(12.00 hodin)

 

Poslanec David Kasal: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já se musím vyjádřit k pozměňovacímu návrhu A pana Rostislava Vyzuly. My jsme na posledním jednání zdravotních pojišťoven toto projednávali a já chci upozornit na jednu věc. Změna rodných čísel ve zdravotnickém systému je obrovský zásah a není to tak jednoduché, protože jednak ta rodná čísla se používají nejenom aktivně v tuto chvíli, ale jimi jsou zajištěny všechny dokumenty staré až 50 let, které se skladují, a ty dokumenty musí být v každou chvíli dostupné.

Vzhledem k tomu, že změny identifikace a identifikátor pro pacienty se uvažuje zavést během jednoho až dvou let, tak si nemyslím, že to v tuto chvíli je úplně připraveno, protože my zdravotníci v každé chvíli musíme mít dostupný materiál a dostupné informace o daném pacientovi a přečíslování všech dokumentů bude rozhodně trvat mnohem delší čas.

Další věc, která tam je, je návaznost na sociální systém a další záležitosti a ty nebyly pořádně projednány, takže já nemůžu tento pozměňovací návrh podpořit.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Kdo dál do rozpravy? Nikoho nevidím, rozpravu končím.

Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova? Není tomu tak. V tom případě požádám zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním se k nim vyjádřil. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dobrý den ještě jednou. Garanční výbor se zabýval daným tiskem 1164 dne 23. června tohoto roku a odsouhlasil také usnesení pod číslem 402, které vám bylo doporučeno.

Hlasovací procedura by byla následující - nebo tak, jak byla odsouhlasena:

1. Návrhy legislativně technických úprav, které byly předneseny ve třetím čtení - takové jsme tady neměli.

2. Garančním výborem byla přijata legislativně technická úprava, která se týká zákona o zdravotních službách. Je nutno opravit účinnost od 1. ledna 2022 na 1. leden 2023, a to z toho důvodu, aby nevznikla roční mezera, v průběhu které by nebylo možné používání identifikátorů pacientů a předávání údajů od statistického ústavu České republiky. To by se mohlo hlasovat jako druhé, i když pokud by s tím Sněmovna souhlasila, tak je to možno přidat do bodu 1.

3. Pozměňovací návrh pod písmenem A, to je můj pozměňovací návrh. Týká se zákona o zdravotních službách. Jedná se o personální zabezpečení včetně identifikátoru zdravotnických pracovníků, jak zde o tom bylo mluveno.

4. Pozměňovací návrh pod písmenem B, který navrhl kolega poslanec Petrtýl, který se týká nutnosti sdělit laboratorní vyšetření do 24 hodin smluvním zdravotnickým pojišťovnám.

5. Hlasovat o návrhu zákona jako celku.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Slyšeli jste návrh procedury. Má někdo výhradu nebo návrh na změnu procedury? Není tomu tak.

 

Proceduru schválíme v hlasování číslo 59, které jsem zahájil. Ptám se, kdo je pro navrženou proceduru? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 59, ze 153 přítomných pro 136, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Budeme tedy za prvé projednávat legislativně technickou úpravu přijatou na výboru, ano?

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Ano. Teď bychom mohli hlasovat o legislativně technické úpravě, která byla schválena na výboru. Stanovisko bylo doporučující.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Souhlas.)

Zahájil jsem hlasování číslo 60. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 60, 154 přítomných, 145 pro, proti nikdo. Návrh byl přijat. Druhý návrh.

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Další je návrh pod písmenem A, můj návrh, který se týká personálního zabezpečení identifikátorů. Stanovisko garančního výboru je doporučující.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Souhlas.)

Zahájil jsem hlasování číslo 61. Kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 61, 154 přítomných, 123 pro, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Další je pod písmenem B. Je to návrh poslance Petrtýla a týká se sdělení laboratorních vyšetření do 24 hodin smluvním zdravotnickým pojišťovnám. Stanovisko garančního výboru je nedoporučující.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Stanovisko nesouhlasné.)

Zahájil jsem hlasování číslo 62. Kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 62, 154 přítomných, pro 3, proti 57. Návrh nebyl přijat.

 

Tím jsme vyčerpali všechny pozměňovací návrhy. Přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona.

 

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o elektronizaci zdravotnictví, podle sněmovního tisku 1164, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Zahájil jsem hlasování číslo 63. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 63, ze 155 přítomných 149 pro, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.

 

Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji a končím bod číslo 2. Zároveň předám řízení schůze.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Nyní se budeme zabývat bodem

 

332.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 166/1993 Sb.,
o Nejvyšším kontrolním úřadu, ve znění pozdějších předpisů,
a další související zákony
/sněmovní tisk 360/ - třetí čtení

Projednávání tohoto bodu jsme zahájili 12. února 2020 na 40. schůzi Poslanecké sněmovny. Rozprava byla ukončena, o všech pozměňovacích návrzích bylo hlasováno. Projednávání tohoto bodu bylo přerušeno před hlasováním o celém návrhu zákona a odročeno do doby projednání sněmovního tisku 229 v Senátu. Dne 17. června na 104. schůzi bylo toto usnesení revokováno.

U stolku zpravodajů zaujala za navrhovatele místo paní ministryně spravedlnosti Marie Benešová a zpravodaj garančního výboru pan poslanec Roman Kubíček.

Protože rozprava byla ukončena, bylo hlasováno o všech pozměňovacích návrzích, tak bychom mohli přikročit k hlasování o celém návrhu zákona, ale s přednostním právem se hlásí pan poslanec Marek Benda. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážená paní ministryně, vážené dámy, vážení pánové, já tedy za klub ODS toto pokládám za úplně čistý a zbytečný naschvál horní komoře z dílny kolegů od Pirátů a z ANO. Já je chápu, protože tam žádné senátory nemají, ale jestli Senát vyjádřil celkem jasnou a přesvědčivou vůli, že nechce už dělat žádné změny Ústavy - neříkám změny Listiny, ale změny Ústavy - do konce tohoto volebního období, tak pak posílat zákon, který je nezbytně závislý na tom, že dojde ke změně Ústavy - a nevím, co by se asi stalo, kdyby Senát náhodou nechal propršet lhůtu, prezident nechal propršet lhůtu a dostaneme se do situace, kdy tady budeme mít protiústavní zákon. V tuto chvíli hlasujeme o zákonu, který je protiústavní, protože změna Ústavy nebyla přijata. Tak to pokládám za opravdu velikánský omyl, jenom za snahu nějakým způsobem dloubnout do horní komory. Z tohoto hlediska se hlasování zdržíme, protože to nemá žádný věcný obsah, ale jenom pokus o to, válčit s horní komorou, a my si horní komory vážíme. Děkuji za pozornost. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP