(12.00 hodin)
(pokračuje Martin Kupka)
Možnosti spolupráce se San Marinem jsou samozřejmě vzhledem k velikosti tamního trhu omezeny. Česká republika přistoupila historicky ke sjednání pouze smlouvy upravující výměnu informací v daňových záležitostech a po určité době, kdy ze sebe San Marino jasně smylo nálepku daňového ráje, souhlasila Česká republika se sjednáním smlouvy upravující zamezení dvojímu zdanění. San Marino představuje pro české investory a vývozce řadu možností. Mezi nejvýznamnější položky českého vývozu patří elektrické generátory, nápojové sklo či stolní skleněné výrobky. S ohledem na to, že San Marino je významnou turistickou destinací, jsou jejich perspektivním vývozním artiklem například upomínkové předměty a broušené skleněné výrobky.
Tato komplexní daňová smlouva pokrývá zdaňování a vyloučení mezinárodního dvojího zdanění všech možných druhů příjmů a majetku. Standardně také upravuje základní formy spolupráce mezi příslušnými úřady obou zemí a rovněž tak zásadu nediskriminace. Smlouva umožní neformální řešení sporů případně vzniklých při jejím provádění a současně zajistí i relevantní výměnu informací mezi příslušnými úřady obou států. Smlouva mimo jiné zvýší i právní jistotu investorů obou zemí, vytvoří prostor pro české podnikatelské subjekty a napomůže tak rozvoji vzájemných hospodářských vztahů.
Celkový přínos plynoucí z aplikace předkládané smlouvy bude záviset na budoucím rozvoji jednotlivých forem hospodářské spolupráce. V tomto kontextu lze uvést, že bilance vzájemné obchodní výměny je z pohledu České republiky dlouhodobě pozitivní, neboť hodnota vývozu z České republiky převyšuje hodnotu dovozu. Vzájemná obchodní výměna v roce 2021 přesahovala 127 milionů korun.
Vážené dámy, vážení pánové, dovoluji si navrhnout, aby Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyslovila souhlas s ratifikací této smlouvy.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji, pane ministře, a nyní bych poprosila paní zpravodajku zahraničního výboru, paní poslankyni Jaroslavu Pokornou Jermanovou, aby nám odůvodnila usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 120. Paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji, paní předsedající, a všem kolegyním a kolegům přeji pěkné poledne. Zahraniční výbor se tímto tiskem zabýval na své 7. schůzi dne 31. března 2022. Svým usnesením doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout usnesení, které přečtu následně, a také mě zmocnil jako zpravodajku výboru, abych na schůzi Poslanecké sněmovny podala zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu. Usnesení, které zahraniční výbor schválil, a já poprosím za chvíli paní předsedající, aby ho hlasovala, je v tomto znění: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci smlouvy mezi Českou republikou a Republikou San Marino o zamezení dvojímu zdanění v oboru daní z příjmů a z majetku a o zabránění daňovému úniku a vyhýbání se daňové povinnosti, která byla podepsána v Římě dne 27. ledna 2021." Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji mnohokrát. V tuto chvíli si dovolím otevřít rozpravu, do které není nikdo písemně přihlášen. Zeptám se v tuto chvíli, jestli se někdo hlásí z místa do rozpravy? Rozhlížím se, nikoho nevidím, takže rozpravu končím.
Zeptám se, zda je zájem o závěrečné slovo pana předkladatele, to znamená pana ministra. Pane ministře, je zájem? Není. Paní zpravodajka? Také. Děkuji mnohokrát.
Takže přikročíme k hlasování o navrženém usnesení, které již tady bylo avizováno. Já ho ještě znovu přečtu, aby všichni věděli, o čem budeme hlasovat. Takže: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci smlouvy mezi Českou republikou a Republikou San Marino o zamezení dvojímu zdanění v oboru daní z příjmů a z majetku a o zabránění daňovému úniku a vyhýbání se daňové povinnosti, která byla podepsána v Římě dne 27. ledna 2021." Všichni víme, o čem budeme hlasovat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro návrh? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Děkuji.
V hlasování číslo 164 bylo přihlášeno 131 poslanců, pro bylo 102, nikdo nebyl proti, zdrželo se 29 a návrh byl přijat, takže s ním byl vysloven souhlas a já končím projednávání tohoto bodu.
Nyní se dostáváme k bodu číslo
86.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dohody mezi Českou republikou a Arménskou republikou
o usnadnění aplikace Evropské úmluvy o vydávání z 13. prosince 1957
(Praha, 9. června 2021)
/sněmovní tisk 132/ - druhé čtení
Opět poprosím, protože nevidím tady pana ministra spravedlnosti, takže předpokládám, že ho zastoupí pan ministr dopravy pan Martin Kupka, kterému bych si dovolila v tuto chvíli předat slovo, aby nás seznámil s tímto návrhem.
Ministr dopravy ČR Martin Kupka: Vážená paní předsedající, vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové, dovolte mi, abych jen krátce uvedl vládní návrh, kterým se Parlamentu předkládá k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou a Arménskou republikou o usnadnění aplikace Evropské úmluvy o vydávání. Účelem této dohody je řešení případů, kdy občané jedné smluvní strany jsou na území druhé smluvní strany v nepřítomnosti, avšak po řádném předvolání odsouzeni pro spáchání trestného činu, nicméně ještě před nastoupením a vykonáním uloženého trestu se vrátí na území svého domovského státu.
K předání výkonu rozhodnutí v současné době neexistuje žádný smluvní základ, neboť Arménská republika neratifikovala dodatkový protokol k úmluvě o předávání odsouzených osob, který umožňuje předat výkon uloženého trestu odnětí svobody do státu státní příslušnosti dotčené osoby v případě, kdy této osobě byl uložen trest odnětí svobody a tato osoba uprchla do státu své státní příslušnosti před tím, než uložený trest vykonala. Česká republika ani Arménská republika navíc běžně nevydávají své vlastní státní příslušníky. Případné žádosti o vydání by tedy v takových případech nemohlo být vyhověno.
Provádění dohody bude v působnosti Ministerstva spravedlnosti, Ministerstva vnitra, které zajišťuje komunikaci prostřednictvím Národní ústředny Interpolu a Ministerstva zahraničních věcí, které zajišťuje komunikaci diplomatickou cestou. Provádění dohody nebude spojeno se zvýšenými finančními nároky na státní rozpočet a bude hrazeno z kapitol uvedených ministerstev.
Děkuji za pozornost a prosím o příznivé posouzení vládního návrhu.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji, pane ministře. Nyní poprosím zpravodaje zahraničního výboru, pana poslance Vladimíra Balaše, aby nám odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 132/1. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Vladimír Balaš: Děkuji, paní předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, dovolte, abych vás seznámil s usnesením zahraničního výboru ze 7. schůze z 31. března 2022, a to k vládnímu návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou a Arménskou republikou o usnadnění aplikace Evropské úmluvy o vydávání z 13. prosince 1957, sněmovní tisk 132: "Po odůvodnění náměstka ministra spravedlnosti Mgr. Richarda Krpače, LLM, zpravodajské zprávě poslance Balaše a po rozpravě zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Dohody mezi Českou republikou a Arménskou republikou o usnadnění aplikace Evropské úmluvy o vydávání z 13. prosince 1957." Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Já vám také mnohokrát děkuji a v tuto chvíli po úvodním slově a po slově zpravodaje, který nás provedl příslušným přijatým usnesením, si dovolím otevřít rozpravu, do které není nikdo písemně přihlášen. V tuto chvíli se zeptám: hlásí se někdo ještě do rozpravy z místa? Rozhlížím se po sále, nikoho nevidím, takže rozpravu končím.
Zeptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo pana ministra? Není. Pana zpravodaje? Také není.
Takže přikročíme k hlasování o navrženém usnesení. Já si dovolím ještě dané usnesení přečíst, aby všichni věděli, o čem budeme hlasovat: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Dohody mezi Českou republikou a Arménskou republikou o usnadnění aplikace Evropské úmluvy o vydávání z 13. prosince 1957, Praha 9. června 2021." Všichni víme, o čem budeme hlasovat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro návrh? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Já vám děkuji.
V hlasování číslo 165 bylo přihlášeno 131 poslanců, 103 bylo pro, nikdo nebyl proti, 28 se zdrželo. Návrh byl přijat. ***