(16.50 hodin)
(pokračuje Filip)

Takže pokud někdo tlačí na změnu zákona o myslivosti, tak aby myslivecké hospodaření v podstatě zaniklo, aby to bylo věcí vlastníků, tak se dostaneme do situace Velké Británie nebo Francie, kde té zvěře je opravdu málo a nejsou schopni ji tam udržet. Proto je odchyt zajíců a odvoz do Francie trvalým českým, dříve československým vývozem.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan poslanec Bendl bude reagovat s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte dvě minuty.

 

Poslanec Petr Bendl: Já jenom na margo předřečníka, pana předsedy KSČM, prostřednictvím pana předsedajícího. Já jsem tady neřekl ani půl slova to tom, že chci něco oddělit. Já jsem plédoval za to, aby Sněmovna propojila a umožnila podílet se spolu s myslivci na řešení situace na jejich území, které obhospodařují, to znamená, aby spolu spolupracovali, ne abychom je od sebe oddělovali, tak jak je to doposud.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Další faktické poznámky nejsou. Poprosím pana poslance Holomčíka do rozpravy. Prosím.

 

Poslanec Radek Holomčík: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, budu velmi stručný, čas nás tlačí. Jsem rád, že můžeme novelu zákona o myslivosti projednat řádným způsobem. My jsme podporovali i v minulosti její zařazení.

Dovolím si tři velmi stručné poznámky. Za prvé, budeme předkládat v širší společnosti několik návrhů, v rámci kterých se budeme snažit reflektovat jednak současný stav a potřeby krajiny, dále skutečnost vývoje stavu a počtu lidí, kteří se chtějí věnovat a mohou věnovat myslivosti. A také bychom rádi reflektovali řekněme ty změněné majetkoprávní poměry, které přišly se sametovou revolucí. Myslím si, že 31 let po ní by to stálo za to.

Velmi mě mrzí to nálepkování, že návrhy, které budeme předkládat, a vlastně v nějaké podobě už je předložil pan kolega Bendl, že jsou nálepkovány, že se jedná o nějaké ekoteroristické a pseudoochranářské věci. Přece jenom vznikly ve spolupráci s organizacemi, které zastupují vlastníky jak lesů, tak zemědělské půdy, zastupují zemědělce, zastupují lesníky a samozřejmě zastupují i ochranáře. Ale je to širší věc a mně se tady to lhaní nelíbí.

A když jsem u toho lhaní, tak dneska proběhl webinář pro myslivce. Musím říct, že jsem velmi překvapený, jak se dá lidem lhát, a chtěl bych využít tady toho prostoru - jestli se myslivci dívají a sledují tady tu debatu, kontakty na mě jsou na internetu dohledatelné. Klidně se mi ozvěte, rád vám vysvětlím, o co jde, a rád vám řeknu, co skutečně navrhujeme, protože to, co je myslivcům podsouváno, je nehorázná lež.

To je všechno. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Jako poslední je v tuto chvíli přihlášen v rozpravě pan poslanec Kott. Prosím, pane poslanče, je to vaše, případně vás přeruším. Máte slovo.

 

Poslanec Josef Kott: Děkuji za slovo. Pane předsedající, milé kolegyně, vážení kolegové, pane ministře, moc děkuji a upřímně děkuji kolegovi Petru Bendlovi za korektní diskuzi, protože skutečně já jsem byl ten, který žádal, abychom dneska tu novelu probrali, a souhlasím s tím, že tak, jak byl přednesen pozměňovací návrh nebo předložen pozměňovací návrh kolegy Staňka, pod kterým jsem také podepsán, tak že toto je daleko čistější věc, jak to můžeme probírat.

Můžeme to probírat na zemědělském výboru, který by k tomu měl být samozřejmě předurčen. Určitě tím, že chci navrhnout zkrácení lhůty o 30 dní na 30 dní, tak to není proto, že bych chtěl nějakým způsobem omezovat odbornou diskuzi nad tímto tématem, ale myslím si, že vzhledem k tomu, že pozměňovací návrhy už jsou nachystány, jsou dokonce nahrány v systému k té invazní novele, tak že je to věc, o které už můžeme vlastně předem se na ni připravit, a budeme určitě schopni k ní dále diskutovat.

Velice v krátkosti bych si dovolil říci základní parametry mysliveckého zákona jako takového.

Přináší ekonomicky proveditelnější způsob naplnění cíle radikace nepůvodních invazních živočichů, snížení škod zvěří, omezení negativního vlivu zvěře na obnovu kalamitních ploch v lesích a snížení škod v zemědělství. To již zde bylo citováno.

Za druhé, zřizuje se elektronický systém evidence myslivosti, který bude zjednodušovat veškerou administrativu a komunikaci spojenou s myslivostí, a to jak na straně uživatelů honiteb, tak na straně orgánů Státní správy myslivosti, Státní veterinární správy, Vojenského veterinárního ústavu, Policie České republiky a Vojenské policie. Tento systém rovněž počítá s odstraněním papírových výkazů a hlášení. Systém bude obsahovat kompletní myslivecké plánování a informace o škodách způsobených zvěří a současně také aplikaci do mobilních telefonů pro pořizování záznamu a fotodokumentace o ulovené zvěři.

S ohledem na zavedení elektronického systému evidence myslivosti a nezbytnost přepracování souvisejících prováděcích předpisů se počítá s termínem nabytí účinnosti příslušných ustanovení novely zákona týkající se elektronické evidence myslivosti uplynutím dvou let od jejího vyhlášení.

Zde bych taky chtěl ještě říci, že pokud se vlastně to probere v novele o myslivosti, tak jsme připraveni stáhnout pozměňovací návrh, který je k/v invazní novele. O zkrácení lhůty se přihlásím v podrobné rozpravě. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Podrobná rozprava nás čeká až ve druhém čtení. Já se tedy ptám, jestli se ještě někdo další hlásí do obecné rozpravy v prvém čtení. Pan ministr. (Ministr Hamáček se obrací na předsedajícího s žádostí o zkrácení lhůty.) Už zaznělo zkrácení lhůty na 30 dní, takže není potřeba přednášet znovu. Znovu se ptám, jestli se ještě někdo hlásí do obecné rozpravy. Nikoho nevidím, obecnou rozpravu končím. (Gong.) Přivolám kolegy. Návrhy, které bychom hlasovali, nepadly. Budeme se věnovat návrhům na přikázání výborům k projednání, nejprve garančnímu výboru.

Předseda Poslanecké sněmovny svým rozhodnutím navrhl přikázat předložený návrh k projednání zemědělskému výboru jako výboru garančnímu. Má někdo jiný návrh na garanční výbor?

Slyším žádost o odhlášení. Všechny jsem vás odhlásil. Prosím, přihlaste se znovu svými kartami.

 

Až se nám počet vyšplhá na potřebnou výši a ustálí, budeme hlasovat o tom, že přikážeme tento tisk výboru zemědělskému jako výboru garančnímu. (Na tabuli svítí 64 přítomných. Reakce v sále.) Nemůžu, nemám lidi. Nemůžu nechat hlasovat. (Už svítí 68 přítomných.) Děkuji.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro přikázání výboru zemědělskému jako garančnímu? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 301, je přihlášeno 78 poslanců a poslankyň, pro 77, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že návrh jsme přikázali zemědělskému výboru jako garančnímu.

 

Ptám se, jestli má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru? Paní poslankyně, prosím.

 

Poslankyně Marie Pěnčíková: Dobrý den, dámy a pánové. Poprosila bych, z logiky věci si myslím, že tato novela patří i výboru pro životní prostředí, takže bych požádala o výbor pro životní prostředí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. To je návrh na přikázání výboru pro životní prostředí. Ptám se, jestli má ještě někdo nějaký další návrh? Nikoho nevidím.

 

Zahajuji hlasování o přikázání výboru pro životní prostředí. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 302, je přihlášeno 79 poslanců a poslankyň, pro 67, proti nikdo. Konstatuji, že tento návrh jsme také přikázali výboru pro životní prostředí jako dalšímu výboru.

 

Pak zde ještě zazněl návrh na zkrácení lhůt pro projednání ve výborech o 30 dní na 30 dní, takže budeme hlasovat o tomto. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP