(15.10 hodin)
Předseda PSP Radek Vondráček: Pane poslanče, poprosil bych o lepší slovník v této místnosti.
Poslanec Jaroslav Foldyna: Omlouvám se za slovník. Já jsem chtěl jen explicitně vyjádřit, jak to vlastně na ulici vypadá.
Jejich živnosti jdou do kopru. Nevědí, co budou dělat. Mají leasingy, mají všechno. A přestávají mít z čeho čerpat. Určitě jim nestačí ty covidy 400 korun na den. Určitě nestačí. A my jdeme do nějaké Mali s nějakými Francouzi bojovat jejich války. Já tomu vůbec nerozumím.
Máte strach z toho, že ti Malijci, ti teroristi z Mali, přijdou do České republiky? Postavte ty naše vojáky na státní hranici, jak tomu bylo dřív! Bude to levnější, bude to efektivnější. Máte strach, že přijdou do Itálie? Tak ať Itálie postaví své vojáky, ať plní to, co ze zákona plnit mají - bránit svoji zemi. Ať to brání ve Francii, ať to brání v Řecku. Pojďme bránit my svoji zemi, aby sem nejezdili nežádoucí lidé, kteří znásilňují naše děti. Například myslím tím toho nějakého běžence, který si vyskočil z vlaku u Litoměřic a zkazil život šestnáctileté holce. Dostal čtyři roky. Já bych mu dal čtyři roky! To by nerozchodil.
Takže přátelé, nebudu pro to hlasovat. Nehlasujte pro to ani vy! Jsou to i vaši voliči. Ty peníze chybějí České republice. A tyhlety naše závazky nejsou na nic. Chtěl jsem použít explicitnější slovo, ale protože mě pan předsedající upozornil, tak ho nepoužiji. Není to k ničemu. Hlasujme proti rozhazování peněz českých daňových poplatníků! Děkuju.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuju. Já doufám, že vás nemusím ani upozorňovat, že to je tak nějak samo sebou. A několik faktických poznámek - pan poslanec Hájek, připraví se pan poslanec Ondráček.
Poslanec Josef Hájek: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, nechci zdržovat, ale jelikož jsem jednak místopředseda výboru pro obranu, za druhé jsem předseda parlamentní delegace v NATO, a mám tedy tím pádem možnost navštěvovat místa, o kterých tady Jarda hovořil. Byl jsem v Mali. Viděli jsme na vlastní oči, co naši vojáci dělají, a samozřejmě jsme taky diskutovali, jaký je úkol našich vojáků. Skutečně dneska díky covidu bohužel nevidíme v našich sdělovacích prostředcích, co se děje v Africe, co se děje v Sýrii, co se děje v Iráku, co se děje v Afghánistánu. Ta situace tam není lepší, naopak. Na výboru pro obranu, pokud diskutujeme tuto problematiku s odborníky z armády, jsme informováni, že situace se jednoznačně horší. A skutečně v rámci globalizace světa za mír v České republice bojujeme v Africe. Opravdu oblast Sahelu je místo, odkud se rekrutuje terorismus a odkud vede v uvozovkách dálnice do Evropy. Pokud chceme bojovat proti terorismu, pokud chceme bojovat proti migraci, opravdu musíme být ruku v ruce s našimi spojenci a nebýt slepými pasažéry, ale také přispět jednak finančně, a samozřejmě lidsky našimi vojáky. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická poznámka, pan poslanec Ondráček, poté paní poslankyně Černochová.
Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedo. Jsem velmi rád, že slyším, že za zájmy a svobodu České republiky se bojuje v Afghánistánu, bojuje se v Mali, bojuje se v podstatě na celém světě. Ono by stačilo, abychom nepomáhali stále zažehávat nové a nové bojůvky všude různě po světě, a možná by nebylo potřeba potom vysílat české vojáky.
K panu poslanci Foldynovi. Je sice krásné, Jardo, prostřednictvím pana předsedajícího, že máme představu, že bychom mohli postavit vojáky na ochranu státních hranic. Vojáků je 26 000. Policistů je 40 000. Všech příslušníků nebo všech lidí, kteří jsou ozbrojenými bezpečnostními (nesrozumitelné), armádou, kdybychom všechny postavili na státní hranice, nejsou schopni naši státní hranici ochránit. Prostě řekněme si to, nejsme toho schopni. Vzpomeňme si, nebo si najděte, pane poslanče, Jardo, najdi si, kolik lidí sloužilo u pohraniční stráže před rokem 1989 a jak dlouhá hranice byla. Prostě nejsme toho schopni. Jestli to vláda tvrdí, tak lže. A já to říkám opakovaně. Lže. Jsme pouze schopni zabezpečit - krátkodobě zabezpečit - kontrolu státních hranic na vybraných hraničních přechodech. To je tak všechno, čeho jsme schopni. To je realita dnešní doby.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. V tuto chvíli poslední faktická poznámka, paní poslankyně Černochová.
Poslankyně Jana Černochová: Občas je užitečné číst si volební programy ostatních politických stran, se kterými sdílíme tuto sněmovnu. Například u kolegů z Komunistické strany Čech a Moravy jsem tam našla, že chtějí zamezit migračním vlnám pomocí preventivních akcí. Mise Takuba je přesně takovou preventivní akcí. A myslím si, že tedy náš zájem, váš zájem je naším zájmem společným.
Co se týče vystoupení pana kolegy poslance Foldyny, tak bych ho chtěla ubezpečit, že co se týče Nigeru, tak konkrétně v Nigeru ti vojáci fyzicky nebudou. Budou působit na základně v Mali. Jeden by měl být na velitelství v Čadu. Niger je tam uváděný, když si představíte tu mapu - Mali, Niger, Čad - tak Niger tam je uváděný pouze pro případ, že by mentoring probíhal na území Nigeru. Jinak tam fakticky ti vojáci nebudou.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka, pan poslanec Foldyna.
Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuju za vysvětlení kolegyni. Já si toho vážím. To je diskuze. Prosím vás, ale jde o podstatu věci. Vždyť je to úplný nesmysl. Jaký teroristi? Už jste tady viděli, ohrožuje vás tady nějaký terorista z Nigeru na babetě? Nás ohrožují teroristi, kteří mají peníze z různých zdrojů, které sem protékají přes demokratické banky, které tady jsou. Nás ohrožuje to... Ano, pan kolega říkal, máme málo vojáků. Tak to zafinancujeme, ať jich máme dost. Jedním z atributů státu je, že zajišťuje bezpečnost svých občanů. Zajišťuje bezpečnost svých občanů!
A prosím vás, na té hranici je to v současné době nesmírně nutné. To, že budeme v Nigeru mít jednoho vojáka, nebo v Nigeru ne, ale v Nigérii, a že ty síly budou v Mali... Co tam dělají? Vždyť je to směšné! Jak poznáme, že už jsme zlikvidovali ty teroristy? Kdo bude ten poslední? Já ho nepoznám, ani vy. Ale když bude na státní hranici a budou mít zakázaný vstup do schengenského prostoru a když budou pronikat schengenským prostorem, Itálií, Řeckem, a dostanou klepeta anebo je odstřelíme, když budou ohrožovat občany na životech v souladu se zákonem, tak je všechno vyřešené.
A tyhlety preventivní akce - já nemám rád slovo preventivní, já už jsem to někde slyšel, ty preventivní války... Jaký byl výsledek preventivních válek? Všichni to víme. Terorismus je důsledek toho, jakým způsobem se vměšují některé státy do života národních států, viz Tálibán a podobně. Žádný tálibánec tady na babetě nepřijel, že by vás ohrožoval v Praze. Ale přijíždějí sem obchodníci s penězma, s plnýma kuframa. Kolik miliard vydělají na těch drogách... Vy si myslíte, že o tom nikdo neví? Že to je jejich akce, že těch 90 tun přivezli v košíku s jabkama? Vždyť si z nás všichni dělají srandu.
Předseda PSP Radek Vondráček: Váš čas, pane poslanče. (Poslanec Foldyna: Děkuju, děkuju.) Tak. Na řadě je pan poslanec Holík přihlášený do rozpravy. ***