(6.10 hodin)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já vás ale potřebuji ještě přece jenom, aby byly hlasovatelné ty první dva návrhy, abyste sdělil to nejpodstatnější, co tady za čtyřicet minut vašeho vystoupení nezaznělo, na kdy chcete pevně zařadit ty body, jinak je to nehlasovatelné. Dopátrali jsme se toho, že se tedy jedná o sněmovní tisk 12, to je trestní zákoník. Na kdy to tedy prosím, pane poslanče, chcete?

 

Poslanec Radek Koten: Já bych to zařadil po těch bodech, které tady navrhovali předřečníci v tom pořadí, tak jak byly načteny.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Dobře. Bude se to sice hlasovat složitě poměrně, ale rozumím tomuto návrhu. A taktéž to asi platí i o sněmovním tisku 15, což byl ten zákon o právu autorském? (Ano.) Děkuji. (Poslanec Koten: Děkuji.)

Další přihlášený je pan poslanec David Pražák a dále se připraví pan poslanec Radovan Vích. Prosím, pane poslanče, máte slovo k odůvodnění návrhu pořadu.

 

Poslanec David Pražák: Dobré ráno, kolegyně, kolegové, pane ministře, paní předsedající. Já si dovolím na začátku svého vystoupení konstatovat jako ostatní, že považuji tuto případnou schůzi za nelegitimní, a tímto zdravím našeho pana senátora Canova z Libereckého kraje tamhle nahoře a upřímně ho lituji. Věřím tomu, že pokud dojde k projednávání pandemického zákona... Pane senátore, slyšíte mě? Asi ne, nevadí. Když už je tady, tak bych si dovolil takovou malou vsuvku, proč pana senátora obdivuji, protože se vyjádřil - což jste si určitě všimli někteří dnes večer po tom, co se tady stalo při hlasování o prodloužení jednací doby a tak dále - tak pan senátor vystoupil na sociálních sítích a napsal: "Velmi silně se obávám, že budou moci být zpochybněny všechny body na programu této schůze, ne jen novela pandemického zákona, a to z těchto důvodů: Za prvé, bylo hlasováno o takzvaném procedurálním návrhu uprostřed projevu řečníka. Přestávka vyvolaná nepřítomností alespoň jednoho ministra nezaložila konec projevu a začátek nového po přestávce, ale jen probíhající projev pozastavila. Za druhé, procedurální návrh nebyl procedurální, neboť nebyl přednesen zástupcem předkladatelů na mikrofon, ale jen přednesen předsedajícím. Za třetí, prodloužení schůze může být předloženo jen do 19. hodiny." Takže to dneska napsal pan senátor. Pro vás nové kolegy, pan senátor za hnutí STAN. To není náš pan senátor, abyste si nemysleli, za ANO, ale za hnutí STAN. Tímto ho ještě jednou zdravím

Můj bod se bude týkat nejasností kolem dohody o dole Turów. Mrzí mě, že tady není paní ministryně životního prostředí, ale jak jistě víte, poslední roky jsme v Libereckém kraji sledovali, jak se polský hnědouhelný důl Turów přibližuje k hranici s Českou republikou a jak v některých částech regionu směrem od Hrádku nad Nisou nahoru dochází k úbytku podzemní vody. Polská strana nereagovala na námitky našeho Ministerstva životního prostředí a Libereckého kraje při procesu povolování a pokračování o rozšíření těžby, načež tedy musela přijít žaloba, kterou v únoru 2021 podala Česká republika, a následně v květnu Evropský soudní dvůr nařídil okamžitě zastavit těžbu.

Následkem toho si dovolím tvrdit, že si Polsko uvědomilo, že vzhledem k možným finančním dopadům jak pro Polsko jako stát, tak pro soukromou společnost PGE je lepší přestat naše námitky ignorovat a sednout si k jednacímu stolu. Víceméně založily se vyjednávací týmy na Ministerstvu životního prostředí pod panem ministrem Brabcem a jeho kolegy náměstky a pracovníky životního prostředí, to samé na Libereckém kraji a advokátní kancelář Frank Bold a další. Začali tvořit dohodu mezi Polskem a Českou republikou, která trvala od jara. Vše se projednávalo jak na Ministerstvu životního prostředí, na vládě, na výboru životního prostředí naší sněmovny, na vedení Libereckého kraje a na výboru životnímu prostředí a zemědělství Libereckého kraje. Hlavním cílem byla ochrana vody a životního prostředí formou zřízení monitoringu, do kterého byla zapojena Česká geologická služba, snížení prašnosti, hlučnosti a zamezení odtoku a vytvoření funkční bariéry, samozřejmě v neposlední řadě finanční kompenzace.

V Polsku se měnila vláda, několikrát ministři za životní prostředí, a bohužel, dohodnuté dohody během pár dnů vždycky vyšuměly a Polsko chodilo zase a zase s dalšími podmínkami. Hlavní teze naší - budu říkat naší za Českou republiku - smlouvy či dohody byla doba vypověditelnosti patnáct let, finanční kompenzace 50 milionů euro, funkční bariéra a přístupná data z monitoringu měření hladiny podzemních vod. Samozřejmě to mělo řešit i hluk, prach a ochranu životního prostředí. Ihned po podzimních volbách se polská strana snažila odsouvat dohody a setkávat se nad tou finální dohodou, než nastoupí nová vláda. Naštěstí musím konstatovat bez ironie, že se rozumní lidé domluvili - jak dosluhující vláda, tak nově připravovaná nebo nastupující vláda - s tím, že pan ministr Brabec, v tu dobu můžu říct dosluhující, mohl pokračovat v předjednané smlouvě a že nové vedení nám jasně deklarovalo, i nám v Libereckém kraji, že nebude měnit obsah a směr dohody.

Ještě před výborem životní prostředí 19. ledna jsem nechal rozeslat zprávu České geologické služby se závěry, že voda mizí. Nebudu ji citovat celou, ale dovolím si tady jenom pár vět, abyste věděli, co tam v té zprávě je zásadního. Například věta: "I když bylo již 70 % podzemní stěny k 1. říjnu 2020 dle zaslaného dopisu polské strany hotovo, hladiny podzemní vody na polských vrtech česko-polské monitorovací sítě v kolektorech MV a PV dále zaklesávají. Pokračující zrychlené poklesy hladin podzemní vody mezi dubnem a zářím 2020 neindikují žádné pozitivní účinky realizované podzemní stěny na stávající česko-polské monitorovací síti. Česká republika nemá možnost průběžně kontrolovat vliv výstavby podzemní stěny na hladiny podzemní vody a jeho srovnání se stavem před výstavbou podzemní stěny, zvláště v případě, kdy česká strana stále není úplně přesvědčena o dostatečné hloubce a rozsahu podzemní stěny, a kdy za pouhých pět měsíců došlo v kolektoru PV k poklesu hladiny podzemní vody o dalších cirka 2 až 5 metrů a v zatěsňovaném kolektoru až po 1,79 metru. Nejvyšším poklesem se vyznačuje vrt H6, který se nachází 500 metrů od česko-polské státní hranice a sleduje nejhlubší kolektor PV. Za pět měsíců hladina podzemní vody klesla o 6,15 metru." A ještě jednu větu si dovolím citovat z České geologické služby: "Největší pokles hladiny podzemní vody byl registrován nám na vrtu HPZ, a to minus 7,94 metru. Je to stav mezi zářím 2020 a zářím 2021.

Následně jsme tedy chtěli i 2. 2. informativně otevřít bod Turów na výboru životního prostředí Sněmovny. Paní ministryně se omluvila, že probíhají jednání a nebudeme tento bod otvírat, abychom nenarušili průběh jednání. Nakonec stejně výbor nebyl kvůli zasedání Poslanecké sněmovny. Jaké bylo ale překvapení, když jsme se 3. dozvěděli, 3. února, podotýkám, že premiéři Morawiecki a Fiala podepsali dohodu o Turówu, kterou ale nechtěl vlastně nikdo zveřejnit. (Poznámka ministra Stanjury.) Já nevím, pane ministře Stanjuro, co není pravda. Pokud vím, dohoda byla podepsána ve čtvrtek a zveřejněna byla až v pondělí. (Opět poznámka ministra Stanjury mimo mikrofon.) Já říkám, že měla být zveřejněna asi ve čtvrtek. To nevadí, máme na to rozdílný názor, to je právo vaše i moje. Podepsala ji v době, kdy polský správní soud zrušil platnost dokumentu k prodloužení těžby v dole Turów. Dalo by se vlastně říci, že jsme tou podepsanou smlouvou a stažením žaloby zlegalizovali ilegální těžbu. Jinak si to neumím vysvětlit. Byla podepsána v době, kdy jsme od České geologické služby měli informace z monitoringu, že voda mizí. Byla podepsána v době, kdy mělo zaznít stanovisko generálního advokáta soudního dvora. Byla podepsána v době, kdy polská strana odvolala svého velvyslance u nás, protože mimo jiné, jak jste si určitě přečetli, řekl, že ve sporu mezi Prahou a Varšavou ohledně hnědouhelného dolu Turów šlo o nedostatek empatie, nedostatek porozumění a nedostatek ochoty k dialogu, a to především na polské straně. Bylo to podepsáno v době, kdy se objevily informace o nefunkčnosti bariéry, která měla chránit únik vody. A co víc, zjistilo se, že je vlastně někde úplně jinde, že území kolem Uhelné to nepomůže a voda tu bariéru nicméně obtéká. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP