(Jednání pokračovalo v 9.51 hodin.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Je 9.51, budeme pokračovat v přerušeném jednání. Zatím přečtu několik omluv. Omlouvá se od 12 hodin do konce jednacího dne pan poslanec Běhounek, omlouvá se od 9.45 z pracovních důvodů paní předsedkyně Markéta Pekarová Adamová, omlouvá se Zuzana Majerová Zahradníková do 12 hodin z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Petr Pávek od 9 do 13 hodin ze zdravotních důvodů. Pana poslance Karla Schwarzenberga jsem už omlouval, ale upřesňuje svoji omluvu, že se omlouvá ve dnech 17. 6. až 19. 6., vše zdravotní důvody. A nejsem si jistý, jestli jsem četl omluvu paní poslankyně Heleny Válkové mezi 9.00 a 9.30 ze zdravotních důvodů.
Jednání jsme přerušili v okamžiku, kdy jsem chtěl vyzvat pana zpravodaje, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. Už vás všechny poprosím, abyste se usadili na svých místech, nacházíme se ve třetím čtení těsně před hlasováním. Prosím o klid v sále. Děkuji. Pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Jiří Dolejš: Děkuji za slovo. Finiš korunuje dílo, takže jsme před procedurou. Seznámil bych vás s touto procedurou. Za prvé bychom hlasovali o legislativně technických, to je ono expozé pana poslance Juránka. Pak by přišlo hlasování o pozměňovacím návrhu A, to je usnesení rozpočtového výboru. Týká se to likvidačních procesů v bankách a dalších finančních domech. Pak je onen inkriminovaný pozměňovací návrh B, který se týká onoho vzdělávání a který byl rozporován z toho pohledu, že je nadbytečný, popřípadě že je to onen legislativní přílepek. No a po absolvování všech těchto hlasovacích kroků bychom hlasovali o zákonu jako o celku.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Chce se někdo vyjádřit k navržené proceduře nebo má nějaký protinávrh? Jestliže nikoho nevidím, tak si odhlasujeme navrženou proceduru.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 223, přihlášeno je 177 poslanců, pro 167, proti nikdo. Návrh procedury byl přijat. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Jiří Dolejš: Ano, čili první krok jsou legislativně technické.
Předseda PSP Radek Vondráček: Předpokládám, že zde stanovisko není - stanovisko navrhovatele k legislativně technickým?
Poslanec Jiří Dolejš: Ano, je kladné, protože bez toho bychom se dostali do problému pak při hlasování o bodu B.
Předseda PSP Radek Vondráček: Ano. (Ministryně: Souhlasné.)
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 224, přihlášeno je 177 poslanců, pro 169, proti nikdo. Legislativně technické byly přijaty. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Jiří Dolejš: Pozměňovací návrh A. Tam je stanovisko výboru kladné.
Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko navrhovatele? (Souhlasné.)
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 225, přihlášeno je 177 poslanců, pro 173, proti 1. Návrh byl přijat. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Jiří Dolejš: Teď je pozměňovací návrh B.
Předseda PSP Radek Vondráček: Omlouvám se. Slyším dobře zvuk? Je tady žádost o odhlášení. Prosím, právě se tak stalo. Prosím vás o opětovné přihlášení. (Poslanci mají problém s odhlášením.) Už jsem vás odhlásil a já jsem se i znova přihlásil, pane kolego. Tak pardon, ještě jednou.
Ještě vás tedy poprosím, pane zpravodaji, abyste to zopakoval.
Poslanec Jiří Dolejš: Ano. Takže teď bychom hlasovali o pozměňovacím návrhu B, kde je z těch historických důvodů kladné usnesení rozpočtového výboru, rozporování toho bodu jste slyšeli v diskuzi.
Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko navrhovatele? (Nesouhlasné.)
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 226, přihlášeno je 171 poslanců, pro 35, proti 35. Návrh nebyl přijat. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Jiří Dolejš: Nyní zbývá pouze hlasovat o zákonu jako o celku.
Předseda PSP Radek Vondráček: Ano. Já přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 87/1995 Sb., o spořitelních a úvěrních družstvech a některých opatřeních s tím souvisejících a o doplnění zákona České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 559, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 227, přihlášeno je 176 poslanců, pro 154, proti 1. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.
Všem vám děkuji a končím třetí čtení tohoto tisku. Otevírám bod
50.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony
v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci
/sněmovní tisk 756/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček. Pane ministře, prosím máte slovo.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji, vážený pane předsedo. Vážená vládo, kolegyně, kolegové, dobrý den. Dovolte mi, abych uvedl návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci.
Návrh zákona představuje další krok v rozvoji právního rámce eGovernmentu v České republice. V prvé řadě navazuje na novou koncepci využívání údajů uvedených v informačních systémech veřejné správy, kterou přináší zákon o právu na digitální služby. Tato změna se týká 144 právních předpisů, jejichž součást tvoří ustanovení s výčtem údajů, které mohou orgány veřejné moci využívat pro výkon své agendy z informačních systémů veřejné správy a které je potřeba pro dosažení cílů koncepce zrušit. Množiny využitelných údajů budou nově stanovovány nikoliv zákony upravujícími jednotlivé agendy, nýbrž operativněji v rámci procesů registrace jednotlivých agend podle zákona o zákonných registrech. Tím se výrazně urychlí proces stanovování využitelných údajů a zefektivní samotné sdílení údajů založené na základě "obíhat mají data, nikoliv lidé". ***