(12.10 hodin)
(pokračuje Pávek)
"Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po vyslechnutí výkladu zástupkyně předkladatelů poslankyně Hany Aulické Jírovcové, zpravodajské zprávy poslance Petra Pávka a po obecné rozpravě za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky sněmovní tisk 317 zamítnout. Za druhé pověřuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky přednesl zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona v hospodářském výboru. A za třetí pověřuje předsedu výboru, aby předložil toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky." Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Takže nyní tedy končím obecnou rozpravu. Táži se, zdali je zájem o závěrečná slova - navrhovatel, zpravodaj? Je zájem? Není zájem o závěrečná slova. Takže zahajuji podrobnou rozpravu, do které mám přihlášeného pana poslance Stanislava Grospiče. Prosím, máte slovo. Další přihlášky nemám.
Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, kolegové, vážení členové vlády, dovolte, abych se přihlásil k pozměňovacímu návrhu, který byl načten pod číslem 6675 a byl předložen paní Hanou Aulickou a mnou s tím, že reaguje právě na tu změnu, ke které došlo v zákoníku práce, o které jsem hovořil v úvodu, kdy se jedná vlastně o legislativně technické úpravy předloženého návrhu zákona tak, abychom reagovali na posun v čase a na novelu, která mezitím prošla touto Poslaneckou sněmovnou. Obsahově se nic jiného nemění. Jinak bych chtěl říci, že mě samozřejmě mrzí stanoviska výborů, protože si myslím, že se nejedná o diskriminaci, a i ten legislativně technický návrh je v kontextu toho zákoníku práce, který byl předtím přijat.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Takže se rozhlédnu. Někdo další do podrobné rozpravy? Nikoho dalšího nevidím, takže končím podrobnou rozpravu. Táži se, zdali je zájem o závěrečná slova. Zpravodaj, navrhovatel? Zájem nevidím, takže končím druhé čtení tohoto návrhu.
Nyní se tedy vrátíme k přerušenému tisku, což byl
310.
Návrh poslanců Markéty Pekarové Adamové, Petra Fialy, Mariana Jurečky,
Jana Farského a dalších na vydání zákona o státní pomoci
při mimořádných opatřeních vyhlášených v souvislosti s epidemií
koronaviru SARS CoV-2 (odškodňovací zákon)
/sněmovní tisk 1039/ - prvé čtení
Tady jsem přerušil pana ministra Havlíčka ve faktické, ale pan ministr asi už řekl vše, co říci chtěl. Takže nyní tedy dáme - přednostní práva jsem tady neměl žádná, takže pan poslanec Milan Feranec má slovo a připraví se pan poslanec Mikuláš... Ne. Pardon, já se omlouvám. Ano, pan poslanec Feranec, dobře, protože já tady mám vlastně stanovisko, že jménem klubu Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Prosím, dávám vám prostor. Prosím.
Poslanec Milan Feranec: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, teď vystupuji jako poslanec, ne jako zpravodaj. Paní ministryně financí a pan ministr průmyslu a obchodu a dopravy řekli tady několik důvodů, proč je ten zákon napsán špatně. Já to shrnu a dám návrh.
Ty výhrady jsou: za prvé jsou obecné a potom konkrétní. Obecná výhrada je: vůbec se mění filozofie odškodňování. Od podzimu je tady snaha cíleně, dle postižených odvětví atd. Tento zákon říká něco jiného. Je to plošné, a když to parafrázuji: všechno a všem. Všem rovná se bez rozdílu míry poškození - velkým, malým, úplně jedno. Obchůdek na vesnici, zlatnictví v Pařížské, herny, kasina, všechno všem. A to všechno bez kontroly, jakékoliv kontroly nákladů. Jakékoliv kontroly nákladů! Tady padlo, že to bude rychlé a administrativně nenáročné. Opak je pravdou! V tom zákoně není ani určen orgán, který má řešit ty žádosti. Prý ho má vybrat vláda. Bez ohledu na rozpočtová pravidla. Vůbec není (uvedeno), ze které položky rozpočtu. Pochopitelně bez dopadu na státní rozpočet.
Já rozumím kolegům z koalice SPOLU, že to je jejich vlajková loď, ale ta vlajková loď má strašně děravé dno. Strašně! Ona nevypluje, respektive vypluje a hned se potopí v přístavu. Nepomůže ničemu, jenom zablokuje celý přístav. Z tohoto důvodu navrhuji zamítnutí návrhu zákona v prvním čtení. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano, mám poznamenáno. A nyní tedy se stanoviskem poslaneckého klubu Pirátů vystoupí pan poslanec Mikuláš Ferjenčík. Prosím, máte slovo.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, Piráti dlouhodobě prosazují zpřehlednění systému podpor. Dlouhodobě upozorňujeme na to, že vláda má zákonnou povinnost vyplácet kompenzace a je potřeba dát tomu nějaký smysluplný rámec, aby nedocházelo k zahlcení soudů spory právě o odškodnění za uzávěry, které dělá vláda v rámci boje s epidemií. Takže podle nás je naprosto nutné přijmout nějaký legislativní rámec pro odškodňování podnikatelů. Myslíme si, že k tomu může sloužit pandemický zákon. Myslíme si, že konkrétně pro tuto oblast může tento tisk posloužit jako nosič. Jsou tam i jiná legislativní řešení, ale je prostě potřeba nestrkat hlavu do písku a vyřešit to, protože hrozí skutečně velké zahlcení soudů skrz žaloby na náhradu škody.
A druhá věc je, že je potřeba dát smysluplný rámec vládním podporám, které fungují pro některé sektory. Bohužel se množí sektorové výjimky. Skoro každý týden přijde nějaký specificky sektorově orientovaný program typu autobusy COVID - Sedačkovné nebo teď COVID - Kongresy a veletrhy. Samozřejmě jsem rád, že se daří aspoň ty, co nejvíc řvou, podpořit, aby nezkrachovala odvětví, která jsou omezena těmi opatřeními, ale není možné pomáhat skutečně jenom těm, kteří nejvíc řvou a mají nejlepší PR. Je potřeba nastavit smysluplná pravidla pro všechny, z toho důvodu podpoříme tento návrh a jsme přesvědčeni, že je možné ho použít jako nosič pro nějaké konsenzuální řešení napříč Sněmovnou. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí pan poslanec Vojtěch Munzar a připraví se pan poslanec Jan Skopeček. Prosím.
Poslanec Vojtěch Munzar: Ještě jednou děkuji za slovo, pane předsedající, ještě jednou dobrý den, kolegyně a kolegové. Pan ministr tady řekl, že aby byla pomoc účinná, musí být rychlá, jednoduchá, a já doplním, musí být zejména dostatečná. A máte opravdu v tomto sále. kolegyně a kolegové, pocit, že pomoc je skutečně rychlá, je skutečně jednoduchá a je skutečně dostatečná? Protože stávající podpora, až na výjimky, není rychlá, není dostatečná, natož aby byla jednoduchá. U té jednoduchosti - až na výjimky - u té jednoduchosti je výjimkou kompenzační bonus.
Vláda má desítky programů, ve kterých se pomalu už nikdo nevyzná, které vynikají zejména svojí složitostí a byrokratickými požadavky a pro každý platí jiná pravidla. Vláda najela na metodu, že čím více programů, tím lépe. Ale tak tomu není. Množství programů automaticky neznamená, že vše pokryjí. Naopak v tomto systému se na spoustu firem zapomnělo a na spoustu sektorů se zapomnělo. Paní ministryně to tady sice nazvala vhodnější formou, a já bych raději konstatoval, že to víc vypadá, že více programů vypadá spíše marketingově lépe, ale k cíli nevede.
Pan zpravodaj tady přirovnal ten zákon k lodi, která nevyjede z přístavu. Já bych řekl, kdybych si půjčil jeho parafrázi, že místo jedné lodi, která dokáže plout, tady máme spoustu lodiček, které se zmateně po přístavu pohybují, ale také nikam nevyplují a také nikam nedoplují. ***