(10.10 hodin)

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Tak mě by zajímalo, jestli by - já vím, že na to dneska není čas a jsme navíc v polovičním formátu. Ale pojďme se tomu věnovat třeba na příští schůzi, kde nás tady bude 200 - nechci nikoho obírat o čas - ale abychom si řekli, s kým se vlastně poslanec může potkat. Jestli je to jenom volič, nebo podnikatel, nebo lobbista. Já se potkávám se všemi. Já to otevřeně přiznávám. A kdo mě požádá o schůzku, tak já se s ním prostě potkám, pokud mám samozřejmě čas.

Pokud se týká těch nařčení - dneska zrovna třeba velké články o tom, jak jsem ovlivňoval Rencar a takové nesmysly. Tady bych chtěl jenom říct, že po předminulých komunálních volbách, kdy hnutí ANO vytvořilo koalici se sociální demokracií a STAN, mám pocit, tak došlo vlastně k rozpadu té koalice a předsednictvo hnutí mě požádalo, vyzvalo, abych jako první místopředseda tu situaci šel řešit. A já jsem ji vyřešil. Ta situace se stabilizovala. A logicky jsem se věnoval celé čtyři roky situaci v hlavním městě, konzultoval jsem ty věci s paní primátorkou minimálně na čtrnáctidenní, třítýdenní bázi a samozřejmě jsem se zajímal o věci, kde by mohl být nějaký problém. A konkrétně třeba ta kauza Rencar, kde vlastně za vlády hnutí ANO a následně tedy už za nového magistrátu, za Pirátů, došlo k tomu, že ta smlouva byla přesoutěžena a vydělalo se na tom 100 milionů korun za rok pro dopravní podnik.

Takže jestli někdo říká, že Faltýnek jako lobboval za něco, tak to je samozřejmě nesmysl, protože to ať řekne dopravní podnik. Dneska kolegové Piráti tam mají svého primátora. A já si myslím, že je dobře, že došlo k tomu vypovězení smlouvy, přesoutěžení těch smluv, a ten efekt je 100 milionů ročně, což je - kdyby ta smlouva platila do roku 2035, jak měla původně platit, tak je to 1,5 miliardy korun. Což je poměrně hodně.

Takže tím jenom odpovídám na to, že jsem aktivně opravdu debatoval na téma Prahy, když jsem vlastně na začátku té koaliční krize do toho vstoupil a celé volební období jsem jako první místopředseda hnutí se této věci věnoval. Koneckonců vidím tady Patrika Nachera, který v té době byl zastupitelem. Nevím, jestli byl radním, myslím, že ne, ale Patrik potvrdí, že jsem se pravidelně potkával s paní primátorkou a dalšími kolegy i ze sociální demokracie, s panem Dolínkem a dalšími, a ty věci jsme diskutovali.

Já jsem dotazy, které mi poslal pan Kroupa, poslal se svými odpověďmi, které jsem mu odeslal, našim poslancům. Dneska jsme měli klub, kde jsem se snažil - nebo snažil no, kde jsem prostě řekl svůj názor, vysvětlil jsem ty věci. Já bych pro vaši informaci tady pár věcí z těch dotazů pana Kroupy řekl. Protože samozřejmě ty moje odpovědi se neobjevily v těch odpovědích. Ale to je normální, na to jsme u některých našich novinářů zvyklí. A já to ani nijak nekritizuji, ale jenom pro objektivitu jsem poslal prostě ty svoje odpovědi kolegům.

Jedna věc. Je škoda, že tady není v sále Kateřina Valachová, která byla ministryní školství. Ale je tady Adam Kalous, který byl v nějaké době starostou města Jeseník. A Marian Jurečka tady je, to je skvělé. Kolega Rychetský, předseda Ústavního soudu, tady není v tuto chvíli.

Pan Kroupa píše. "Máme záznam, jehož autenticitu potvrdil pan Černošek, že po vás chce, ať mu pohlídáte tři dotace. O jedné z nich jste potom mluvil s paní Valachovou a následně Kratochvílovou. Proč jste to dělal?"

Primárně se jedná o projekt Národního sportovního centra v Prostějově, kde já žiju, nebo mám tam trvalé bydliště skoro 60 roků, byl jsem 30 let radním a zastupitelem v Prostějově. A když přišla na stůl myšlenka společného projektu Olomouckého kraje, města Prostějova a společnosti TK PLUS na výstavbu této velké tělocvičny, této velké haly, pro potřeby prostějovských škol, volejbalistů, basketbalistů a tenistů, tak je pravda, že já jsem v této věci aktivně vystupoval na zastupitelstvu a na všech úrovních jsem jako prostějovský poslanec říkal, že je to dobrá věc, že je potřeba prostě toto Národní sportovní centrum postavit. A podařilo se to postavit. Takže ano, přiznávám, že jsem lobboval za výstavbu tohoto sportovního centra. Mimochodem bydlím od něho zhruba 100 metrů vzdušnou čarou.

Pokud se týká té další dotace, tak tady někteří z nás byli na výslechu na policii. Ta se týkala vlastně té kauzy pracovně řečeno Kratochvílová, Pelta, kde ten příběh začíná vlastně okamžikem, kdy ke mně do kanceláře v Prostějově jako poslance za Olomoucký kraj vstupuje pan starosta města Jeseník Adam Kalous s prosbou, kdy říká: My jako město chceme zbourat starou tělocvičnu a postavit pro děti novou za zhruba 60 milionů korun, plus minus. Máme zajištěno financování z kraje, krajské zastupitelstvo schválilo kofinancování 20 milionů. 20 milionů máme schváleno v rozpočtu našeho města a 20 milionů žádáme po MŠMT. Mohl byste prosím, pane poslanče, se zeptat na MŠMT, jestli ta naše žádost je pořádku? Já říkám: Jasně, od toho jsem tady.

Tak jsem šel za tehdejším náměstkem panem Plagou, naším náměstkem za ANO. Říkám: Pane Plaga, prosím vás, jak to je tedy s touto žádostí, je ta žádost v pořádku? A pan Plaga říká: Ne, ne, ne, to já neřeším, běž za ministryní.

Tak jsem šel za paní ministryní Valachovou. Říkám: Paní ministryně, je ta žádost města Jeseník v pořádku? Ona říká: Jardo, běž za paní Kratochvílovou, to je náměstkyně, která to řeší. Tak jsem šel za paní Kratochvílovou, která to řeší. Říkám: Paní náměstkyně, prosím vás, je tato žádost města Jeseník v pořádku? A ona říká: Ano, je v pořádku. A tím to pro mě skončilo.

No ale co se stalo? Žádost byla vyřazena z formálních důvodů. Přišel pan starosta, vysvětlil mně, v čem je problém. Já jdu znovu za paní Kratochvílovou a říkám: Paní náměstkyně, prosím vás, proč jste tu žádost vyřadili z formálních důvodů? - Protože tam chybí doklad o kofinancování ze strany obce. Tak jsem říkal: Pane starosto, toto je oficiální stanovisko ministerstva, běžte to řešit. A tím to pro mě skončilo. A to jsem řekl policii.

Stejně jako když psali novináři, že Marian Jurečka lobboval za kdejaký klub. Někde, nevím kde. V Troubkách nebo kde. Pan předseda Ústavního soudu Rychetský lobboval za nějaký tenisový klub v Brně. A já se ptám: My nemůžeme jako poslanci, když nás požádá starosta města, se zeptat, jestli ta žádost je pořádku? Nemůžeme asi.

Další věc. Pan Kroupa se ptá: Co jste měl na mysli, když jste plánoval skrytě vlastnit akciovou společnost? Co jste myslel větou "SRO - vlastní AKCIE 33 procent. Kmenové listy (akcie na doručitele). Skutečný vlastník - Já." Já jsem odpověděl, že jsem nikdy nepodnikal, žádnou společnost jsem nikdy nevlastnil, přiznaně ani skrytě, a ani jsem to neplánoval.

Nicméně citace z článku ze včerejška v této věci. "Tomáš Uvízl" - to je bývalý ředitel prostějovské nemocnice, manažer společnosti Agel, bývalý, dneska je ve fakultce v Olomouci - "byl opravdu manažerem společnosti Agel a s Jaroslavem Faltýnkem se zná. Oba ostatně pocházejí z Prostějova. A také do věci zapadá, že v polovině roku 2016 se v Agelu opravdu řešil nákup firmy, který Tomáš Uvízl navrhoval. Šlo o společnost Medihope, Medihope z Prostějova, jež provozovala svoji praxi v nemocnici, již v té době Uvízl řídil. Parametry obchodu přesně odpovídají v poznámkách uvedené Faltýnkově představě." ***




Přihlásit/registrovat se do ISP