(11.50 hodin)
(pokračuje Bauer)

Za třetí chci říci, že k tématu proběhla podle mého názoru velmi korektní debata na půdě rozpočtového výboru. Chtěl bych za ni opravdu členům rozpočtového výboru velmi poděkovat. Během ní jsme měli možnost se seznámit i s daty, která dodalo Ministerstvo financí, a z těch vyplývá, že i v době předcovidové využívala horní hranici odpisů jen menší část firem. V situaci, kdy firmy budou sčítat ztráty, to je evidentní, se dá předpokládat, že i přes případné navýšení hranice odpisů celková výše darů nedosáhne předchozích let. Já se přiznám, že tuto ambici jsme ani zdaleka neměli. Náš návrh chce pouze v nejkritičtějším období propad financování veřejně prospěšných služeb částečně vykrýt.

K pozměňujícím návrhům. V průběhu projednávání byly podány celkem tři pozměňující návrhy. Já bych chtěl kolegům za ně poděkovat, ale již na půdě výboru jsem si dovolil vyslovit s nimi nesouhlas. Ve dvou případech upravují materii, která se záměru novely podle mého názoru netýká, nebo by dokonce mohla být považována za přílepek. V případě návrhu pana kolegy Mikuláše Ferjenčíka by pak podle mého, nebo našeho názoru v zásadě došlo k vyprázdnění účelu celého tohoto návrhu.

V neposlední řadě za sebe chci říci, že mě v posledních dnech a týdnech možná až zarazilo kolik organizací, asociací, spolků a lidí pracujících v sociální oblasti, kultuře, ale i sportu se na mě obrací se slovy podpory. A věřím, že nejsem sám, že se tyto organizace obracejí i na vás. Jenom namátkou, tento návrh má veřejnou podporu České unie sportu, má veřejnou podporu Českého olympijského výboru, z oblasti kultury například Asociace nezávislých divadel, v sociální oblasti především Asociace veřejně prospěšných organizací a jejích členských organizací a řady dalších organizací, které pracují s hendikepovanými, pomáhají nemocným, poskytují podporu ohroženým rodinám nebo pečují o seniory. Opět jen namátkou - podpora ze strany organizace, jako je Centrum Paraple, organizace Dejme dětem šanci, organizace DEBRA nebo UNICEF. Je vidět, že ten návrh skutečně vyšel vstříc terénu a že nabízí dílčí - samozřejmě to neřeší všechny problémy, pouze dílčí -, ale velmi potřebnou a účelnou pomoc v nelehké době.

Chtěl bych vás tímto ještě jednou požádat o podporu tohoto návrhu. Pokud by novela zákona o podpoře dárcovství byla přijata, v což věřím, byl by to navíc pozitivní vzkaz dolní komory českého Parlamentu, který bychom vyslali i v rámci Mezinárodního dne dárcovství, takzvaný Giving Tuesday, který jsme si právě včera připomněli a který právě v této pro mnohé nelehké době nabývá opravdu na významu. Předem děkuji za podporu a děkuji za slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji zástupci navrhovatelů panu poslanci Janu Bauerovi a otevírám rozpravu, do které mám přihlášku pana poslance Mikuláše Ferjenčíka. S přednostním právem chce vystoupit ještě zpravodaj. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Dolejš: Ano, děkuji. Nechci to natahovat, ale jenom připomenu, že i když tento návrh je jednoduchý, pochopitelně, a všichni chápeme jeho smysl, tak jsme ho dali do řádného projednávání, aby vznikla možnost se vypořádat s případnými nesoulady či rozpory. A musím vám připomenout, možná si to pamatujete, ale přesto to připomenu, že průběh byl takový, že ve druhém čtení ve výboru jsme sice měli debatu, za kterou nám pan předkladatel poděkoval, protože jsme se tím skutečně zabývali poměrně zevrubně, zejména pokud jde o případné rozpočtové dopady, kde jsme si vyžádali data za uplynulé období, jak se donátorství vyvíjelo, tak o možnostech zneužití tohoto institutu k jakési kvazidaňové optimalizaci, a pochopitelně při vědomí toho, že jde o podporu veřejně prospěšné činnosti dočasnou, jsme zvažovali váhu těchto rizik. A musím říci, že při druhém čtení ve výboru jsme se k ničemu nedobrali a že výbor ve druhém čtení, to znamená ještě v říjnu, nepřijal usnesení. A že ta debata není snadná, dokumentuje i to, že když jsme se před třetím čtením zabývali různými návrhy z pléna /tam jsou věci jako, řekněme, novela vyvolaná novelou občanského zákoníku, která by řešila donátory ze zahraničí, nebo je tam do jisté míry politická selekce účelů, nebo je tam opatření, které upravuje režim dočasnosti zvláště pro právnické osoby/, tak ani s tím jsme se nevypořádali v tom smyslu, že rozpočtový výbor nebyl schopen se s tím vypořádat tak, aby zaujal kladné nebo negativní stanovisko, a v podstatě nepřijal doporučení.

To pro vaši informaci. Musíme se tedy s těmi případnými korekcemi při tomto v podstatě bohulibém záměru vypořádat až při hlasování tady v plénu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní tedy v rozpravě pan poslanec Mikuláš Ferjenčík. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já se nejprve přihlásím ke své legislativně technické úpravě, kterou jsem již avizoval na rozpočtovém výboru. Je to sněmovní dokument číslo 6990, který je načten k tisku 918 ve sněmovním systému, a upravuje můj pozměňovací návrh, který je pod sněmovním dokumentem 6732. Legislativně technickou úpravu jsem připravil ve spolupráci s Ministerstvem financí a cílem je, aby skutečně ten návrh jednoznačně dělal to, co se píše v jeho odůvodnění. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP