(17.10 hodin)
(pokračuje Stanjura)
V 19.38 hodin 24. března pan místopředseda Vojtěch Pikal dává hlasovat. Pozměňovací návrh E6 - pan poslanec Jurečka - navýšení ošetřovného na 80 %. Stanovisko ministerstva: nesouhlas. Zahajuji hlasování. V hlasování pořadové číslo 38 - tak si to otevřu a podívám se na ty sociální demokraty, kteří to navrhli a prosazují. Přítomno v hlasování - 1 proti, 5 se zdrželo. Drsoň byl ministr kultury, ten byl proti přímo. (Pobavení.) Ostatní se zdrželi.
Hned poté pan místopředseda Pikal říká: Nyní budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu F II - pan poslanec Bauer - navýšení ošetřovného na 80 %. Paní ministryně, která to od začátku podporuje, řekla: nesouhlas. Načež proběhlo hlasování pořadové číslo třicet devět. Podíváme se na sociální demokraty. Proti 1, opět drsoň ministr kultury, ostatní se zdrželi. Ani jeden pro. Ale jak říkala paní ministryně, já říkám, se mýlí, oni to podporovali a prosazovali od počátku.
A protože opakování je matka moudrosti, ten den jsme hlasovali ještě o návrhu pod písmenem G paní poslankyně Pekarové Adamové - taktéž navýšení OČR na 80 %. Stanovisko ministerstva - paní ministryně setrvala na svém - nesouhlasné. Vidíte tu rozpolcenou osobnost. (Pobavení.)Ona je od začátku pro, a třikrát nesouhlasné!
A jak její strana, která také byla od začátku pro? V hlasování číslo čtyřicet - já fakt nevím, jak to dopadlo, tak se dívám - ano, 1 proti, drsoň pan poslanec Feranec, 38 se zdrželo. Takže pro nula. ODS všichni pro, Piráti všichni pro, SPD všichni pro, ČSSD - Lubomír Zaorálek nezůstal v roli drsoně, už se také zdržel. (Smích.) Šest se zdrželo, nikdo proti, nikdo pro.
Takže dámy a pánové, paní ministryně nám tady suverénně tvrdí, že sociální demokraté to vymysleli, navrhli a podporovali. Třikrát byla proti nejenom ona, ona nemůže hlasovat, to my víme, ale ani jeden hlas ve třech hlasováních se pro tento návrh nenašel v řadách sociálních demokratů. Takže nám tady netvrďte, že jste byli pro. Byli jste prostě proti! Ne, vy jste se zdrželi. Proti byl jenom dvakrát ministr kultury! Děkuji. (Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Pokračujeme v obecné rozpravě. Nyní je přihlášena paní poslankyně Šafránková, připraví se pan poslanec Sklenák. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, dobré odpoledne. Dovolte mi, abych krátce představila naše tři pozměňovací návrhy, které předkládám za náš klub SPD k této vládní novele o některých úpravách v sociálním zabezpečení.
První pozměňovací návrh. Tam navrhujeme, aby nárok na mimořádné ošetřovné ve výši 424 korun denně po dobu mimořádných opatření a uzavření škol a školek, maximálně tedy do 30. června, měli i zaměstnanci pracující na dohody o pracovní činnosti a na dohody o provedení práce, a to za podmínky, že odvádějí nemocenské pojištění. Jde do velké míry o pracující a často nízkopříjmové matky samoživitelky, které momentálně nemají nárok prakticky na žádnou pomoc od státu, protože i když jsou těchto dohod (?), například osoby samostatně výdělečně činné, nedostanou ani speciální ošetřovné z důvodu podnikání jakožto vedlejší činnosti a neobdrží ani kompenzační bonus, protože důvodem této vedlejší činnosti je jejich zaměstnání. Dostávají se tak do kritické sociální situace.
Druhým pozměňovacím návrhem tak navrhujeme, aby na mimořádné ošetřovné ve výši 424 korun denně měly nárok i osoby samostatně výdělečně činné, které jsou zároveň invalidními důchodci.
A v posledním pozměňovacím návrhu opakovaně navrhujeme, aby nárok na toto mimořádné ošetřovné měli nejen rodiče, ale i blízcí příbuzní dítěte do 65 let věku, kteří jsou zároveň nemocensky pojištěnými zaměstnanci.
