(Schůze pokračovala v 9.00 hodin.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 87. schůze Poslanecké sněmovny, všechny vás tu vítám. Současně vás všechny odhlásím, požádám vás, abyste se přihlásili svými kartami, případně mi sdělili, kdo má kartu náhradní.
Konstatuji, že poslanci, kteří nejsou přítomni ani nejsou omluveni písemně, se považují za omluvené na základě dohody předsedů poslaneckých klubů.
Včera jsme z důvodu zahájení mimořádné 91. schůze přerušili tu 87. ve fázi, kdy vystupovali poslanci k pořadu schůze. Gremiální návrh jsme odhlasovali a dva poslanci stihli přednést své návrhy, a to pan místopředseda Okamura a pan předseda Faltýnek. Pan poslanec Okamura navrhl nové body, a to Ukončení nouzového stavu, rekonstrukce vlády a demise odpovědných ministrů, včetně toho, aby se tímto bodem zabývala Poslanecká sněmovna dnes jako prvním. Dále pak navrhl bod Předražené nákupy vlády na základě výsledků kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu s návrhem, aby tento bod byl zařazen na čtvrtek 25. po písemných interpelacích jako čtvrtý bod po již pevně zařazených bodech.
Pan předseda Faltýnek navrhl projednat dnes body z bloku třetích čtení v pořadí 328, 333, 326, 332 a 330 a dále grémiem zařazený bod 495, což je kontrolní závěr NKÚ, navrhl zařadit pevně na čtvrtek po písemných interpelacích jako první bod po pevně zařazených bodech 494, 490 a 491.
Než budeme pokračovat s pořadem schůze, tak dnes máme 24. 3. a pan poslanec Jaroslav Kytýr má dnes narozeniny, takže všechno nejlepší. (Potlesk, výkřik z pléna.)
Co se týče testování poslanců, v sále by měli být všichni testováni, bohužel jsem tedy neobdržel zprávu z klubu SPD a z klubu STAN do začátku jednání, tak budeme doufat, že to je v pořádku, případně že je to ve stejném formátu jako včera.
Z členů vlády se omlouvají: Marie Benešová - pracovní důvody, Jana Maláčová - pracovní důvody, Lubomír Metnar - pracovní důvody, Tomáš Petříček do 13 hodin - pracovní důvody, Robert Plaga - pracovní důvody, Miroslav Toman - zdravotní důvody.
Poslanci, kteří nejsou písemně omluveni, se považují za omluvené na základě dohody předsedů poslaneckých klubů, také dnes zasedáme v polovičním formátu. (V sále je rušno.)
Tak a budeme pokračovat tedy pořadem schůze. Vím, že na řadě byl pan místopředseda Pikal s přednostním právem. Prosím, máte slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, prosím o klid v sále. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za slovo. Já jsem to již říkal včera, ale je potřeba to zopakovat i dnes. Na minulé, včerejší schůzi jsme jako poslední bod měli zařazený vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, jedná se o sněmovní tisk 911, druhé čtení, a máme ho zařazen i na této schůzi, a já navrhuji, abychom ho pevně zařadili na dnešek na 12.45. Je to změna oproti těm materiálům, jaké máte v té včerejší přihlášce, pane předsedo, nicméně jsem tady dospěl k nějaké dohodě a to by mělo projít. Samozřejmě je to s tím, že potom budeme jednat i v průběhu pauzy, tak aby se to stihlo. Takže tento bod, jedná se o sněmovní tisk 911, dnes pevně ve 12.45. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuj a s přednostním právem se hlásil včera pan předseda Jurečka, jestli tu je. Jestli ne, tak po něm se hlásila paní předsedkyně Pekarová Adamová, také přednostní právo. Ještě jednou prosím o klid, děkuji, už začala schůze.
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Vážená paní ministryně, vážení kolegové, kolegyně, žádám o pevné zařazení bodu, který by měl být zařazen na naši schůzi, na tuto schůzi, a je to bod číslo 495 - kontrolní závěr NKÚ k nákupu zdravotnických ochranných prostředků při pandemii COVID-19. Dávám návrh, abychom tento bod zařadili buď dnes jako pevně zařazený bod za bod číslo 467, což je vyšetřovací komise k Bečvě, anebo alternativně, pokud toto nebude přijato, tak jako pevně zařazený bod zítra, tedy ve čtvrtek, po volebním zákoně. Je to tedy tím pádem druhý bod dopoledního jednání.
Když jsme minulý rok, na jaře 2020, žádali o zřízení vyšetřovací komise k nákupům ochranných pomůcek a všech dalších, které tady vládní představitelé vítali na letišti, které už tehdy byly hojně medializované, protože se jednalo o často velmi předražené respirátory či roušky, tak vládní většina, ale i část SPD odmítaly tehdy zařadit tuto komisi a zřídit ji z toho důvodu, že je právě podnět podán k NKÚ, a počkejme si na toto vyšetřování nebo na závěr Nejvyššího kontrolního úřadu jakožto instituce, která je nezávislá. Tehdy jste se tady tímhle oháněli, tak máme výsledek, víme, jak tato kontrola dopadla. Víme, že konstatovala celou řadu pochybení, ať už v přípravě na pandemii, ať už v samotných výběrových řízeních, respektive zakázkách, které byly často za přemrštěné částky, a vzhledem k tomu, že se jedná o 8,5 miliardy korun jenom za období první vlny, jara 2020, tak si to jednoznačně zaslouží naši pozornost, myslím si, že i pozornost policie, ale to už je samozřejmě na ní, a abychom tomu věnovali čas, tak je potřeba to pevně zařadit. Myslím, že to má dostat naprostou prioritu.
Jedná se tady o prostředky daňových poplatníků, o nehospodárné zacházení s nimi a také o to, co způsobilo, co všechno už víme v následujícím roce, který máme za sebou, a ještě zdaleka nejsme na konci. (Pro velký hluk předsedající zvoní zvoncem.) Zároveň žádám o zařazení nového bodu, a to bodu, který by se jmenoval Informace vlády o objednávkách a nákupu vakcín proti COVID-19.
Včera vyšla v Hospodářských novinách velmi závažná zpráva, informace o tom, že vláda nevyužila dostatečně možnosti objednávek vakcín, a tato cesta, jediná cesta, která existuje skrze očkování ven z té krize, kterou procházíme, a prevence úmrtí dalších zbytečných obětí nebyla dostatečně vládou využita. Myslím, že to by mělo být natolik alarmující, že bychom se tomu měli věnovat hned jako prvnímu bodu, protože pokud vláda v takto zásadní věci fatálně selhala, tak má na svědomí další zbytečné mrtvé a další ztráty v naší ekonomice. Připomenu, že den lockdownu se pohybuje, co se týče nákladů, v miliardách korun, každý jediný den, a my v nich jsme už několik měsíců. Jsme zadluženi až po uši, máme tady nejvíce mrtvých v přepočtu na obyvatele na světě, to všechno je výsledek fatálních selhání a jedno z mnoha a jedno v té řadě je právě i to, že vláda nebyla schopna a ochotna zajistit vakcíny, a to s argumentem, že by to mohlo být drahé. ***