(Schůze zahájena v 9.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 81. schůzi Poslanecké sněmovny, všechny vás tu vítám.

Aby byla zaznamenána vaše účast, tak jsem vás právě odhlásil a poprosím vás o přihlášení svými kartami.

Dnes máme 28. ledna a narozeniny slaví náš kolega Přemysl Mališ. Jestli je tady, tak všechno nejlepší. Nevidím ho v sále, nebo vidím? (Potlesk.)

Schůzi jsem svolal podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 40 poslanců. Pozvánka byla rozeslána v pátek 22. ledna tohoto roku elektronickou poštou.

V úvodu bychom přistoupili k určení dvou ověřovatelů. Navrhuji, abychom určili poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou a poslance Františka Kopřivu. Ptám se, zda má někdo jiný návrh. Nikoho nevidím. Přivolám kolegy z předsálí. - A už je tady oslavenec.

S náhradní kartou číslo 10 hlasuje pan poslanec Kolářík. (Odmlka.)

Omlouvám se, měl jsem tu nějaké přihlášky s přednostním právem.

 

Nikdo se nehlásí s jiným návrhem na ověřovatele, zahajuji tedy hlasování. Kdo je pro, abychom zvolili paní poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou a pana poslance Františka Kopřivu? Kdo je proti?

Hlasování číslo 1, přihlášeno je 82 poslanců, pro 78, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme ověřovateli 81. schůze Poslanecké sněmovny určili poslance Markétu Pekarovou Adamovou a Františka Kopřivu.

 

Připomínám, že poslanci, kteří nejsou přítomni ani nejsou omluveni písemně, se považují za omluvené na základě dohody předsedů poslaneckých klubů.

S náhradní kartou číslo 17 hlasuji já, poslanec Vondráček.

Ze členů vlády se omlouvají paní ministryně Marie Benešová - pracovní důvody, Lubomír Metnar - zdravotní důvody, Robert Plaga - pracovní důvody.

A nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 81. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu, rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad. V tuto chvíli mám několik přihlášek s přednostním právem. Jako prvního poprosím, aby se slova ujal pan místopředseda Vojtěch Pikal. Připraví se pan předseda Jurečka.

Všechny vás poprosím o klid, prosím, zaujměte svá místa a umožněte vystoupení pana místopředsedy!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Pane předsedo, děkuji za slovo. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, možná jste překvapeni, že vystupuji jako první. Já jsem také překvapen. Přihlásil jsem se včera někdy odpoledne. Předpokládal jsem, že už tady budou naštosováni jiní s přednostními právy, ale nestalo se tak, takže té možnosti využiji. Ostatně již začaly volby.

Dnes máme na pořadu, pokud ho schválíme, čtyři body a já bych chtěl sdělit stanovisko svoje a případně stanovisko našeho poslaneckého klubu k těmto bodům a podpořit schválení programu této mimořádné schůze.

Osobně jsem se přihlásil k tomu, abych primárně hovořil o bodu, který je na pozvánce uveden jako druhý. Jedná se o sněmovní tisk 536, což je korespondenční hlasování ze zahraničí. Tento návrh jsme původně spolupředložili s TOP 09 jako sněmovní tisk 217 již v polovině roku 2018. Sněmovnou byl vrácen k přepracování, takže jsme ho přepracovali, předložili jsme ho opět v polovině roku 2019, kdy byl také zaslán vládě. Vláda k tomuto návrhu vydala negativní stanovisko. Jako jeden ze zásadních důvodů tohoto negativního stanoviska kromě nějakých technických detailů bylo uvedeno, že tento návrh je součástí vládního prohlášení a že vláda korespondenční volbu předloží jako součást volebního kodexu. Toto stanovisko jsme samozřejmě vnímali jako relevantní, nicméně vláda dodnes tento návrh volebního kodexu, který obsahuje i spoustu dalších užitečných nástrojů pro to, aby volby u nás probíhaly lépe a byly přístupnější občanům, například si mohli vyřídit voličský průkaz kdekoli, dodnes nepředložila, což nás mrzí. Takže proto podporuji projednání tohoto tisku tak, abychom mohli zavést alespoň korespondenční volbu v zahraničí. Protože vláda se ve svém zamítavém stanovisku přihlásila k tomu, že tento způsob volby a tento volební kodex bude předložen již tak, aby mohl být účinný ve volbách, které nastanou tento rok. Takže aby se mohlo naplnit alespoň toto, takže prosím, podpořte projednání tohoto tisku. Chceme naplnit programové prohlášení vlády v opozici, nebraňte nám v tom.

My jsme vlastně na potřebnost korespondenčního hlasování upozorňovali také v době, kdy se konaly krajské volby, kdy jsme navrhovali, aby korespondenční volba byla použita jako možnost pro omezení pohybu a omezení nutnosti kontaktu v době pandemie. Na ten volební kodex čekáme od konce roku 2019, kdy byl předložen z Legislativní rady a čeká na zařazení na vládu. Korespondenční hlasování funguje v 21 zemích Evropské unie včetně Slovenska, kde s ním mají dlouhodobou funkční zkušenost. Hlasují tak asi dvě procenta voličů. Slováci mají zhruba stejně velkou diasporu v zahraničí, tzn. své občany žijící v zahraničí a pracující tam nějakou delší dobu, jako my. Takže si myslím, že to je vhodné srovnání.

Občané žijící v zahraničí zasejí do České republiky desítky miliard korun ročně, například v roce 2019 to bylo 89 miliard, a mají o toto korespondenční hlasování zájem, neboť vznikla řada iniciativ na jejich podporu. Proto si myslím, že by měli dostat možnost naplňovat aspoň toto svoje základní občanské a politické právo a účastnit se hlasování korespondenční cestou, zvláště ti, kterých se týká ta nutnost, kteří ve své zemi nemají české zastupitelství nebo musí cestovat stovky a tisíce kilometrů, aby se k němu dostali. Čili to je ten druhý tisk. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP