(16.10 hodin)

 

Poslanec Lukáš Černohorský: Dobrý den. Děkuji za slovo. Já se nebudu úplně vyjadřovat ani k tomu alkoholu, spíš bych odpověděl tu filozofickou otázku, proč nám to senátoři permanentně předkládají. Já bych vás upozornil na sněmovní tisk číslo 338, který nám tady takříkajíc hnije už druhým rokem. A tady prostě nám senátoři začali předkládat ty cyklisty poté, co nám tento tisk, který toto má řešit, to znamená alkohol pro cyklisty, tak už nám tady ležel zhruba rok a my jsme ho stále ještě neprojednali, byť jenom třeba zamítli v prvním čtení, tak v tu chvíli začali využívat každé volné příležitosti nám to předkládat. Takže možná by bylo vhodné se do budoucna zamyslet nad tím, že pokud nám kolegové senátoři něco navrhnou, že bychom to v rámci organizačního výboru předřadili v rámci nějaké vzájemné úcty se Senátem. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Kalousek, připraví se pan poslanec Hrnčíř. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Jenom předesílám, že jsem zásadní odpůrce prolomení nulové tolerance u řízení motorových vozidel.

A jenom k té uvědomělosti na západ a tady. Možná že západní státy jsou tolerantnější, ale ne už tak jejich pojišťovny. Takže... (se smíchem, pobavení v sále). takže i v tom Německu se nikdo radši nenapije, protože má sice toleranci do půl promile, ale když se něco stane a má 0,3, tak má smůlu a pojišťovna mu nedá ani korunu.

Jiná věc je samozřejmě, bavili jsme se o tom, kanoistika, vodní turistika a také jízda na kole. Já si myslím, že ten stát by měl být srozumitelný, že když investoval desítky milionů do vinné turistiky mezi vinnými sklípky, tak pak logicky těžko může chtít, aby ta cykloturistika mezi vinnými sklípky, často holt na tu silnici III. třídy ten cyklista vyjet musí, tak aby byla 0,00. A je tu otázka rizikovosti a společenské nebezpečnosti. Chlap s půl promile za těžkým automobilem je nebezpečný svému okolí. Cyklista s půl promile nebezpečný svému okolí není, to promiňte, o tom jsem přesvědčen, a proto podpořím senátní návrh.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Jan Hrnčíř, připraví se paní poslankyně Ožanová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Hrnčíř: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené dámy a pánové, já bych chtěl také se krátce vyjádřit k té toleranci. Já jsem z jižní Moravy, my tam máme ty vinařské cyklostezky. A když si představíte tu absurditu, že v Rakousku je ta tolerance povolena, to znamená ten turista, který bude přejíždět z Rakouska, na hranicích si bude muset slézt z kola, buď počkat, až vystřízliví na nulu, anebo riskovat, že u nás ho zastaví policie a bude ho pokutovat. Já si myslím, že to je naprosto absurdní. A skutečně málokdy souhlasím s panem kolegou Kalouskem, ale v tomhle prostě pravda je, že opilý řidič v autě nebezpečný je, ale prostě na té cyklostezce ten cyklista s půl promile prostě opravdu nemůže ani nikomu ublížit, a myslím si, že to je absurdní stav, aby prostě na Mikulovsku nebo na Znojemsku tam museli slézat z kola ti lidé, kteří přijíždějí z Rakouska. Já myslím, že to je úplná blbost. Takže děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Ožanová, v tuto chvíli poslední faktická poznámka. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji, pane předsedající. Mě při této debatě zaujala jedna věc, a nepochopila jsem, že dodržování právních předpisů je totalitní způsob myšlení. Já opravdu se nedomnívám, že dodržování pravidel silničního provozu je totalita. To tak krátce.

A co se týče nulové hranice. Víte, podívejte se na rozsudky, na judikaturu Nejvyššího správního soudu. Není to nereálné. Ale je třeba znát tuto problematiku detailně, a ne si číst pouze články, které jsou tendenční.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: S faktickou poznámkou se přihlásil pan poslanec Benešík. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, já se nebudu přidávat do diskuze o tom, jestli tolerovat alkohol na cyklostezkách, nebo netolerovat. Ale tady vidíte tu obrovskou absurditu některých našich projektů. Prostě u nás je nulová tolerance alkoholu i na kolech, a my jsme tady za evropské peníze stavěli vinařské cyklostezky. Tak zamysleme se nad tím, abychom takové blbosti prostě nedělali. My jsme vlastně tady dělali něco, abychom vlastně podporovali porušování zákona. Já neřeším to, jestli bychom to měli tolerovat, nebo ne. Ale ve chvíli, kdy jsme o nich rozhodovali a lobbovali jsme, aby z těch evropských zdrojů bylo možné takové cyklostezky postavit, tak prostě ta nulová tolerance už tady byla. A nevzpomínám si na to, že by někdo řešil, že by měla být zrušena kvůli těm vinařským cyklostezkám. Prosím, i tato diskuze nás může obohatit v tom, abychom se takovýmto nesmyslům - které jsou české a moravské nesmysly, žádné evropské - vyhýbali.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Pávek s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Klaus. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Petr Pávek: Děkuji. Já si dovolím jenom velmi krátce replikovat kolegyni Ožanovou. Já jsem neřekl, že dodržování zákona je totalitním, nebo je výsledkem jako totalitních režimů. Já jsem řekl, že přijímání blbejch zákonů, jako který, jako se potom nedodržují, tak je jako důsledkem totalitních režimů. A nulová hranice je prostě blbej zákon! Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Václav Klaus s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Václav Klaus: Dobrý den. Tady už někteří ve svatém rozhořčení útočí na cyklostezky.

Pane kolego Benešíku, vaším prostřednictvím, co máte proti cyklostezkám? Že rodina jede na kolech mimo silniční provoz, v bezpečném prostředí? A tady se bavíme jenom o tom, že tam někde je nějaká občerstvovna nebo něco, a jestli si ten tatínek tedy může dát jedno pivo v Čechách nebo jednu skleničku vína Moravě, aby se výlet vydařil a jeli i příště. Vždyť prosím vás pěkně co těm lidem zbude? Tak do zahraničí už nikdo létat nebude, do Alp lyžovat také nepůjde. No tak zbude tady jezdit na kole nebo jít k rybníku, a vy jim to ještě tady budete buzerovat a komplikovat. A pak můžeme... Jako já to nechci úplně zlehčovat tu debatu, ale pak můžeme zakazovat jakýkoliv pití alkoholu. Třeba mešní víno, že? Tady budu vyřvávat, jak feldkurát Katz se opil a jak to bylo nebezpečné, že špatně kázal, a podobné nesmysly.

Takže nechme tu normální hranici alkoholu být. Trestejme ty lidi, co opilí způsobují nehody nebo se prostě chovají nebezpečně. Ale nevidím sebemenší důvod, aby si nějaký táta od rodiny nemohl dát jedno pivo, když jede v neděli s dětmi na výlet a nechce jet po silnici, chce jet po cyklostezce třeba.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Benešík bude reagovat faktickou poznámkou. Máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Tak já si myslím, že pan kolega Klaus mě nepochopil. Já myslím, že prostě zbytek sněmovny mě pochopil. Já jsem kritizoval to, že jsme tady budovali cyklostezky, vinařské cyklostezky, kde se předpokládá, že ten cykloturista bude navštěvovat vinné sklépky, kde bude pít alkohol, v době, kdy byla tady nulová tolerance pro cyklisty na alkohol. V tom já vidím tu absurditu. Já nechci zakazovat rodinám, aby jezdily na kole. To je velmi bohumilá činnost. Já jenom říkám, že jsme tady budovali cyklostezky, kde jsme předpokládali, že budou jezdit lidé, kteří požívají víno, čili alkoholický nápoj, na kole. Já prostřednictvím pana předsedajícího bych chtěl panu Klausovi říct, že klidně mu příště nakreslím obrázek, pokud nepochopil to, co jsem říkal.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. A v tuto chvíli není žádná další faktická poznámka. Na řadě je pan předseda Stanjura v rozpravě. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Milé kolegyně, milí kolegové, rozmáhá se nám takový nešvar tady. Dvacet sedm minut probíhaly faktické připomínky. Minimálně polovina z nich nesplňovala zákonné předpoklady faktických připomínek. Když jsem pana předsedu Sněmovny žádal, abychom udělali nějakou džentlmenskou dohodu, jak budeme k faktickým poznámkám přistupovat, tak jsem nebyl úspěšný. A byl jsem trpělivý. Občas si stěžují poslanci, že ta přednostní práva je nepustí ke slovu. Tak vidíte, k čemu máte přednostní právo, když dvacet sedm minut běží faktické připomínky, z nichž polovina faktickými připomínkami nejsou.

Nejdřív budu reagovat na některá vystoupení těch faktických. Pan poslanec Feranec tady říká: Pojďme požádat Senát, aby to alespoň jednou ročně. Já jsem pro. Vidíte tady někoho ze Senátu? Kde máme respekt našim kolegům z horní komory? Já rozumím tomu, že se změnil program. To fakt chceme, aby tady senátoři seděli od úterka třeba do pátku, až na ně přijde čas? (Hlas z pléna.) Někdo křičí, že ano, že je pro. No tak já pak doporučuji, abyste šli někdy předkládat, obhajovat návrh zákona do Senátu, a požádám kolegy, ať vám to vrátí. Tam to může být i několik týdnů, oni zase nezasedají každý den. Teď tam budete čekat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP