(17.00 hodin)
(pokračuje Stanjura)
Myslím si ale, že podstatnější bude debata o tom, jak krajům dlouhodobě pomáhat. Proto jsem mluvil o žebříčku měst, kde se hodnotí kvalita života. Můžeme je zpochybňovat, ale opakovaně se města z těchto tří krajů umísťují v dolní polovině, a opakuji, není to ani vina ani obecních, ani krajských samospráv. Takže ten návrh toho moc nepřináší, ale proč ne. Možná příště přijde něco i pro náš kraj.
Otevírat debatu rozdělení RUDu mezi 14 krajů, to udělá každý chytrý ministr financí, protože je jasné, jak ta debata dopadne. Ty kraje se prostě nedohodnou. Jediné, na čem se dohodnou, že chtějí větší krajíc na úkor státu nebo obcí, tomu rozumím. V okamžiku, kdy řeknete: ano, není to nespravedlivé, domluvte se - 14 hejtmanů, 14 krajských reprezentací, tak aby se někomu přidalo, se musí někomu ubrat, a nenajdete jeden jediný kraj, a je jedno, jaká politická reprezentace ten kraj vede, který by to odsouhlasil, protože doma by to nikdo neobhájil. Tak to je takový zbytečný stesk. Já si také myslím, že ty parametry nebyly zvoleny úplně šťastně. Myslím, že náš kraj by si zasloužil větší podíl, ale vím, že to není možné dojednat, a nemá cenu ztrácet čas marným jednáním o tom, jak procenta někde pohnout o nějakou tisícinu nahoru nebo dolů.
Omlouvám se paní poslankyni Procházkové, já jsem nechtěl zabředávat do definice, co je minusový rozpočet. Jak není minusový rozpočet, tak nemůže být ani minusový provozní rozpočet. Ještě bych rozuměl, že provozní rozpočet je nejvyšší v historii. Tomu rozumím, to se dá i změřit, ale jinak minusový provozní rozpočet vlastně není, protože bychom museli proti tomu něco postavit - daňové příjmy, vlastní příjmy, všechny příjmy, já nevím co, a fakt to sem nepatří do té debaty.
Myslím, že možná původní návrh, aby to došlo do Fondu životního prostředí, který tady také neprošel, měl své ratio. Já myslím, že dlouhodobě podceňujeme otázku odstraňování starých ekologických zátěží. Teď se dívám na vládní poslance. Vzpomeňte si na debatu, když jsme rušili Fond národního majetku, kdy jsme upozorňovali na to, že dramaticky klesnou finance státu na odstraňování starých ekologických zátěží, a opět se to týká v mnohém těchto tří krajů, a podívejte se na realitu. Pokud budeme tímto tempem odstraňovat staré ekologické zátěže, tak skončíme asi za 102 nebo 104 let, teď úplně přesné číslo nevím, ale to číslo klesá k jedné miliardě ročně v celém státě, a to je tedy zoufale málo. A tam bychom měli napnout sílu.
Tady to rozhodneme hlasováním. Myslím si, že debata o těch dejme tomu 210 milionech, i když je to hodně optimistické, vlastně nevyřeší, ať hlasování dopadne jakkoliv, strukturální problémy těchto tří krajů. Buď se politická reprezentace shodne, to znamená, i těch ostatních 11 krajů uzná, že tyto tři kraje si nejsou schopny pomoct samy - ne proto, že by byly neschopné, ale proto, že tam ty problémy jsou strukturální a systémové - a pak hledejme nástroje, ať už z evropských peněz, nebo z českého národního rozpočtu, jak těmto krajům pomoci tak, aby se zlepšila kvalita života lidí, kteří v těch krajích žijí, tak, aby se v těch žebříčcích pravidelně neumísťovaly v druhé polovině. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: S přednostním právem vystoupí pan senátor, pak se hlásí pan ministr životního prostředí a pak možná pan poslanec Pávek. Prosím, máte slovo.
Senátor Miroslav Balatka: Děkuji za slovo. Já jenom krátce zareaguji. Byl jsem tady vyzván k nějaké reakci, tak abych na ni odpověděl. Každopádně moc děkuji panu poslanci Stanjurovi, který mluvil přede mnou. V podstatě řekl 90 % toho, co jsem tady chtěl říct i já.
Odpověděl bych, vaším prostřednictvím, pane předsedající, paní poslankyni. Já si myslím, že není nutné tady prát karlovarské prádlo. Opravdu ne. Myslím si, že teď dejme tomu není u moci v Karlovarském kraji hnutí ANO, za čtyři roky možná bude. Tady přece o tohle vůbec nehrajeme. Myslím si, že to je právě systémová věc, kterou by tento návrh měl řešit.
A chci jenom říct k tomu, jak jste říkala, že karlovarské zastupitelstvo vás úkolovalo. Vůbec ne. Karlovarské zastupitelstvo doporučilo, abyste podpořili nebo zvážili podporu tomuto pozměňovacímu návrhu jdoucímu ze Senátu. Doporučení, myslím si, že je celkem jasné, a musím říct, že pro toto usnesení hlasovalo drtivou většinou karlovarské zastupitelstvo včetně zastupitelů za hnutí ANO. Takže si myslím, že v tomhle není problém, a myslím si, že byste to také měla brát v úvahu. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S faktickou poznámkou paní poslankyně Věra Kovářová. Prosím.
Poslankyně Věra Kovářová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, ráda bych zareagovala na vystoupení dvou kolegyň poslankyň přede mnou. My jsme s paní poslankyní Krutákovou navštívily Karlovarský kraj, a jaké bylo překvapení, že ten kraj je nádherný, ale zároveň s sebou nese neuvěřitelné množství problémů. A jak zde zaznělo od pana kolegy Stanjury, prostřednictvím pana předsedajícího, ten problém je systémový - je potřeba řešit dopravní infrastrukturu a není to něco, co se dá odstranit během několika málo let. A proto si myslím, že pokud tady hovoříme o 210 milionech pro tři kraje, tak si myslím, že to je něco, co rozhodně neohrozí státní rozpočet, a těmto třem krajům může pomoci. Proto vás prosím o podporu tohoto návrhu, ať si o něm myslíte cokoliv, ale jde o podporu tří krajů, které jsou skutečně nejvíce postiženy. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. V tuto chvíli s přednostním právem vystoupí pan ministr životního prostředí Richard Brabec. Prosím, máte slovo.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Aby tady nevznikl dojem, kolegyně, kolegové, že Ministerstvo životního prostředí nějak kořistí z těch krajů - protože tady xkrát zaznělo, že my máme podíl právě z tohoto poplatku. Chtěl bych říct, že pokud se na to podíváme reálně, prostě z těch peněz, dáváme tam řádově každý rok více peněz, než kolik máme z tohoto poplatku. Jenom na kotlíkové dotace nebo na kotlíkové půjčky - protože kotlíkové půjčky byl program, který šel přímo do těch tří krajů, využily ho stovky obcí, a jestli se nemýlím, tak už teď převýšil miliardu korun. Ty peníze zůstávají obcím, stovkám obcí na jejich projekty. Je tady zvýhodnění, které jde samozřejmě na kotlíkové dotace pro tyto tři kraje. Je tady zvýhodnění na Novou zelenou úsporám. Ale to, co je opravdu budoucností těch krajů, tak to nejsou drobné. Budoucností krajů je samozřejmě především využití Fondu spravedlivé transformace, kde v příštích letech by mělo být zhruba 50 miliard korun, a také možnost využití Modernizačního fondu, kde je 150 miliard korun, a celá řada investic skončí v těchto třech krajích.
Takže já bych chtěl říct, že pokud budeme chtít strukturálně - a já jsem jednoznačně za to - těm krajům pomoct, tak to musíme opravdu udělat řádově většími částkami, a ty máme připravené, do těch krajů prostě půjdou a ty peníze tam skončí. A to není jenom o slibování. Troufám si říct, že kdyby nějaký ministr nebo ministryně životního prostředí přede mnou dávali ty peníze přímo do krajů už dříve, tak ty kraje také mohly vypadat jinak. My jsme tam dali několik miliard korun, přímo účelově do těchto krajů. A to, jak jsou kraje připraveny na nové období, právě ukáže, jak budou umět využít Fond spravedlivé transformace, který je obrovskou šancí na strukturální změny těch krajů. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S faktickou poznámkou paní poslankyně Procházková. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Věra Procházková: Děkuji za slovo. To, co říkal můj předřečník, musím potvrdit, ale je tady ještě jedna věc. Víte, těm krajům tohle principiálně nepomůže - opravdu to je drobínek. Ty kraje potřebují úplně něco jiného. My tam máme jenom dvě věci, máme lázeňství a máme tam služby, a vidíte, jak to tam teď vypadá. My jsme pořád hráz socialismu a míru. Do nás se vůbec nic neinvestovalo. My nemáme univerzitu, nemáme fakultní nemocnici. Už jsem to tady říkala několikrát. My potřebujeme hradit škody, které vznikly teď koronavirem, pro hotely, pro služby, pro lázeňství. To jsou věci, které potřebujeme řešit. Potřebujeme řešit vznikající nezaměstnanost, protože se musí propouštět na dolech. Tohle jsou důležitá fakta. My tam potřebujeme dálnici, další důležitá věc. A tohle je drobné, to je opravdu drobné.
Vy mi tady budete samozřejmě říkat: někde u něčeho musíme začít. Ano, ale pojďme se soustředit, pojďme síly všech poslanců a senátorů za kraj soustředit na tyhle velké věci, na důležité věci. Pojďme to tlačit před sebou, protože nejsme jediný kraj. Máme ještě spoustu dalších věcí, které potřebujeme nějak vylepšit. A tohleto soustředit se na to a dělat kvůli tomu zákony, porušovat určitá pravidla, si myslím, že je zbytečné. Děkuji. ***