(11.10 hodin)
(pokračuje Výborný)
Jenom chci říci, že tam není skutečně žádný návrat, protože se v tom návrhu počítalo, a úmyslně říkám v minulém čase, počítalo s výběrem z pozice prvních náhradníků, a to pouze prvních náhradníků čili těch, kteří kousek toho mandátu v těch volbách skutečně od toho voliče přímo získali, akorát jim to nestačilo na celý mandát. Myslím, že ta věc je namístě k diskuzi, já to naprosto respektuji. Také respektuji to, že tady je i z pozice KDU-ČSL, proto jsme nějak hlasovali, na to jiný názor. Ale říct, že to je návrat do devadesátých let, tak to považuji za politický faul a ze strany předsedkyně stálé komise pro Ústavu za něco, co je pro mě naprosto neuvěřitelné.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Valachová bude reagovat. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Kateřina Valachová: Myslím, že důležité, kolegové a kolegyně, je to, co zaznělo na konci, kdy sám předřečník připouští, že to k debatě je, ta otázka naplnění přímého volebního práva. Já jsem detailně, protože jsem chtěla říct stručné stanovisko, to nějak nerozebírala ani nepersonifikovala. A co se týká toho, že to k debatě je, připustil sám, a neříkám to pouze já jako právnička, ale říkají to také experti na ústavní právo, což si myslím, že předřečník ví. Zmínila jsem svoje stanovisko, toho se budu držet a beru předřečníka za slovo z hlediska těch úprav, koneckonců Radek Vondráček bude načítat, pokud jsem porozuměla tomu správně, pozměňovací návrh, který právě toto řeší. To jsem nezpochybnila, takže přímé volební právo si ponechme, držme se úkolu Ústavního soudu a myslím si, že nejsme ve shodě a tyto emoce nejsou namístě. Hledejme shodu. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan místopředseda Pikal se přihlásil s faktickou poznámkou, také paní poslankyně Jana Mračková Vildumetzová. Prosím, máte slovo.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já tedy z té debaty cítím jistý posun, což mě velice těší. Jsou zde, pokud jsem zaznamenal dobře, předloženy zhruba tři návrhy, jak vyřešit druhé skrutinium. Jinak předpokládám, že to potom budeme řešit dále. Já bych chtěl upozornit na jednu věc, která tady zřejmě dostatečně nezazněla.
Ano, v tom původním návrhu každý z těch 14 kandidátů, ze kterých by strany potom mohly po volbách vybrat, by zastupoval nějakou část mandátu. Nicméně vzhledem k tomu, jak je ten systém navržen, kdy jsou tam různá krajská mandátová čísla a různá celostátní mandátová čísla, tak by se jednoduše mohlo stát, že v nějakém kraji nějaký člověk, který naplnil celostátní mandátové číslo, to znamená, že má počet hlasů, který by celostátně odpovídal jednomu mandátu, a přesto nebude vybrán, přesto nebude zvolen poslancem, protože by se ten stranický aparát rozhodl, že upřednostní jiné kandidáty, kteří zastupují méně voličů. A to mi přijde, že to by bylo tak flagrantní narušení principu přímé volby a poměrnosti systému, že je potřeba se proti tomu postavit. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Paní poslankyně Jana Mračková Vildumetzová, faktická poznámka. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji za slovo. Pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já bych pouze chtěla reagovat na Marka Výborného, vaším prostřednictvím. Jak jsem ho poslouchala, tak on řekl z hlediska přerozdělování ve druhém skrutiniu mandátu těmi sekretariáty, tak jste řekl, že budou první náhradníci, které nejvíce preferovali voliči. Ale to není pravda, protože to seřazení je pak podle pořadí na kandidátce a v žádném případě podle toho, kolik získal ten volič (kandidát) preferenčních hlasů. Takže neříkáte pravdu. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se ještě někdo - ano, pan místopředseda byl přihlášen do rozpravy, Vojtěch Pikal, prosím, máte slovo.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych ještě chtěl na závěr této rozpravy, než se dostaneme k nějaké procedurální diskuzi, která bude určitě také důležitá a zajímavá, se nějak pokusit shrnout ten volební systém, ke kterému míříme, a to nikoli nějakými obecnými frázemi ani nějakými jako odbornými termíny, ale čistě věcně - myslím si, že si to ten systém zaslouží. Takže já jsem to tady kolegovi posílal minulý týden v nějakých 14 tweetech, tak to nebude doufám moc dlouhé, a vysvětlím vám, tedy pokusím se všem osvětlit, jak ten systém potom bude vypadat.
Tedy poté, co voliči ve všech 14 krajích odevzdají své volební hlasy, tak se tyto hlasy vezmou, sečtou se na celostátní úrovni, spočítá se celorepublikové mandátové číslo, tím se podělí celkové zisky všech stran dohromady v jednotlivých krajích a získá se počet mandátů, které náleží jednotlivému kraji. Takto se samozřejmě rozdělí všechny, to znamená, ty kraje, které budou mít největší zbytky, tak tam se ještě pár mandátů vždycky, ke každému kraji, jeden přidá, tak abychom rozdělili všech 200 mandátů. Takto získáme počet mandátů v jednotlivých krajích, které náleží do toho kraje.
Potom vezmeme počty hlasů pro všechny strany v každém jednotlivém kraji a vydělíme je vždy číslem nebo tím počtem mandátů v daném kraji, tím získáme krajské mandátové číslo. Toto krajské mandátové číslo, tímto krajským mandátovým číslem potom v každém jednotlivém kraji dělíme, zvýšeným o 2, abych nezapomněl, to je ten Imperiali, dělíme počet hlasů pro jednotlivé strany v jednotlivých krajích. Tím získáme pro každou stranu nějaké mandáty, které dostane přímo v tom kraji, a nějaké mandáty nerozdělíme, protože prostě tam budou nějaké zbytky. Tyto nerozdělené mandáty se přesouvají do druhého skrutinia, bude to nějakých 30, 10, 6 mandátů, to prostě záleží velice na náhodě, ale celorepublikově to bude tento počet. Nyní se tedy vezmou ty zbytky, které se neodměnily mandáty v těch krajích, a sečtou se znovu na celostátní úrovni a vydělí se počtem mandátů, který zbyl k rozdělení v tom druhém skrutiniu na celostátní úrovni, zvýšeným o 1, zase z nějakého důvodu, abychom tam měli nějaké zvýhodnění pro ty větší strany. A toto je nové celorepublikové mandátové číslo, kterým se opět dělí ty zbytky na celostátní úrovni, a to jsou ty mandáty pro jednotlivé strany, a opět se - systém největšího zbytku - dopřidělí na celostátní úrovni těm stranám. Takže se určí... a už jsem se zamotal do složitých věcí, já se omlouvám, tohle už je ten moment toho druhého skrutinia, kdy už to není jednoduché.
Takže v tento moment se takto... (Reakce z pléna.) Takže já se o kousek vrátím. Takže po tom, co vezmu zbytky z těch krajů, které jsem neodměnil, a mám současně nějaké mandáty, které nebyly uděleny v jednotlivých krajích, tak vezmu celkový počet hlasů pro všechny strany, které nebyly odměněny mandáty, a vydělím je počtem hlasů - mandátů na celostátní úrovni, a tyto podíly odměním jednotlivě mandáty na celostátní úrovni, a poté ty největší zbytky odměním mandáty na celostátní úrovni.
A pak se dostáváme k otázce, jak tyto mandáty z celostátní úrovně přidělit do krajů, a tam jsou různé návrhy. Ten základní je, že vezmeme ty zbytky, největší zbytky v krajích poměrově, to znamená, pokud prostě někde v nějakém kraji nebylo pro danou stranu třeba 100 000 hlasů nebo - to je moc - 25 000 hlasů odměněno mandátem, tak se přikáže, a je to velký zbytek v rámci té strany, tak se přikáže ten mandát do toho kraje.
Tam samozřejmě následuje diskuze, jak tedy rozdělit mandáty z druhého skrutinia mezi ty kraje. Já navrhuji takový způsob, který vezme ty zbytky v těch jednotlivých krajích, co nebylo odměněno, seřadí je všechny pod sebe, takže uvidíme, ve kterém kraji nebylo odměněno 0,6 mandátu pro nějakou stranu, ve kterém kraji 0,5 - a bude odměňovat vždycky od těch největších zbytků s tím, že současně si budeme hlídat, abychom do žádného kraje nepřidělili o víc než 1 mandát, než jsme se rozhodli na začátku, když jsme rozhodovali, kolik bude v kterém kraji mandátů. (Vystoupení provázeno reakcemi z pléna.)
Pokusil jsem se to vysvětlit jednoduše, vidím, že to nejde. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do obecné rozpravy? Do obecné rozpravy se nikdo nehlásí, obecnou rozpravu končím. Zájem o závěrečné slovo?
Poslanec Marek Benda: Já jsem prosil, aby se na závěr obecné rozpravy, může být samozřejmě na začátku podrobné, je to úplně jedno, hlasovalo o tom, že za základ jednání se vezme usnesení ústavně-právního výboru, protože si myslím, že bez toho se nikam dál neposuneme.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, pokud to můžeme udělat tak, že to provedeme do začátku podrobné debaty, tak to takto proveďme. Pan místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal s přednostním právem. ***