(15.40 hodin)
(pokračuje Nacher)

Mimochodem, to je důvod, proč já budu v brzké době navrhovat zrušení daňového zvýhodnění tohoto kontroverzního produktu a proč tady budeme mít zanedlouho institut hromadných žalob, který sjednotí to, o čem mluvil pan guvernér, že tady soudy rozhodují v podobných, obdobných případech různě.

Od roku 2014 má vztah klientů s pojišťovnami také na starosti finanční arbitr, který, když se na to podíváte, téměř polovinu - když jsem se díval naposledy - kapacity věnuje právě produktu investiční životní pojištění. My jsme to na podvýboru několikrát probírali. Měli jsme tam i zástupce České národní banky. Ty věci, které jsou nasnadě k tomuto produktu a které jsou problematické, jsou v zásadě tři. Chybí tam riziková složka, chybí na začátku informace pro klienta o výši poplatku a na konci, v momentě, kdy dojde k nějakému odstupnému, tak to odstupné je kráceno u některých pojišťoven vždycky přesně o 15 %, jak se zjistilo. Aktuálně obvodní soudy v Praze už v několika desítkách případů rozhodly ve prospěch klienta, stejně jako v několika stech případů rozhodl ve prospěch klienta i finanční arbitr.

Takže můj dotaz na ČNB je ve vztahu k tomu dohledu. Rozumím, že nemůžete řešit problémy mezi klienty a pojišťovnami v jednotlivostech, ale jako orgán, zodpovědný za dohled nad pojišťovnami, kde v součtu ta částka v případě, že by šlo o větší množství stížností a soudních sporů, se skutečně může dostat do miliard, tak už to problém skutečně být může. A navážu na debatu, kterou jsme tady vedli ohledně zpřísnění u hypoték, kde hlavním argumentem byla prevence, takže bych se právě na tohle chtěl zeptat. Stejně tak jako v předchozím bodě, kde jsem podpořil návrh ČNB ohledně nahrávání, kde do jisté míry také jde podle té argumentace o prevenci, tak bych se chtěl zeptat, co Česká národní banka ve vztahu k pojišťovnám, kterých se ten problém týká, tedy zejména krácení odstupného, zejména toho, že tam v pojistné smlouvě chybí riziková složka, což je absurdita, tak jaké preventivní kroky Česká národní banka od roku 2018, kdy to téma tady bylo nasnadě, bylo veřejné, tak jaké připravila, jaké připravuje do budoucna, protože jak už tady bylo řečeno, ten problém s investičním životním pojištěním, byť se to nemusí týkat aktuálních smluv, aktuálně nabízených smluv, tak je tady nakumulovaný skutečně ve velkých řádech a do budoucna by to problém pro finanční trh, podle toho, jak se to bude vyvíjet, být mohl. Takže tady bych prosím měl elementární otázku, jaké kroky Česká národní banka v této oblasti udělala z hlediska prevence ve vztahu k těmto pojišťovnám. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Patriku Nacherovi. Jinou přihlášku do rozpravy nemám. Ptám se, kdo se hlásí z místa. Pan guvernér se hlásil, poté předseda klubu Pirátské strany. Pane guvernére, máte slovo.

 

Guvernér ČNB Jiří Rusnok Děkuji, vážený pane místopředsedo. Já se pokusím panu poslanci odpovědět. My se tím skutečně vážně zabýváme. To není, že bychom to odmítali, jak to může vypadat z nějaké korespondence, kterou vás bombarduje příslušný spolek. O tom nepochybuji. Ten spolek možná té věci na jedné straně prospěl, na druhé straně také neprospěl, protože si myslím, že řada pojišťoven byla připravena některé své bolístky z minula zhojit docela generózní cestou, ale když se ocitly pod tlakem, řekl bych, organizované skupiny, tak se možná trochu lekly a zaujaly opatrnější a defenzivnější postoj. Ale to není podstatné.

Naprosto souhlasím. My z toho vyvozujeme nějaké obecné závěry. Naštěstí -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane guvernére, já vás na chvilku přeruším a požádám sněmovnu o klid. Pokud diskutujete jiné téma než výkon dohledu nad finančním trhem, tak prosím v předsálí! Myslím to vážně, abych vás nemusel diktovat do protokolu z projednávání tohoto bodu. Děkuji, pokračujte.

 

Guvernér ČNB Jiří Rusnok Ano, děkuji. V mezidobí se také změnila legislativa, a to nejenom v samotném zprostředkování, díky vám. Za to jsem skutečně rád, protože pojistný trh, a mám s tím osobní zkušenost, bylo asi to největší eldorádo, které tady ještě přežívalo na retailovém finančním trhu. Dnes není možné, protože na to existují jednoznačné judikáty Nejvyššího soudu, aby bylo životní pojištění nabízeno bez rizikové složky. Dnes to prostě není možné, a je to jednoznačně diskvalifikační parametr. To je jedna věc.

Druhá věc se týká toho, co je zase už dneska standardem. Klient na začátku musí být spolehlivě informován o tom, jaké náklady s tím produktem jsou spojeny, to znamená, jaké jsou poplatky, jaké jsou různé srážky atd., a to se týká i situace, kdy on předčasně odstoupí od té smlouvy a bude vyplaceno to takzvané odstupné. To jsou dnes elementární parametry, které už si nedovolí nikdo ve smlouvách pominout, a my samozřejmě dbáme na to, aby takto vypadaly ty produkty, ale také zejména aby se ty produkty tímto způsobem také prodávaly, protože ten zakopaný pes často ležel v té kvalitě a možná občas ještě se může objevit v kvalitě distribuce.

Takže my se tím zabýváme, my nejsme účastníky soukromoprávních sporů a nechceme být, a jsme připraveni příslušným orgánům Sněmovny, podvýboru nebo rozpočtovému výboru podat i bližší informaci k té kauze z našeho pohledu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu guvernérovi za odpověď. Ještě před panem předsedou s faktickou poznámkou pan poslanec Patrik Nacher.

Ještě než mu udělím slovo, konstatuji omluvy došlé předsedovi Poslanecké sněmovny. Ze zdravotních důvodů se omlouvají Andrea Brzobohatá a Karel Schwarzenberg a z důvodu jednání se omlouvá paní ministryně a místopředsedkyně vlády Alena Schillerová a Jiří Kobza.

Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. Já děkuji za tu odpověď, jenom bych chtěl podtrhnout,já jsem to i říkal - teď se nejedná o ty smlouvy, které jsou v současné době nabízeny, a to jak z hlediska provize, která je rozdělena v pěti letech, tak i z hlediska konstruktu toho životního pojištění, dokonce, pokud si vzpomenu, tak někdy v letech 2014-2015 Česká národní banka zakázala tento produkt prodávat jako svého druhu spoření.

Ne, ten můj dotaz směřoval k těm nakumulovaným smlouvám, které tam jsou z minulosti a které tam prostě jsou. Teď nemyslím ty, které už byly vypovězeny a znovu přetočeny, ale teď myslím ty, které tam ti lidé mají, kde jim bylo slibováno 6 % ročně, budou pojištěni atd., známe to všichni, a oni v případě, že se rozhodnou pro ukončení, tak to odstupné u některých pojišťoven je právě kráceno, někde skutečně tam není riziková složka, viděl jsem smlouvu, kde je nula, někde je deset tisíc, je to úplně absurdní. Tak mně jde o tuhle věc, to znamená o ten problém, který je nakumulován z minulosti a ke kterému se my teď nějakým způsobem budeme muset postavit.

Samozřejmě, ta opatření, o kterých jsem tady mluvil, jako že ten institut hromadných žalob a podobně, tak to už je pak následek toho, kdy ti lidé se právem budou sdružovat, protože ty případy jsou v tomto případě obdobné, smlouvy jsou jako přes kopírák, to znamená, že to podle mě typicky spadá do institutu hromadných žalob. Ale to už jsou pak ty věci, které se budou řešit před soudem. Ale my se teď tady bavíme právě o roli České národní banky. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní s přednostním právem vystoupí předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Máte slovo, pane předsedo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP