(19.10 hodin)
(pokračuje Kovářová)
Samozřejmě to samé platí o našem druhém pozměňovacím návrhu, kdy přidáváme peníze do záchrany a obnovy kulturních památek na programy na záchranu a obnovu kulturních památek do Programu záchrany architektonického dědictví a Programu regenerace městských památkových rezervací, a to do každého po 50 mil. Děláme toto a snažíme se o navýšení těchto peněz každým rokem. Nikdy zatím jsme nebyli vyslyšeni. Naopak, dokonce v jednom roce tam došlo k poklesu finančních prostředků. A opět, jsou to investice drobné, mohou pomoci rozhýbat lokální ekonomiku. Je tam velký podíl práce a v celých regionech by pak, nemyslím, že v celých regionech, ale po celé republice v regionech by tak mohla být zadána práce, a to považujeme kromě záchrany kulturních památek i za důležité.
Pak tu máme jeden takový drobný pozměňovací návrh, co se týče výše finančních prostředků, ale o to neméně důležitý. Možná jste slyšeli o svaté Ludmile, určitě jste slyšeli. A možná jste také slyšeli o tom, že svatá Ludmila bude slavit své výročí, resp. se bude slavit 1 100 let od zavraždění kněžny svaté Ludmily. K této události je připravována celá řada akcí. Bude konána celonárodní pouť. Myslím, že i takováto akce si zaslouží velkou pozornost, protože to není jenom akce regionální, ale celostátní a skutečně velkého významu. Proto navrhujeme navýšit, nebo přidat peníze do kulturních aktivit, do prioritních akcí, a to ve výši částky 5 mil. korun. Musím jenom připomenout, že nad touto akcí, na kterou se obec a různé spolky a ostatní města přilehlá připravují řadu let, nad projektem převzal záruku i tehdejší ministr kultury Daniel Herman, a myslím si, že to skutečně zaslouží pozornost. Tak doufám, že takovýto nepatrný pozměňovací návrh, který samozřejmě, ta akce je velmi významná, tentokrát nebude komentována tak, že by se mohl zhroutit státní rozpočet.
Čtvrtým pozměňovacím návrhem je pomoc potravinovým bankám. Já tuto záležitost sleduji již řadu let. V prvním roce, kdy jsme přišli do Sněmovny v tomto volebním období, se mi podařilo prosadit ve výboru zemědělském navýšení pro potravinové banky. Ta částka tam byla opravdu velmi malá. Postupně se navyšuje. Ale vzhledem k tomu, v jaké se ocitáme situaci, a tak jak jsem v kontaktu s řediteli potravinových bank, tak stoupá počet potřebných nejenom bezdomovců, ale významně se navyšuje počet samoživitelek, osamělých seniorů, kteří si do potravinových bank chodí pro pomoc.
Každoročně se dává potravinovým bankám určitá částka. A každoročně mohou požádat o dotace. A každoročně se opakuje to, že na konci roku se ocitají bez provozních peněz. A každoročně jim Ministerstvo financí, resp. Ministerstvo zemědělství dává peníze navíc. Musím říci, že ta částka se jim každý rok dává navíc až někdy v prosinci. Myslím, že není dobré, a je jasné, že je potřeba, aby mohly najmout nové lidi, protože počet tun, množství potravin, které jsou rozdělovány, se navyšuje. A také mají občas problém se zásobami, což jste možná zažili a viděli při letošní poslední sbírce, že ty regály před tou sbírkou byly úplně prázdné, protože ta předposlední sbírka se nemohla konat vzhledem ke koronavirové krizi.
Takže na příští rok přidáváme potravinovým bankám částku 20 mil. korun, a to do podpory agropotravinářského komplexu a v tom ostatní výdaje, a je to podpora činnosti potravinových bank. Takže vás také prosím o podporu tohoto pozměňovacího návrhu. Je to pouhých 20 mil. korun. A takto činím po rozhovoru a konzultaci s řediteli potravinových bank.
Pátým pozměňovacím návrhem je kompenzace výpadku tržeb z jízdného pro kraje. Je jasné, že v souvislosti s jarní vlnou pandemie koronaviru a mimořádným opatřením ze dne na den významně poklesl počet cestujících ve veřejné hromadné dopravě. A dále kraje... (Odmlka pro hluk v sále. Obrací na předsedajícího.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Já poprosím, abyste se pokusili své dialogy přenést do předsálí a umožněte vystoupit paní poslankyni. Je nás tu opravdu tak akorát, a ať se nemusíme překřikovat. Děkuji.
Poslankyně Věra Kovářová: Také děkuji. Dále kraje jakožto objednavatelé této dopravy byly vyzvány, aby neomezovaly počty spojů, aby nedocházelo k vysoké koncentraci cestujících v autobusech nebo vlacích. Také v důsledku tohoto se významně propadly tržby z jízdného, ale náklady zůstaly v nezměněné výši. V některých evropských zemích poté stát přistoupil ke kompenzaci krajům za výpadky v tržbách jízdného. A tak po konzultaci s kraji, a myslím, že i po několika interpelacích na pana ministra dopravy Havlíčka, jsme se rozhodli podat pozměňovací návrh, aby stát kompenzoval tyto významné výpadky tržeb ve výši 1,3 mld. korun. A to říkám "pouze", protože ty celkové výpadky činily 3,6 mld. korun.
Musím konstatovat, že částku, kterou jsme hledali, abychom přesunuli právě do takovéto nové položky, jsme našli v té položce, která se nazývá - teď přesně to neřeknu, ale jsou to v podstatě ty slevy pro důchodce a žáky. Ukázalo se, že v letošním roce ta částka nebyla vyčerpána. Původně plánováno bylo 6 mld., vyčerpáno bylo cca 3 mld. korun a předpokládám, že i nějaká takováto úspora by mohla být v příštím roce. A tak jak jsem zaznamenala vyjádření pana ministra dopravy, tak přestože na mé interpelace odpovídal zamítavě, tak v Otázkách Václava Moravce se zdá, že změnil názor a že počítá s takovouto - pravděpodobně počítá s takovouto kompenzací. Myslím si, že by to mohlo krajům hodně pomoci. Protože jak už jsme zaznamenali, kraje avizují, že budou muset z různých důvodů, a my víme, z jakých, zvedat jízdné ve veřejné dopravě.
Pak tam máme ještě šestý pozměňovací návrh. Ve stručnosti - aktivní politika zaměstnanosti. Tuto položku navyšujeme o 500 mil., a to i přesto, že víme, že tato položka, nebo aktivní politika zaměstnanosti, ta částka, která tam byla alokována, byla často atakována s odůvodněním, že to nepotřebujeme. Myslím si a jsem přesvědčena, že takovouto částku a to navýšení budeme potřebovat, a to z toho důvodu, že situace se zcela změnila. ***