Pátek 18. září 2020, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Pikal)

341.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 139/2002 Sb., o pozemkových
úpravách a pozemkových úřadech a o změně zákona č. 229/1991 Sb.,
o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, ve znění
pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 256/2013 Sb.,
o katastru nemovitostí (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 734/ - třetí čtení

Prosím, aby se místa u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele ministr zemědělství Miroslav Toman, kterého mezi námi vítám, a zpravodaj garančního výboru, jímž je zemědělský výbor, pan poslanec Josef Kott. Prosím pana poslance Kotta. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 734/5, který byl doručen dne 19. června 2020. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 734/6.

Nyní se táži navrhovatele, zda má zájem o vystoupení před otevřením rozpravy. Není tomu tak. V tom případě otevírám rozpravu, do které v tuto chvíli mám jedinou přihlášku. Tou je paní poslankyně Jarošová. Takže paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Monika Jarošová: Děkuji za slovo. Dobrý den, vážené dámy a pánové. Důvodem legislativní změny katastrálního zákona je vytvořit nutnost... je vytvořit vhodné zákonné prostředí pro řešení dopadů klimatických změn v krajině a zefektivnit řízení o pozemkových úpravách. Jeho cílem je napomoci efektivně řešit extrémní situace v krajině, jako je sucho, lokální povodně, eroze půdy, kdy současná právní úprava byla shledána jako nevyhovující. Hnutí SPD tento zákon rozhodně podpoří, podpoříme každé dobré návrhy pro řešení dopadů klimatických změn.

Co mi zde však chybí, je zdůraznění důležitosti a významu zahrádkářské činnosti, která se také významně podílí na zachování a ochraně zemědělského půdního fondu, a to zúrodňováním i méně kvalitních půd. Připomenu i ekologický přínos zahrádkaření a důležitá je i jeho funkce udržitelnosti vody v krajině. Pozitivní je také role zahrádek při regulaci teploty. To platí hlavně v létě, kdy rozpálená města mohou být částečně ochlazovaná rostlinami, porostlými plochami. Přitom dosud nedošlo -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Paní poslankyně, já vás přeruším, protože si dovolím požádat vaše kolegy o klid v sále. A zároveň upozorním, že zahrádkářský zákon je zařazen hned jako další. Prosím, pokračujte.

 

Poslankyně Monika Jarošová: Děkuji. Přitom dosud nedošlo k zakotvení této činnosti v české legislativě. Sice je v legislativním procesu zahrádkářský zákon, který, doufejme, bude úspěšně schválen, dokonce následuje po tomto bodu. Nicméně je vhodné připomenout důležitost zahrádkářství i v dalších zákonech, které s ním úzce souvisí. A tímto zákonem je právě zákon o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech.

Pokud zahrádkářský zákon schválen nebude, o to více bude důležité brát ohled na zahrádkářskou činnost. Velmi důležité je tedy také vhodné umístění zahrádek pro účely zahrádkářské činnosti v plánech měst a obcí.

Katastrální zákon by tedy měl mít ve svých plánech... by měl ve svých plánech počítat i se zahrádkami. Proto jsem svým pozměňovacím návrhem rozšířila § 2 o větu: "V městských a venkovských oblastech se pozemkové úpravy vykonávají rovněž ve prospěch zahrádkářské činnosti a s ohledem na ni." Děkuji za podporu tohoto mého návrhu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Tím jsme vyčerpali přihlášky do rozpravy elektronické. Pan poslanec se hlásí z místa. Prosím.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Vážený pane předsedající, pane ministře, kolegyně, kolegové, k tomuto zákonu a k této novele musím říci, že si myslím, že nástroje, které může mít Státní pozemkový úřad v rámci pozemkových úprav, jsou klíčové pro to, jestli dokážeme v ČR změnit přístup ke krajině, k půdě, k vodě. Samozřejmě už dlouhé roky dělá Státní pozemkový úřad pozemkové úpravy, které dokážou krajině vracet ty pozitivní krajinné prvky, remízky, mokřady, biokoridory, samozřejmě také polní cesty, cyklostezky, které jsou důležité pro obyvatele venkova, ale rybníky, retenční nádrže, umí pozemkové úpravy rozčlenit, problematické lokality, kde dochází k opakované erozi a podobně, to všechno se postupně nastavovalo, vybudovalo a myslím si, že ten systém má ČR poměrně dobře funkční.

Co je však problém, je kapacita a rychlost realizování pozemkových úprav, a především ne těch věcí, které se dají na papír, a zdostupní se pozemky z hlediska katastrálních map, ale především z hlediska těch takzvaných plánů společného zařízení. To znamená ty konkrétní věci, které se do toho projektu promítnou, aby se stíhaly včas realizovat a byly na ně finanční prostředky. Já samozřejmě registruji to, že se v letošním roce hledaly finanční prostředky na dofinancování pozemkových úprav. A když se podívám na jiné částky, které létají v tom prostoru letošního rozpočtu na podporu různých aktivit na jednotlivých ministerstvech, tak mě mrzí, že ten rozpočet ještě Státnímu pozemkovému úřadu pro pozemkové úpravy nebyl více posílen.

Nicméně k tomuto tisku, nechci to už zdržovat, já jsem si dovolil dát pozměňující návrh, který považuji za poměrně důležitý a souvisí to s tím, co jsem tady komentoval už v případě novely vodního zákona, a sice otázka melioračních soustav.

My se potýkáme s tím, že většina dnešních majitelů vlastně vůbec neví, jestli na tom svém pozemku má tu meliorační soustavu, nemá. Jestli ji má ve svém majetku, nebo nemá. Když ten pozemek prodávají, tak to také nejsou schopni tomu kupujícímu vždycky říci. A ne vždy je úplně jednoduché přijít do té krajiny, podívat se a poznat, že tam pod tím pozemkem ta meliorační soustava je.

Takže já si dovoluji svým pozměňujícím návrhem, který tady k tomu tisku je, navrhnout, aby vlastníci pozemku měli povinnost Státnímu pozemkovému úřadu říci, že na tom pozemku se ta meliorační soustava nachází. Pokud to nevědí nebo si nejsou jisti, tak v tom svém pozměňujícím návrhu jasně říkám, že mohou požádat Státní pozemkový úřad, aby to ten Státní pozemkový úřad odborně prověřil. Má na to kapacity nebo i v rámci rezortu má organizace, které to mohou prověřovat tak, abychom k 1. 1. 2025 mohli nastartovat systém, že Státní pozemkový úřad následně předá tu informaci českému katastrálnímu úřadu neboli ČÚZK, jak je ta zkratka Český úřad zeměměřický a katastrální, a ten formou poznámky to uvede na to patřičné čejéčko toho vlastníka, aby on věděl, že u těchto parcel je pod povrchem toho daného pozemku ona meliorační soustava. To je smysl tohoto pozměňujícího návrhu, abychom se posunuli dál v tom, že budeme schopni tady systematicky říct: máme evidenci melioračních soustav, jsou podchycené i tou informací na katastru nemovitostí. Tu informaci jasně prokazatelně budou mít v budoucnu vlastníci těch nemovitostí. Budou moci potom jednat o tom s tím uživatelem, zemědělcem, a hledat cesty k tomu, aby ty meliorační soustavy měly pozitivní dopad pro zadržení vody, vláhy v půdě. Tolik smysl toho pozměňujícího návrhu.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. To byla v tuto chvíli poslední přihláška do obecné rozpravy, takže pokud se nikdo další nehlásí, tak já obecnou rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova ze strany navrhovatele, případně ze strany zpravodajů. Poslanec Kott nemá zájem, pan poslanec Juránek, který je zpravodajem za výbor... také ne, takže přikročíme k hlasování o pozměňovacích návrzích.

Poprosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování.

 

Poslanec Josef Kott: Děkuji za slovo, pane předsedající. Oproti těm předcházejícím tiskům tato procedura bude velice jednoduchá. První hlasování legislativně technických úprav, budou-li v rozpravě ve třetím čtení předneseny. Druhé hlasování - pozměňovací návrh zemědělského výboru A1 až A9 en bloc jedním hlasováním. Třetí hlasování - pozměňovací návrh poslankyně Moniky Jarošové pod písmenem B. Čtvrté hlasování - pozměňovací návrh poslankyně Pavly Golasowské, který tady představil poslanec Jurečka pod písmenem C1 až C3 en bloc jedním hlasováním. A páté hlasování o zákonu jako celku ve znění platných pozměňovacích návrhů.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Svolal jsem kolegy do sálu. Myslím, že ta procedura je jednoduchá, srozumitelná, takže k ní nebudou ani žádné pozměňovací návrhy a podobně.

 

Zahajuji hlasování číslo 225 o proceduře. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 225. Je přihlášen 91 poslanec a poslankyně, pro 79, proti nikdo. Návrh procedury byl tedy přijat.

 

Prosím, pane zpravodaji, abyste nás tedy prováděl podle schválené procedury jednotlivými návrhy, případně je krátce uvedl a sdělil stanovisko výboru. Prosím.

 

Poslanec Josef Kott: Vzhledem k tomu, že legislativně technické úpravy nebyly ve třetím čtení načteny, tak první hlasování bude o pozměňovacích návrzích zemědělského výboru A1 až A9 en bloc jedním hlasováním.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Stanovisko ministerstva? (Souhlas. - Zpravodaj: Stanovisko zemědělského výboru je taky kladné.) Dobře.

Zahájil jsem hlasování číslo 226. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 226. Jsou přihlášeni 92 poslanci a poslankyně, pro 85, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Prosím další návrh.

 

Poslanec Josef Kott: Teď bychom hlasovali o pozměňovacím návrhu kolegyně Moniky Jarošové pod písmenem B. Ona to tady už okomentovala, jedná se o rozšíření pozemkových úprav o lokality se zahrádkářskými osadami.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já jsem vás na žádost všechny odhlásil, takže prosím, abyste se znovu přihlásili svými kartami. Prosím o stanovisku výboru. (Záporné.) Děkuji. Prosím stanovisko ministerstva? (Nesouhlas.) Děkuji. A pokud se nám počet přihlášených ustálil, což se ještě nestalo, ještě chvilku počkám...

 

Myslím, že můžu zahájit o tomto návrhu v hlasování číslo 227. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 227. Jsou přihlášeni 84 poslanci a poslankyně, pro 19, proti 41. Návrh nebyl přijat. Prosím další návrh.

 

Poslanec Josef Kott: Další pozměňovací návrh je pozměňovací návrh poslankyně Pavly Golasowské odůvodněný poslancem Jurečkou. Jedná se o přesunutí působnosti Státního pozemkového úřadu ve věcech (nesroz.) vodohospodářským a melioračním pozemkům. Garanční výbor přijal záporné stanovisko.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Stanovisko ministerstva? (Nesouhlas.) Děkuji.

Zahájil jsem hlasování číslo 228. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 228. Je přihlášeno 85 poslanců a poslankyň, pro 18, proti 47. Návrh byl zamítnut.

 

A to by měly být všechny pozměňovací návrhy.

 

Poslanec Josef Kott: Ano, je to přesně tak, pane předsedající. Teď bychom měli hlasovat o zákonu jako celku.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: V tom případě budeme hlasovat o návrhu jako celku.

 

Já přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon číslo 139/2002 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech a o změně zákona číslo 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, ve znění pozdějších předpisů, a zákon číslo 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 734, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

 

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 229. Bylo přihlášeno 86 poslanců a poslankyň. Pro 86, proti nikdo.

 

Pan... Tak já to ještě ukončím. Dobře. Konstatuji tedy, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas a končím projednávání tohoto bodu. Děkuji navrhovateli, děkuji zpravodaji.

A pan předseda Kalousek s přednostním právem.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, dovolte, abych se pokorně omluvil většině Poslanecké sněmovny, že poslanecký klub TOP 09 nestíhá tempo doby a nepochopil, co je tou prioritou. My jsme byli příliš zaměstnáni epidemiologickou situací, byli jsme příliš zaměstnáni rizikem rozvrácení veřejných financí a věnovali jsme se velmi málo zahrádkářskému zákonu. Takže já se přiznám bez mučení, teď nejsme úplně stoprocentně připraveni, a z toho důvodu si dovolím požádat o hodinovou přestávku na poradu poslaneckého klubu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Dobře. Já tady konstatuji, že jsme měli být v druhém čtení zahrádkářského zákona. (Hluk v sále, poslanci pomalu odcházejí.) Nicméně vzhledem ke všem zvykům v Poslanecké sněmovně mně nezbývá než dnešní jednací den ukončit. Uvidíme se v příštím jednacím týdnu Poslanecké sněmovny, to znamená v úterý 29. 9. 2020, kdy nás čekají body jako výstavba dopravní infrastruktury, samé pěkné body, jak je mi tady napovídáno, bod 442, bod 454, bod 210, daň z přidané hodnoty, a poté volební body.

Přeji vám všem krásný víkend, pevné zdraví a pevné nervy. Na shledanou na příštím jednání Sněmovny.

 

(Jednání skončilo ve 13.37 hodin.)

Aktualizováno 27. 10. 2020 v 12:32.




Přihlásit/registrovat se do ISP