(14.50 hodin)
(pokračuje Luzar)
Zároveň chci varovat před tím, abychom se nesnažili tento bod používat jako obstrukci. Zaznělo tady, že by se mělo o něm hlasovat zítra, ale zítra je zařazen stavební zákon. Já bych velice rád, aby ten stavební zákon prošel, protože to, co teď momentálně zažíváme, to znamená věci spojené s mediální politickou situací před volbami, by nemělo převyšovat a přehlušovat zákony, které potřebujeme pro tuto republiku schválit. Proto můj druhý návrh, pokud neprojde to, aby byl zařazen tento bod jako první bod dnešního jednání, je, abychom hlasovali, aby se tento bod stal prvním bodem po vystoupení pana Hamáčka. Tím trošičku modifikuji svůj písemný návrh, pane předsedo.
Předseda PSP Radek Vondráček: Takže jako druhý bod dnes.
Poslanec Leo Luzar: Aby bylo hlasováno jako o prvním bodu dnešního jednání. Pokud toto hlasování neprojde, tak aby to byl první bod po vystoupení pana ministra Hamáčka. Potom alternativa, aby tento bod byl jako první bod ve středu po třetích čteních anebo ve čtvrtek, 10 minut po písemných interpelacích. Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Další k pořadu schůze vystoupí pan poslanec Nacher. Jé, pardon, s přednostním právem pan předseda Stanjura. Omlouvám se.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já jsem úplně nepochopil ty alternativy pana poslance Luzara. Tak aby to bylo jasné, já si myslím, že ten bod projednávat máme, a to co nejrychleji. Takže já pro jistotu říkám, aby to byl dnes druhý bod po bodu Informace o plánované cestě ministra vnitra do Moskvy.
Myslím si, že situace je opravdu vážná. Jsem si vědom toho, že vláda má poměrně omezený prostor to řešit. Toho jsme si vědomi. My jsme v pátek spolu s panem předsedou Jurečkou a s paní kolegyní Golasowskou Liberty navštívili. Měli jsme dvě jednání, nejprve s managementem a potom s odboráři. Vlastně on-line jsme dostali informaci, že byl prodán 1 milion emisních povolenek za tržní cenu, to bylo nějakých 48 euro a něco, takže hodnota transakce je 48 milionů euro. Tyto peníze jsou dlouhodobě připraveny na klíčové investice v našem regionu. Vidím před sebou hejtmana našeho kraje, určitě mi potvrdí, že minimálně na jedné, to znamená, že přenos vysokého napětí z Nošovic až k Liberty aktivně podporuje Moravskoslezský kraj. Podle mých informací je to zařazeno jako projekt do modernizačního fondu. To je potřebné k tomu, aby tam mohla být instalována takzvaná hybridní pec, která zvýší konkurenceschopnost této ocelárny a současně výrazným způsobem sníží emise, zejména v Ostravě v městských obvodech, které jsou nejvíce zasaženy. Liberty měla až do pátku něco přes 5 milionů emisních povolenek, které akutně nepotřebovala. Když to vynásobíte tržní cenou, zjistíte, že to jsou přesně ty zdroje, které jsou potřebné na tyto klíčové investice nejenom pro tento podnik, ale i pro město a pro regiony jako celek. Pokud ta cena bude zaplacena a peníze zůstanou připraveny na tu investici, tak se jenom změnilo aktivum z povolenek na finanční zdroje, proti tomu se nedá protestovat, ale klíčové v té větě a v té konstrukci je to slovo pokud, a to si nejsme jisti. Odboráři podle mě mají oprávněné pochybnosti a obavy, že to bude platit.
A myslím si, že bychom měli i jako Sněmovna vyslat signál, že pokud je prosperující česká firma - protože ona je prosperující, nemá ekonomické problémy, z obou dvou jednání jsme se dozvěděli o skvělých výsledcích za první kvartál a o velmi dobrých výhledech na další kvartály tohoto roku, protože ceny na světových trzích rostou, to znamená zvyšuje se zisk, výkonnost - tak přece nemůžeme přihlížet, pokud aktiva, která vzniknou na území České republiky, jsou určena pro další investice, jednak aby se zachovala pracovní místa, a potvrzují to číslo 26 000 pracovních míst, bavme se o tom v kupě, dohromady, a současně aby se výrazným způsobem zlepšilo životní prostředí - tak k tomu podle mě nemůžeme mlčet, přestože máme velmi omezené možnosti. Někdy možná stačí veřejná debata, silný hlas vlády a silný hlas Parlamentu, přestože to jsou soukromé firmy, respektive jeden holding, jedna soukromá firma, soukromé peníze. Tak za náš klub a přes naši koalici podporujeme, aby to byl bod číslo 2 dnešního jednání. Myslím, že brexit a občanky klidně snesou odkladu na rozdíl od toho.
Nemusíte nám věřit, nám, kteří jsme z Moravskoslezského regionu, ale věřte nám, že to je potenciálně větší problém než konec OKD, a kolik času se problému OKD věnovalo. Tak si najděme dnes čas, dokud je ještě čas, zatím jsou ty peníze takzvaně na cestě, ještě nepřišly podle našich informací. My jsme dostali informaci, že mají být uhrazeny do konce tohoto týdne - informace z jednání přímo z podniku z pátku. Dneska je úterý, ale myslím, že bychom k tomu mohli co nejdřív přijmout nějaké silné stanovisko Sněmovny. A pokud vláda potřebuje nějaký silnější mandát, tak my jsme připraveni ho vládě v tomto konkrétním případě dát, protože to není věc opozice versus koalice nebo naopak, tohle je věc, jak zachovat zdroje, které byly vytvořeny na území České republiky, pro další investiční rozvoj a pracovní místa v naší zemi, v tomto případě v našem Moravskoslezském kraji. Děkuju.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já děkuji. S přednostním právem se hlásí pan místopředseda Filip.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedo. Málokdy souhlasím s předřečníkem Zbyňkem Stanjurou, prostřednictvím vás, pane předsedo. Ano, je to pravda, je to vážný problém. Pane předsedo, byl jsem v Liberty ve středu, jednal jsem jak s vedením podniku, tak s odboráři, ale právě proto, jak je to vážný problém, si myslím, že je to potřeba zařadit jako první bod dnešního jednání a neoddalovat to, protože to řešení, které tady je, samozřejmě je, řekl bych, přímo před námi, protože akcie té mateřské společnosti jsou zastaveny v Německu, městu Brémy, a hrozí tedy, že vůči insolvenčnímu správci zaujme určité stanovisko Spolková republika Německo, respektive vláda Spolkové republiky, která bude chránit ty městské rozpočty, a může se nám stát, že ty prostředky propadnou a budou staženy do mateřského podniku. Já si myslím, že by bylo poctivé to řešení, které jsme u OKD přijali a osvědčilo se, že stát prostřednictvím například Priska převezme akcie nebo aspoň většinu akcií právě Liberty. Myslím si, že by to bylo vhodné, rychlé a pozitivní řešení, s tím také jak manažeři, tak odboráři souhlasili. To je zase můj vzkaz od nich, když jsem tam ve středu byl, a potvrzuje to, že tohleto je potřeba předřadit. Měli jsme to tady před 14 dny jako druhý bod úterního jednání právě po Vrběticích a dnes se to dostává zase jako další bod, nikoliv jako prioritní bod, který jsme ve 21.15, abych byl přesný, už vůbec nezahajovali. Takže trvám na tom, že návrh kolegy Luzara je pozitivním řešením pro nás.
Předseda PSP Radek Vondráček: S přednostním právem nikdo další, tedy pan poslanec Nacher k pořadu schůze, poté se připraví pan poslanec Bendl.
Poslanec Patrik Nacher: Pane předsedo, dámy a pánové, vážená vládo, já bych si vás dovolil oslovit o podporu o zařazení jednoho z bodů, těch prospotřebitelských věcí, které tady zahnívají díky všem věcem, které tady jsou, týkající se covidu a mimořádných bodů.
Vybral jsem ten nejméně kontroverzní. Jde o tisk číslo 1026, návrh poslanců Nachera, Věry Adámkové, Romana Kubíčka, Andrey Babišové, Josefa Bělici a tak dále, který mění zákon o finančním arbitrovi. O co jde? Jde o to, že u finančního arbitra by se rozšířily ty oblasti, které dnes řeší, o ty logické věci, kde se ti lidé tam přirozeně na ně obracejí, což mám na mysli neživotní pojištění a obě dvě varianty penzijního zabezpečení nebo penzijního pojištění. ***