(18.20 hodin)
(pokračuje Vojtěch)

Pokud se mám vyjádřit k danému návrhu, tak nemohu souhlasit s návrhem, jak byl postoupen Senátem. Domnívám se, že pokud jde o očkování proti virové hepatitidě B, tak má být zachováno, a v tomto směru, tedy zejména z tohoto důvodu, nemohu daný návrh podpořit. Žádám vás tímto tedy, abyste přijali tento návrh zákona ve znění, jak ho schválila Poslanecká sněmovna.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane ministře. A prosím pana senátora Zdeňka Nytru, aby se ujal slova. Prosím, pane senátore. (Velký neklid v sále.)

 

Senátor Zdeněk Nytra: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážená vládo, já si uvědomuji, že současná situace je asi ta nejhorší pro projednávání tohoto zákona. Bohužel se jedná o vrácení zákona ještě projednávaného v běžném režimu ať už v Poslanecké sněmovně, anebo v Senátu Parlamentu České republiky.

Jak už tady zmínil pan ministr a jak máte v rámci informace ze Senátu, v podstatě se naše pozměňovací návrhy týkají tří oblastí. Ta jedna, se domnívám, že je vlastně opravdu technická, protože se jedná o očkování proti žluté zimnici a jde o to, že pracovní lékaři by podle té změny, nebo neprovedení změny, nemohli očkování provádět.

Druhá se týká trošku kontroverznější záležitosti, a to je, kdy současný stav umožňuje, aby děti, které nejsou očkovány z důvodu rozhodnutí rodičů, nesměly navštěvovat školky, nebo nesměly být přijímány do školek, které jsou financovány z veřejných rozpočtů, avšak v současném stavu mohly být přijaty do předškolních zařízení, která nejsou financována z veřejných rozpočtů. Tady je ale jeden paradox, protože tyto děti od tří do pěti let, případně do šesti, podle toho, kdy je plánován nástup tohoto dítěte do školy, najednou, když docílí pěti, respektive šesti let, tak do toho předškolního zařízení nastoupit musí, aniž by se cokoliv změnilo na jejich zdravotním stavu, změnilo se na situaci. To znamená, že ta situace je velice nelogická.

Pokud se týká toho, k čemu se vyjadřoval pan ministr vlastně nejvíce, a to je ta hepatitida B, chtěl bych jenom upozornit na to, že od roku 2011 do roku 2017 používali rodiče pentavakcínu bez očkování proti hepatitidě B. Všichni víme, jak se tato nemoc může přenášet, že je to pouze krví, případně pohlavním stykem, a jde o to, jestli opravdu musí být očkování proti hepatitidě povinné v těch prvních měsících kojence, nebo jestli je dostatek času očkovat proti tomu v pozdějším věku.

Já si plně uvědomuji a jsem zastáncem povinného očkování. To za prvé. Za druhé jsem si vědom toho, že Světová zdravotnická organizace zařadila neočkování mezi deset největších hrozeb v rámci celého světa. Na druhou stranu jestliže tady existuje pro rodiče vůbec možnost se rozhodnout, zda dítě očkovat, nebo ne, tak pak stojíme před problémem, co uděláme s takovým rodičem, který se rozhodne neočkovat. Jak jsem říkal, já osobně a ani většina senátorů s tím nesouhlasí, na druhou stranu jsou tito rodiče vystaveni sankci do 10 tisíc korun od obecního úřadu, a to je všechno. Nemyslím si, že bychom měli postupovat pouze tímto restriktivním způsobem, protože například když se vrátím k předškolním dětem ve věku mezi třetím a pátým rokem, tak rodičové ho dneska neumístí ani do těch soukromých zařízení, budou muset zůstat doma, přihlásí se na úřad práce a případně se předškolní zařízení přesunou z té sféry, dejme tomu, legální do sféry šedé ekonomiky a tam už nebudou vůbec pod kontrolou státu.

Takže zvažte, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, jestli není lepší zachovat současný stav aspoň v tomto a nenechat možnost umístit legálně tyto neočkované děti v předškolních zařízeních, která nejsou financována z veřejných rozpočtů. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Zpravodajkou garančního výboru, výboru pro zdravotnictví, byla paní poslankyně Olga Richterová. Ona je současně přihlášena i do rozpravy, tak se ptám, jestli si přejete vystoupit ještě před rozpravou. Ne, takže otevírám rozpravu a v ní vystoupí paní poslankyně Olga Richterová. Prosím, máte slovo. (V sále je velký hluk.)

 

Poslankyně Olga Richterová: Děkuji za slovo. Pro mě je překvapením, že pan ministr zdravotnictví měl tak silný postoj k očkování proti hepatitidě typu B. Ten pozměňovací návrh Senátu, jak ho čteme my, pouze říká, že ano, ať se dál očkuje proti hepatitidě typu B, ale ať to není na překážku případnému přijetí do školky. A přesně tenhle přístup se právě mnohokrát diskutoval s tím, že dává smysl, že to opravdu z těch povinných očkování je to nejméně klíčové. A právě proto, že je to tak diskutabilní povinnost, nám přijde v klubu Pirátů velmi vhodné, že to Senát vrátil. I ty ostatní změny považujeme za správná zpřesnění. A tímto za klub říkám, že podpoříme senátní verzi a budeme proti té původní verzi sněmovní, protože ta senátní je zkrátka o mnoho lepší. Tolik stručně za nás.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Ještě tu mám přihlášku pana poslance Polanského, ale předpokládám, že to je omyl. Hlásí se ještě někdo do rozpravy? Do rozpravy se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Je, prosím, zájem o závěrečná slova? Pan ministr? Nemá zájem. Pan senátor taky nemá zájem.

Takže přistoupíme k hlasování podle § 97 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Slyším žádost o odhlášení. Všechny jsem vás odhlásil. Prosím, abyste se znovu přihlásili svými hlasovacími kartami. Připomínám, že k přijetí následujícího usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

 

Návrh usnesení zní takto: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, podle sněmovního tisku 530/5, ve znění schváleném Senátem, podle sněmovního tisku 530/6."

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování pořadové číslo 46 přihlášeni 174 poslanci, pro 81, proti 6. Konstatuji, že jsme návrh zákona ve znění schváleném Senátem nepřijali.

 

Nyní tedy budeme hlasovat znovu, a to podle § 97 odst. 5 jednacího řádu Poslanecké sněmovny. K přijetí tohoto usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců, 101 poslance. Máme už potřebný počet hlasů nastaven.

 

Takže návrh usnesení je následující: "Poslanecká sněmovna schvaluje návrh zákona, kterým se mění zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, ve znění, ve kterém byl postoupen Senátu, podle sněmovního tisku 530/5."

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 47, přihlášeno 179 poslanců, pro 154, proti 2. Konstatuji, že jsme návrh zákona přijali.

 

Děkuji panu ministrovi, děkuji panu senátorovi a končím projednávání tohoto bodu.***




Přihlásit/registrovat se do ISP