(11.50 hodin)
(pokračuje Kupka)
Je důležité, že teď máme na stole vládní návrh zákona, který přináší řešení toho problému. My jsme upozornili i v průběhu toho jednání například i na to, že na jedné straně se mělo počítat s třemi a půl tisíci lidmi v karanténě. V té době už ale pět tisíc lidí bylo pozitivně testovaných. Bylo jasné, že ta čísla nesedí a že bude potřeba se připravit na situaci, která i co do počtu může být významnější.
My jsme přicházeli se dvěma konkrétními návrhy: vytvoření mobilních komisí pro doplnění toho vějíře možností, a také jsme přišli s něčím, co pokládáme pořád za velmi důležité, a to je zvýšení odměn pro všechny členy komisí. Máme zkušenosti, odezvy, z terénu z menších obcí a měst, kde je opravdu problém vůbec naplnit volební komisi. On to byl problém i mimo ten současný ztížený stav. V době, kdy to pro tu komisi bude znamenat samozřejmě aplikaci ochranných prostředků, ztížené hygienické podmínky, tak je důležité, aby stát dal jasně najevo, že si toho zapojení, té aktivity ve prospěch demokratických voleb váží. Proto oceňuji, že se podařilo v tomto najít shodu a že ten zákon zároveň obsahuje zvýšenou odměnu pro každého člena komise o 500 korun. Je to důležité proto, aby ty volby mohly proběhnout zdárně.
Podpoříme i pozměňovací návrhy, které přinášejí upřesnění těch podmínek a měly vést opravdu k tomu, že riziko zpochybnění průběhu voleb bude co nejmenší. Děkuji moc za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. A v rozpravě dále vystoupí pan předseda Vít Rakušan. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Vít Rakušan: Děkuji vám, pane místopředsedo. Dámy a pánové, pane ministře, jenom velmi krátce stanovisko klubu Starostů a nezávislých. I za nás bychom určitě chtěli ocenit snahu, kterou pan vicepremiér Hamáček vyvinul, to znamená, že svolal zástupce všech politických stran a byli jsme schopni dojít na těch dvou pracovních schůzkách ke konsenzu, který dnes leží tady na stole a umožní lidem to základní, co prostě v demokratickém světě musí být, to znamená volební právo. A to i volební právo v situaci, která nemusí být úplně jednoduchá.
Zároveň si myslím, že naším velkým úkolem jako poslanců a lidí činných v politice je to, abychom našim občanům dali jasnou zprávu, že prostě volit lze, že volby v České republice proběhnou, že volby jsou bezpečné a že existují metody, aby volební právo mohli uplatnit i lidé, kteří se momentálně budou nacházet v karanténě. My jsme považovali ty původní výroky, které zaznívaly třeba na konci července tohoto roku, za velmi nešťastné, a to, že lidé v karanténě nebudou moci volit. Dokonce se v mediálním prostoru zpochybňovalo, zda bude možné volby vůbec uskutečnit. Já si naopak myslím, že právě nějakému návratu do normálního života nejvíc pomůže, když lidem prostě vzkážeme, že takové základní demokratické mechanismy, jako jsou volby, prostě proběhnou, ať se děje, co se děje, a že lidem, kteří v té době zrovna budou mezi nemocnými nebo budou v karanténě, volby jednoznačně umožníme.
Takže ocenění za to, že ke shodě došlo, že k těm schůzkám, které byly pracovní a konstruktivní, docházelo. Možná buďme ale trošku opatrnější v těch výrocích, které uvádíme do veřejného prostoru, kdy nejdříve tu veřejnost trochu vyděsíme, že by tak být nemuselo, a potom s tím řešením přijdeme. To řešení pokládáme za kvalitní, jako kompromisní.
Je nám trochu líto jako Starostům a nezávislým, že ta korespondenční volba jako princip a debata o ní se odkládá. Viděli jsme to jako jednu z dalších možností, která by mohla rozšířit paletu toho, jak umožnit lidem v karanténě volit. Nicméně akceptujeme, že na tom není většinová shoda, a samozřejmě ty návrhy, včetně racionálních pozměňovacích návrhů upřesňujících, jako STAN podpoříme. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se prosím ještě někdo do obecné rozpravy? Do obecné rozpravy se nikdo nehlásí, obecnou rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova? Pan ministr má zájem o závěrečné slovo. Prosím.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji, velmi stručně. Protože tady padla konkrétní otázka od pana poslance, jak to bude s těmi speciálními komisemi. My samozřejmě průběžně budeme vědět, kolik osob je v karanténě. Takže s nějakým kvalifikovaným odhadem na tom budeme stavět ty kapacity jednotlivých speciálních komisí. V případě, že se ukáže, že v průběhu voleb to je někde potřeba posílit, tak to budeme schopni učinit. Je tam navíc v tom zákoně i možnost prodloužit o ty tři hodiny. Jsme přesvědčeni, že tak jak je to nastaveno, tak by to mělo být zvládnutelné, samozřejmě za předpokladu, že nám ta čísla nějak neskočí o řád. To by už samozřejmě asi byl problém, ale to by pravděpodobně byl problém i pro celý průběh volebního procesu.
A ještě jenom poslední poznámka k té debatě o armádě. Chci ještě po konzultaci s odborníky potvrdit, že není možné ze zákona na tento úkol povolat jednotky dobrovolných hasičů, protože ti mají jasně stanovenou činnost ze zákona. A jednotka dobrovolných hasičů nemůže být na rozdíl od hasičského záchranného sboru pověřena mimořádným úkolem. Takže nasazení dobrovolných hasičů by bylo protizákonné. Jediná možnost z hlediska Ministerstva vnitra jsou výjezdoví hasiči nebo policie.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan zpravodaj nyní nevystoupí se závěrečným slovem. A my přistoupíme k podrobné rozpravě, otevírám podrobnou rozpravu. Pan místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal bude první, kdo v podrobné rozpravě vystoupí. Prosím máte slovo.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji, možná i poslední. Vystupuji proto, abych připomněl a v souladu se zákonem načetl ty své pozměňovací návrhy. Jedná se tedy o sněmovní dokument 6078, který řeší možnost hlasování nejenom na občanský průkaz, ale i na cestovní pas v těch zvláštních hlasovacích místech.
Jedná se o sněmovní dokument 6079, což je ta věc, která řeší komunikaci mezi zvláštní komisí s tou schránkou a běžnou okrskovou volební komisí. To se týče těch lidí, kteří by byli nahlášeni telefonicky neověřitelným způsobem, a ukázalo by se, že to nahlášení nebylo v pořádku, nebo se k nim nedostalo, že byli nahlášeni, k těm voličům.
A jedná se o ten sněmovní dokument 6080, což je návrh, který jasně staví na rovno, že jednání nezbytná k výkonu toho volebního práva nejsou protiprávní z hlediska té karantény nebo izolace, která byla nařízena.
Děkuji, to je ode mě vše. Všichni máte ty návrhy k dispozici. Prosím o podporu, děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Dále vystoupí pan zpravodaj, pan poslanec Výborný. Prosím máte slovo.
Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo. Vážená Sněmovno, já bych se rád přihlásil k doprovodnému usnesení, které jsem zdůvodnil v obecné rozpravě. A to doprovodné usnesení zní: "Poslanecká sněmovna vyzývá vládu České republiky, aby nejpozději do konce září 2020 předložila Poslanecké sněmovně návrh o správě voleb, který bude obsahovat i řešení takzvané korespondenční volby." Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Má ještě někdo zájem vystoupit v podrobné rozpravě? Nikdo se nehlásí, podrobnou rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova po podrobné rozpravě není. Končím tedy druhé čtení tohoto návrhu. V tuto chvíli nepřistoupíme bezprostředně k třetímu čtení, přeruším tento bod a budeme se věnovat bodu následujícímu, abychom mohli být připraveni na hlasování i o pozměňovacích návrzích.
Otevírám bod číslo
2.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb.,
o předškolním, základním, středním, vyšším odborném
a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 972/ - zkrácené jednání
Podle § 99 odst. 5 bychom měli posoudit, zda jsou podmínky pro projednání zmíněného návrhu zákona ve zkráceném jednání. Otevírám k této věci rozpravu. Hlásí se někdo do rozpravy ke zkrácenému jednání? Do rozpravy se nikdo nehlásí, rozpravu končím a přikročíme k hlasování.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna konstatuje, že nadále existují podmínky pro projednání vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 972, ve zkráceném jednání."
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 11, přihlášeno 140 poslanců, pro 124, proti nikdo. Návrh usnesení byl schválen.
Já tedy otevírám tento již ohlášený bod. Předložený návrh uvede ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga. Pane ministře, prosím, ujměte se slova.***