(10.50 hodin)
(pokračuje Kamal Farhan)
Vláda v koaliční dohodě a programovém prohlášení slibovala valorizaci nebo pravidelné zvýšení plateb za státní pojištěnce. Po třech měsících vládnutí přichází se snížením plateb v roce vládnutí o oněch 14 miliard. Podle nedávného vyjádření pana ministra Válka bude ve druhém roce vlády, tedy v roce 2023, platba za státní pojištěnce maximálně na současné úrovni. Ale uvedl, že jedná s Ministerstvem financí o koridoru 1 850 korun až 1 980 korun za jednoho státního pojištěnce, takže velmi pravděpodobně vláda do zdravotnictví opět dá méně peněz, než je to v letošním roce, a ještě méně to bude v příštím roce. Místo valorizace plateb...
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane poslanče, já se omlouvám, že vám vstupuji do vašeho projevu, ale každopádně v tento moment potřebuji jako důležitý ocitovat § 106 odst. 2 jednacího řádu, který se týká rozpravy ve třetím čtení. Tento paragraf hovoří, že ve třetím čtení se koná rozprava, ve které lze navrhnout pouze opravu legislativně technických chyb, gramatických chyb, chyb písemných nebo tiskových, úpravy, které logicky vyplývají z přednesených pozměňovacích návrhů, popřípadě podat návrh na opakování druhého čtení. Víc v jednacím řádě a v případných doplňujících usneseních není přijato.
Omlouvám se, ale stejně jako vás, tak i ostatní kolegy povedu k tomu, aby byl respektován jednací řád, protože třetí čtení státního rozpočtu nemá suplovat druhé čtení státního rozpočtu. Prosím, pokračujte, ale v souladu s jednacím řádem.
Poslanec Kamal Farhan: Já jsem se jenom chtěl vyjádřit ke snížení finančních toků do zdravotního pojištění. Osobně považuji snížení těch peněz na zdravotnictví za nepřijatelné, nebezpečné a nebudu podporovat tento rozpočet. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče, za respektování jednacího řádu. Nyní vystoupí pan poslanec Patrik Nacher, připraví se Aleš Juchelka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Patrik Nacher: Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, bohužel z vlády jsou tady pouze dva ministři... (Z pléna zní, že tři.). Tři? Třetího nevidím... á, tady, pardon. Jakkoliv jde o nejdůležitější zákon roku, my jsme ve třetím čtení. Myslím si, že to jde docela rychle. Je 10.52 hodin, všechna přednostní práva již promluvila, teď už mluvíme my, obyčejní poslanci. Myslím si, že to skončí rychleji, než jsme všichni předpokládali, ale zase nám dovolte si k tomu rozpočtu říct nějaké základní věci.
Já konkrétně jsem tam dal tři pozměňovací návrhy, vlastně čtyři, protože ten jeden nahradil ten předchozí. Jde o zastavení marných bagatelních exekucí a prostředky, kde si už nesaháme do rezervy, protože by to pravděpodobně - a to teď nevíme - nebylo hlasovatelné, ale do státního dluhu.
Tady pan ministr financí řekl, že ten rozpočet je odpovědný a protiinflační. Na konkrétních příkladech těch pozměňovacích návrhů ukážu, že ten rozpočet za mě odpovědný není a není ani protiinflační. Použil bych slova zbytečnost, upjatost, nespravedlnost, nepravdivost, válcování a nevyužití času a kapacit.
Pokud jde o zbytečnost, tak ten výsledek tohoto...
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře, pane poslanče, pokračujte ve svém projevu, ale já požádám paní předsedkyni klubu hnutí ANO, paní Schillerovou, aby za mnou přišla pro krátkou konzultaci, abychom se pobavili o jednacím řádu Sněmovny. Prosím, pokračujte.
Poslanec Patrik Nacher: Pokud jde o tu zbytečnost, tak tam, když se podíváte na ten slibovaný výsledek a to, že tady Česká republika byla v rozpočtovém provizoriu, tak za mě to vyvážené tedy rozhodně nebylo. Slibované škrty 60 až 120 miliard skončily na 34,5 miliardách.
Pokud jde o tu upjatost, tam mi přijde, že ty změny za každou cenu proti tomu původnímu návrhu jsou v rozporu s tím, jak se vyvíjí celá ekonomika v České republice. Předvídám, že přijdete do tří měsíců s novým státním rozpočtem, který bude některé ty vaše škrty napravovat a řešit.
Nespravedlnost: někde se škrtá nebo neškrtá - to je Úřad vlády - a někde - a to já se právě snažím napravovat - se naopak škrtá úplně zbytečně. Jsou to ponížení rozpočtu u Energetického regulačního úřadu, Českého telekomunikačního úřadu, třeba u finančního arbitra to dělá 25 % dolů. To mě přijde skutečně nefér, když zároveň víme, co se na spotřebitele v oblasti energií, v oblasti telekomunikací teď hrne.
Nepravdivost rozpočtu: podívejte se, poště se bude muset vyplácet miliarda a půl, v rozpočtu to není. Rušení marných bagatelních exekucí bude stát nějakých 400, 500 milionů korun. V rozpočtu Ministerstva spravedlnosti to není. To je ten můj pozměňovací návrh pod číslem původně 467, nově 569. Vy to tam stejně budete muset dát, protože zastavování těch marných bagatelních exekucí je ze zákona. O 14 miliardách na nižší zdravotní pojištění za státní pojištěnce už tady mluvil kolega, takže nebudu zdržovat.
Pokud jde o pojem válcování: tady bych chtěl připomenout, že ani jeden pozměňovací návrh z opozice nebyl přijat i přesto, že celá řada z nich je jasně odůvodněná. Já tady předvídám a říkám to dopředu - klidně půjdu do sázky, jestli s předsedou rozpočtového výboru, nebo s ministrem financí, který tady není - že některé ty věci vy stejně do tří měsíců tam vrátíte, navýšíte a nějakým způsobem to přehodnotíte, takže stejně k tomu dojde.
Pokud jde o nevyužití času a kapacity: úpravy, změny rozpočtu nereagují na aktuální situaci, která tady je. Vy jste schopni sem dát rozpočet, kde stejně čekáte na změnu zákona. To jsou ty peníze za státní pojištěnce. Stejně tak se sem mohla dát i změna, která bude reagovat na současnou situaci, například snížením DPH nebo spotřebních daní nejenom u pohonných hmot, ale i u energií, protože tady připomenu ekonomické pravidlo, že snížení těch sazeb automaticky neznamená nižší výběr daní. Když se podíváte na kamiony, ty Českou republikou jenom projíždějí a nečepují tady nic, protože je to u nás o 8, 10 korun dražší než třeba v Polsku.
Pan ministr také říkal, že to je protiinflační rozpočet. I tady bych to chtěl poopravit. Celou dobu jste říkali, že inflace je tažena poptávkou, to znamená, že mají lidé více peněz. Já jsem celou dobu od začátku říkal, že to je nabídková poptávka, navíc ještě dovezená vně. Teď se ukazuje, kdo má pravdu, protože lidem peněz teď zbývá méně a méně, jak se zdražuje, a i přesto ta inflace trhá rekordy. Takže ani to není pravda.
Jinými slovy, jak jsem řekl, mám tam tři pozměňovací návrhy řešící ochranu spotřebitele, které jsem načetl ve druhém čtení.
Za mě ten rozpočet je, jak jsem řekl, zbytečně upjatý, nespravedlivý, v některých momentech nepravdivý. Vy válcujete v tuto chvíli opozici. Nevyslyšíte ani jeden pozměňovací návrh zatím, pokud jde o rozpočet.
Pokud jde o tu debatu ve třetím čtení, pane místopředsedo, já se omlouvám, schválně se teď podívám do stenozáznamů, ale my jsme tady debatu, i politickou debatu, ve třetím čtení vedli vždycky, co si vzpomínám. Vždycky jsme ji tady vedli a nikdy předsedající nenapomínal, že ten člověk nějakým způsobem se vyjadřuje obecně ke státnímu rozpočtu. Nikdy se to nestalo, teď poprvé. To znamená, vy říkáte, že jste změna, že jste vlídnější k opozici, chcete po opozici, abychom vzhledem k situaci na Ukrajině naopak byli vlídní my k vám, a vy nás tady teď opravujete a chcete nám vzít slovo v momentě, kdy my se vůbec neodchýlíme od obsahu samotné věci. Znovu připomínám, jsme ve třetím čtení státního rozpočtu, což je nejdůležitější zákon roku, a každý z nás, jak kolega Farhan, tak já, jsme mluvili o státním rozpočtu, o penězích, o pozměňovacích návrzích, o důsledcích. Nikdo z nás ani slovíčkem z toho vůbec neunikl někam jinam.
Znovu připomínám, je 11 hodin, je jenom šest diskutujících. Není to tak, že by nás tam bylo přihlášených 45 a bylo 9 hodin večer, kde bych ten kontext toho, co jste vy říkal, chápal. Takže vás poprosím, aby v tomhle jste měřil nám stejným metrem, jako my jsme měřili vám v minulém volebním období. Děkuji za pozornost. ***