(10.10 hodin)
(pokračuje Okamura)

Takže zopakuji, že program, kde je projednávání zákona o korespondenční volbě, je pro SPD prostě nepřijatelný, protože odmítáme možnost manipulování voleb. A znovu říkám, že ty kompenzace a další kladné zákony pro občany už tady víceméně z pera SPD jsou. Jsou na programu schůze Sněmovny a jsou i v pokročilejší fázi, než jsou tyto návrhy ze strany těchto jiných stran, které navrhují tuto schůzi. Takže logické by bylo naopak, aby podpořily nás, ale tam to z jejich strany vázne. Je to politika.

Pokud někdo z občanů České republiky žije v zahraničí a má zájem volit, lze to již v současnosti na našich zastupitelských úřadech. Nastoupit cestu k tomu, aby se pod jakoukoliv záminkou mohlo volit korespondenčně, není cesta k demokracii, ale cesta do pekel, protože nic tak nezpochybňuje důvěryhodnost voleb jak právě korespondenční hlasování. Nejde jen o manipulace při sčítání, ale také o to, že se tu nabízí skutečně možnost kupčení s hlasy. Samozřejmě pokud se Sněmovna shodne bez hlasů poslanců SPD, že volič může svůj hlas prodávat, pak korespondenční volba je tím nejjednodušším mechanismem. Skutečně je pozoruhodné, jak ODS, Piráti, hnutí STAN, KDU-ČSL a TOP 09 tlačí tento zákon formou mimořádné schůze teď těsně před volbami do Sněmovny. To není náhoda, to je záměr. Nejen v Rakousku nebo USA byly volby zpochybněny. Podvody a čachry se prokazatelně dějí i v České republice. Asi nejznámějším z mnoha příkladů jsou opakované usvědčené volební manipulace v severočeském městě Krupka.

Takže namísto zavádění další možnosti pro manipulace bychom se měli ubírat přesně opačným směrem, to znamená například zkrátit volby na jeden den. To, že se s hlasy manipuluje, přičemž nejjednodušší způsob je zneplatnění volebních lístků, které se nehodí. Pamatuji, když jsme udělali namátkovou kontrolu hlasování předminulých voleb ve Středočeském kraji, tak poté, co jsme překročili pět procent, najednou začaly raketově narůstat zneplatněné hlasy vždy tam, kde hrozilo, že překročíme pětiprocentní hranici při tom sčítání. Samozřejmě jsme ihned po volbách podali stížnost, a místo aby byla prošetřena, tak nám ji shodili ze stolu jen z formálního důvodu, bez jakéhokoliv vyšetření podezření z manipulací. Bohužel neexistuje dnes možnost přezkoumat, zda neplatný hlas byl chybně vyplněn voličem, nebo dodatečně doplněn o chybu členem komise, protože to jsou nominanti různých politických stran a samozřejmě žádná strana snad není schopna obsadit všechny volební komise svými nominanty. Vzhledem k tomu, že každý člen komise má dost práce s vlastní hromádkou hlasů, je samozřejmě iluze o nějaké vzájemné funkční kontrole.

Nedůvěryhodné volby velmi poškozují demokracii a je pozoruhodné, jak partaje, které se vydávají za demokratické, v praxi proti demokracii bojují, ať už to je jejich odmítání skutečné demokracie, v níž má skutečnou moc volič, mám na mysli to, jak odmítají zákony SPD o referendu nebo o přímé volbě a odvolatelnosti politiků, nebo třeba jejich pokusy na maximum volby znedůvěryhodnit. Rozumím tomu, že ODS, Piráti, hnutí STAN, KDU-ČSL a TOP 09 skutečnou demokracii odmítají, ale právě proto je zapotřebí před těmito stranami chránit alespoň to málo, co z demokracie zatím máme.

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců SPD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi Tomio Okamurovi. Nyní pan poslanec Radim Fiala s přednostním právem, předseda klubu. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, dovolte mi z pozice předsedy poslaneckého klubu hnutí SPD také promluvit k této mimořádné schůzi. Co se týče jednotlivých navrhovaných bodů, o tom už tady mluvili mí předřečníci, já ale přesto se k některým vrátím.

Za prvé, tzv. odškodňovací zákon. Jsem přesvědčen o tom, že transparentní norma, která přidá živnostníkům, podnikatelům finanční prostředky pro to, aby přežili, je tady potřeba. Takový jasný mechanismus dodnes ze strany vlády v ČR neexistuje.

Dovolte, abych se ještě vrátil k té epidemii, protože ta je vlastně tou příčinou, proč jednáme o normách, které by přidaly živnostníkům peníze. Podle mého názoru vláda tu epidemii neřídí. PES už dávno neplatí. Měli jsme být v jiném stupni, než jsme. Vláda tvrdila, že to přece dělá proto, abychom transparentně věděli, co bude následovat. Takže teď to nevíme. Víme jenom to, že nouzový stav tady bude pravděpodobně až do konce světa, protože z toho, co vláda má v tom "psovi", nevyplývá nic jiného. Mimochodem dovolte, abych ještě upozornil na jednu takovou malou zajímavost, že ani ten piktogram psa neodpovídá zákonu 246 na ochranu zvířat proti týrání, protože ten pes má kupírované uši. Tak to je jenom taková malá zajímavost.

Co se týče hnutí SPD, my jsme přesvědčeni, že vláda by epidemii měla řídit jinak, že by za prvé měla chránit ohrožené skupiny - to jsou rizikové skupiny, hlavně senioři, hlavně zdravotně postižení, nemocní lidé - a ostatním by v omezené míře měla umožnit podnikat, umožnit žít normální život, protože sebevětší kompenzace nemůže vykompenzovat všechno. Ti lidé mají úvěry, mají splátky, mají leasingy, musí živit rodiny a vládní opatření, která trvají rok, rok a půl, prostě ty společnosti principiálně nemohou přežít. Chci říct, že tak jak jsem to dnes poslouchal, tak mně je jasné, že to, co dnes chceme navrhovat například v odškodňovacím zákoně, není ochrana podnikatelů, živnostníků před epidemií, ale je to ochrana živnostníků, podnikatelů před opatřeními vlády, protože ta způsobují to, že ti lidé nejsou schopni podnikat.

Za druhé, kromě ochrany rizikových skupin navrhujeme, aby se budovaly kapacity nemocnic, protože je jasné, že právě ty rizikové skupiny jsou nejnáchylnější k tomu, aby se nakazily a aby ten průběh koronaviru byl velmi těžký a složitý. Proto budovat kapacity nemocnic je velmi důležité.

A za třetí, tam, kde také vláda a EU zklamaly, je očkování. My říkáme, že ten, kdo se chce očkovat, a to jsou právě ty rizikové skupiny, by se měl nechat očkovat a to očkování by mělo být rychlé, aby bylo účinné, a to samozřejmě zklamalo. Dále zklamala vláda, která ty vakcíny nemá, nemá ani jehly, není čím očkovat.

Dále navrhujeme to, aby každý si mohl vybrat vakcínu, pokud se chce nechat očkovat. Aby si mohl vybrat vakcínu, protože každá vakcína má jiný vakcinační komfort. Některá se očkuje jednou, některá se přeočkovává, některá se skladuje v minus 20, některá v minus 70 a samozřejmě u těch, které se skladují do minus 20, což je například AstraZeneca-Oxford, kterou EU ještě neschválila, ale ve Velké Británii, v zemích mimo EU už se s ní dávno očkuje, tak ta by mohla být použitelná i pro praktické lékaře, protože pokud nezapojíme do očkování praktické lékaře, bude to velký problém a to očkování bude trvat možná víc než rok v České republice.

Takže to bylo k té epidemii. My navrhujeme velké změny z toho důvodu, že ta dlouhodobá plošná vládní opatření pro podnikatele, živnostníky prostě ekonomicky nelze přežít. A výsledek bude ten, že ekonomicko-sociální dopad na celou společnost může být daleko větší než ten dopad zdravotní.

Dalším zákonem, který se navrhuje v této mimořádné schůzi, je pomoc v hmotné nouzi. Je to návrh zákona z pera ODS. My s ním souhlasíme, jenom mě trochu mrzí, protože i naše kolegyně, místopředsedkyně výboru pro sociální věci Lucie Šafránková, tam má svůj návrh, který už je ve druhém čtení, po druhém čtení, a chtěli jsme, aby tyto dva zákony měly sloučenou rozpravu. To znamená, my oba dva ty zákony, jak ten, který je na této mimořádné schůzi, tak ten náš, navrhneme k projednávání ve variabilním týdnu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP