(16.40 hodin)

 

Poslanec Ivan Adamec: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové, já bych se neozval. Ale "rádi bychom podali veto" není pro mě to, že podáváme veto. To fakt češtinsky nejde dohromady. Já bych poprosil tedy, jestli by mohl kolega Juchelka znovu vystoupit a upřesnit tento pojem. Já to říkám proto, aby nedošlo k nějakému zpochybnění poté.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ano, dobře. Poprosím tedy pana kolegu o upřesnění.

 

Poslanec Aleš Juchelka: Já také děkuji. Řeknu to češtinsky správně. Dávám veto jménem dvou klubů - hnutí ANO a SPD - na to, aby se to projednávalo ve zkráceném paragrafu 90. Děkuji moc.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní tedy v rámci obecné rozpravy budeme pokračovat v rámci řádně přihlášených. Jako první vystoupí Marie Jílková a připraví se paní poslankyně Lucie Šafránková. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Marie Jílková: Děkuji za slovo. Vážené poslankyně, vážení poslanci, vážený pane předsedající, dovolte, abych vás v souvislosti s projednávaným zákonem informovala blíže o ustanovení, které mění zákon o nemocenském pojištění v oblasti takzvané otcovské dovolené, která je poskytována v rozsahu dvou týdnů po narození dítěte. Nově se zavádí nárok na otcovskou i při narození mrtvého dítěte nebo při úmrtí novorozence. Jedná se o úpravu, která pomůže asi 500 rodinám ročně. Alespoň trochu pomůže rodičům, kteří se dostali do bolestné situace, kdy se jim narodilo mrtvé dítě. Ze dne na den se jim zhroutil svět a oni se s touto situací musí vyrovnávat. Ženy mají v tomto případě nárok na mateřskou dovolenou, muži nemají nic. Mohou si vzít dovolenou ze zaměstnání, mohou se zhroutit a jít na nemocenskou, mohou se tvářit, že se nic nestalo. Ale i otcové jsou plnohodnotní rodiče a otcové mají emoce a potřebují je zpracovávat. Jejich odsouvání se projeví později a často destruktivněji a s větší silou. Dostatečná přítomnost druhého rodiče v procesu truchlení je základní součástí vypořádání se ze ztrátou. Podle dostupných výzkumů jsou to nejvíc muži, kteří jsou více ohroženi rizikovým chováním, vznikem závislostí nebo i sebevraždami. K tomu často směřují z důvodu nezvládnutého procesu truchlení. Muži si méně často říkají o podporu, méně vyhledávají odbornou pomoc a méně využívají sítě mezilidských vztahů ke zmírnění dopadů ztráty.

Přijetí této úpravy by znamenalo velký krok směrem k potřebám rodin, které tímto procházejí. Náklady pro stát jsou v tomto případě minimální. Jedná se asi o maximálně 500 případů ročně. Odhadem je to asi 6 milionů korun. Kvituji, že ministerstvo zareagovalo velmi pružně a můj návrh na tuto úpravu do balíčku změn zapracovalo, a vás prosím o podporu této změny. Děkuji. (Potlesk z pravé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji, paní poslankyně. Nyní vystoupí paní poslankyně Lucie Šafránková, připraví se pan poslanec Šimon Heller. Prosím.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji vám za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, kolegové, za SPD bych ráda řekla, že tento návrh podporujeme. Zároveň ale požadujeme, aby bylo možno k němu podávat pozměňovací návrhy. To hlavně z toho důvodu, že vládou navrhované zvýšení příspěvku na mobilitu o pouhých 350 korun považujeme v kontextu současné situace za naprosto nedostatečné a chceme, aby bylo výrazně vyšší. Za hnutí SPD proto navrhuji tři varianty, jak tento příspěvek zvýšit. Na 2 200 korun měsíčně, na 1 650 korun nebo případně alespoň na 1 100 korun měsíčně.

Vládní koalice již dlouhou dobu odmítá ve Sněmovně projednat samostatný návrh hnutí SPD na zvýšení této sociální dávky. Navíc v posledních měsících velmi citelně roste inflace, která je mimo jiné tažená i rapidním růstem cen pohonných hmot, zvyšují se i ceny jízdného. Tedy zboží a služby, na jejichž úhradu je příspěvek na mobilitu primárně určen. Samozřejmě významně rostou i další základní životní náklady. To ve svém úhrnu poškozuje nejvíce nízkopříjmové občany, včetně osob se zdravotním postižením. Ve světle tohoto vývoje je tudíž vládní návrh na zvýšení příspěvku na mobilitu již absolutně nedostatečný. Proto v SPD navrhujeme tři zmíněné varianty jeho výraznějšího zvýšení, což by našim zdravotně postiženým spoluobčanům alespoň částečně dorovnalo neustálé zvyšování cen a u držitelů průkazů ZTP/P by konečně po deseti letech vrátilo výši tohoto příspěvku na úroveň roku 2012, kdy tehdejší asociální vláda ODS a TOP 09 tuto sociální dávku zcela nesmyslně snížila.

Chceme, aby o našich návrzích Sněmovna veřejně hlasovala, a v zájmu našich zdravotně postižených spoluobčanů vás prosím o jejich podporu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní je řádně přihlášen pan poslanec Šimon Heller. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Šimon Heller: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně a kolegové, já bych rád krátce vystoupil k tématu pohřebného pro nenarozené děti, které tady bylo zmíněno a které se nově v novele objevuje. Drtivá většina z vás, jak tady sedíte, jste tátové nebo mámy od rodin. Kdo ne, tak máte svoji rodinu. Řada z vás zažila mnoho bolestivých zkušeností. Ať už těch konkrétních, o které teď mluvím já, se svými dětmi, nebo jste to zažili u svých sourozenců nebo u svých sestřenic. Právě takto k vám chci mluvit, protože jsem přesvědčen, že tato novela není o tom, jaký máme kdo politický dres, ale je o tom, že je potřebná a je dobrá. Jedná se o zákon, který tady nevymyslelo pár poslanců v kanceláři, ale o zákon, který vznikl takzvaně zezdola, reálně od potřeb lidí, kteří to prožili, od organizací, které těmto lidem pomáhají. Ti přinesli tenhle impuls, a proto ho tady dneska budeme projednávat.

Jaká byla cesta? Do 1. ledna roku 2017, pokud se vám narodilo mrtvě narozené miminko, které nesplňovalo parametry, konkrétně 500 gramů, tak jste si ho nemohli vyžádat k pohřbení. Prostě nemocnice vám ho nemohla vydat. Díkybohu za to, že v roce 2016 byla přijata novela zákona o pohřebnictví, kde tato možnost je zavedena, a rodiče, pokud se rozhodnou, že chtějí pohřbít své miminko, tak mají na to právo, můžou si ho vyžádat a můžou ho pohřbít. Dnešní novela reaguje na to, že zákon o pohřebnictví platí stále stejně, ale taková rodina ve chvíli, kdy je to klasifikováno nikoliv jako mrtvě narozené dítě, ale je to klasifikováno jako potrat, tak není možné žádat o dávku pohřebného 5 000 korun. To znamená, je tady jistá linka, kdy ve chvíli, kdy o jeden gram mrtvě narozené miminko přesáhne tu danou hranici, může žádat o dávku, pokud ne, tak nikoliv. Touto novelou chceme tohle napravit a otevřít dveře všem, kteří chtějí pohřbít své miminko, kteří chtějí projít procesem truchlení touto cestou. Touto novelou je zahrnujeme do tohoto příspěvku a mohou žádat 5 000 korun.

Jak jsem zmínil na začátku, jsem přesvědčen, že u tohoto bodu je úplně jedno, jaký kdo má politický dres, protože jsem přesvědčen, že důstojnost člověka nám všem tady v Poslanecké sněmovně leží na srdci a že s tímto bodem budete souhlasit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Ještě se hlásí paní zpravodajka s přednostním právem. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Pavla Golasowská: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vzhledem k tomu, že v obecné rozpravě bylo vzneseno veto na to, aby se návrh zákona projednal a vyslovil s ním souhlas již v prvém čtení, navrhuji zkrátit čas na projednání na 12 dní mezi prvním a druhým čtením. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dvanáct dnů, poznamenal jsem si to správně? Dvanáct dnů, děkuji. Ptám se, zda se někdo další hlásí do obecné rozpravy? Nikoho nevidím. V tom případě končím obecnou rozpravu a ptám se, zda si chce pan ministr nebo paní zpravodajka vzít závěrečné slovo? Není tomu tak. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP