(16.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi Zbyňku Stanjurovi. Nyní pan Mikuláš Ferjenčík ve svém vystoupení ve třetím čtení. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych chtěl požádat o podporu především dvou pozměňovacích návrhů. Předkládám celkem tři, ale jeden už tady zmiňovat nebudu.

Především se jedná o otázku odvodů na sociální a zdravotní pojištění. My máme za to, že je naprosto logické, aby v případě, že stát vzal živnostníkům činnost a z toho důvodu jim dává kompenzační bonus, tak aby po nich nevyžadoval odvádění odvodů. Z toho důvodu jsme navrhli odpuštění odvodů živnostníkům, kteří dostávají kompenzační bonus, resp. budou dostávat. Chtěl bych poprosit o podporu tohoto návrhu.

Pokud jste přesvědčeni, že takhle to nelze legislativně udělat, tak prosím tedy o podporu návrhu paní Kovářové na vrácení do druhého čtení, abychom mohli adekvátně zvýšit tu výši bonusu, aby odpovídala aspoň těm jarním měsícům. Sice je to z mého pohledu nelogické, abychom dali víc peněz, které potom následně ti živnostníci zaplatí státu, ale skutečně nemůžeme očekávat, že někdo přežije z 10 tisíc korun za měsíc podpory ve chvíli, kdy k tomu ještě má udržet firmu při životě. Protože bonus je sice 15 tisíc, ale dalších 5 tisíc ten člověk musí zaplatit na odvodech. Takže prosím, buď podpořte odpuštění odvodů, nebo vrácení do druhého čtení, a my načteme o těch 170 korun denně vyšší částku, což ty odvody na druhé straně tedy vykompenzuje, přestože mi přijde logičtější cesta odpuštění odvodů.

A za druhé jsem chtěl požádat o to, abyste podpořili návrh na druhou úroveň toho bonusu pro lidi, kteří mají omezené podnikání jenom na 30 až 80 %. Prostě ta hranice omezení činnosti z 80 %, která je v tom zákoně, aby člověk vůbec měl nárok na jakoukoli podporu, je skutečně velmi přísná. My navrhujeme nižší bonus 350 korun za den pro ty zasažené na 30 až 80 %. Přijde nám to naprosto logické, aby to bylo odstupňované, jinak vznikne zase pocit obrovské nespravedlnosti u těch lidí, co na to těsně nedosáhnou.

Děkuji za podporu těchto dvou návrhů.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji a s přednostním právem vystoupí pan místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane předsedající, členové vlády, paní a pánové, já jsem jenom považoval za nutné se nechat na chviličku vystřídat a požádat ty, kteří nyní navrhují odpuštění toho nebo onoho, navrhují jiné kompenzace, aby se omluvili alespoň za ty svoje řeči, které tady měli, když jsme hlasovali pro změnu státního rozpočtu s deficitem 500 mld. korun. Protože ano, tenkrát jste tady měli velké řeči o tom, jak je to nemorální, a teď tady říkáte, co všechno by se mělo. Ano, ale tu odvahu a tu odvahu k odpovědnosti za ten deficit jste neměli. Hlasovat jste pro to nechtěli a ty vaše řeči jsou na omluvu občanům České republiky.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Ferjenčík, pak v pořadí pan předseda Stanjura a pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já jenom stručně zareaguji na kolegu Filipa. Za prvé, my jsme byli připraveni o tom rozpočtu jednat, dokonce jsme o něm jednali. Bohužel vláda nebyla ochotná jakýmkoli způsobem snížit své výdaje a hledat jakékoli úspory ve svém provozu. To je důvod, proč jsme tehdy nepodpořili ten schodek. To za prvé.

Za druhé, vláda má v rozpočtu na tento rok - a bavíme se stále o tomto roce, protože ty peníze za kompenzační bonus budou vyplaceny v tomto roce - značnou rezervu právě kvůli řešení následků té ekonomické krize. A místo toho tyto peníze utrácí za předvolební sliby, za kompenzaci důchodcům. Já samozřejmě chápu, že důchodci chtějí dostat víc peněz, nicméně rozhodně se snad shodneme i s vládními poslanci, že skutečně v tuto chvíli nejsou ta nejvíce ekonomicky zasažená skupina. A pokud se v tom rozpočtu najde těch 15 miliard na toto opatření, tak nám přijde logické, aby se našly peníze na opatření pro ty, kterým stát zakázal podnikat. Děkuji. (Potlesk v pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Faktická poznámka pana předsedy Stanjury. Ne? Řádnou přihlášku, prosím, s přednostním právem. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Úplně si nejsem jistý, jestli to stihnu za dvě minuty, možná ano. Tak budu mluvit k vám, pane místopředsedo, nebudu říkat vaším prostřednictvím, to by bylo asi komické.

Já se nikomu omlouvat nebudu, protože jsem názor nezměnil. Když se podíváte do stenozáznamu, tak já když jsem vystupoval, tak jsem říkal, že paní ministryně takhle vzala věšteckou kouli a řekla 500 a že nejsem schopen posoudit, jestli je to dobré číslo, nebo špatné. Mohlo to být 520, 420, 440 a mělo by to stejnou váhu. Na těch slovech bych nic neměnil, jenom jsem říkal, ať počkáme například, až budeme mít výsledky za prvních osm měsíců, pak se k tomu vraťme. Podle mě nic akutního nehrozilo.

A teď se podívejme na skutečné výsledky, které byly k 30. září, jak je publikuje Ministerstvo financí. Spíše to dává za pravdu mně než těm, kteří hlasovali pro ten obří deficit. Ale není ani tak důležité to číslo - to je samozřejmě důležité - jako využití těch peněz. Na tom se možná shodneme, možná ne. Na tu přímou pomoc nešlo ani 100 mld. do konce září. A jsou tam i položky, které tam mohou být, a nemusí, jako např. oddlužení vybraných nemocnic, které, jak mi odpověděl tehdejší ministr zdravotnictví, když dostal dotaz naší COVID komise, řekl: ty už byly zadlužené ke konci loňského roku, to se muselo řešit. To nemělo žádnou souvislost s covidem, přesto těch 7 miliard je započteno ve výdajích. Ale budiž, nechceme si hrát na nějaký detail. Ale pořád je tam opravdu velká rezerva, která i když projdou naše pozměňovací návrhy, nebude vyčerpána. Nebude vyčerpána. Takže já si myslím, že než - příště bychom mohli říct, dáme si tam bilion dluh, rezerva, nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit. To je obecný princip. A myslím si, že máme zvažovat každou korunu.

Já jsem tady mluvil minule a dneska to připomenu, jak se rozevírají nůžky mezi těmi, kteří pracují pro stát, a kteří pracují v privátní sféře. Já nechci stavět ty skupiny proti sobě. Nechci. Ale tak se podívejme, co se děje letos. Ti, kteří pracují pro stát, jsou na svém, dostávají to, s čím počítali celý rok. Někdo možná víc, než chtěl, nebo někdo míň, než by chtěl, ale je to podle toho plánu, podle toho očekávání, což v privátní sféře naprosto neplatí. Ale tu veřejnou správu platí ti z té privátní sféry. Ti ji platí a oprávněně se ptají, a myslím, že nejenom nás, ale i vás: je to fakt spravedlivé, že jedna skupina nepocítí žádný dopad a my, kteří to celé financujeme, ten dopad cítíme? A když pak přijdeme s tím, abychom aspoň částečně něco odpustili, částečně to kompenzovali, tak slyšíme, že buď nejsou peníze, ti mají dost, vždyť se jim jako daří dobře, měli vatu, mají mít vatu a já nevím co všechno. Ale kdo financuje provoz státu? Daňoví poplatníci. Ještě jednou - daňoví poplatníci, a především střední třída. Ta drží náš sociální systém, důchodový systém, zdravotní systém. Ne pár miliardářů nebo ti, kteří mají nízké příjmy. A ta opatření, která my navrhujeme, mají pomoci především střední třídě, aby mohli financovat provoz státu i příště, za rok, za dva, za tři, ať jim aspoň trošku ulevíme. Tak tady neříkejte, že když si naplánujete deficit 500 milionů, a když bychom se bavili, k čemu ty peníze použijeme, že jste udělali dobře a že my, kteří chceme oprávněně zkoumat každou korunu, než ji stát vydá, tak že jsme udělali nějakou chybu. Neudělali.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan kolega Kalousek. Máte slovo. Potom paní ministryně financí.***




Přihlásit/registrovat se do ISP