(10.00 hodin)
(pokračuje Pekarová Adamová)

Víte, kolik sem do České republiky od nich přichází ročně peněz? V minulém roce 89 miliard korun. Já myslím, že si zaslouží - a nechci to brát má dáti, dal - ale zaslouží si mít možnost, aby i oni měli usnadněný výkon svého základního občanského práva. A připomeňme, že je tady výzva například našich vědců, českých vědců, kteří žijí v zahraničí, kteří tam na univerzitách, v akademickém prostředí dělají dobré jméno České republice, a ti velmi stojí o to, aby právě jak pro ně, tak pro studenty a celou řadu dalších občanů tato volba konečně mohla platit. Určitě se obraceli i na každého jednoho z vás.

Připomenu také, že v létě minulého roku, když se tady řešily volby do Senátu a krajských zastupitelstev, tak jsme byli během pár týdnů, opravdu v řádu týdnů schopni projednat, schválit, ale také předtím připravit zákon, který umožnil lidem v karanténě právě jejich volební právo uplatnit. To šlo. Byla tam zpočátku velká nedůvěra z Ministerstva vnitra, vzpomeňme ten výrok, že holt lidé v karanténě volit prostě nebudou, ale během týdne i pan ministr Hamáček otočil a uznal, že ve chvíli, kdy se bude jednat o tisíce, možná i desetitisíce lidí, tak je potřeba se tím zabývat. A já jsem za to vděčna. Já jsem za to ráda a věřím, že i ti všichni, kteří toho tehdy využili.

Příprava tehdy trvala několik málo dnů, byli jsme schopni se velmi rychle, všechny strany, jejich zástupci, sejít na Ministerstvu vnitra, říct si své připomínky, říct si své návrhy, už tehdy jsme usilovali o to, aby byla korespondenční možnost volby, ale to nebylo obecně přijato, každopádně podařilo se najít řešení pro lidi v karanténě. Stálo to za to i pro ty tisíce, jednotky tisíc lidí, o kterých jsme tušili, že v té karanténě v době voleb budou. Tady víme, že se jedná o stovky tisíc lidí, opravdu stovky tisíc lidí, některé odhady hovoří až o 600 tisících lidí. A co jim vzkazujeme? Že nám to za to nestojí? Já pevně doufám, že vám to za to stojí, a proto také využijme tu mimořádnou schůzi k tomu, abychom i tento návrh zákona konečně posunuli dát, abychom o něm diskutovali a abychom těmto lidem konečně splatili ten dluh, který vůči nim máme.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji a slovo má pan místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura, připraví se pan předseda klubu SPD Radim Fiala.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré dopoledne. Máte slovo, pane místopředsedo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, návrh poslanců multikulturního bloku na zavedení korespondenční volby, tedy ODS, Pirátů, hnutí STAN, KDU-ČSL a TOP 09 není sice nový, ale jeho absurdita a účelovost vyniká až dnes, kdy korespondenční volby naprosto zpochybnily regulérnost voleb v USA, přičemž u nás v České republice budou klíčové volby do Poslanecké sněmovny letos v říjnu. A v sousedním Rakousku se kvůli problémům s korespondenční volbou muselo opakovat druhé kolo posledních prezidentských voleb. Hnutí SPD prosazuje demokracii a transparentnost voleb, a zásadně proto odmítáme zákon o zavedení korespondenční volby. Jsem rád, že máme volby z principu tajné, a proto je také žádoucí, abychom tajnou volbu na maximum zachovali.

To, aby volby probíhaly důvěryhodně a minimalizovala se možnost podvodů a manipulací, je pro nás, SPD, tak zásadní věc, že z tohoto důvodu nepodpoříme program této mimořádné schůze, přestože jsou na navrženém programu jiné, pozitivní body. Ostatně hnutí SPD již navrhlo více než padesát zákonů a pozměňovacích návrhů na finanční podporu a kompenzace zaměstnancům, živnostníkům a firmám postiženým stávajícími vládními opatřeními. Aktuálně tlačíme na vládu, aby odpustila platby zdravotního a sociálního pojištění všem živnostníkům, kteří mají ztížené podnikání, po dobu vládních opatření. Navrhujeme také jednoduchý systém kompenzací podnikatelům, kteří jsou postiženi opatřeními, a to aby dostávali v průměru 60 až 70 procent z rozdílu tržeb za rok 2019 a 2020, to jsou ty tržby, které jsou samozřejmě oficiální, ví o nich Finanční úřad, a těch 60, 70 procent, samozřejmě podle oboru činnosti to lze uzpůsobit, by mělo pokrýt pouze fixní náklady, nikoliv zisk. Je to jasné, srozumitelné, jednoduché, transparentní a je to ostatně model, který je používán v Německu a dalších nejvyspělejších státech. Nevím, proč to vláda nechce udělat, pořád komplikované programy, v kterých se lidé často ani pořádně nevyznají, přitom tady je příležitost ukázat těm, co řádně daní své tržby, kteří řádně odváděli daně ze své poctivé práce, aby jim stát pomohl.

Další bod, který je také na navrhovaném programu, je podpora invalidů a i tady v SPD máme čisté svědomí, protože ostatně my jsme podali zákon, který tady leží už mnoho měsíců, abychom zvýšili příspěvek na péči pro invalidy pro první a druhý stupeň závislosti. Takže my tady máme své konkrétní návrhy zákonů, které nám tady leží, vláda nám je blokuje. Takže my samozřejmě invalidy podporujeme, ostatně i pro invalidní důchodce, ale i starobní důchodce je tady náš zákon, který tady také leží už delší dobu, na uzákonění minimálního důstojného důchodu ve výši hranice chudoby, kterou určuje Evropský statistický úřad, Eurostat, je to necelých 15 tisíc měsíčně. Nechápu, proč vláda nechá, proč to odmítá a nechává živořit ty desetitisíce důchodců, kteří mají důchody do deseti, jedenácti tisíc korun. Vůbec si vláda neuvědomuje, že za ty peníze nelze vyžít, a radši vždycky dá jenom jednorázový předvolební příspěvek, samozřejmě lepší něco než nic, my také hlasujeme pro jednorázovou podporu na podporu invalidních, starobních důchodců, ale férové by bylo dát jim tu základní jistotu. Ostatně ten zákon o minimálním důstojném důchodu platí v mnoha státech, vyspělých státech Evropy. A samozřejmě za podmínky odpracovaných let a od té částky základní zásluhovost, takže by se to netýkalo, netýká se to žádných nepřizpůsobivých.

Samozřejmě SPD také tady má podanou, když proberu ten návrh té schůze, SPD podalo komplexní novelu zákona o ukončení zneužívání dávek tzv. nepřizpůsobivými. Je to ten zákon o hmotné nouzi, se to jmenuje, ten zákon. No a ten náš zákon už prošel prvním čtením a teď by měl jít do druhého čtení. Takže i tento bod, který tady je navržen, už SPD je v něm v podstatě dál, co se týče toho zákona. Takže my na tom samozřejmě pracujeme, takže nám nikdo tady nemůže vytknout, nikdo nemůže vytknout, že bych snad ty body, které jsou tady na programu schůze kromě korespondenčního hlasování, které jsou tady na programu té mimořádné schůze, kterou tady navrhuje ten multikulturní blok, tak že by snad SPD v těchto tématech nepracovalo, naopak, jsme v některých tématech mnohem dále, než tady navrhují ty strany, a naopak bychom chtěli, aby tyto strany podpořily naše návrhy. A tam to vázne.

Naopak problém je, že strany jako ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti a hnutí STAN nepodporují tyto naše kladné návrhy, často je nepodporují, některé ano, některé ne, a teď vlastně opožděně jsou tady některé návrhy z jejich strany. Takže mně připadá jako záměr, že výše uvedené strany, které navrhují korespondenční volbu, přimíchaly na program jimi navržené dnešní mimořádné schůze také jiné pozitivní body, aby pak mohly veřejně říkat, jak jsme zlí, že jsme odmítli schválit program schůze a že kvůli tomu něco pozitivního neprošlo. Ostatně když jsem tady slyšel ty předešlé projevy, tak se mi to plně potvrzuje, že to je ten důvod, proč to takhle namíchaly. Protože moc dobře víte, že jste mohli formálně svolat klidně dvě mimořádné schůze za sebou v jeden den, kde by na jedné byla jen korespondenční volba a na druhé to ostatní, co je pozitivní pro občany, ale záměrně jste to neudělali. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP