(17.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan předseda Radim Fiala.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, dovolte mi k prvnímu čtení státního rozpočtu už jenom krátkou poznámku.

Tak jak už bylo mnohokrát řečeno, všichni jsme tady napříč politickým spektrem schválili deficity státního rozpočtu, které se zvyšovaly. Někdo hlasoval pro menší, někdo pro větší. A v této naprosto ojedinělé situaci, ojedinělé od roku 1989, si myslím, že na podporu ekonomiky ty věci, které jsme schválili, byly naprosto dobré a správné.

Na druhou stranu, jak už jsem řekl, je to ojedinělá situace a já jsem přesvědčen o tom, že je to tak ojedinělá situace, která přímo volá po nějaké inventuře výdajové stránky státního rozpočtu. Podle mě 30 let ty výdaje nikdo nekontroloval. Každá vláda dělala výdaje podle svých priorit, podle svých volebních programů. A já jsem přesvědčen, že je potřeba se na to znovu podívat. Některé potřebujeme ve 100 %, možná ve 150 %, některé ale jenom třeba v 50 nebo v 70. A samozřejmě je mi jasné, že když začneme teď tyto věci řešit, tak nám přinesou užitek třeba za tři roky. Legislativní proces trvá rok, rok to musí být v procesu ve státním rozpočtu, musí to fungovat, a třetí rok teprve uvidíme výsledky. Ale já bohužel nevidím ani žádnou koncepci - koncepci restrukturalizace státního rozpočtu. A to mě mrzí. Kdyby vláda řekla ano, letos je to tak, za dva roky to bude tak, za čtyři roky to bude tak a tolik ušetříme, abychom aspoň měli představu, že ty další generace nezadlužíme, tak si myslím, že se nám všem bude lépe usínat. Ale bohužel to vláda neudělala a výdajová strana rozpočtu zůstává pořád stejná. To znamená, já jsem ani nezaznamenal tu snahu někde něco, například na provozních výdajích, ušetřit.

Co se týče výdajové strany rozpočtu, musím ještě říct, že se nám tam nelíbí, teď mluvím za hnutí SPD, některé věci. Hlavně jsou to zbrojní zakázky. I když někdo argumentuje offsetovými programy, já jsem přesvědčen o tom, že jde o čistou podporu ekonomik cizích zemí v této složité době. A mám na to argumenty, protože například Finové repasovali některé vojenské věci a řekli ano, my si to koupíme, my také chceme bojeschopnou armádu, ale koupíme si to za dva, za tři, za čtyři, za pět let, až ta největší ekonomická krize pomine. A já jsem čekal, že to naše vláda udělá také, ale zatím mám pocit, že to za něco vyměnila nebo směnila někde ve světě.

Takže na závěr za hnutí SPD musíme říct, my nejsme pro tento rozpočet, nepodpoříme ho a budeme hlasovat i pro vrácení k přepracování. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. V tuto chvíli se hlásí s přednostním právem zastupující místopředseda klubu ODS pan Skopeček a připraví se paní místopředsedkyně klubu Starostů a nezávislých.

 

Poslanec Jan Skopeček: Paní ministryně je tak odvážná a jistá argumentačně ve svých kramflecích, že vždycky počká na závěrečné slovo s tím, že nebudu moci vystupovat. Naštěstí tady není v tuto chvíli pan předseda, tak mohu s přednostním právem.

Paní ministryně, říkala jste, že za vlád ODS nebyly vyrovnané rozpočty nebo přebytky, tak já bych doporučil paní ministryni, aby se podívala, doučila se to, protože celá 90. léta, a to dokonce v průběhu bezprecedentní transformace ekonomiky z centrálně plánované na tržní, byly až do roku 1998 vyrovnané rozpočty, paní ministryně, a to bylo za vlád ODS. To je jedna věc. (Komentáře ministryně Schillerové.) Nechte mě prosím domluvit, také jsem vám do toho neskákal.

S deficity rozpočtu začal až Miloš Zeman, který se tu dneska chlubil tím, že je dělal nízké, ale už zapomněl dodat, že ho tehdy v tom brzdil toleranční patent, který byl uzavřen mezi sociální demokracií a ODS. Kdyby to nebylo, tak máme i s Milošem Zemanem deficity výrazně větší. K tomu se také nepřihlásil.

Co se týče výtky k mandatorním výdajům, já nekritizuji, že mandatorní výdaje existují. Já kritizuji to, jakým způsobem se dramaticky vyvíjejí a jakým způsobem dramaticky rostou. Takže vy jste tady předváděla filipiku, co všechno mandatorní výdaje znamenají. To my všichni, paní ministryně, dobře známe určitě stejně dobře jako vy, takže to jste si mohla odpustit. Já jsem kritizoval to, jak i v dobách ekonomického růstu vaše mandatorní výdaje rostly a jak vaše vláda nebyla cokoliv schopna s tím udělat, včetně důchodové reformy.

Investice, ty si určitě namalujete, jaké chcete, ale znovu říkám k podílu HDP, což je určitě ekonomicky správné uvádět ekonomická čísla v nějakém kontextu relativně k hrubému domácímu produktu tak, aby to bylo srovnatelné, tak jsou prostě stejné letos jako v době krize v roce 2009.

Když tu kritizujete pravicovou vládu, tak to je také takové úsměvné. Protože když se potkávám s vašimi kolegy v televizních studiích, tak kritizují pravicové vlády za to, že příliš šetřily. Vy vyčítáte, že v době krize realizovaly deficity, tak už si to ujasněte v hnutí ANO, jestli tedy Topolánkova vláda měla více šetřit, nebo více utrácet. Někdo z hnutí ANO říká jedno, vy říkáte druhé, ale celkově to vůbec nedává žádný smysl. Takže je potřeba ty věci trošku promyslet, než je tady na mikrofon budete říkat, a i trošku se podívat do té tabulky i do historie. Mimochodem, kdyby Topolánkova vláda a další pravicové vlády nešetřily, tak byste byli dneska vy v daleko horší situaci. A to, že se ODS historicky chovala k rozpočtům velmi zodpovědně na rozdíl od vás, vám umožňuje dneska to utrácet mnohem více za méně peněz.

Tak to jenom reakce na vaše závěrečné slovo. A jménem klubu ODS poprosím pana předsedajícího o vyhlášení pětiminutové přestávky před závěrečným hlasováním.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Já tenhle návrh samozřejmě reflektuji. V tuto chvíli umožním vystoupení zastupující místopředsedkyni klubu Starostů, paní poslankyni Kovářové. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abych reagovala na závěrečnou řeč paní ministryně, a to v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy. Paní ministryně si položila, nebo nám položila, otázku: tak kdy jsme to tam tedy měli dát, to zrušení? A já odpovím. V programovém prohlášení vlády od června roku 2018 máte, že zrušíte superhrubou mzdu. Čili kolik let jste na to měli? Měli jste na to více než dva roky.

Připomenu také historii ve vyjadřování pana premiéra, tedy pana poslance, který vložil onen pozměňovací návrh do daňového balíčku, jeho veletoče. Nejprve konstatoval, a myslím, že zde i hlasitě vykřikoval, že superhrubá mzda je megapodvod na voliče. Zajímavé bylo ovšem, když přišel poslanecký návrh z řad ODS, aby superhrubá mzda byla zrušena, tak pan premiér otočil, nevadil mu megapodvod na voliče a říkal, že zrušení superhrubé mzdy by zničilo Českou republiku. Znamená to tedy, když nyní pan poslanec Babiš, premiér Babiš, podává takovýto pozměňovací návrh, tak tím říká, chci zničit Česko?

A jenom abychom si připomněli ještě historii, jak to bylo se zrušením superhrubé mzdy a se zrušením jejího zrušení. V roce 2008 pan ministr financí Kalousek a tehdejší vláda zavedli superhrubou mzdu. V roce 2012 tuto superhrubou mzdu zrušili s účinností od 1. 1. 2015 a v souvislosti s tím ještě zaváděli Jednotné inkasní místo. Kdybychom tenkrát dělali stejně moudrou politiku jako vy dnes, paní ministryně, tak jste dneska stáli na dluhové brzdě a fakt nevím, co byste dělali. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP