(15.50 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Dalším v pořadí je pan poslanec Kopřiva a připraví se pan poslanec Michálek. A poprosím všechny zúčastněné, abychom se chovali slušně při interpelacích, položili otázku a slušně na tu otázku pokud možno odpověděli. Děkuji.

 

Poslanec František Kopřiva: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já budu do velké míry citovat, pouze. Pan Babiš ovládá společnosti ze společnosti Agrofert, píše Evropská komise v dopise, který dnes zveřejnila česká média. Komise tak potvrzuje své dřívější závěry z letošního jara z auditního šetření a ty jsou tedy už definitivní. České úřady navíc mají podle auditorů závažné nedostatky v předcházení střetu zájmů - překvapivě. Veškeré dotace udělené skupině Agrofert po 1. září 2017 jsou v rozporu s evropskou a zároveň také českou legislativou, proto Komise nařídila zastavení schvalování dotací pro Agrofert. Podle analýzy na webu www.babis-dotace.cz jde za poslední tři roky zhruba o 6 miliard korun v případě dotací a ještě více v případě zakázek. Například nedávno byly společnosti Uniles přiklepnuty zakázky za téměř 5 miliard korun. Evropská komise zopakovala, že stomilionová dotace pro pekárnu Penam nebyla nijak inovativní, což potvrdil i její bývalý provozní šéf.

Vážený pane premiére, dovolte mi položil následující konkrétní otázky. Kdy a jak konkrétně se zbavíte svého střetu zájmů? Chodit za dveře při projednávání dotací očividně nestačí. A druhá otázka je, zda dokážete nějak odhadnout celkový objem nezákonně přidělených zakázek a dotací pro společnosti z koncernu Agrofert. Hrozí totiž, že to budeme platit my, všichni daňoví poplatníci. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Já poprosím pana premiéra o odpověď. Prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Je to zajímavé, že vás to ještě baví. Jinak vy budete mít narozeniny teď - gratuluji vám - koncem listopadu. Tak přemýšlím, co jsem dělal ve vašem věku, ale... (Pobavení v sále.) Tehdy byl plat 1 050. Já jsem dělal referenta, škrtal jsem vagony čpavku.

 

Poslanec Milan Hnilička: Pane premiére, já bych vás opravdu chtěl požádat o to, abyste odpověděl na interpelaci a zdržel se (Předseda vlády: Snažím se.) osobních invektiv.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Víte, že mluvím blbě, tak se snažím. Ono to je asi tak, že když hnutí ANO přišlo do vlády a vlastně potom někteří zjistili, že nejsme stejní, tak se nás snažili zbavit, jo. Když to nešlo ve volbách, tak vznikl ten lex Babiš. Nevím, jestli jste o tom slyšel. To vyhovovalo proti Babišovi, ale když to šlo na Starosty - moje oblíbená paní Kovářová tady není - tak potom křičeli, že je to špatně. Takže lex Babiš je jasně samozřejmě politická záležitost. A pokud se vám nepovedlo se mě zbavit v Čechách, tak jste to teď přenesli do Evropy. Tam stále píšete ty udavačské dopisy. Ten člověk, který dělal se mnou a je nemocnej, protože udává, udával Českou republiku a vždycky udával své zaměstnavatele, tak teď je za vás v Senátu dokonce. Takže o tom to je vlastně, zbavit se Babiše.

Ale já nevím, jak už to mám vysvětlit, že žádný střet zájmů nemám. Proč říkáte, že je něco nezákonné? Proč to říkáte? Když dobře víte, že to není pravda. Takže je to samozřejmě nesmysl a lex Babiš, který tady domlouvali proti mně dvě tradiční strany, tak samozřejmě jsem se podle toho realizoval. Já dodržuji zákony a převedl jsem Agrofert do svěřenských fondů. A od té doby s nimi nedisponuju, neovládám, neřídím, nemůžu jít ani na valnou hromadu, jo? Takže že to předtím nevadilo, a zrazu to teďka vadí. Takže zrazu se objevili v Evropské komisi nějací auditoři, kteří kandidovali za vaši stranu - takové překvapení - do Evropského parlamentu, a teďka vlastně to přichází z Evropy. Je úplně absurdní, že auditoři Evropské komise vykládají český zákon! Český zákon mají vykládat české soudy a čeští soudci.

Takže já vůbec nechápu, proč se mě na to ptáte. Všechno to mají úředníci, já o těch závěrech nevím. A znovu opakuji, nebyl jsem účastníkem auditního procesu, nikdy mě nikdo neoslovil, abych se k tomu vyjádřil. A je, znovu opakuji, nesmysl, a znovu se to potvrdilo, že Česká republika zkrátka vracet nic nebude. Vracela historicky 33 miliard! Tisíce tunelů! Jo? ROP Severozápad, já nevím, jak se to všechno jmenovalo. To samozřejmě se nehodí. O tom se nemluví, takže fakt nechápu, proč se mě na to ptáte. Ale chápu vlastně. Lebo nic nemáte jiného, jen Antibabiše.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji vám. Pan poslanec Kopřiva má zájem ještě o doplňující otázku? Prosím.

 

Poslanec František Kopřiva: Děkuji za vaši neodpověď. Já se přesto pokusím ještě jednou zopakovat své otázky, a to z toho důvodu, že samozřejmě vy a koncern Agrofert má právo se hájit například u soudu, nezávislého, ale problém je v tom, že pokud by neuspěl a teďka to protiprávní jednání bude pokračovat, tak o to víc budou evropští daňoví poplatníci vracet. O to víc budeme možná vracet my, Češi, ze svých daní kvůli střetu zájmu předsedy vlády. Jenom bych chtěl připomenout, že v rámci plánu obnovy má ještě navíc nad ty fondy víceletého finančního rámci do České republiky přitéct dalších 172 miliard korun v následujících letech. V době, kdy spousta českých firem počítá každou korunu, tak český státní aparát zajišťuje ty miliardové dotace pro Agrofert, aby Agrofert měl své peníze jisté. Jak zajistíte férové rozdělení těchto evropských peněz? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Já poprosím pana premiéra o pokud možnost stručnou odpověď.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: No, budu se snažit. Já se budu snažit, protože když člověk slyší ty lži, to je neuvěřitelné jako.

Pane kolego, já bych vám chtěl říct jenom to, že já jsem přivezl z Evropy 960 miliard a díky mé urputnosti, jenom mé urputnosti, jsme dostali 42 miliard navíc. A můžete si to ověřit, kde chcete, u našich úředníků. Takže já nevím, proč tady něco vykládáte, že Česká republika bude platit. Nic nebude platit. Nic. Je to všechno lež. Nic nebude platit. A pokud platí, tam jsou ty případy, nevím, tam nějaké staré věci na ZIFu, tak to samozřejmě se nekomentuje, protože se spekuluje. A bylo to jasně řečeno, že se nic nebude vracet. Takže já nechápu, proč to stále říkáte. Není to pravda, je to právní záležitost. A vy vlastně jste se spojili proti nepřátelům České republiky. Vaši kámoši, ti zelení fanatici v Evropském parlamentu, vy jste jejich podoba tady v České republice. Ti to dělají. Ti to dělají. Stále udáváte, píšete anonymy. Jako proč jako? Tak si najměte nějakého právníka, nech on vám vysvětlí, co je to tedy střet zájmů, kdo vymyslel lex Babiš. To je zákon proti Babišovi a Babiš podle toho postupoval. Tak já nevím, co ještě ode mě chcete. Já vím, že chcete ode mě, abych nebyl v politice. V tom jste se společně všichni spojili, jo? Takže jsou to nesmysly, které vykládáte, není to pravda. A znovu opakuji, v historii evropských fondů Česká republika přišla o 33 miliard (upozornění na čas), které musela vrátit, a kvůli mně nevrátí ani korunu (čas) a získala 42 miliard navíc. Díky mé urputnosti.***
Přihlásit/registrovat se do ISP