(12.30 hodin)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji panu ministrovi.
Nyní již můžeme přistoupit k hlasování - já si dovolím zagongovat - o změně zpravodaje. Původně to měl být pan Martin Kolovratník, v tuto chvíli je navržena paní Zuzana Ožanová. Já chviličku počkám.
Pouze opakuji, že hlasujeme o změně zpravodaje, místo pana Martina Kolovratníka paní Zuzana Ožanová.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji.
Hlasování 127, přihlášeno 147, pro bylo 136, proti nikdo. Výsledek - přijato.
Poprosím tedy paní zpravodajku o slovo. Děkuji, máte slovo.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovoluji si přednést krátkou zpravodajskou zprávu, jelikož vše podstatné již uvedl pan ministr.
Tento tisk se zaobírá středně rozsáhlou implementací předpisů Evropské unie, především z takzvaného balíčku mobility. Návrh upravuje a zpřesňuje problematiku řidičů, výkon povolání řidiče, přestávky, objednávání přeprav, možnost výjimek v době mimořádného stavu. Aplikuje podmínky pro přestávky na nově definovaná velká vozidla 2,5 až 3,5 tuny, řeší zvláštní pravidla pro řidiče dopravců ze třetích zemí, řeší přísnější a více sjednocená pravidla kontroly týdenní pracovní doby, délky směny. Zabývá se také dočasnými výjimkami z těchto požadavků přeshraniční spolupráce. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji paní zpravodajce.
Otevírám tímto obecnou rozpravu. Vidím pana ministra Kupku, prosím, máte slovo.
Ministr dopravy ČR Martin Kupka: Já si dovolím ještě jeden velmi stručný požadavek, prosbu. V případě těch implementovaných směrnic bohužel už došlo k naplnění transpoziční lhůty, a to 2. února letošního roku. Proto si dovoluji navrhnout a požádat vás o podporu zkrácení lhůty pro projednání tohoto návrhu zákona ve výborech na 30 dnů.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Paní zpravodajka se ještě hlásí.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Já si jenom dovolím jako zpravodajka podpořit tento návrh pana ministra na zkrácení lhůty na 30 dnů.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Táži se tedy ještě, jestli někdo chce vystoupit v obecné rozpravě? Nikoliv. Tímto tedy končím obecnou rozpravu.
Táži se, jestli je zájem navrhovatele nebo zpravodajky vystoupit? (Není zájem.)
Budeme tedy pokračovat. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání hospodářskému výboru jakožto výboru garančnímu. Mezitím ještě zagonguji, protože budeme za chvíli hlasovat. Ptám se, jestli někdo navrhuje přikázání jinému výboru jako garančnímu? Nevidím zde žádný jiný návrh. Ještě chviličku počkáme. Můžeme tedy přistoupit k hlasování.
Hlasujeme o tom, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání hospodářskému výboru jako garančnímu výboru.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti? Hlasování ukončeno.
Hlasování číslo 128, přihlášeno 151, pro bylo 136, proti nula. Výsledek: přijato.
Konstatuji tedy, že tento návrh byl přikázán k projednání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu.
Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Ptám se tedy, jestli má někdo ještě návrh na přikázání dalšímu výboru nebo výborům k projednání? Nikoho nevidím, proto tedy v tuto chvíli, pokud budu postupovat správně, bychom měli začít hlasovat o tom, že byla navržena zkrácená lhůta na 30 dní.
Hlasujeme tedy o tom, že je navržena lhůta na zkrácení, a to na 30 dní.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Konstatuji, že v hlasování číslo 129 přihlášeno 153, pro bylo 137, proti nikdo, výsledek: je přijato.
Tímto ukončuji tento bod. Děkuji panu ministrovi a paní zpravodajce.
Zahajuji další bod, a to je
9.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství
a o změně zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích,
ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 57/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede pan ministr zemědělství Zdeněk Nekula, kterého poprosím, jestli by si vzal slovo. Současně prosím paní poslankyni Moniku Obornou, aby přišla na své místo. Děkuji. Pane ministře, máte slovo.
Ministr zemědělství ČR Zdeněk Nekula: Děkuji, vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych uvedl vládní návrh novely zákona č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství. Cílem předkládané novely je především adaptace na nařízení Evropského parlamentu a Rady 2018/848 o ekologické produkci a označování ekologických produktů. Návrhem se dále provádí adaptace na nařízení Evropského parlamentu a Rady 217/625 o úředních kontrolách.
Návrhy novely zákona o ekologickém zemědělství v rámci adaptace na výše uvedené předpisy Evropské unie jsou: zavádí elektronickou databázi ekologicky chovaných zvířat; upřesňuje okruh subjektů majících povinnost registrace do systému ekologického zemědělství; rovněž v rámci snížení administrativní zátěže prodlužuje délku platnosti certifikátu bioproduktů v návaznosti na četnost kontrol na dva roky; nahrazuje termín osvědčení o původu bioproduktů v praxi již užívaným termínem certifikát bioproduktů; nahrazuje osivo a další rozmnožovací materiál rostlin do kategorie bioprodukt, zatímco podle dosud platné právní úpravy spadal do kategorie ostatní bioprodukt; upravuje skutkové podstaty přestupků fyzických osob, právnických osob, podnikajících fyzických osob a pověřených osob.
Vzhledem k tomu, že poslední rozsáhlejší novelizace zákona o ekologickém zemědělství proběhla již v roce 2011, je třeba reagovat na poznatky z aplikační praxe. Nad rámec adaptace návrh například nahrazuje termín "ekologický podnikatel" v praxi již užívaným termínem "ekologický zemědělec". ***