(20.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 38. Je přihlášeno 118 poslanců a poslankyň, pro 43, proti 1. Tento návrh nebyl přijat.

 

To byly všechny návrhy, nemýlím-li se?

 

Poslanec Ivan Bartoš: Vypořádali jsme se všemi návrhy.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Ano, děkuji. Takže tím jsme také vyčerpali tento bod, který končím. Posuneme se k poslednímu, čtvrtému bodu této schůze, což je

 

4.
Návrh na zřízení Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k nákupům
a distribuci ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu
organizačními složkami České republiky v době nouzového stavu

Návrh na zřízení této vyšetřovací komise předložila skupina 46 poslanců. Současně tato skupina připravila návrh usnesení Poslanecké sněmovny, který je součástí sněmovního dokumentu 5371.

Prosím, aby se slova ujala poslankyně Markéta Pekarová Adamová a případně pověření členové poslaneckého klubu Piráti, poslaneckého klubu TOP 09, poslaneckého klubu STAN a poslaneckého klubu ODS. Prosím.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Vážené torzo vlády, vážené poslankyně, vážení poslanci, ráda bych i v tuto pokročilou večerní hodinu předložila bod, který se týká zřízení vyšetřovací komise k nákupům a distribuci ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu organizačními složkami České republiky v době nouzového stavu, tak jak nám umožňuje jednací řád Poslanecké sněmovny, tedy konkrétně § 48 tohoto zákona.

Je to celkem prosté, myslím, že to není nijak složitá materie. Prostě tady docházelo k nákupům v hodnotě miliard, docházelo tady k distribuci materiálu, ochranných pomůcek, zdravotnického materiálu, bylo to v hodnotě zhruba 700 milionů korun, tato doprava stála nemálo peněz taktéž. Takže je v zájmu Poslanecké sněmovny kontrolovat vládu, zda s těmito opravdu velkými sumami z peněz daňových poplatníků zacházela správně.

Myslím, že ta různá podezření, že tomu tak ne vždy bylo, nás opravňují k tomu, abychom tuto komisi zřídili. Je něco jiného funkce NKÚ, který bude kontrolovat, a něco jiného je vyšetřovací komise, která už z podstaty bude vyšetřovat. A taktéž nejenom tedy tak, jak navrhujeme v našem usnesení společně s dalšími poslanci, kteří se připodepsali pod tento návrh a kterým tímto děkuji, tak také vyhodnotit tu efektivitu nákupu a navrhnout do budoucna systémové změny a doporučení, jak distribuovat a jak zajistit ochranné pomůcky. Protože tak jak tady dnes celý den zaznívá, je důležité se připravit na případnou druhou vlnu, být připraveni na to, že se situace zase může zhoršit a ochranných pomůcek bude potřeba.

Tudíž navrhujeme - a já si dovolím přečíst celý návrh usnesení:

"Poslanecká sněmovna

1. zřizuje v souladu s článkem 30 odst. 1 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky, a podle §48 odst. 1, zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, vyšetřovací komisi k nákupům a distribuci ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu v době nouzového stavu;

2. ukládá vyšetřovací komisi k nákupům a distribuci ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu v době nouzového stavu

a) shromáždit veškeré podklady k nákupům a distribuci ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu v době nouzového stavu od jednotlivých organizačních složek státu,

b) vyhodnotit efektivitu a transparentnost těchto nákupů a dodržení požadované kvality,

c) navrhnout systémové změny a doporučení pro zajištění transparentních a efektivních nákupů a zajištění efektivní distribuce výrobků jednotlivými organizačními složkami státu v době nouzového stavu;

3. ukládá vládě České republiky poskytnout vyšetřovací komisi plnou součinnost při jejím fungování;

4. stanovuje lhůtu, v níž je vyšetřovací komise povinna předložit svá zjištění s návrhem Poslanecké sněmovně, a to do 31. března roku 2021;

5. určuje počet členů vyšetřovací komise na devět a stanovuje většinový způsob jejich volby, a to po jednom zástupci z každého poslaneckého klubu."

To je tedy celý návrh usnesení, který si dovoluji tímto předložit. A k té debatě, která tady už částečně proběhla minulý týden, když jsme vůbec jednali o programu této schůze, tak už zazněla mnohá fakta, mnohé výtky, výhrady. Já bych jen už velice stručně reagovala na to, že tady jak ministr vnitra, tak ministr zdravotnictví sami deklarovali v té debatě, že nebudou pro zřízení té komise.

Mně to připadá tedy velmi zvláštní z toho důvodu, že se jak do médií, tak tady v Poslanecké sněmovně opakovaně oba dva vyjádřili, že mají naprosto čisté svědomí a že všechny nákupy probíhaly v jak nejlepším možném záměru, tak samozřejmě také z jejich pohledu naprosto čistě. A pokud tedy jsou si takto jisti, tak nevnímám jakýkoliv důvod k jejich odporu. Je to pak tedy překvapivé, že by jim nějaká vyšetřovací komise v Poslanecké sněmovně měla vadit.

My bychom neměli rezignovat jako Poslanecká sněmovna na to, že máme vůči vládě kontrolní funkci, to je dané naší dělbou moci, a myslím si, že bychom si tuto funkci měli i v době nouzového stavu splnit. A proto ta vyšetřovací komise má velkého smyslu. Nejenom z toho důvodu, že, jak říkám, se tady bavíme o mnoha miliardách korun z peněz daňových poplatníků, ale prostě proto, že žijeme v parlamentní demokracii, kde mají tyto jednoznačné mantinely dělby moci své opodstatnění. A já pevně doufám, že to tak vnímají zcela všichni v této Poslanecké sněmovně a chtějí tuto svoji funkci také plnit.

Proto vás tímto žádám - a dovolím se tedy říci i jménem těch zbývajících 45 kolegů, kteří se pod ten návrh na zřízení komise podepsali - abychom dali možnost tuto komisi tedy zřídit. Aby devět poslanců, každý za jeden poslanecký klub, v ní mohlo těch několik měsíců svoji funkci splnit, vyšetřit, jak docházelo k nákupům všech těch pomůcek, zda docházelo k transparentnímu a efektivnímu vynakládání peněz daňových poplatníků. A pokud ještě mohu, tak zejména zdůrazním ten aspekt, který se týká právě poučení se z toho letošního vývoje pro budoucí možné epidemie, katastrofy, prostě všechny možné důvody, pro které by bylo nutné nakupovat rychle v rámci nouzového stavu. Takže to je i další z těch cílů, který tady ještě málo zazníval a byl zdůrazňován, a já bych ho chtěla vypíchnout, protože si myslím, že i ten je velmi podstatný. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a prosím poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou, aby se mnou sledovala od stolku zpravodajů všeobecnou rozpravu, kterou v tuto chvíli otevírám, a ptám se, jestli se do ní někdo hlásí. Pan poslanec Luzar, prosím.

 

Poslanec Leo Luzar: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já se pokusím navázat na tu debatu, co proběhla před tímto bodem, kde jsme se zabývali částečně i tímto bodem a zaznělo pár argumentů, které je třeba připomenout tady k tomuto tématu. Zazněl argument z úst mých předřečníků, že tato komise probere faktury, probere účty, probere smlouvy a bude hledat. Předpokládám, že si to všichni pamatujete. Co potom tedy bude dělat chudák NKÚ, když má kontrolovat faktury, smlouvy a podobně? Už tady dochází ten záměr té komise ke kolizi s prací NKÚ a teď se navzájem budou brzdit. Není opravdu lepší počkat, až to NKÚ dokončí, tu práci, a potom ty faktury a ostatní věci třeba kontrolovat? Anebo si myslíme, že NKÚ udělá hůř kontrolu těch faktur a těch smluv a podobně než vyšetřovací komise? Ale ten argument tu zazněl.

Takže já si opravdu myslím, že je relevantní třeba počkat. A nebráním se samozřejmě vyšetřování a myslím si, že bude dostatek času se tím zabývat. Protože opravdu bude příležitost toto řešit, a pandemické a krizové plány jsou před námi a budou stoprocentně měněny a s hlubokým zásahem do ekonomiky České republiky. Ale počkat si na to NKÚ, si myslím, že je pouze slušnost nás politiků, abychom mu umožnili v klidu pracovat, ne pod stresem, ne pod snahou, které dokumenty kdo předá a jak bude nakládáno s těmi dokumenty. Ale počkejme si na jejich zprávu a na jejím základě potom čiňme kroky. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP