(18.30 hodin)
(pokračuje Žaloudík)

Někteří se pozastavovali nad tím, proč v Senátu projednáváme tuto věc, tuto materii, nejenom v ústavně-právním výboru, který nakonec nepřijal usnesení, a proč ji projednáváme také ve výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Činíme tak s naprostým přesvědčením proto, že jde o mentální zdraví nejen jedince, ale o mentální zdraví společnosti, a že s devianty je potřeba zcela zásadním způsobem bojovat. A ti, kteří říkají, že nerozumíme trestnímu právu, že nějakým způsobem měníme proporce, ano, je to tak. Nerozumíme. Ne ke všemu se vyjadřujeme, čemu rozumíme, protože ta tříhodinová debata také nebyla debata mezi virology. A ani v Senátu to tak nebude. Ale myslíme si, že toto je tak jasná věc z hlediska společenského, že jsem byl vděčný ze 77 poslanců, kteří už v červnu 2018 toto dali na stůl, ten návrh. A rok a půl velmi odpovědně se věci projednávaly, takže nakonec jste došli ve shodě jak v zemědělském výboru, tak ve výboru ústavně-právním. Ačkoliv potom to hlasování se nepovedlo v tom, že 87 poslanců se vyjádřilo pro, 17 proti, tedy pro tu verzi novou a 80 se zdrželo. Takže jsme si říkali, že je to příležitost pomoci druhé části Parlamentu, tedy Sněmovně, a stejný pozměňovací návrh - a je to stejné znění, jako vzešlo de facto od vás. U nás to bylo z iniciativy pana senátora Hraby a dalších 21 senátorů. Takže je dobré to dát ještě jednou ke zvážení zde ve vážené Poslanecké sněmovně, aby se věci děly jinak než dosud.

Dosud se děly tak, že jako první trestný čin se vlastně nepodařilo nikoho odsoudit nepodmíněně. A stejně tak se zatím nepodařilo nikoho odsoudit ani za ty množírny, které nám dělají ostudu zejména v okolních zemích na západ. Proto je třeba tu změnu už konečně přijmout. A já vnímám i ten proces, který běží ve společnosti, kdy ti, kteří trošku pochybovali, se přiklánějí už rovněž k tomuto novému řešení.

Já vám děkuji za to, že ten svůj - náš návrh podpoříte a že dosáhneme té změny, které chceme, protože jinak to vaše a naše úsilí, které trvalo rok a půl, by bylo zcela nesmyslné a bezpředmětné. Děkuji za to pochopení, za zvážení. A jinak detaily jsou uvedeny v informaci. Nebudu už dál protahovat to svoje vystoupení, i tak je dost dlouhé, protože jsem si vědom vašeho časového napětí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane senátore. Než otevřu rozpravu, má zájem vystoupit zpravodajka garančního výboru paní poslankyně Válková nebo zpravodajka zemědělského výboru paní poslankyně Balaštíková? Paní poslankyně Válková má zájem - zpravodajka garančního výboru. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji. Já jsem také, až pan senátor, tedy vaším prostřednictvím mě bude poslouchat chviličku... (Senátor Žaloudík hovoří s některým z poslanců.) Tak, zajímavé. (Se smíchem.) Tak já jsem také vás chválila, že tentokráte, a nebudu říkat výjimečně, ale nestandardně Senát nám pomohl tím svým přístupem vrátit se k tomu, co jsme hlasovali toho 18. prosince, tak v tomto směru to oceňuji.

Samozřejmě že by tady mělo objektivně zaznít, že jsme vyšli vstříc všem těm, kterým vadí to týrání natolik, že to vlastně srovnávají v některých případech i s týráním lidí. To si musíme tady říci. Ale česká veřejnost je milovníky zvířátek, a proto poslanci jsou od toho, aby v rámci možností, které tady jsou, vyšli vstříc. Já jsem chtěla jenom upozornit na jednu věc. Paní Pekarová Adamová, vaším prostřednictvím, paní poslankyně opakovaně tedy bojovala za tento zákon. A my jsme potom v určitém momentě začali velmi aktivně spolupracovat v ústavně-právním výboru. A myslím si, že to byl také docela dobrý důkaz, že v určitých oblastech ta politika dovede zapomenout na nevraživost, a ten výsledek si myslím, že zase není takový, pokud to dneska odsouhlasíme - a říkám to jako, myslím si, specialista na trestní právo, že bychom se za ním museli stydět, což by možná byl ten případ toho prvního návrhu.

Takže jsem ráda, že ten kompromis, pokud ho schválíme, je v té podobě, v jaké vy jste nám ho ze Senátu vrátili. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. A teď otevírám rozpravu. S přednostním právem do rozpravy je přihlášen pan místopředseda Sněmovny Tomio Okamura. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já jsem chtěl jenom říci, že jsem rád za to, že, doufám, dnes budeme hlasovat pro zpřísnění trestu za týrání zvířat, a týká se to i množíren. My za SPD jsme spolupředkladateli tohoto návrhu. A doufám, že po tom dlouhém martyriu, které tady probíhalo, konečně všichni, kdo budou týrat zvířata, budou více potrestáni, přísněji potrestáni. Já si myslím, že je to skvělý výsledek, pakliže to tak bude, a dneska budeme hlasovat pro to zpřísnění. Je to výsledek spolupráce nás všech, co tady jsme a kterým záleží na právech zvířat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Místopředseda vlády, ministr vnitra Jan Hamáček se omlouvá z jednání Poslanecké sněmovny od 18.30 z pracovních důvodů. A než předám řízení schůze, tak dám slovo paní poslankyni Jarošové v obecné rozpravě, připraví se pan poslanec Bendl. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Monika Jarošová: Vážené dámy a pánové. Ráda bych se zde vyjádřila k novele trestního zákona, která zpřísňuje tresty za týrání zvířat. Není to tak dlouho, konkrétně v prosinci minulého roku, co se zde na plénu Poslanecké sněmovny projednával hojně sledovaný zákon na ochranu zvířat, na kterém se poslanci hnutí SPD spolupodíleli a který nakonec neprošel tak, jak bychom si přáli a jak by si přála naše veřejnost. Zákon tehdy neprošel o 6 hlasů, kdy 18 poslanců odmítlo zpřísnit tresty a další desítky se zdržely. Tito poslanci si možná nepřáli, aby bezcitné zrůdy mohly dostat přísnější tresty za týrání zvířat. Ale aspoň jsme se shodli na tom, že soud bude moci viníka potrestat zákazem držení a chovu zvířat až na deset let v případě, že se někdo dopustí týrání zvířete nebo zanedbání péče. Přesto je to málo. (V sále je hlučno.)

O týrání zvířat se poslední dobou hodně mluví a veřejnost volá po přísnějších trestech.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak já vás, paní poslankyně, přeruším, a prosím o klid Poslaneckou sněmovnu, jelikož paní poslankyně se nemůže vyjádřit. Tak prosím.

 

Poslankyně Monika Jarošová: Děkuji. Zákon je reakcí na přibývající případy týrání zvířat. A o tom máme možnost rozhodnout právě dnes, kdy se tato novela vrací k dalšímu projednání. A SPD opět, tak jako v prosinci, jednoznačně podpoří zvýšení trestů za týrání zvířat. Zrovna tak všichni, co pro tento zákon nehlasovali či se zdrželi, mají možnost nápravy. Že je zvýšení sazeb nutné, pak potvrzují i statistiky Ministerstva spravedlnosti, podle kterých nebyl za poslední tři roky odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody ani jeden prvopachatel trestného činu týrání zvířat. Bohužel soudy často ukládají podmíněné tresty nebo obecně prospěšné práce i za opravdu brutální případy týrání a to máme možnost změnit.

Dalším pozitivem, kterým tato novela přináší, je potírání množíren. Dnešní systém sankcí majitele množíren neodradí a zejména zde musí být trest odstrašující. Nesmíme zapomenout, že se jedná o naprosto bezbranná zvířata, která potřebují naši pomoc. Důvodem, proč je třeba činnost nelegálních množíren postihovat u nás tak přísně, je skutečnost, že nikde na světě není nelegální množírenský byznys se zvířaty tak rozsáhlý jako právě u nás. Dalším pozitivem této novely bude v případě organizovaných trestných činů, to je organizovaných množíren s milionovými zisky, snazší nařizovat domovní prohlídky.

To všechno jsou důvody, proč bychom měli tuto novelu zákona podpořit. Naše hnutí SPD jednoznačně podpoří zvýšení trestu za týrání zvířat. A velmi si přeji, aby poslanci, kteří v prosinci hlasovali proti nebo se zdrželi, svá hlasování přehodnotili. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak děkuji. A nyní vystoupí pan poslanec Petr Bendl a připraví se pan poslanec Marek Benda. Takže pane poslanče, máte slovo. Prosím.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Pane předsedající, pane premiére, vážená vládo, kolegyně, kolegové, dovolte i mně říct pár slov k tomuto návrhu zákona, který mě bohužel minul, když jsme o něm hlasovali, nebo kdy o něm hlasovala Poslanecká sněmovna ve třetím čtení, neboť jsem z vážných rodinných důvodů nemohl být přítomen, a nemohl jsem tudíž hlasovat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP