(16.40 hodin)
(pokračuje Okamura)
A je tam ještě kofinancování u těch dotací z rozpočtu toho města a obce. Takže to naopak vyčerpává ty dotace směrem, ty peníze se vyčerpávají směrem, které by vůbec ta města a obce normálně nevyčerpaly, kdyby si to mohly bez té účelovosti v podstatě určit samy. Takže taky je to velmi negativní efekt. Také to vyčerpá, to jsou ty předražené lavičky, to jsou ty rozhledny v údolí v Jihomoravském kraji, z kterých není vůbec nikam vidět. Jenom aby starostové vyčerpali, aby nebyli kritizováni odnikud. Tyto nesmysly!
To znamená, neříkejte, že tady jsme čistými plátci, když přece sama víte ekonomicky, pardon, příjemci, vy sama víte ekonomicky, že to je potřeba analyzovat mnohem hlouběji a je potřeba se podívat také na účelnost těch dotací a na to, zdali to jde skutečně na ty projekty, které jsou prioritou, notabene když to zatěžuje ještě stát tím kofinancováním.
A zase mám asi tři sekundy, tak já bych se ještě přihlásil jednou, abych pokračoval.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Můžete s přednostním právem případně v tuto chvíli.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: A ještě jenom jeden dodatek. Třeba když jsem mluvil s řediteli škol tenkrát o tom dotačním programu Počítače do škol, tak mi říkali, že cca dostali třeba milion na počítačovou učebnu, byl to projekt Evropské unie, a z toho na vybavení učebny samotné šlo pouze 400 tis. korun. Zbytek cca 600 tis. korun bylo na žádost o dotaci, kontrolu dotace a propagaci dotace. To jsou vždycky ty inzeráty třeba v novinách atp., že je to za projekt EU. Takže opět, kdyby ty peníze zůstaly samotné v České republice, tak by ta učebna stála, stálo by to 400 tis., ale protože to byla dotace z EU, tak jsme dostali milion a 600 tis. se vyhodilo na nic. To znamená, prosím, když budete někdo obhajovat, jak jsou evropské dotace výhodné pro nás, jak jsme čistými příjemci, tak prosím říkejme pravdu a dodejme také ta fakta ohledně účelovosti dotace a také ohledně priority té dotace a ohledně toho, kolik jde peněz na tu věc samotnou a kolik jde na to, jak nám EU v rámci projektů přikazuje, to znamená žádost o dotaci, propagace dotace a kontrola dotace. A jak víte, ta žádost bývá často tak složitá, že dokonce na těch dotací parazitují ještě firmy, které vyřizují ty dotace, tam ostatně byla i řada problémů s korupčním pozadím. A v podstatě ani o tom nemluvím, protože to je třeba dneska ta kauza ROP Severozápad, která se týká politiků ODS a ČSSD, o tom korupčním prostředí, které je dalším podhoubím těch dotací
A poslední věc, co je potřeba, a určitě bych to rád ještě zdůraznil, když už říkáte, že jsme čistým příjemcem, doufám, že jsem jasně vysvětlil, že je to jinak v té situaci, a tu analýzu nikdy vláda nechce předložit, to znamená, kolik šlo z těch peněz skutečně na nákup věci samotné a kolik peněz z toho bylo na tu žádost o dotaci, propagaci dotace a kontrolu dotace. Už jenom toto rozdělení by tu částku ukázalo úplně v jiném světle, a tady ty dosavadní vlády, protože jsou to probruselské vlády, tak toto číslo v podstatě tají, nebo ho prostě nemají. Ale pak je potřeba si to říct, že prostě jenom část té dotace jde na nákup věci samotné.
Ale to, co je potřeba si říct, je také to, že ty dotace samy o sobě vlastně neplynou často k normálnímu občanovi, za ty dotace se postavila golfová hřiště, postavily se hotely miliardářům, ty dotace máme v podstatě i v nejbližším okolí, to vidíme, tak jdou vlastně velkým podnikatelům. Jsou to miliardové dotace. Ale realita je taková, že místo aby se zadotovaly třeba nové zuby pro našeho nízkopříjmového občana, nebo pro občana, tak lidé nemají ani na zuby, nemají na zubní protézy, chodí bez zubů, protože na to nemají peníze. (Reakce z pléna.) Já chodím po akcích - tady se někdo směje tomu. Smějí se tamhle poslanci od hnutí ANO. Ale já chodím každý týden mezi občany a vidím, když se mnou hovoří, kolik normálních, běžných pracujících občanů nemá ani na nové zuby. Dokonce před chvílí mi psala i občanka z Ústeckého kraje, jestli bych nepomohl s tím, aby vůbec byl nějaký zubař, ke kterému by se mohla přihlásit v Ústí nad Labem nebo v okolí.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Pane místopředsedo, já vím, že se mnou nebudete souhlasit, ale přece jenom projednáváme státní rozpočet, tak kdybychom mohli zamířit zpátky k tématu. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak, já vím, že vy jste na to expert, že vždycky usměrňujete diskutéry, už jste dokonce vypnul mikrofon v minulosti, ne mně tedy, ale chtěl jsem jenom říci jednu věc, že když mluvíte o tom, jak je EU skvělá, ale místo abychom ty peníze přesměrovali k těm skutečně slušným a pracujícím lidem, kteří prostě nemají ani na tu základní zdravotní péči typu stomatologická péče, tak v tom rozpočtu se v podstatě dávají ty peníze z dotací různým miliardářům, na dotaci třeba řepky a takovýchto záležitostí. Takže prosím vás, když to říkáte komplexně, nebo když jste tady řekla, že nemám pravdu, tak bych očekával, že to rozebereme trošku komplexněji, ty přínosy, ty ekonomické výhody a nevýhody toho průtoku těch peněz sem tam. Takže to je z mého pohledu asi vysvětlení, tak jak to vidíme my, a myslím, že je jasné, že to vůbec není tak černobílé, jako se snaží zastánci EU tady prezentovat. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Mám zde dvě faktické poznámky. V tuto chvíli jako první pan předseda Kalousek, poté pan předseda Benešík. Prosím.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Moc se omlouvám za téma, ale přece jenom musím učinit alespoň stručnou poznámku na svého předřečníka prostřednictvím pana předsedajícího. Pane předsedo Okamuro, když do bilance má dáti - dal vztahu EU počítáte náklady na regulace pro české firmy, tak je to prostě neférový argument. To je demagogie. Jednotný trh vyžaduje nějaká společná pravidla. Já bych si také některé regulace docela rád odpustil, ale prostě společná pravidla, která společně vyjednáváme, musíme ctít. To za prvé.
Ale za druhé, dokážete si představit - vy ano jako byznysmen - náklady, které by měli čeští exportéři na evropský trh, kdyby tam dodávali jako firmy třetího světa? To by totiž tu regulaci jednotného evropského trhu za prvé museli dodržovat také a za druhé by museli překonat neuvěřitelné administrativní a často i fiskální bariéry. Ty náklady by byly řádově vyšší, než máme jako účastníci společného evropského trhu. Prosím, nemaťte posluchače, nemaťte veřejnost takovouhle demagogií.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní pan poslanec Benešík. Prosím.
Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji za slovo. Jenom krátce, možná jsem už to tady říkal. Čistá pozice České republiky po odečtení příspěvku do EU - za minulý rok bylo bezmála 80 mld. Já myslím, že to číslo mluví samo za sebe.
Jak se ty peníze využívají, já to řeknu jako bývalý starosta a pořád ještě zastupitel ve svém rodném Strání. Starostoval jsem čtyři roky v době krize, z obecního rozpočtu nám zbývalo na investice řekněme 6, 7, někdy 8 mil. korun. Proinvestovali jsme 111 mil. korun, drtivou většinu z toho z fondu EU. Postavili jsme úpravnu vody, postavili jsme čistírnu odpadních vod, snížili jsme prašnost, což je ekologická záležitost. Postavili jsme náměstí v místní části Květná, kde jsou parkovací místa, bezbariérové přístupy například do zdravotního střediska. Z měkkých projektů, které tady často někdo kritizuje, výuka angličtiny na prvním stupni, 1. až 3. třída, která není povinná, a společná základní umělecká škola, přeshraniční projekt s Moravským Lieskovým na Slovensku. To jsou projekty, které realizovala v době, kdy jsem starostoval, obec Strání. Nemyslím si, že bychom na takové prostředky dosáhli, pokud bychom nebyli v EU. To je praxe, to je realita, to nejsou prostě žvásty.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. S faktickou poznámkou bude reagovat místopředseda Okamura. Prosím.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak, vážené dámy a pánové, mě tedy pan poslanec Kalousek zklamal, protože jako bývalý ministr financí bych tušil, že něco ví o mezinárodním obchodě, když tady chválí EU. Takže on říká, jak by byly ztížené podmínky České republiky na trh EU. Pak asi pozapomněl, že tady značná část zboží, které máte možná i doma, je vyrobena v Číně. Čína naopak má trh na Evropskou unii velmi zjednodušený. Já to trošku, malinko rozeberu aspoň v té jedné minutě. Naopak EU přes opakovaný tlak podléhá tlaku z Číny, a místo aby zajistila, aby čínští výrobci museli vyrábět své zboží za stejných podmínek, jako je vyrábějí výrobci v EU, tak to není schopna zajistit a podléhá čínskému tlaku. To znamená, naši výrobci nejsou schopni, evropští výrobci, konkurovat čínským výrobcům, protože to čínské zboží je prostě levnější. Ale to není jenom kvůli ceně pracovní síly. Je to kvůli tomu, že nemusí dodržovat stejné přísné parametry, které jsou vyžadovány na výrobcích EU. Takže je to přesně naopak, než tady říká pan ministr Kalousek. Je to přesně naopak! Právě Evropská unie poškozuje české výrobce tím, že čeští výrobci, ale i jiní nejsou schopni konkurovat importu z Číny, která není v EU. ***