(9.50 hodin)
(pokračuje Vondráček)

Paní poslankyně Golasowská navrhuje zařadit nový bod Vyjádření vlády k situaci - a teď jsem to nezachytil úplně přesně, Liberty Ostrava? Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 263, přihlášeno je 99, pro 47, proti nikdo. Návrh nebyl přijat.

 

Pan poslanec Berkovec navrhl zařazení nového bodu Poděkování Horské službě České republiky.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 264, přihlášeno je 99, pro 80, proti nikdo. Návrh byl přijat. Pevné zařazení navrženo nebylo.

 

Pan poslanec Ferjenčík navrhuje zařadit nový bod Informace vlády o kompenzacích podnikatelům.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 265, přihlášeno 100, pro 45, proti nikdo. Návrh nebyl přijat.

 

Pan poslanec Martínek navrhoval to předřazení, o tom už jsme hlasovali. Podle mých záznamů máme odhlasováno vše, co bylo navrženo, a budeme tedy postupovat podle schváleného pořadu schůze.

 

Jako první otevírám bod

 

328.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 6/1993 Sb.,
o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 532/ - třetí čtení

Projednání tohoto bodu jsme opětovně přerušili, a to v pátek 12. března. Vítám tady pana guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. S jeho účastí jsme souhlasili hlasováním už 10. března. Místo u stolku zpravodajů už zaujímá za navrhovatele místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová a je zde i zpravodaj garančního výboru, pan poslanec Jiří Dolejš. Připomínám, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 532/3, který byl doručen 21. ledna 2021, a usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 532/4. Budeme pokračovat v přerušené rozpravě, do které nebyl nikdo přihlášen v okamžiku, kdy se... (Velký hluk v sále.) Pan poslanec Ferjenčík se hlásí z místa. Prosím, máte slovo, a poprosím všechny kolegy a kolegyně, kteří mají nějaké důležité vyřizování, aby svoje jednání přenesli do předsálí. Prosím o klid.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já ještě počkám. (Hluk neutichá.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Je-li něco k vyřízení, opravdu vás poprosím, zvlášť když je to v blízkosti řečnického pultu. Problém je, že ten, na koho mluvím, mě neposlouchá. Tak prosím, můžeme pokračovat.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, debata byla poměrně rozsáhlá, nicméně věcná. Jsem rád, že jsme tento zákon prodiskutovali poměrně důkladně. Skutečně je to jeden z nejvýznamnějších zákonů, které v tomto volebním období přijímáme, který bude mít značný dopad na životy lidí v této zemi.

Bohužel z našeho pohledu má tento zákon i značná rizika. Hrozí kvůli němu větší politizace České národní banky, protože nové pravomoci mohou chtít například prezidentští kandidáti v budoucnu využívat v rámci své volební kampaně. Hrozí kvůli němu nepředvídatelné dopady v oblasti veřejných financí, v oblasti stability měny, v oblasti kvantitativního uvolňování, kde existují studie ze zahraničí, které dokládají, že kvantitativní uvolňování bohužel financují především pracující a vydělávají na něm především ty kapitálové skupiny, které mají lepší přístup k penězům, typicky největší oligarchové nebo majitelé firem. Z těchto důvodů jsme k tomuto nástroji skeptičtí. Myslíme si, že například rozšiřování pravomocí ČNB v oblasti nákupu dluhopisů, zvláště soukromých, je rizikové, a myslíme si, že rozšiřování pravomocí České národní banky v oblasti regulace nemovitostního trhu je příliš široké, byť souhlasíme s tím, že nějaké rozšíření je potřeba, a navrhli jsme kompromis.

Já vás ještě jednou prosím o podporu těch kompromisních návrhů, které upravují délku platnosti tohoto zákona a upravují šíři pravomocí, především v oblasti regulace nemovitostního trhu. Uvědomme si prosím, že tento zákon bude mít skutečně velké dopady na budoucnost této země. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Pan poslanec Skopeček, do rozpravy se hlásí z místa. Prosím.

 

Poslanec Jan Skopeček: Dobré dopoledne. Já bych také chtěl poprosit o podporu pozměňovacích návrhů, které dostávají ten zákon do rozumnější podoby. To, jakým způsobem je ohrožena nezávislost centrální banky, ukázal i premiér Babiš, který by rád získal peníze do státního rozpočtu. Je to něco, kde vidíme, kam tato novela míří, co vláda zamýšlí s Českou národní bankou dělat. Je to nebezpečné. Prosím, tento zákon odmítněme a zachraňme nezávislost České národní banky před Andrejem Babišem.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan předseda Fiala.

 

Poslanec Radim Fiala: Já na pana kolegu Skopečka budu reagovat, protože hnutí SPD říká jasně, že zvlášť v čase krize je potřeba posilovat pravomoci České národní banky jako české instituce, aby Česká republika byla připravena na různé krize a problémy, které v budoucnu mohou přijít a pravděpodobně přijdou. Dělat to zákonem až potom, může být už velmi pozdě. To, co zde říká pan kolega Skopeček, a to, co říká premiér Babiš, my jsme podrobně studovali. To znamená, jestli z České národní banky můžou odejít nějaké peníze do státního rozpočtu, to je nesmysl, to je na zavření celé bankovní rady včetně guvernéra a nikdo z nich si takovou věc nedovolí udělat.

Takže to, co tady vyprávíte, je jenom důvod k tomu, abychom pro ten zákon nehlasovali. Ale fyzicky, teoreticky ani prakticky to prostě není možné. Banka může dát pouze v dobách krize garance státu na úroky s tím, že stát bude mít daleko větší kredibilitu pro získání úvěrů a financování svého dluhu a dluhové služby, to samozřejmě je možné, a v případě, že by stát získal lepší kredibilitu a lepší úrokovou míru, tak si myslím, že pro ten stát je to dobře. Jinak se taky může stát, že za dva roky nebude na důchody. My prostě potřebujeme posilovat pravomoci takové instituce, jako je Česká národní banka.

Takže za hnutí SPD my jasně říkáme, že tento zákon podpoříme, protože tady je jenom spousta negativ, negativ, negativ, a já jsem přesvědčen o tom, že to tak není.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Vaše vystoupení vyvolalo dvě faktické poznámky, nejprve pan poslanec Skopeček, poté pan poslanec Ferjenčík.

 

Poslanec Jan Skopeček: Děkuji za slovo. Zareaguji na svého předřečníka. Mě překvapuje podpora SPD tomuto zákonu. Zdá se, že SPD je vůči praktikám eurozóny a toho, jakým způsobem dneska funguje evropská dluhová unie, takže o tom mluví jenom nahlas pro své voliče, ale když se dostaneme do praktické roviny a hlasujeme o zákonu, tak SPD tady bude přesně pro to rozšíření pravomocí, které se jí nelíbí na Evropské centrální bance, které se ani mně nelíbí na Evropské centrální bance a které tady umožní to, že se centrální banka zapojí do financování dluhu vlády, což bylo vždycky v hospodářské politice, v měnové politice naprosto zakázané téma, a jenom dluhová situace jižních států přinutila Evropskou centrální banku tyto nástroje využívat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP