(15.50 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní se ještě před vystoupením paní zpravodajky hlásí o slovo předseda poslaneckého klubu hnutí ANO kolega Faltýnek. Máte slovo, pane předsedo.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dovolte mi, abych učinil procedurální návrh po dohodě s předsedkyní výboru pro obranu. Vzhledem k tomu, že pan ministr by rád byl u tohoto důležitého bodu a je v podstatě na cestě, tak bych doporučil procedurálně přerušit tento bod do příjezdu pana ministra obrany Lubomíra Metnara... (Posl. Černochová: A Petříčka.) A ministra Petříčka. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vám rád vyhovím. Je to samozřejmě možné vztáhnout přerušení k určité události, ale rád bych věděl pro informaci poslanců, jak dlouho to může trvat, než kolega Metnar přijede. Paní předsedkyně má možná dobrou informaci, tak ji rád vyslechnu.
Poslankyně Jana Černochová: Takhle... Jak všichni víme, v tuto chvíli probíhá jednání u pana prezidenta, které se právě týká zahraniční politiky. Předpokládám, byť tedy zástupce Senátu, náš pan kolega, předseda Senátu Vystrčil, na tuto schůzku nebyl pozván, jinak bych vám, pane místopředsedo, po dohodě s ním řekla přesný čas, ale předpokládám, že když byl pan ministr vypárovaný do 17. hodiny, tak že maximálně do 17. hodiny bychom tento bod přerušili.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já tedy mohu přerušit jednání do 17. hodin... (Posl. Černochová: Tohoto bodu.) Tohoto bodu, aha. Čili to nebude porada předsedů klubu hnutí ANO, ale přerušení. V tom případě to musíme dát hlasovat. A musíme se dohodnout, jaký bod zařadíme. Žádám tedy o upřesnění předsedu poslaneckého klubu hnutí ANO, aby upřesnil tedy svůj procedurální návrh.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji. Upřesním svůj návrh, abychom přerušili projednávání tohoto bodu, to znamená působení sil MO v zahraničních operacích v letech 2021 a 2022, do 17. hodin. A předpokládám, že můžeme pokračovat dál v pořadu schůze, jak jsou tady návrhy zákonů na tabuli.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Čili návrh je na přerušení bodu č. 454 a po dobu přerušení do 17. hodin projednávat body 210 a následující podle schváleného pořadu schůze. Já zagonguji.
Sněmovna musí rozhodnout o tomto procedurálním návrhu, který je odlišný od návrhu z odpoledne, ale je to návrh možný, rozhodnutí, které máme před sebou, tedy přerušení projednávání tisku 876 a projednávání bodu 210 a následujících do 17. hodin.
Rozhodneme v hlasování číslo 248, které jsem zahájil. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování číslo 248 z přítomných 174 pro 144, proti nikdo. Návrh byl přijat. A proto přerušuji bod č. 454.
Děkuji panu místopředsedovi vlády a ministrovi průmyslu a obchodu, ministrovi dopravy Karlu Havlíčkovi, děkuji paní zpravodajce a budeme se tím zabývat po 17. hodině.
Než zahájím bod č. 210, mám tady omluvu došlou předsedovi Sněmovny, a to od ministra zemědělství Miroslava Tomana, který se z pracovních důvodů omlouvá na dnešní odpolední jednání.
Pan předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se hlásí. Máte slovo, prosím.
Poslanec Marian Jurečka: Děkuji, vážený pane předsedající. Já bych chtěl poprosit z hlediska techniky prověřit to, proč není slyšet v přilehlých prostorách mimo jednací sál gong při svolání k hlasování, protože teď opakovaně tam nic takového slyšet nebylo. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já jsem ale gongoval. Opravdu je to možné. Já tady nemusím slyšet gong. Ale jestli tomu tak je, tak samozřejmě požádám aparát Sněmovny, aby prověřil fungování gongu. (Ještě se hlásí posl. Kaňkovský.) Jestli je to k výsledku hlasování, tak... jsme mimo body. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré odpoledne. Já bych se rád připojil ke kolegovi Jurečkovi. Seděl jsem ve Státních aktech, nebylo slyšet gongování. Takže k poslednímu hlasování, nehlasoval jsem, nebyl jsem přítomen v sále, nezpochybňuji hlasování.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní tedy budeme... Čili pro stenozáznam ještě další kolega.
Poslanec Jan Čižinský: Já jsem měl stejný případ. Stál jsem tady přede dveřmi. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážení páni poslanci, vážené paní poslankyně, to je možné na stenozáznam. Ale zpochybnění hlasování je možné jenom při rozdílném zápisu, elektronickém zápisu, k výsledku hlasování s vaší vůlí, nikoliv ve chvíli, kdy jste nehlasovali z důvodu nepřítomnosti v sále.
Tak. Máme před sebou bod číslo
210.
Návrh poslanců Jakuba Jandy, Adama Kalouse, Václava Votavy a dalších
na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 235/2014 Sb.,
o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 662/ - prvé čtení
Stanovisko vlády jsme obdrželi jako sněmovní tisk 662/1. Požádám, aby u stolku zpravodajů zaujali svá místa pan poslanec Jakub Janda za navrhovatele, a pan poslanec Petr Venhoda, který měl být zpravodajem pro prvé čtení, je indisponován hlasově a navrhuje, aby zpravodajem po dohodě byl kolega Kytýr.
To rozhodneme v hlasování číslo 249, aby pan poslanec Kytýr byl zpravodajem pro prvé čtení.
Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování číslo 249 z přítomných 174 pro 125, proti nikdo. Kolega Kytýr byl schválen jako zpravodaj pro prvé čtení.
Požádám ho, aby zaujal místo u stolku zpravodajů. A teď už požádám za navrhovatele pana poslance Jakuba Jandu, aby jakmile se situace uklidní, tisk uvedl. Pane poslanče, ještě malý moment. (Hluk trvá.) Vážené paní kolegyně, páni kolegové, prosím o klid v sále, aby kolega Janda mohl v důstojném prostředí uvést tisk 662. Ještě chviličku. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Janda: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené dámy, vážení pánové, vážení členové vlády, předstupuji před vás s návrhem novely zákona o daních z přidané hodnoty. Jejím předmětem je snížení limitu tzv. vratky DPH zahraničním turistům ze zemí mimo Evropskou unii za nákupy v České republice.
Současná výše limitu této vratky je již přes patnáct let zakonzervována na částce 2 tisíce korun a nově by dle našeho návrhu bylo tisíc korun. Je to novela velmi jednoduchá, ale pro podporu cestovního ruchu velmi potřebná, zvlášť v dnešní době. Cestovní ruch je jednou z nejvíce oblastí postižených koronavirovou krizí. Jen pár čísel pro ilustraci. Ve druhém čtvrtletí využilo ubytovacích zařízení v České republice meziročně méně o téměř 83 % lidí, v Praze poklesl počet ubytovaných turistů dokonce o 94 %. Podobný vývoj nastal u objednaných nocí a samozřejmě i tržeb. Bude nejspíše trvat řadu let, než se cestovní ruch vrátí k číslům z loňského roku, tedy před vypuknutím koronavirové krize.
Tato novela jistě žádný dramatický obrat nezpůsobí, i tak ale má smysl. Snížení limitu vratky DPH bude jasným signálem, že Česká republika stojí o zahraniční turisty. Že chce, aby tady utráceli a podporovali místní výrobce včetně těch menších a regionálních. Jsem proto přesvědčený, že návrh je rozumný, dobře propočítaný a prospěšný. ***