(12.40 hodin)
(pokračuje Patrik Nacher)

A teď, v čem byl problém, proč se toho nezúčastnilo více lidí a jak my na to odpovídáme milostivým létem II, to je podstatné. První, že tam byly některé problémy a některé dezinterpretace, které jsem tedy absolutně nepochopil, jak takhle jednoduchá věc, jako že někdo zaplatí jistinu a základní odměnu exekutora, a přesto se to dá dezinterpretovat tak, že jsou tam různé kličky a šermování se slovy. Takže na začátku tam docházelo ke zpoždění například v tom, že penále u zdravotních pojišťoven někteří vykládali, že to nepatří pod příslušenství, nýbrž pod jistinu, a tím se to zdrželo. Ti lidé byli znejistěni, dopisovali si a utekl nějaký čas. Na to my odpovídáme, že tam je to explicitně napsáno. Když to tam najdete, koho by to zajímalo, penále a smluvní pokuta se pro účely odstavců 1 až 9 považuje za příslušenství.

Druhá věc: exekutoři někdy - neříkám vždycky - odpovídali pozdě, a někteří vůbec. Toto je jedna z mála norem, která platí od do, to znamená, jednou začne, skončí a pak už se nevrátí. To znamená, že když ten exekutor to pošle pozdě, dlužníkovi zkracuje, limituje čas, po který on může odpovědět, reagovat, mít třeba nějaké finanční prostředky. Na to my zase odpovídáme tím, že tam je limit 15 dnů, a jsem rád, že se tam dostal i podnět, se kterým jsem přišel - to znamená, v momentě, kdy exekutor odpoví později než za 15 dnů, tak o dny, o které odpoví později, se prodlouží to milostivé léto. Takže on má vlastně dneska... de iure končí 30. listopadu 2022, de facto, když někdo bude odpovídat později, bude končit o tolik dnů později, o kolik exekutor odpoví dlužníkovi později, což je dobře, protože k čemu dlužníkovi bude, že mu někdo odpoví pozdě, pak to třeba exekutorská komora bude řešit v nějakém správním řízení, ale ten dlužník si z toho nic nevezme.

Třetí věc je komunikace, osvěta. To si myslím, že v této chvíli máme, že jsme na tom dobře. Předtím to byl, jak jsem řekl, jeden z třiceti pozměňovacích návrhů a mohlo to zapadnout. Teď je to, jak se řeklo, lex specialis, jedna věc, milostivé léto II, všichni už znají ten název. Jak jsem dneska řekl na podvýboru, ten název je doslova sexy, takže už se to bude lépe komunikovat, máme čas. Je to od 1. září 2022, to znamená, je dostatek času na to, abychom to dali najevo všem dlužníkům, pod které to spadá.

A tady jsem chtěl dát příklad toho, jak to fungovalo v Praze. Praha by mohla být dobrým příkladem pro všechny kraje. To bylo takové logo, bylo všude v metru, dokonce v metru byla i taková smyčka, a tam máte, koho se to týká, kam se má ten člověk ozvat, jak to má využít, kde si má případně zavolat, kde si má případně zavolat, aby mu poradili. Ale pozor, Praha - a to musím tady fakt skutečně pochválit, já jsem opoziční zastupitel - šla ještě dál. My jsme v Praze vytvořili metodiku, celou metodiku, kterou by bylo dobré, aby případně převzaly ostatní kraje, obce a podobně. V té metodice máte úplný detail toho, jak milostivé léto probíhá, kdo je veřejnoprávní věřitel, ten oprávněný, jak to lze využít, na koho se naopak ty věci, to milostivé léto, nevztahuje, ale pozor, my jdeme do takového detailu, že u jednotlivých městských firem, kam to spadá, tady máte normálně rozbor. Třeba dopravní podnik Praha: Jací exekutoři vymáhají černé jízdy, je tady na ně kontakt, mail, mobil. Když se podíváte dál, tak kdo všecko to vymáhá u městské knihovny, jak to lze zařídit a doplatit u svozu komunálního odpadu, poplatky, pokuty městské policie, dluhy u TSK, Pražské plynárenské a tak dále, a tak dále, dokonce i u dlužného nájemného z bytových, nebytových prostor. To je také mimochodem jedna z věcí.

To znamená, že tato komunikace je hrozně podstatná, protože u těch černých jízd ti lidé na to mají, ale to, čím jsem končil, to dlužné nájemné, tam je problém, že často jistina je v desítkách tisíc, a jistina - dlužné nájemné - třeba za 30 000 korun může zastavit exekuci za půl milionu korun. A to se vyplatí obci, tomu věřiteli, že dostane nájemné, které by nikdy nedostali, i dlužníkovi, protože se dostane z té šedé zóny. O tom už tady mluvil Marek Výborný i pan ministr. Ale ten člověk nemá těch 30 000 korun, nemá, takže jednak musí mít dostatek času, aby případně si dal peníze bokem, jednak tady připomenu aktivitu Člověka v tísni, který tady vytvořil takovou jako nadaci, kde se prostředky k tomuto účelu vybíraly, a jednak je tady otevřený prostor, kde to je bohužel začarovaný kruh.

My jsme se bavili i s bankami, jestli by nemohly v těchto případech dlužníkům půjčit, aby jim půjčily třeba těch 30 000 korun na dlužné nájemné, aby se zbavili té obří exekuce, ale banky samozřejmě naráží na scoring a na to, že nemohou půjčovat někomu, kdo je v exekuci, ta banka by se dostala do problémů. To znamená, že tady máme ještě dva měsíce na to, jak těmto lidem, kteří se chtějí z toho proaktivně dostat, jak jim pomoct, aby ty prostředky měli. Říkám, bavíme se tady o dluzích, kde samotná jistina je relativně vysoká, bavíme se o desítkách tisíc, což je třeba to dlužné nájemné.

Poslední poznámka k milostivému létu I a II, kterou my ale ovlivnit nemůžeme, a to je jediná věc. Všechno ostatní, co jsem doteď řekl, to ovlivnit můžeme. To znamená, změnili jsme to, dali jsme tam limity, zpřísnili jsme to pro exekutory, budeme teď lépe a efektivněji komunikovat, víme jak, máme metodiku, máme chronologii. Co nemůžeme ovlivnit, je to, co potkalo i milostivé léto I, a to je, do jakého období to spadne. Prostě milostivé léto I bylo přes Vánoce, milostivé léto I bylo při zdražení energií. Mám celou řadu zpětné vazby, kdy lidé měli ty prostředky připravené, ale radši z toho zaplatili zvýšené náklady na energie, na elektřinu, na plyn a nevyužili milostivého léta I. A to my nemůžeme ovlivnit, protože se dá očekávat, že jak vidíte, jak se vyvíjí cena energie a dalších komodit, je možné, že i milostivé léto II prostě některé dlužníky chytne v období, kdy budou rádi, že budou mít na zaplacení energií, to jest, že je tohle také může minout. A to je věc, kterou my skutečně ovlivnit nemůžeme. Nemůžeme ovlivnit, do jaké ekonomické situace, do jaké ekonomické doby milostivé léto II bude a jak to bude v té chvíli fungovat. Takže proto je dobře, že to probíráme už teď, na začátku června, protože tady máme červen, červenec, srpen, tři měsíce na to, abychom se všichni připravili.

Zároveň bych vás chtěl pozvat, ty, co máte zájem, 22. 6. 2022 s kolegou Výborným děláme seminář na toto téma, kde jsme šli ještě do většího detailu, kde bychom prezentovali některé věci a možnosti.

Děkuji za podporu, chtěl bych poděkovat i ministerstvu za komunikaci, která se vedla. Jsem rád, že tohle je krásný příklad toho, kdy může fungovat koalice a opozice, protože při milostivém létu I to byl opačně. Já byl koaliční poslanec, Marek Výborný byl opoziční, teď jsme si to vyměnili, a přesto tady funguje milostivé léto II, které pomůže, doufám, ještě většímu množství lidí, než pomohlo milostivé léto I. Děkuji za podporu a těším se případně na nějaké zajímavé podněty. Hezký den.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane poslanče. Další přihlášenou do rozpravy je poslankyně Věra Adámková. Máte slovo.

 

Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážený pane ministře, dámy a pánové, dovolte mi říct několik postřehů z praxe k velmi řekla bych dobré věci, jako je milostivé léto. Tady bych jenom chtěla pro naše poučení - ze všeho se má člověk poučit a doufám, že jsme to tak dali. Jak řekli mí předřečníci, byl to jeden z mnoha pozměňovacích návrhů a nikdo jsme nepředpokládali, že tam bude zádrhel. Asi ten ďábel spí v detailu, jak se tak říká. Takže my jsme si tak radostně říkali, je to výborné, udělalo se něco pro dlužníky, protože se domnívám, že přes všechno dobré počínání, samozřejmě mnozí jsou opravdu v té pasti ne úplně vlastním přičiněním a je dobré jim pomoci. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP