které zní z Hospodářské komory, která zastupuje právě podnikatele.

Na to upozorňuje také Miroslav Lukeš z Fintech asociace: Celou řadu zákazníků těšilo, že podnik, kam přišli, jedná podle pravidel a stejně jako oni platí daně. Řada podnikatelských svazů chce zachovat EET právě proto, že chtějí ukázat, že nejsou příživníci, kteří státu neplatí daně, a že jejich sektor je poctivý, doplňuje Miroslav Lukeš. Zároveň odmítá zdůvodnění Ministerstva financí, že stát přichází ročně kvůli provozu systému o 0,5 miliardy korun a podnikatelé kvůli nutné údržbě systému o dalších 1,5 miliardy.

Tohle je jasný názor a vzkaz právě od lidí, kteří zastupují podnikatele. A já opravdu nechápu, že tato vláda přichází s návrhem na úplné zrušení EET a nezanechá alespoň dobrovolnou evidenci tržeb.

Chtěla bych zde také připomenout, že EET podpořila celá řada podnikatelských svazů i samotných podnikatelů, kteří - opakuji - žádají alespoň jeho zachování v dobrovolné formě. EET podnikatelům pomáhá s vedením účetnictví a v neposlední řadě i při kontrole zaměstnanců. EET se osvědčilo jako projekt úspěšný, jako projekt, který vedl k narovnání podnikatelského prostředí. A já jsem přesvědčená, že bychom měli tyto názory lidí z praxe vyslyšet, a ještě jednou prosím zvážit alespoň podporu dobrovolného zachování elektronické evidence tržeb. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A nyní měl být na řadě pan poslanec Patrik Nacher, opět ho nevidím v sále, takže také ztrácí pořadí. Nyní tedy paní poslankyně Margita Balaštíková, taktéž nepřítomná v sále, čili paní poslankyně Berenika Peštová přichází na řadu. Připraví se pan poslanec Martin Kolovratník potom. Prosím, paní poslankyně, ujměte se slova.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo. Jelikož vládnoucí koalice tedy nechce poslouchat hlas opozice, tak já jsem si taky samozřejmě připravila, nebo podívala jsem se do novin, co se kde všude píše o tom, a našla jsem si článek, kdy se k tomu vyjadřují odborníci. Téma zrušit EET je chyba, tvrdí odborníci. Když tedy ne nás, tak aspoň tento článek bych tady ráda přečetla, aby bylo zřejmo a patrno, že to není jenom boj náš, ale boj za ty, kteří to opravdu chtějí.

Stát přijde o možnost průběžného sledování stavu ekonomiky v jednotlivých oblastech podnikání i regionech republiky. S ohledem na dosavadní nemalé investice ze strany podnikatelů, vybudovaný aparát veřejné správy, pokrok v digitalizaci a další výhody, které elektronická evidence tržeb přináší, je namístě ji zachovat, a to přinejmenším na dobrovolné bázi. Poslaneckou sněmovnu čeká rozhodnutí o osudu elektronické evidence tržeb. Podle odborníků z poradenské skupiny Moore Czech Republic si stát jejím zrušením odřízne potenciální nástroj pro snadnou alokaci dotací v návaznosti na výši evidovaných tržeb a zlikviduje již vybudované důvěryhodné úložiště účtenek, které by mohlo být základem pro standardizaci elektronické účtenky. Navíc podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové z hnutí ANO přijde stát o 12 až 13 miliard korun ročně, pokud EET definitivně vypne.

Proti zrušení je i Hospodářská komora, to již bylo i přede mnou řečeno. Cituji: Neodstraňoval bych to, po čem je ze strany řady podnikatelů poptávka a co podle nich funguje, protože to narovnává podnikatelské prostředí a přispívá k nestranné digitalizaci státu. Odmítnutí veškeré podpory těm, co o evidenci stojí, by byl krok zpět, nemluvě o promarněných stamilionových nákladech na straně státu i soukromého sektoru, uvedl již dříve v rozhovoru pro FokusOn Ladislav Minčič, ředitel odboru legislativy práva a analýz Hospodářské komory. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP