(17.20 hodin)
(pokračuje Bartoš)

My jsme ty DPP a DPČ zmiňovali od začátku, protože bylo jasné, že nebudou mít ošetřovné a nebudou mít ani nárok ve smyslu jiných kompenzací. Kdyby to bylo měsíc, to měřit. My se bavíme o tom, že se vychází z nějakých dat, z nějakých analýz potřeb. Tak já nevím, jak ty strany, jejichž ministři mají pod sebou aparát ministerstev, jaké dělají analýzy, když to, na kolik lidí to dopadne a že se dostanou do existenční krize, jsme měli spočítané na našem analytickém týmu o pěti lidech tady v poslaneckém klubu během prvních dvou hodin po tom, co jsme ten návrh viděli. A ten návrh na to DPP a DPČ skutečně nebyl, ten se bude načítat dneska. Já tedy jsem byl tady upozorněn paní Pastuchovou, že dokonce ani neprošel jednáním výboru.

Takže po tom, co proběhla v televizi ta reportáž, jak se na ty lidi prostě dlouhodobě kašle, tak se udělalo huuu, a během jednání Sněmovny se bude načítat zákon, který tady mohl být, i jeho technické provedení, a to jsme mohli diskutovat, komu a kolik, ten parametr asi, když to dokážete vymyslet za den, když ráno nic není a ve dvě už to máte, tak to asi dokážeme vydiskutovat třeba za týden, ale v těch fázích, kdy to reálně bylo potřeba. Protože já bych mohl taky citovat. Olga Richterová má pět set e-mailů od lidí, možná i víc, které popisují situaci, v které jsou, protože za celou dobu od uzavření ještě žádné peníze v žádném programu od žádného ministerstva jako pomoc nedostali.

Mě by zajímalo, co ti lidé třeba jedí, v Ústeckém kraji už prý v potravinových bankách mizejí i prošlí gumoví medvídci.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní s přednostními právy pan předseda Jurečka a paní poslankyně Pastuchová jako zpravodajka. V tomto pořadí. Pan předseda má slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já bych se fakt už nechtěl dohadovat na tom, co kdo kdy řekl. Souhlasím s tím, co tady říkal Roman Sklenák. Pojďme se posunout k té fázi těm lidem pomoci. Ale potom bych velmi uvítal to, kdyby zaznělo to, proč to tedy neuděláme od 11. 3. zpětně. Tomu úplně nerozumím.

A velmi bych prosil, abyste ještě zvážili jednu věc. Když tady o 20 % zvyšujeme ošetřovné u lidí, kteří mají zaměstnanecký poměr, jestli o 20 % uvažuje vláda zvýšit ošetřovné i u živnostníků, protože ta jejich částka je opravdu extrémně nízká. A navíc teď ještě přišel i pan ministr Havlíček - že by bylo také dobré říci, jestli je reálné, že se ten proces výplaty podaří zrychlit, protože lidi mi psali, že opravdu požádali, a vlastně reakce je tam poměrně pomalá. Já chápu, že objem žádostí je opravdu velký, ale to tempo, které bylo teď, aspoň co jsem viděl prvních, řekněme, deset dnů, tak ukazovalo, že to může trvat až tři měsíce. Díky.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní zpravodajka paní poslankyně Pastuchová a potom s přednostním právem paní ministryně Maláčová. Prosím, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji. Já bych jen krátce reagovala prostřednictvím vaším na pana poslance Bartoše, který teď momentálně není, že řekl, že tento pozměňovací návrh nebyl projednán dnes ráno na výboru pro sociální politiku. No ono jich bylo víc. Ony tam nebyly projednány ani návrhy, které teď jsou v systému od pana poslance Jurečky. Těch pozměňovacích návrhů, které nebyly ráno projednány, tam je víc. Byla bych nerada, aby se poukazovalo pouze na tento, který avizoval pan poslanec Sklenák.

A musím říct, že jak se tady ohrazujete kvůli tomu DPP, DPČ, tak opravdu z dílny Pirátů ten návrh, diskutovali jsme to na výboru pro sociální politiku, a já jsem ráda, že to je nastaveno spravedlivě tak, že nedostanou DPP a DPČ vlastně úplně všichni stejně, ale podle jejich odvodu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Paní ministryně stáhla svoji přihlášku k přednostnímu právu, ale přihlásila se paní předsedkyně Pekarová Adamová s přednostním právem. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Omlouvám se těm, kteří čekají s řádnou přihláškou, ale chci využít toho okamžiku, že mezi nás přišel i pan ministr právě dopravy a průmyslu, obchodu. A že tady padla řada otázek, na které by měl znát i on odpověď, ale nedostali jsme na ně odpovědi od paní Maláčové, tak to zkusím u vás.

Pane ministře, my jsme se tady ptali mnozí na to, jestli i OSVČ bude přehodnocena částka, kterou na ošetřovném dneska dostávají, jestli i jich se bude týkat zvýšení. Protože se domníváme, že by mělo, tak vás k tomuto i vyzýváme. Ale zajímá mě, jestli už na tom ministerstvo pracuje, protože to samozřejmě není součástí tohoto projednávaného zákona, ale velice úzce to souvisí a týká se to také obrovského množství rodičů, tedy OSVČ, kteří by si to zasloužili. Tak prosím jenom, jestli byste alespoň vy nám odpověděl. Paní ministryně nám neodpověděla. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan ministr, místopředseda vlády Havlíček s přednostním právem. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, velmi krátce, ano, počítáme s tím, že to budeme dělat i pro OSVČ ve zvýšené hranici. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Aulická Jírovcová přihlášena v obecné rozpravě, připraví se paní poslankyně Richterová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji, pane předsedající, budu se tedy snažit být stručná, ale nevím. Já bych chtěla reagovat na diskusi, která tady byla přede mnou. Mě velice mrzí, nezlobte se na mě, tady stříká populismus každým coulem. Mně se to opravdu nelíbí, co se tady předvádí. Všichni se nakonec shodneme, že chceme pomoci potřebným, ale musíme si tady odprezentovat, kdo jak to nejlíp myslí a kdo jak nejvíc vlastně ubližuje našim občanům. Pan předseda Pirátů tady říká, že po reportáži ve 168 vláda, resp. Ministerstvo práce a sociálních věcí začíná pracovat. No a já vám říkám, že jsme minulý nebo předminulý týden přijali doprovodné usnesení, které jsme navrhli my za KSČM kupodivu, kde říkáme, a my jsme to tady i odůvodnili, a mimochodem, vážení kolegové, jak si říkáte pravice, tedy opozice, protože my taky se hlásíme jako opozice, tak jste pro to vlastně hlasovali.

Nevím, co je vám k smíchu, ale každopádně bych chtěla říci, že jsem tady zdůvodnila i těch 80 %, proč jsme pro nehlasovali v té první vlně, kdy vy jste to tady navrhovali, vlastně de facto všechny kluby, a naše podmínka byla to, abychom těch 80 % ošetřovného opravdu těm lidem dali od 1. dubna, a prošlo tady i doprovodné usnesení, které tak hovořilo, a byla tam i ta jedna část pod bodem 1, že se má vlastně připravit i pomoc těm lidem, kteří jsou na DPP a DPČ.

Za mě se jenom ukazuje velký problém toho, co existuje jenom v České republice. My jsme se o tom dneska bavili i na výboru pro sociální politiku, že mnoho lidí, a bohužel je to tak, mnoho lidí v České republice má za hlavní pracovní poměr na DPP a DPČ. Myslím si, že to v pořádku není, a přesně se ukazují ty dopady, které umožňuje ten zákoník práce, a kdy si musíme otevřeně říci, že to vyhovuje především zaměstnavatelům, a bohužel velmi často i zaměstnancům, kteří nedohlédnou na dopady, které se řeší třeba v rámci nároku na důchody.

Chtěla bych také říci, že ošetřovné 60 %, které nyní bylo, nebo bude do 31. března, tak je to redukovaný denní vyměřovací základ. To znamená, že ve skutečnosti je to zhruba 3/4 čisté mzdy, jenom abychom si říkali, jak to vypadá, a po schválení na 80 % je to zhruba 97 % čistého příjmu toho zaměstnance. A já jsem přesvědčena, a my jsme o tom hovořili i s naším předsedou, že těch 60 %, které bylo nastaveno od 11. března, vlastně o tom hovořila i paní ministryně Maláčová, opravdu bylo s kompenzací s mzdou do toho 10. března. Chápeme situaci všech, a proto my jsme apelovali a řekli, že od 1. dubna je nutné právě zvednout tu částku ošetřovného na 80 %.

Chtěla bych se také vrátit ještě možná k tomu formuláři. Víte, mně to přijde, já chápu, že je teď ta situace potvrzování školy, že je uzavřena, u mateřských je to samozřejmě trošku jiná věc, ale na druhou stranu víme, že tady už je schválen nějaký harmonogram navrácení se dětí do těch škol na dobrovolné účasti. A to znamená, že tam vlastně bude potřeba vyškrtávání a potvrzování škol, které dítě se na dobrovolné bázi vrací do školy a které ne, a myslím si, že měnit v této době formuláře na dobu jednoho měsíce, to si myslím, že je opravdu zcela zbytečné. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP