(18.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Stanislav Grospič. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, kolegové, vážení členové vlády, já si dovolím ještě jednu malou repliku, vaším prostřednictvím, na paní předsedkyni Pekarovou Adamovou a možná i na kolegy, kteří se chystají podpořit její návrh. Poprosil bych o to, aby nebyl zneužíván tento institut k tomu, že zaměstnavatelé budou moci v této době dávat v podstatě bezdůvodně výpověď svým zaměstnancům. To je něco, co se vymkne z rukou. To je něco, co se bude vymykat tradicím českého právního řádu i úpravě pracovního práva, co povede k liberalizaci a výrazně zhorší sociální podmínky zaměstnanců, jejich rodin a zadělá na zcela další problémy a nakonec se celý kurzarbeit a dobrá myšlenka mine účinkem.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S faktickou poznámkou vystoupí paní poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Prosím.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Z toho návrhu, který předkládám, je vždycky samozřejmě účelově jeho kritiky vyjímána jenom jedna část, a ta druhá, to B, je záměrně zamlčeno, opomíjeno a nezdůrazněno, tak považuji za důležité to tady napravit a to B vám také zmínit. Je to totiž o tom, že zaměstnanec, pokud by došlo k uplatnění tohoto návrhu a pokud by došlo k uplatnění zaměstnavatelem, by získal vyšší odstupné a na tom podílu, který pro zaměstnavatele by byl zase výhodnější, by se podílel stát. Je to na přechodnou dobu navrhováno záměrně z toho důvodu, aby lidé, kteří už u svých zaměstnavatelů nemají velkou perspektivu, byli motivováni k tomu, a aby (to) pro ně bylo i finančně zajímavé a zajímavější, i pro toho zaměstnavatele, se posunout, rekvalifikovat, získat jiné pracovní místo, protože ne všechny sektory jsou současnou krizí postiženy. Samozřejmě některé trpí úplně příšerně a jsou v devastační fázi a některé naopak jsou na vzestupu. A tam určitě je příležitost se zase posunout. Takže tady chci doplnit to, co tady záměrně zmíněno není, a vždycky je z toho návrhu vytržena jenom jedna část, která vypadá na první pohled možná děsivě, ale podívejme se, jak neflexibilní naše pracovní právo naopak je, je to problém celá ta léta a myslím si, že ti z vás, kteří tady v těch lavicích sedíte a jste podnikateli, byste to měli potvrdit, záměrně se na jednoho z nich teď i dívám.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce a s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Grospič. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Stanislav Grospič: Já už, kolegyně a kolegové, nechci zdržovat, a vaším prostřednictvím, pane předsedající, k paní Pekarové Adamové. Samozřejmě nebylo nic účelově vytrženo, já jsem si vědom toho, že ten návrh má i to B, ale právě i toho B se děsím, protože si myslím, že to poté povede jednak k zvýšení nákladů na stát, a to nejenom z hlediska výplat, ale z hlediska nároků na Úřady práce, rekvalifikace, řadu dalších programů a že v této situaci nám jde o to, aby se především touto formou, kterou tady nalézáme a obtížně na ní budeme asi hledat shodu, jsme našli stabilitu u těch stávajících zaměstnavatelů. Je mi jasné, že současná epidemická situace přemaluje možná trh práce, některá odvětví na tom budou velice špatně a budou se vytvářet jiná. O tom není pochyb, ale myslím si, že návrh jako takový by neměl být s touto formou spojován, že je vytržen z kontextu a že to není cesta k řešení nějaké stabilizace ve prospěch zaměstnanců.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Také děkuji za dodržení času k faktické poznámce a nevidím nikoho dalšího přihlášeného do obecné rozpravy, ani elektronicky, ani z místa, tudíž obecnou rozpravu končím. Zeptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Paní ministryně má zájem, takže prosím, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji, pane předsedající. Velmi stručně, protože už ta debata skutečně trvá velmi dlouho. Já se pak k těm jednotlivým pozměňovacím návrhům vyjádřím ve třetím čtení. Co se týká, na jaké bázi byly tyto komplexní pozměňovací návrhy projednávány, tak to bylo na bázi tripartity. Ta jednání, myslím si, že jich byly desítky, probíhala od května tohoto roku a účastnili se jich jednotliví experti relevantních resortů, to znamená MPSV, MF a MPO.

Co se týká podpory tripartity, to byl dotaz, tuším, že pana poslance Bauera. Ano, ten návrh, který jsem v tom včerejším psaní označila za žádoucí a z našeho hlediska nejlépe zpracovaný - zároveň je to kompromisní návrh všech devíti subjektů zastoupených v této ctěné Poslanecké sněmovně - tak ten má podporu všech členů sociálního dialogu, to znamená všech čtyř prezidentů, respektive předsedů. Podepsali také ten dopis, který jsem vám všem 200 váženým členům a členkám této Poslanecké sněmovny zaslala, a společně zde vysvětlujeme, proč jsme dospěli k tomuto kompromisnímu a komplexnímu návrhu a proč jej považujeme za žádoucí.

Co se týká těch jednotlivých poznámek, dovolte, abych neprodlužovala tu dnešní debatu, abych se k nim vyjádřila buď bilaterálně, potkáváme se na chodbě, ráda vysvětlím, nebo potom ve třetím čtení. Je toho skutečně hodně, padlo toho hodně, ráda jsem kdykoliv k dispozici. Ještě si myslím, že takto důležitý návrh si to zaslouží, a velmi podrobně to vše vysvětlím ve třetím čtení.

Poslední věc. Ještě jednou vás, vážené paní poslankyně, páni poslanci, prosím, opravdu vás prosím, abyste podpořili zkrácení lhůty na sedm dní, protože naše ekonomika potřebuje návrh zákona o kurzarbeitu, potřebuje dobré řešení, a myslím si, že podnikatelé velmi toužebně čekají na tuto novou úpravu, potřebují nějakou jistotu v této velmi složité době. Kurzarbeit bude mít velkou výhodu - pokud projdete komplexní pozměňovací návrh pana poslance Sklenáka, že firmy - a na to bych chtěla skutečně upozornit - firmy, pokud ten návrh projde, nebudou již potřebovat finanční prostředky, aby předfinancovávaly mzdy svým zaměstnancům a také aby za ně zaplatily odvody, protože Antivirus, si myslím, že se nám velmi podařil, je to nejúspěšnější vládní program, nicméně jeho jedna z nejslabších stránek spočívá v tom, že firmy musí vyplatit mzdy, zaplatit odvody a pak teprve požádat o vyúčtování úřady práce. A to by se s komplexním pozměňovacím návrhem pana poslance Sklenáka změnilo. Takže ještě jednou vás prosím, abychom se po těch měsících debat posunuli o zkrácení lhůty na sedm dní, česká ekonomika to potřebuje. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji paní ministryni. Zeptám se paní zpravodajky, jestli má zájem o závěrečné slovo. Nemá, takže zahajuji podrobnou rozpravu. Připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy odůvodněny. První vystoupí paní poslankyně Pastuchová a připraví se pan poslanec... pardon, já se omlouvám, paní poslankyně, s přednostním právem... tak paní poslankyně Pastuchová, pak půjde s přednostním právem paní...

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji. Já bych se ráda přihlásila k poslaneckému návrhu svému a kolegyně Aulické Jírovcové, který je v systému pod číslem 6756. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Prosím, teď s přednostním právem paní předsedkyně. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Omlouvám se všem deseti za mnou. Hlásím se tímto k pozměňovacím návrhům pod čísly 6387, 6388, 6389 a 6391. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan poslanec Roman Sklenák, připraví se paní poslankyně Alena Gajdůšková. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji. Já se tímto přihlašuji k pozměňovacímu návrhu 6997, který jsem představil v obecné rozpravě, a vzhledem k vyjádření pana místopředsedy Pikala tedy zde v podrobné rozpravě opakuji návrh na zkrácení lhůty k projednání garančním výborem na sedm dnů. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP