(20.10 hodin)

 

Poslankyně Věra Kovářová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abych přednesla stanovisko klubu STAN k návrhu toho, že bude schodek činit 300 miliard korun.

Jak zde již zaznělo, výpadek, který by měl být, výpadek příjmu, který by měl být ve výši 140 mld., bude způsoben dopady koronavirové krize. Z toho návrhu nám vyplývá, že na rozjezd ekonomiky, případně na podporu zdravotních pojišťoven by mělo jít 120 miliard korun, což jsou 2 % loňského HDP. Pokud se podíváme na to, jak to funguje v zahraničí, tak Německo plánuje vydat na stimulaci ekonomiky cirka 5 % HDP. A tady musím souhlasit s kolegou Kalouskem, vláda byla nezodpovědná v době růstu, kdy vznikaly deficity, kdežto Německo bude hradit stimulaci ekonomiky z přebytků minulých let. Pokud bychom si tedy půjčili 300 miliard korun, tak dluh k HDP by činil 40 %, což je samozřejmě přijatelné. Ale pojďme se tedy řídit spíše tím vzorem Německa. Pokud bychom do ekonomiky napumpovali tolik co Německo, tak by to vyžadovalo dalších 250 miliard korun. Pak by deficit činil 430 miliard, což by k HDP činilo pořád únosných 43 %.

Myslím si, že těch 120 miliard je namířeno správným směrem. Jsou to rychlá opatření na podporu těch, kteří byli postiženi právně oním výpadkem buď příjmů, anebo zavřené výroby a podobně.

K tomu, abychom ekonomiku nakopli, aby se dostala k velkému růstu, si myslím, že těch 300 miliard nebude rozhodně stačit, a myslím si, že paní ministryně přijde ještě do Sněmovny s vyšším schodkem. Historie krizí nám ukazuje, že pro zvládnutí krize záleží na třech faktorech. Za prvé je to struktura průmyslu - a zde máme průmysl závislý na lidské práci. Za druhé je to struktura firemního sektoru - a tady také nejsme moc silní, protože máme velmi málo velkých firem, které mají dostatečné rezervy. A tak na podporu ekonomiky a nastartování by nám mohl pomoci třetí faktor a to je účinnost fiskálních stimulů. Tedy, jak zaznívá z vládních řad, pojďme se k růstu proinvestovat. A myslím si, a v tom musím souhlasit, že je možné využít i to nízké zadlužení.

Musím říct, že česká vláda se snaží činit kroky k tomu, aby dopady na hospodářství nebyly tak velké. S těmi kroky samozřejmě vesměs souhlasíme, vládní návrhy jsme podporovali. Musíme ovšem také konstatovat, že některé kroky byly chaotické, byrokratické, pomalé a dost často zatím neřešily ten nejdůležitější a největší problém ekonomiky, a to je nedostatek likvidity.

Zatím se ukazovalo, že řada OSVČ na peníze nedosáhne, ale to se doufám změní přijetím některých pozměňovacích návrhů v oblasti kompenzačního bonusu. V rámci Antiviru, tedy kurzarbeitu, se proplácejí peníze zpětně a s velkou spoluúčastí zaměstnavatelů. Na fixní náklady to zatím vypadá, že se nepřispěje, a z programu COVID I a COVID II moc peněz firmy ještě neviděly. Proto je opravdu nutné, abychom rychle a teď nastartovali růst investic do naší ekonomiky.

To, co zaznívalo z úst pana premiéra, že budeme stavět dálnice a přehrady za 200 miliard, tak to si myslím, že není to úplně správné řešení. Dálnice ano, ale jen do určité míry. Myslím, co by rychle mohlo pomoci naší ekonomice, co by mohlo nastartovat naši ekonomiku, by mohla být rychlá pomoc do menších investic. Pan ministr Havlíček říkal, že bude důležité podporovat investice, a to především ty investice, které jsou připravené. A kdo má investice připravené, jsou obce a města.

Pojďme se tedy vrátit o obnovit ten projekt hladové zdi, hladové zdi pro regiony. Je to důležité proto, že tam bude možné zaměstnat lidi a zároveň investice budou nejužitečnější. Je potřeba pomoct malým a středním firmám. Obce mají připravenou se stavebním povolením, dokonce vysoutěženou, celou řadu projektů. Předali jsme panu premiérovi seznam, z kterého bylo jasně vidět, kolik projektů na mateřské a základní školy je připraveno. Dále by se mohlo investovat do chodníků. Podívejte se na převis na SFDI, obrovský převis. Ať vláda rychle reaguje a pustí peníze tam, do projektů, které zůstaly pod čarou. Do vysokorychlostního internetu, do výstavby dostupného bydlení a podobně. Myslím si, že pokud by se vláda vydala tímto směrem, tak pomůže regionům, malým firmám, řemeslníkům a pomůže rozhýbat ekonomiku napříč celou Českou republikou.

Za klub STAN musím konstatovat, že návrh na schodek ve výši 300 miliard náš klub podpoří, ale chce se mi říci, dnes naposled. A to z toho důvodu - (Ministryně Schillerová reaguje mimo mikrofon.) Dnes naposled. Dnes naposled. Vidím, že paní ministryně je jako minule, kdy jsme podpořili schodek 200 milionů, překvapena. Ale budeme očekávat od vlády - to, že jste hovořila, paní ministryně o škrtech, v pořádku, ty nikdo moc nechce v některých oblastech. Ale alespoň byste mohla začít hovořit o úsporách. Říkala jste, že pár miliard úspor nikoho nezachrání. Svým způsobem máte pravdu, ale i snaha se hodnotí.

My budeme očekávat za to, že podpoříme vládu, budeme očekávat, že vláda přijde kromě těch opatření, která mají rychle reagovat na tu závažnou ekonomickou situaci, že vláda přijde s tím, co je načase říci - jak nakopne investičně ekonomiku. A myslím si, že by se ta opatření dala rozdělit do tří skupin. Potřebujeme reagovat rychle, tedy operativní řešení. Pak by vláda měla mít střednědobou strategii a potom z dlouhodobého pohledu. Nyní mezi ta operativní opatření lze samozřejmě zařadit ještě běžící programy, jako jsou COVID, Antivirus a Pětadvacítka. Ale ještě je možné doplnit realokace finančních prostředků právě do dotačních titulů, které jsou připraveny k realizaci, které skončily pod čarou. Jestliže tam pustíte peníze, okamžitě můžou firmy nastoupit do obcí a měst a můžou začít stavět, mohou zaměstnat řemeslníky, instalatéry, zedníky a já nevím koho všeho.

Dále potom by bylo dobré, a myslím, že to tady také už zaznívalo, realokovat peníze Evropské unie na ty projekty, které jsou potřeba - řekněme si, jsou to mateřské školy, základní školy - z těch evropských dotačních titulů. Kromě toho je možné dát na komunitní centra, sociální bydlení. Samozřejmě také na silnice druhých a třetích tříd, hasičárny, vybavení jednotek a podobně. Těch programů, kam se dá investovat, je celá řada. Můžu vám zde předat náš podklad, který by vám jistě pomohl při tom rozhodování.

V rámci vládní rozpočtové rezervy by bylo dobré vyčlenit minimálně 10 miliard korun právě na ony projekty, o kterých jsem hovořila, na ty dotační tituly na různých ministerstvech, ať je to Ministerstvo školství, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo životního prostředí. Nejsou to sice dálnice, ale můžou to být dálnice k prosperitě v regionech. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP