(9.40 hodin)
(pokračuje Schillerová)
Teď jste mně možná evokoval, že protože... jak je toho tolik a všichni žijeme covidem a celou řadou jiných agend, tak oni možná zůstávají trochu takovou popelkou v rámci resortu. Je to škoda, je to velká škoda. Takže já možná se domluvím s paní ředitelkou Arajmu, uděláme nějaké větší promo i na sociálních sítích, co všechno ten úřad má za sebou. Třeba tam najdete odpověď i na svoje otázky. Pokud se na mě nechcete obrátit přímo, což jsem vám samozřejmě kdykoliv k dispozici. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan poslanec se již nehlásí do rozpravy. Takže pokud se již nehlásí ani nikdo další, rozpravu končím a táži se pana poslance Pavla Žáčka, jestli navrhuje usnesení Sněmovny k této odpovědi. Nenavrhuje, tím pádem máme tuto interpelaci vypořádanou. Děkuji vám.
Posuneme se k další, což je sněmovní tisk 1129, kde předseda vlády Andrej Babiš odpověděl na interpelaci poslance Jakuba Michálka na vládu České republiky ve věci žádosti o informace ve věci pokračování přípravy a výstavby Pražského okruhu 511. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 1129.
V tuto chvíli pana poslance Michálka v sále nevidím. Ještě mu dám stejně jako předtím chvíli, aby případně dorazil odněkud z kuloárů, ale mám informace, že se tomu tak nestane, takže tato interpelace propadá a Sněmovna se jí nebude dále zabývat.
Posuneme se dál, což je sněmovní tisk 1132. Jedná se opět o interpelaci pana poslance Pavla Žáčka na předsedu vlády Andreje Babiše, který na ni odpověděl. Tato interpelace je ve věci ochrany utajovaných skutečností v Kanceláři prezidenta republiky a Vojenské kanceláři prezidenta republiky. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 1132. Pan poslanec je přítomen, takže zahajuji rozpravu. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Pavel Žáček: Ještě jednou děkuji za slovo, ale samozřejmě bych také jako kolegové vyčkal, až tady bude pan premiér. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já vám rozumím. Podle zařízení je nás nyní dostatečný počet, abychom případně mohli hlasovat. Takže zkusím svolat kolegy do sálu, zároveň slyším žádost o odhlášení, takže vás odhlásím. (Gong.) Prosím, přihlaste se znovu svými kartami. Uvidíme, jestli se nás sejde dostatečný počet, abychom procedurálně mohli hlasovat teď, nebo se tak nestane a v takovém případě bych toto hlasování také odložil na konec bloku. (Čeká, až přijdou poslanci do sálu.)
Děkuji, ještě docházejí poslanci. Zopakuji pro ty, kteří přicházejí, že jsme před procedurálním hlasováním o odložení této interpelace do přítomnosti premiéra, a protože v té době, kdy tento návrh vzešel, byl na tabuli přihlášen dostatečný počet poslanců, tak jsem přikročil k možnosti hlasovat. Uvidíme, jestli se nás sejde dostatečný počet. Ještě stále vidím poslance, kteří přicházejí. Požádám vás tedy všechny, abyste se přihlásili, abychom případně mohli procedurálně hlasovat, pokud naplníme dostatečný počet. Pokud se tak nestane, což vypadá, že nikoliv, tak mě nezbude, než - á, pozor - (Přicházejí další poslanci.) Věřím, že všichni, kteří chtějí být přihlášeni, v tuto chvíli jsou přihlášeni. Nemáme dostatečný počet, abychom mohli hlasovat. Tedy v souladu s předchozím postupem odložím hlasování o přerušení interpelace na konec bloku. Děkuji všem.
Posuneme se dál. Dále je zde sněmovní tisk 1133. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, kterého mezi námi vítám, odpověděl na interpelaci poslance Jana Lipavského, který je přítomen, ve věci plánované cesty ekonomického poradce prezidenta republiky Martina Nejedlého do Moskvy. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 1133, jak jsem již říkal. Zahajuji rozpravu, pan poslanec se hlásí. Prosím.
Poslanec Jan Lipavský: Dobrý den. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, děkuji za slovo. Já jsem na podzim interpeloval ministra zahraničních věcí, ale i pana premiéra, víceméně s obdobnými otázkami, když se vlastně nejprve v médiích objevila informace o tom, že takzvaný poradce prezidenta republiky, pan Martin Nejedlý, plánuje jakousi cestu do Moskvy. Dnes již víme, že ta cesta proběhla. Tušíme, možná částečně tušíme, co se tam i odehrálo. Nicméně to neznamená, že by ta otázka nebyla relevantní a že by zde nebyly otázky, na které potřebujeme najít odpovědi.
Ty okolnosti jsou takové, že prezident republiky Miloš Zeman označuje osobu pana Nejedlého za svého poradce, nicméně když se dotážeme instituce, která je odpovědná za realizaci politiky prezidenta, tedy za KPR, Kancelář prezidenta republiky, skrze niž dle zákona prezident vykonává svůj úřad, tak oni se k Nejedlému nijak nehlásí. Oni ho nikde neevidují, nemají s ním žádnou smlouvu, jako kdyby nebyl.
Samozřejmě nic nebrání tomu, aby člověk měl jakési různé poradce nebo lidi, se kterými se chodí radit, to je naprosto v pořádku. Problém je, když tato osoba, která zastává nejvyšší politický úřad v této zemi, tedy úřad prezidenta, zároveň za ten úřad prezidenta vystupuje, ale nemá žádný faktický vztah vůči instituci, která slouží jako úřední podpora prezidentovi. Takže zde nám jaksi vzniká paralelní struktura mocenská, de facto mocenská paralelní struktura, která ve svém důsledku tedy zde vykonala pokus o paralelní diplomacii, dle mého názoru zcela mimo právní řád České republiky.
To, co se odehrálo: Nejedlý si v Moskvě vylobboval speciální výjimku u vicepremiérky ruské vlády Taťány Golikovové. Důvod je ten, že samozřejmě platí přísná protikoronavirová opatření, takže on musel dostat nějaký štempl, aby tam mohl odcestovat. Není vůbec jasné, kdo platil náklady za tu cestu, protože z informací, které dnes máme - a možná to pan ministr zahraničních věcí ještě uvede na pravou míru - ta cesta nebyla hrazena ze státního rozpočtu. Pravda, pan premiér mi odpovídal, že cesta nebyla hrazena ze státního rozpočtu. Tak já se ptám, kdo tedy platil tuto diplomatickou službu a jakou měla hodnotu.
Proběhlo tam jednání, nicméně na místě v Moskvě panu Nejedlému byla poskytnuta určitá součinnost ze strany českého státu, a to formou českého velvyslance v Rusku pana Pivoňky. Oni se tam sešli, bavili se. Nicméně na schůzce samotné u toho ruského poradce potom už český velvyslanec nebyl a další dotyk se státní správou máme v momentě, kdy pan Nejedlý dodal zápis té cesty, který, jestli mám dobré informace, vyhotovil ředitel zahraničního odboru pan Jindrák. ***