Čtvrtek 4. června 2020, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Pikal)

4.
Návrh na zřízení Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k nákupům
a distribuci ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu
organizačními složkami České republiky v době nouzového stavu

Návrh na zřízení této vyšetřovací komise předložila skupina 46 poslanců. Současně tato skupina připravila návrh usnesení Poslanecké sněmovny, který je součástí sněmovního dokumentu 5371.

Prosím, aby se slova ujala poslankyně Markéta Pekarová Adamová a případně pověření členové poslaneckého klubu Piráti, poslaneckého klubu TOP 09, poslaneckého klubu STAN a poslaneckého klubu ODS. Prosím.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Vážené torzo vlády, vážené poslankyně, vážení poslanci, ráda bych i v tuto pokročilou večerní hodinu předložila bod, který se týká zřízení vyšetřovací komise k nákupům a distribuci ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu organizačními složkami České republiky v době nouzového stavu, tak jak nám umožňuje jednací řád Poslanecké sněmovny, tedy konkrétně § 48 tohoto zákona.

Je to celkem prosté, myslím, že to není nijak složitá materie. Prostě tady docházelo k nákupům v hodnotě miliard, docházelo tady k distribuci materiálu, ochranných pomůcek, zdravotnického materiálu, bylo to v hodnotě zhruba 700 milionů korun, tato doprava stála nemálo peněz taktéž. Takže je v zájmu Poslanecké sněmovny kontrolovat vládu, zda s těmito opravdu velkými sumami z peněz daňových poplatníků zacházela správně.

Myslím, že ta různá podezření, že tomu tak ne vždy bylo, nás opravňují k tomu, abychom tuto komisi zřídili. Je něco jiného funkce NKÚ, který bude kontrolovat, a něco jiného je vyšetřovací komise, která už z podstaty bude vyšetřovat. A taktéž nejenom tedy tak, jak navrhujeme v našem usnesení společně s dalšími poslanci, kteří se připodepsali pod tento návrh a kterým tímto děkuji, tak také vyhodnotit tu efektivitu nákupu a navrhnout do budoucna systémové změny a doporučení, jak distribuovat a jak zajistit ochranné pomůcky. Protože tak jak tady dnes celý den zaznívá, je důležité se připravit na případnou druhou vlnu, být připraveni na to, že se situace zase může zhoršit a ochranných pomůcek bude potřeba.

Tudíž navrhujeme - a já si dovolím přečíst celý návrh usnesení:

"Poslanecká sněmovna

1. zřizuje v souladu s článkem 30 odst. 1 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky, a podle §48 odst. 1, zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, vyšetřovací komisi k nákupům a distribuci ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu v době nouzového stavu;

2. ukládá vyšetřovací komisi k nákupům a distribuci ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu v době nouzového stavu

a) shromáždit veškeré podklady k nákupům a distribuci ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu v době nouzového stavu od jednotlivých organizačních složek státu,

b) vyhodnotit efektivitu a transparentnost těchto nákupů a dodržení požadované kvality,

c) navrhnout systémové změny a doporučení pro zajištění transparentních a efektivních nákupů a zajištění efektivní distribuce výrobků jednotlivými organizačními složkami státu v době nouzového stavu;

3. ukládá vládě České republiky poskytnout vyšetřovací komisi plnou součinnost při jejím fungování;

4. stanovuje lhůtu, v níž je vyšetřovací komise povinna předložit svá zjištění s návrhem Poslanecké sněmovně, a to do 31. března roku 2021;

5. určuje počet členů vyšetřovací komise na devět a stanovuje většinový způsob jejich volby, a to po jednom zástupci z každého poslaneckého klubu."

To je tedy celý návrh usnesení, který si dovoluji tímto předložit. A k té debatě, která tady už částečně proběhla minulý týden, když jsme vůbec jednali o programu této schůze, tak už zazněla mnohá fakta, mnohé výtky, výhrady. Já bych jen už velice stručně reagovala na to, že tady jak ministr vnitra, tak ministr zdravotnictví sami deklarovali v té debatě, že nebudou pro zřízení té komise.

Mně to připadá tedy velmi zvláštní z toho důvodu, že se jak do médií, tak tady v Poslanecké sněmovně opakovaně oba dva vyjádřili, že mají naprosto čisté svědomí a že všechny nákupy probíhaly v jak nejlepším možném záměru, tak samozřejmě také z jejich pohledu naprosto čistě. A pokud tedy jsou si takto jisti, tak nevnímám jakýkoliv důvod k jejich odporu. Je to pak tedy překvapivé, že by jim nějaká vyšetřovací komise v Poslanecké sněmovně měla vadit.

My bychom neměli rezignovat jako Poslanecká sněmovna na to, že máme vůči vládě kontrolní funkci, to je dané naší dělbou moci, a myslím si, že bychom si tuto funkci měli i v době nouzového stavu splnit. A proto ta vyšetřovací komise má velkého smyslu. Nejenom z toho důvodu, že, jak říkám, se tady bavíme o mnoha miliardách korun z peněz daňových poplatníků, ale prostě proto, že žijeme v parlamentní demokracii, kde mají tyto jednoznačné mantinely dělby moci své opodstatnění. A já pevně doufám, že to tak vnímají zcela všichni v této Poslanecké sněmovně a chtějí tuto svoji funkci také plnit.

Proto vás tímto žádám - a dovolím se tedy říci i jménem těch zbývajících 45 kolegů, kteří se pod ten návrh na zřízení komise podepsali - abychom dali možnost tuto komisi tedy zřídit. Aby devět poslanců, každý za jeden poslanecký klub, v ní mohlo těch několik měsíců svoji funkci splnit, vyšetřit, jak docházelo k nákupům všech těch pomůcek, zda docházelo k transparentnímu a efektivnímu vynakládání peněz daňových poplatníků. A pokud ještě mohu, tak zejména zdůrazním ten aspekt, který se týká právě poučení se z toho letošního vývoje pro budoucí možné epidemie, katastrofy, prostě všechny možné důvody, pro které by bylo nutné nakupovat rychle v rámci nouzového stavu. Takže to je i další z těch cílů, který tady ještě málo zazníval a byl zdůrazňován, a já bych ho chtěla vypíchnout, protože si myslím, že i ten je velmi podstatný. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a prosím poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou, aby se mnou sledovala od stolku zpravodajů všeobecnou rozpravu, kterou v tuto chvíli otevírám, a ptám se, jestli se do ní někdo hlásí. Pan poslanec Luzar, prosím.

 

Poslanec Leo Luzar: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já se pokusím navázat na tu debatu, co proběhla před tímto bodem, kde jsme se zabývali částečně i tímto bodem a zaznělo pár argumentů, které je třeba připomenout tady k tomuto tématu. Zazněl argument z úst mých předřečníků, že tato komise probere faktury, probere účty, probere smlouvy a bude hledat. Předpokládám, že si to všichni pamatujete. Co potom tedy bude dělat chudák NKÚ, když má kontrolovat faktury, smlouvy a podobně? Už tady dochází ten záměr té komise ke kolizi s prací NKÚ a teď se navzájem budou brzdit. Není opravdu lepší počkat, až to NKÚ dokončí, tu práci, a potom ty faktury a ostatní věci třeba kontrolovat? Anebo si myslíme, že NKÚ udělá hůř kontrolu těch faktur a těch smluv a podobně než vyšetřovací komise? Ale ten argument tu zazněl.

Takže já si opravdu myslím, že je relevantní třeba počkat. A nebráním se samozřejmě vyšetřování a myslím si, že bude dostatek času se tím zabývat. Protože opravdu bude příležitost toto řešit, a pandemické a krizové plány jsou před námi a budou stoprocentně měněny a s hlubokým zásahem do ekonomiky České republiky. Ale počkat si na to NKÚ, si myslím, že je pouze slušnost nás politiků, abychom mu umožnili v klidu pracovat, ne pod stresem, ne pod snahou, které dokumenty kdo předá a jak bude nakládáno s těmi dokumenty. Ale počkejme si na jejich zprávu a na jejím základě potom čiňme kroky. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan poslanec Kalousek s faktickou poznámkou. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Dobrý den. Myslím si, že většina z vás tu byla, když jsem vysvětloval poměrně podrobně, jaký je kvalitativní rozdíl mezi kontrolou, kterou má v kompetenci NKÚ, a vyšetřováním, které mohou dělat orgány činné v trestním řízení ze zákona, anebo ve veřejném zájmu vyšetřovací komise. Není to jedno a totéž. Vyšetřovací komise může vyšetřovat. NKÚ může pouze kontrolovat. Prosím pěkně, jestli tu vyšetřovací komisi nechcete zřídit, tak si aspoň nevymýšlejte falešné argumenty.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Pan poslanec Luzar s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Leo Luzar: Děkuji. To byla zde ale falešná slova, co tady zazněla od mého předřečníka. Já jsem jenom pouze jasně zdůraznil, že tu budou dvě skupiny kontrolorů, nebo vyšetřovatelů, jak to chcete nazvat, je úplně jedno, které se budou zabývat jedněmi prvotními primárními doklady, a možná že ve stejný čas a budou se navzájem brzdit. Potom dojde velice lehce ke ztracení takovýchto dokladů, velice lehce dojde k manipulaci. A já bych nerad, aby k té manipulaci docházelo. A byl bych velice rád, aby NKÚ byl ten orgán, kterému já důvěřuji, jako první, který bude moci nahlédnout do těchto dokumentů a vyvodit závěry. Nic víc, nic míň. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. V tuto chvíli nemám další přihlášky. Pan poslanec Chvojka.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane předsedající. Hezký večer, kolegyně, kolegové. Nás už tady, tím myslím sociálních demokratů, moc není. Nicméně si dovolím říci stanovisko za náš klub. Koneckonců jsem ho avizoval už v rámci tohoto týdne na různých tiskových brífincích.

My jsme ne proti zřízení vyšetřovací komise, ale nebudeme podporovat její zřízení. (Smích v sále.) V tomto případě. V tomto případě. Kdybyste mě nechali domluvit, tak byste se potom nesmáli. A to z jednoho jediného důvodu. Já jsem přítelem parlamentní demokracie. Mám za to, že poslanci dělají svoji práci a institut vyšetřovací komise má nějaký smysl. Nicméně když se podíváme do historie České republiky, tak většina vyšetřovacích komisí nic moc nedokázala. Tím nechci nikoho urazit. Nechci urazit ty z vyšetřovacích komisí, které nějakým způsobem fungovaly. Závěry, které se vždycky udělaly, byly na vodě. Když se podívám na tu poslední vyšetřovací komisi, která se týkala OKD, a tím reaguji prostřednictvím pana předsedajícího na pana předsedu Kalouska, tak já myslím, že on byl tenkrát jako jeden z mála proti zřízení této vyšetřovací komise. Já jsem ty argumenty tenkrát celkem chápal. A nyní je pan předseda Kalousek vlastně zase pro zřízení vyšetřovací komise. Tam vidím jistý rozpor v logice.

Co se týče vyšetřování NKÚ, dobře, budeme říkat, že NKÚ kontroluje. Dobře. Ale máme tady další orgány, které opravdu vyšetřují. To jsou orgány činné v trestním řízení - policie, samozřejmě státní zastupitelství, potažmo v té poslední fázi soud. A já bych to nechal opravdu na nich, to vyšetřování. To znamená, pokud došlo k nějakému protiprávnímu jednání, a já věřím, že ne, ale také věřím, že pokud ano, tak bude potrestáno těmi orgány činnými v trestním řízení, tak ať policie, státní zástupci, soudy konají.

Ale prosím, neberme si tuto pravomoc. Protože ta logika - NKÚ kontroluje, vyšetřovací komise vyšetřuje - by potom znamenala, že budeme mít pocit, že je v České republice mnoho dopravních prostředků, dopravních přestupků, a nejsou vyšetřovány tak, jak by měly, tak si můžeme vzít také právo potom nějakou vyšetřovací komisi zřídit na vyšetřování - vyšetřování - dopravních prostředků.

Tudíž podle mého názoru to má politickou logiku, že opozice by chtěla upozornit na to, že možná došlo k nějakým nepravostem. Ale právní logiku prosím, právní logiku to nemá, protože tady opravdu máme orgány, ty, které vyšetřují, a ty, které vyšetřovat mají, to znamená policii - a já věřím v jejich nezávislost, státní zástupce - věřím v jejich nezávislost, a potom věřím zejména v nezávislost soudů. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní zde mám dvě faktické poznámky. Nejdříve pan poslanec Feranec, poté pan poslanec Kalousek a poté paní zpravodajka.

 

Poslanec Milan Feranec: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, jenom k tomu, co říkal kolega Kalousek, že NKÚ jenom kontroluje. Ale NKÚ kontroluje jak dodržování procesů, tak hospodárnost, efektivitu vynakládání prostředků státu. A v hodně případech se přece stalo, to si pamatujeme, že jeho kontrola končí tím, že podává trestní oznámení. A pro mě je vstup vyšetřovací komise - pro mě je to, může být, živý případ. A pochopitelně výsledek komise je politický orgán. Co si budeme vykládat. Takže skutečně neměli by poslanci jakoby vstupovat do živých případů. Z tohoto důvodu já nebudu hlasovat pro. Ale rozumím tomu, pokud NKÚ bude mít nějaký výsledek a řekne, že tam je nějaké pochybení - systémové, jakékoli - tomu rozumím, že potom je to práce pro poslance, aby navrhli úpravu nějakých pravidel a tak dále. Takže jenom skutečně nechme dělat orgány, které jsou k tomu určené, dělat jejich práci. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Nechci zdržovat, ale trochu si zoufám z toho, že asi dneska nějak špatně formuluji, že mi není rozumět. Když jsem byl proti vyšetřovací komisi OKD jako jeden z mála tady, tak jsem říkal, tam běží trestní řízení, tam běží něco, kde běží vyšetřování a soud, to znamená, nemá cenu suplovat to vyšetřovací komisí, nemáme-li pochybnosti o objektivitě toho trestního řízení. Tady nic takového neběží. A doufám, že ani nepoběží. Ale prostě ve veřejném zájmu ta vyšetřovací komise na rozdíl od NKÚ může vyšetřovat, nejenom co se stalo, ale i jak k tomu došlo. Právě si myslím, že je ve veřejném zájmu, abychom to věděli pro případ druhé vlny, následující, jiného problému. Vás to nezajímá? Nás ano. Už jenom proto, abychom byli příště lépe připraveni. Protože tentokrát jsme opravdu připraveni nebyli. A když nebudeme připraveni příště, tak to bude třeba i proto, že jste odmítli, abychom se tím seriózně zabývali a seriózně to vyšetřovali.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní tedy paní poslankyně Pekarová s faktickou poznámkou.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Nejdříve směrem k panu předsedovi Chvojkovi vaším předsednictvím. Chci připomenout slova pana ministra Hamáčka v počátku celé krize, kdy říkal právě na mnohé výtky, jak překotně se tedy za vysoké částky nakupovalo, ať klidně někdo, až tohle skončí, zřídí komisi, ať to posoudí, ať se tady pak vyšetřuje. Neříkám to určitě přesně. Parafrázuji. Ale velmi dobře si tady tato slova pamatuji, že skutečně zaznívala. Teď, když skončil nouzový stav, když jsme za tím nejhorším, tak najednou vyšetřovací komise je k ničemu, nic nikdy nevyšetřila. Takové ty obvyklé fráze, které tady zaznívají, když chcete něco odmítnout. Jsme sice přesvědčeni, že je něco křišťálově čisté, ale nenechte do toho nikoho nahlížet, ať je tady klid na práci NKÚ. To tady teď zaznívá, když ještě smíchám do toho i vystoupení pana poslance Luzara. Jak typické, chtělo by se dodat. Ale mně přijde, že tady naprosto jednoznačně jinými slovy, jiným způsobem jenom říkáte ano, Poslanecká sněmovna nechť se vzdá - vzdá - své pravomoci kontrolní funkce, kterou tady máme vůči vládě. To je to, co tím jinými slovy ale říkáte též.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a nyní jsou zde ještě dvě další faktické poznámky. Nejdříve pan poslanec Farský, poté pan poslanec Valenta. Prosím o klid v sále! Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jan Farský: Děkuji za slovo. Já úplně nerozumím tomu odporu, který se tady proti vyšetřovací komisi zvedá. Vždyť je to snad v zájmu nás všech, a to hned ze dvou důvodů. Jeden je ten, skutečně se poučit z toho, jak vše proběhlo. Víme, že v určité chvíli tady byl jeden nákupní tým, druhý nákupní tým, někdo rozvážel, někdo druhý rozvážel po České republice. Bylo to za různé ceny. Vznikaly letecké mosty. V té chvíli bychom všichni v té situaci byli skutečně překvapeni, ať by to tam kdokoli řešil. Ale naším úkolem je nebýt překvapeni, pokud by se to nedej bože stalo podruhé. A vyšetřovací komise je od toho, aby ty kroky rozebrala a stanovila plán a třeba i přišla na to, že je potřeba změnit některé zákony, že prostě komplikovaly práci při těch nákupech, a pak s tím přišla do Poslanecké sněmovny a ta doporučení nám dala a řekla: Pokud se příště nechceme vystavit takovému nebezpečí, udělejme toto a toto. - To je snad v zájmu nás všech, abychom na toto přistoupili.

A druhý zájem, který si myslím, že je stejně významný, je ten, že kolem nákupu tady jistě určitá pachuť se objevila. Devadesát devět procent financí šlo do Číny, jenom jedno procento bylo utraceno v České republice. Přestože od března mnoho českých firem vzkazovalo vládě: Nakupujte u nás, máme ty prostředky a jsme je schopni je dodat za lepších podmínek, než za jakých je odebíráte z Číny. Možná to tak bylo, možná to tak nebylo. Ale pokud zablokujete vznik té vyšetřovací komise, tak ta pachuť tady už zůstane navždycky a bude to vypadat, že máte touhu něco skrývat. Máte touhu něco skrývat? Odpovězte v hlasování! Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Čas! Děkuji a pan poslanec Valenta je v tuto chvíli posledním přihlášeným k faktické poznámce. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Valenta: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Moc se omlouvám, já jsem dnes ještě nevystupoval a ani teď mé vystoupení nebude moc dlouhé. Pouze mi dovolte na závěr jeden citát. "Absurdní je to celé. Vyšetřovací komise se zřizuje tehdy, když existuje objektivní obava, že standardní instituce jsou pod politickým tlakem a nešetří objektivně. Tady se naopak politický tlak na objektivní šetření účelově vytváří." Víte, kdo to řekl? Miroslav Kalousek v roce 2018, když měla vzniknout komise k vyšetřování OKD, a dodal: "Symbolem absurdity vyšetřovací komise k OKD je účast Václava Klause mladšího." Jak trefné. Děkuji. (Potlesk části poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a to byly v tuto chvíli všechny faktické poznámky. Stejně tak nemám nikoho přihlášeného do rozpravy, takže pokud se nikdo další nehlásí, tak všeobecnou rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo po všeobecné rozpravě. Je, prosím.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Já už jenom velice stručně, protože už jsem celý návrh usnesení tady jednou četla, tak doufám, že tím nebudeme už muset teď natahovat toto jednání a že jej máte i před sebou. Ale chtěla bych znovu opakovaně na vás apelovat, ano, NKÚ určitě bude kontrolovat, ale Poslanecká sněmovna si tady může splnit svoji funkci tak, aby opravdu se vyšetřilo, jakým způsobem bylo nakládáno s opravdu nemalými peněžními prostředky. A to opravdu není banální věc, na kterou bychom se měli dívat skrz prsty, že je to institut, který nikdy nic nevyřešil či který je zbytný. Protože stejně jako naprostá většina z nás nijak nebagatelizujeme třeba naše možnosti interpelovat vládu, to si mnozí tady velmi rádi využijí tu příležitost, tak bychom, tak jak nám jednací řád tu možnost dává, měli mít chuť a příležitost využít, zřídit vyšetřovací komisi, abychom skutečně mohli dokázat, že všechno bylo tak křišťálově čisté, jak nám tvrdí jednotlivá ministerstva a jejich představitelé, nic víc, nic míň, a z toho se poučit a z toho udělat i nějaký plán pro budoucí nákupy. Protože nikdy nevíme, kdy se podobná situace může opakovat, a my máme tu příležitost na ni být lépe připraveni. Nic víc.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Paní poslankyně Kovářová ruší omluvu. To bylo závěrečné slovo. Takže nyní přistoupíme k rozpravě podrobné, do které nemám žádné přihlášky. V tuto chvíli by tedy bylo potřeba se odvolat aspoň na tisk, který máme.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Já se tímto odvolávám na přednesený návrh usnesení, který jsem tady již v obecné rozpravě představila. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Ano a je to ve sněmovním dokumentu 5371. Pokud se nikdo další do podrobné rozpravy nehlásí, podrobnou rozpravu končím. Zároveň je zde žádost o odhlášení, takže vás odhlásím. Svolal jsem kolegy do sálu. A po podrobné rozpravě je ještě jednou možnost pro závěrečná slova, ale nemyslím si, že jsou potřeba.

Takže bychom měli přistoupit k hlasování. Je zde pouze jeden návrh usnesení, který by se měl hlasovat v celku. Takže není třeba podle mého ani schvalovat proceduru, jelikož máme jediný návrh.

 

Takže pokud jsou všichni přítomni, počet přihlášených je ustálen, zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro návrh usnesení na zřízení vyšetřovací komise, tak jak byl přednesen. Kdo je proti? Já vám děkuji.

hlasování číslo 39 je přihlášeno 121 poslanců a poslankyň, pro 50, proti 14. Návrh byl tedy zamítnut. Děkuji zpravodajce a navrhovatelce.

 

Tím jsme vyčerpali tento bod. Konstatuji, že komise nebyla zřízena, a tento bod končím. Tím jsme také vyčerpali pořad 50. schůze, kterou tím také končím. A vyhlašuji technickou přestávku v délce pět minut, protože nyní budeme pokračovat v přerušené 47. schůzi, jak bylo domluveno v úterý na grémiu. Děkuji za strpení.

 

(Schůze skončila ve 20.46 hodin.)

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:48.




Přihlásit/registrovat se do ISP