Děkuji a omlouvám se, jsem u konce s dechem z důvodu roušky. (Pobavení. Potlesk poslanců SPD.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Roman Sklenák, připraví se paní poslankyně Aulická Jírovcová. Prosím, máte slovo.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, nejprve k těm úsměvným výhradám, že tím, že jsme tedy před měsícem schválili ošetřovné ve výši 60 %, tak jsme zruinovali ty rodinné rozpočty. Já bych vás jen všechny chtěl upozornit, že ošetřovné není v našem právním řádu nový termín. Ošetřovné je využíváno řadu let a samozřejmě pro ten původní účel, to znamená, že rodiče zůstávají se svými dětmi, které onemocněly nebo měly nějaký úraz. A víte, v jaké výši tito rodiče čerpají to ošetřovné? Právě v těch 60 procentech, tak mně to tedy přijde neuvěřitelné, když celá opozice nám tady vysvětluje, jak těch 60 % je málo, jak se s tím nedá vyžít, jak mají ty rodiny existenční potíže. Tak můžu se zeptat alespoň řečnickou otázkou tedy, pokud se starají o to dítě po úraze nebo těžce nemocné a mají těch 60 %, tak tam ty problémy nemají? Oni je mají jenom v tom případě, kdy ty děti nemohou chodit do školy a jsou s nimi doma. Je to od vás prostě pokrytecké, tohle! Když jsme to tady projednávali, projednávali jsme dlouhodobé ošetřovné, tak jste měli milion výhrad ke všemu a nikdy jste nepřišli s tím, že 60 % je málo, a teď nám tady vykládáte, jak máme dělat sociální politiku. Zrovna vy!
A druhá věc je, při tom projednávání před měsícem vláda i sociální demokracie jasně říkaly, že se k tomu tématu vrátíme. To zaznělo několikrát, i já jsem to říkal do televize. Prostě vycházíme z principu, že byla nějaká situace, podobně jako když třeba máte nemocenskou, tak v prvních dnech nemoci dostáváte nižší částku než v těch dalších. Prostě my jsme řekli, začínáme 60 procenty a vrátíme se k tomu a budeme zřejmě cílit na těch 80 %. A to se přesně stalo, a proto tady dnes jsme.
Já ještě ve svém příspěvku chci poukázat na pozměňovací návrh, který už byl zde avizován, ke kterému se samozřejmě přihlásím v podrobné rozpravě a který předkládáme s kolegyní poslankyní Janou Pastuchovou. A týká se právě toho, co zde už bylo také několikrát zmíněno, a to je ošetřovné pro lidi, kteří pracují na dohodě o provedení práce a dohodě o pracovní činnosti. Pan předseda Bartoš nám tady také plamenně vysvětlil, jak zase opisujeme a už jsme to mohli mít dávno schváleno, kdybychom přijali návrh Pirátů. Ale tady přece ta diskuze o tom, že by i tato skupina lidí měla mít nárok na nějakou kompenzaci a že bychom je neměli nechat na holičkách, se vede také od samého začátku. Od okamžiku, kdy sociální demokracie přišla s myšlenkou ošetřovného, tak se začalo mluvit jak o OSVČ, tak o DPP, tak o DPČ. Jednáme o tom. Ale otázka je, jak to uzákoníme, jaký ten princip najdeme, aby byl spravedlivý. A to, co navrhují Piráti, že kdo má dohodu, tak dostane jednu částku, a jestli ta dohoda je na malý úvazek, větší, nebo největší, to je nezajímá, tak mně to přijde nespravedlivé. Proto my s kolegyní Pastuchovou přicházíme s pozměňovacím návrhem v tom smyslu, že se to odvíjí od úhrad nemocenského pojištění. To mně přijde spravedlivé, a pokud schválíme tento pozměňovací návrh, tak je možné čerpat zpětně i za ten měsíc březen.
Skutečně se v té roušce dýchá velmi špatně, a navíc mi, myslím, vypršel čas, takže děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ČSSD.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Limit času nebyl schválen. Já jsem ty stopky zapnul automaticky, pak jsem vám je zase vypnul, takže byla možnost mluvit i déle.
Pan předseda Bartoš s přednostním právem. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ivan Bartoš: Já bych chtěl jenom reagovat rychle. Mně je vlastně úplně jedno, jestli to někdo opisuje, nebo ne, a já se na tom ani netočím. My jsme pro to za Piráty našli takové hezké slovo, které je trochu shovívavé k některým postupům, a vždycky říkáme, že jsme někoho inspirovali. To může znamenat různě, třeba že se nějaký návrh vezme a pak se předloží jako vlastní, ale to mi žíly netrhá. Na posledním výboru, myslím, že to bylo ve středu, je tam poslankyně Richterová účastna na tom výboru, se jasně řeklo, že žádné řešení nemáte, že ta situace v tuto chvíli nemá řešení. ***