(16.40 hodin)
(pokračuje Josef Kott)
A jenom ještě na okraj. Ti, kteří tady byli v minulém volebním období, si dobře pamatují, že jsme v podstatě ve shodě prosadili navýšení finančních prostředků na pozemkové úpravy, že jsme navýšili financování pro zadržování vody v krajině pro tvorbu krajinotvorných prvků. A myslím si, že teď máme šanci to nastavit tak, abychom i tyto peníze, které v rozpočtu Ministerstva zemědělství jsou, byly využity a zprocesovány tak, aby to v krajině nakonec bylo vidět.
Takže ještě jednou děkuji a myslím si, že budeme všichni podporovat prodloužení lhůty o 30 dnů na 90 dnů. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Ano, děkuji. Já už těch 90 dnů zde mám registrováno, o tom budeme hlasovat až v závěru.
Tak já se dívám, jestli někdo ještě má zájem vystoupit v obecné rozpravě? Pokud nikdo, tak tímto končím obecnou rozpravu.
Máte, pane ministře, zájem o závěrečné slovo? Nikoliv. Pan zpravodaj? Ano.
Poslanec Vít Vomáčka: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, jsem velmi rád, že během projednávání zákona o zeměměřictví jsme se dozvěděli, že Eva Decroix, prostřednictvím předsedajícího, má kukadla jak zrcadla. Já bych chtěl ocenit, prostřednictvím předsedajícího, že paní kolegyně Peštová má hlásek jako konipásek. A jsem velmi rád, že jste se nakonec sešly a společně to řešíte, ač to vypadalo vyhroceně. (Poslankyně Decroix hovoří s poslankyní Peštovou u její lavice.) A takhle by to mělo být. Takže děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji za shrnutí.
A budeme se tedy nyní zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zemědělskému výboru jakožto výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako garančnímu než zemědělskému? Nikdo. Takže budeme za chviličku hlasovat, já přivolám kolegyně a kolegy.
Hlasujeme o tom, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zemědělskému výboru jakožto výboru garančnímu.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování 15, přihlášeno 137, pro 119, proti 1. Výsledek: přijato.
Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Ptám se tedy, jestli někdo má návrh na přikázání dalšímu výboru nebo výborům k projednání? Nevidím nikoho.
V tuto chvíli se musíme vypořádat ještě s návrhem na prodloužení lhůty, a to o 90 dní. Vzhledem k tomu, že to je o 90 dní, tak je třeba souhlasu navrhovatele, takže se ptám navrhovatele. (Námitka poslance Bendy: Na 90 dní.) Na 90 dní, o 30 dní na 90 dní, já se omlouvám, já jsem měl zaznamenáno.
Můžeme tedy přistoupit k hlasování o prodloužení lhůty o 30 dní na 90 dní.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování 16, přihlášeno 138, pro 125, proti 1. Výsledek: přijato.
Tímto ukončuji tento bod.
Přecházíme k bodu dalšímu a to je
6.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 73/2012 Sb., o látkách,
které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 75/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede paní ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Poprosím o klid v sále a paní ministryni o úvodní slovo. Máte slovo.
Ministryně životního prostředí ČR Anna Hubáčková: Dobré odpoledne, vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci. Vláda předkládá do Poslanecké sněmovny návrh novely zákona o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech, ve znění pozdějších předpisů. (Hluk v sále.) Tento návrh zákona...
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já vás přeruším, paní ministryně, a poprosím všechny v sále o klid. Děkuji mockrát.
Ministryně životního prostředí ČR Anna Hubáčková: Tento návrh zákona byl předložen už v minulém roce. Prošel připomínkovým řízením, všechny připomínky byly vypořádány, návrh zákona byl schválen 25. listopadu 2021 a již nestihl být schválen a projednán parlamentem. Nyní je předkládán ve stejném znění, ve kterém byl předložen minulý rok.
Cílem návrhu zákona je na základě zkušeností vzešlých z praxe s nakládáním s regulovanými látkami a fluorovanými skleníkovými plyny odstranění některých nedostatků platné právní úpravy, které povede k efektivnějšímu nakládání s těmito látkami, efektivnějšímu výkonu státní správy a snížení administrativy.
Navrhuje se zejména:
1. Prodlužuje se lhůta pro předání držených regulovaných látek ke zneškodnění.
2. Činnost zneškodňování a regenerace fluorovaných plynů se nově podmiňuje povolením namísto vydání certifikátu.
3. Nově je upraven zákaz nakládání s nádobami na jedno použití, které se objevují na jednotném evropském trhu z nelegálního dovozu.
4. Je upraven požadavek na podobu celního prohlášení dovozce fluorovaných plynů tak, aby mohlo být lépe kontrolovatelné dodržování přidělených množstevních kvót.
5. Mění se způsob vydávání certifikátů nutných pro nakládání s regulovanými látkami a F-plyny za účelem zjednodušení a zefektivnění systému vydávání certifikátů.
6. Nově je rozlišováno, zda výkon regulovaných činností bude podmíněn certifikátem vydaným hodnotícím a certifikačním subjektem nebo povolením ze strany Ministerstva životního prostředí.
7. Je zúžen obsah údajů informačního systému certifikovaných osob jen na nezbytně nutné údaje s cílem snížení administrativní zátěže dotčených osob.
8. Jsou upravena některá sankční ustanovení v návaznosti na novou úpravu povinností.
Děkuji vám tímto za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji paní ministryni a prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro prvé čtení, paní poslankyně Eva Fialová. Máte slovo.
Poslankyně Eva Fialová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení ministři a paní ministryně, děkuji za slovo. Paní ministryně představila základní cíle tohoto návrhu zákona a já bych vás ráda seznámila, aby mohly být tyto cíle splněny, co nás k tomu vede a proč je nutné k této právní úpravě přistoupit. Jak již bylo řečeno, tento návrh zákona je už z minulého volebního období a byl rozeslán nám poslancům novou vládou již 9. 12. 2021. ***