(18.10 hodin)
(pokračuje Fiala)

Nyní se budeme zabývat bodem

 

8.
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 551/1991 Sb., o Všeobecné
zdravotní pojišťovně České republiky, ve znění pozdějších předpisů,
a zákon č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových
a dalších zdravotních pojišťovnách, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 516/5/ - vrácený Senátem

Senát vrátil návrh zákona s pozměňovacími návrhy. Jeho usnesení jsme obdrželi jako sněmovní tisk 516/6 a informace k pozměňovacím návrhům nám byly rozdány do pošty. Vítám mezi námi paní senátorku Alenu Dernerovou a prosím, aby za navrhovatele se k usnesení Senátu a k předloženým pozměňovacím návrhům vyjádřil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, návrh novely zákona o zdravotních pojišťovnách řeší zejména způsob obsazování orgánů zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven a přednedávnem jsme ho projednali. Byl vrácen Senátem za účelem zajištění jednotného způsobu schvalování zdravotně pojistných plánů a dalších důležitých dokumentů zdravotních pojišťoven. Dovoluji si připomenout, že v původním vládním návrhu bylo počítáno s tím, že by tyto materiály do budoucna místo Poslanecké sněmovny schvalovala vláda, a to zejména z toho důvodu, že byť jsou dotčené dokumenty každoročně Poslanecké sněmovně předkládány vládou včas, tak se v posledních letech nestíhaly vždy projednat. Takže z tohoto důvodu jsme jako vláda navrhovali schvalování pouze vládou.

Ovšem na půdě Poslanecké sněmovny byl přijat v tomto směru určitý pozměňovací návrh, který však řešil pouze část u zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven týkající se tedy schvalování zdravotně pojistného plánu, u Všeobecné zdravotní pojišťovny zůstal návrh pravomoc schvalovat návrh dotčené materiály vládě, čímž by tedy byl zakotven rozdíl ve schvalování těchto dokumentů mezi zaměstnaneckými pojišťovnami a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Na půdě Senátu všechny výbory, které návrh projednávaly, upozornily na tuto nežádoucí dvoukolejnost, načež pak Senát přijal pozměňovací návrh spočívající v zachování dosavadního způsobu schvalování zdravotně pojistných plánů a dalších materiálů zdravotních pojišťoven Poslaneckou sněmovnou.

Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, předložený návrh zákona je reakcí především na nález Ústavního soudu. Zajistí, že po skončení současného funkčního období členů orgánů zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven bude možné tyto orgány opět plně obsadit. Pokud jde o otázku schvalování zdravotně pojistných plánů, není v tomto ohledu stěžejní, a proto podporuji schválení návrhu, a to ve znění pozměňovacího návrhu přijatého Senátem.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane ministře. A prosím paní senátorku Alenu Dernerovou, aby se ujala slova. Prosím, paní senátorko.

 

Senátorka Alena Dernerová: Děkuji, pane předsedo. Vážený pane předsedo, pane premiére, ministři, vážení poslanci, poslankyně, budu velmi krátká, stručná. Senát opravdu souhlasil vlastně s první částí navrhovaného zákona, který reagoval na verdikt Ústavního soudu, že se změnily vlastně podmínky pro to, aby se stali členy správních a dozorčích rad lidé, kteří tam mají zasedat, a ne tak, jak to bylo v předchozím období, kdy to bylo víceméně diskriminační. Takže s touto částí zákona jsme problém neměli. Problém byl s tím, že tady byla určitá dvojkolejnost právě ve schvalování zdravotně pojistných plánů, přičemž zdravotně pojistný plán VZP měla schvalovat vláda a oborových pojišťoven Poslanecká sněmovna. My jsme tuto dvojkolejnost pozměňovacím návrhem odstranili, to znamená, že zdravotně pojistné plány budou opět schvalovány Poslaneckou sněmovnou, jak VZP, tak oborových pojišťoven.

Toť vše. A pan ministr souhlasí, takže myslím, že nebude problém s hlasováním. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji paní senátorce. A než otevřu rozpravu, tak se zeptám zpravodaje garančního výboru, což byl pan poslanec Kamal Farhan, zda se chce vyjádřit. Nechce se vyjádřit. Děkuji. Otevírám rozpravu. Do rozpravy se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Je zájem o závěrečná slova? Není.

Takže přistoupíme k hlasování podle § 97 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Přivolal jsem poslance a poslankyně, kteří nejsou v sále. Konstatuji, že k přijetí následujícího usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

 

Návrh usnesení zní takto: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 516/5, ve znění schváleném Senátem, podle sněmovního tisku 516/6."

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 45, přihlášeno 191 poslanců, pro 161, proti nikdo. Konstatuji, že jsme návrh zákona ve znění schváleném Senátem přijali.

 

Děkuji panu ministrovi, děkuji paní senátorce. Končím projednávání tohoto bodu.

 

Další bod, kterým se budeme zabývat, je

 

9.
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně
veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů,
ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 530/5/ - vrácený Senátem

Senát vrátil návrh zákona s pozměňovacími návrhy a usnesení jsme obdrželi jako sněmovní tisk 530/6 a informace k pozměňovacím návrhům nám byly dány do pošty. Vítám mezi námi pana senátora Zdeňka Nytru a prosím, aby se za navrhovatele k usnesení Senátu k předloženým pozměňovacím návrhům vyjádřil pan ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch Znovu děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dámy a pánové, dovolte, abych se vyjádřil k návrhu, novele zákona o ochraně veřejného zdraví, který zejména v této době se ukazuje jako jeden ze stěžejních.

Hlavním důvodem předložení této novely v době před vypuknutím pandemie byla zejména potřeba adaptace dvou unijních nařízení. Návrh zákona nyní této Sněmovně vrátil Senát se svým pozměňovacím návrhem opět k projednání.

Vládní návrh zákona, tedy jak jsem řekl, byl zejména implementační novelou, která nepřinášela zásadní, nová, věcná řešení upravované problematiky. Při projednávání vládního návrhu zákona v Poslanecké sněmovně byla nejvíc diskutována otázka povinného očkování a jeho uvádění v posudcích poskytovatelů zdravotních služeb. Ministerstvo zdravotnictví podpořilo pouze ty pozměňovací návrhy, které nepovedou ke snížení kolektivní imunity, jejíž zachování je nezbytným předpokladem zamezení vzniku a šíření závažných infekčních nemocí v populaci.

Na půdě Senátu návrh zákona projednal výbor pro zdravotnictví a sociální politiku a doporučil jej vládě (správně: vrátit) k projednání v Poslanecké sněmovně, a to se změnou podmínky pro přijetí dítěte do předškolního zařízení. Podmínkou by podle tohoto návrhu nebylo podrobení se pravidelnému očkování proti virové hepatitidě B. Tento pozměňovací návrh byl přijat i s další úpravou § 50 a zpřesnění sankce za jeho porušení.

Další změnou oproti znění schváleného touto Sněmovnou je rozšíření výčtu poskytovatelů zdravotních služeb, kteří provádějí očkování proti žluté zimnici, o lékaře se specializovanou způsobilostí v oboru pracovní lékařství. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP