(14.20 hodin)

 

Poslanec Marian Jurečka: Dobrý den vážený pane předsedo, členky, členové vlády, milé kolegyně, kolegové. Já tady navážu na svého předřečníka a požádám zde také pana premiéra o to, aby se omluvil, protože minulý týden nařkl poslance, kteří jsou členy Evropského parlamentu a jsou členy také kontrolního výboru, z toho, že jsou vlastizrádci. Tito poslanci zde řádně vykonávali svůj mandát a to, co přísluší kompetenci daného výboru, kde jsou členy. Tak jako naši členové kontrolního výboru Poslanecké sněmovny také mají své určité povinnosti. Mluvit o těchto poslancích, pokud přijedou na misi, oficiálně ohlášenou, avizovanou, do České republiky, že jsou to vlastizrádci, je opravdu hrubě za hranou.

Pokud kdokoliv z politiků, a myslím, že obecně z lidí, má čisté svědomí, tak nemá problém s tím, když někdo má určitá podezření, říct, přijďte, podívejte se, zeptejte se, já vám dám maximální informace, předám důkazy a prostě počkám, jak to v klidu proběhne, podvědomě se usmívám, nejsem z toho nervózní a nemám žádný pocit obviňovat někoho, kdo se na tyto věci, které třeba na první pohled i mediální jsou pro mě nepříjemné, ptá. Já jsem zažil podobnou situaci v roce 2017, kdy týden před volbami na mě bylo podáno trestní oznámení. Bylo to na titulních stránkách některých deníků a není to příjemná záležitost. Rozumím tomu, že tyto věci nejsou příjemné, ale nikdy jsem nikoho neobviňoval. Vždycky jsem řekl: Jsem připraven spolupracovat, pokud na to přijde, s policií, jsem připraven požádat Sněmovnu, aby mne vydala, nemám vůbec žádný problém s těmito věcmi. Myslím si, že je zbytečné takovýmto způsobem tyto poslance dehonestovat.

Pane premiére, byl bych rád, kdybyste ta slova, která jste minulý týden vyřkl, která jste včera ve vysílání Frekvence 1 už mírnil a říkal jste, že jste to asi přehnal, a v podobném duchu, kdybyste to úplně normálně chlapsky řekl těmto poslankyním a poslancům "omlouvám se, ujely mi nervy", je to lidské, to se stát může. Díky moc za toto, pokud to naplníte. (V sále je velký hluk.)

A teď ještě k programu této schůze. Kolegyně, kolegové, já bych vás chtěl poprosit, abychom zařadili na příští týden na úterý po projednání senátních vratek jako první bod, který má název Opatření vlády k řešení hrozící migrační krize. Je to reakce na to, co se děje v posledních dnech na hranici především mezi Řeckem a Tureckem, ale jsou pod větší tíhou migračního tlaku i jiné státy, členské státy Evropské unie, a je důležité, aby tady byly tyto věci projednány. Abychom jako Poslanecká sněmovna znali přístup vlády k této otázce, k této velmi důležité otázce, protože v posledních, řekněme, dvou letech ochladl migrační tlak, kterému jsme čelili v letech 2016-2017, a teď se ukazuje, že ten tlak znovu narůstá, že se mění i přístup tureckého prezidenta. A já bych byl velmi rád, a my jako KDU-ČSL k tomu vyzýváme, aby vláda našim členům Evropské unie, kteří hájí vnější hranici, nabídla plnou podporu a součinnost v rámci materiálního a technického vybavení, to znamená, nabídla kapacity, které má ať už policie, nebo armáda, které mohou být těmito státy při obraně vnější hranice Evropské unie využity.

Mám pocit, že bezpečnost kolegyně a kolegy nezajímá, pane předsedající.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já myslím, že nás to zajímá všechny. Ale někteří neustále vyrušují. Já poprosím všechny přítomné o klid! Pokud je možno, usedněte na svá místa a sledujte probíhající jednání. Děkuji.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já bych byl rád, aby tento bod byl zařazen, abychom mohli znát stanovisko vlády, jakou konkrétní pomoc vláda je připravena nabídnout, co je konkrétně vláda ochotna i udělat na evropské úrovni, protože to téma patří na jednání Evropské rady, na jednání premiérů. Často tady také byl zmiňován a kritizován ze strany pana premiéra přístup Frontexu, který má právě sloužit k posílení a zabezpečení vnější hranice, a teď to trošku je v kolizi s tím, co říká pan premiér v posledních týdnech, kdy říká: já nechci takový rozpočet na bezpečnost, já ho chci snížit o polovinu. A to je právě ten rozpočet, který má sloužit k tomu, abychom dokázali lépe chránit naši vnější hranici, abychom dokázali ochránit také občany České republiky.

A samozřejmě ten druhý bod je velmi důležitý, kdy bych chtěl, aby tato druhá oblast byla v tomto bodě projednána, a to je také pomoc těm lidem, kteří dneska v těch táborech jsou, kteří jsou v tom území nikoho mezi tureckou a řeckou hranicí, abychom i tady jako Česká republika i ostatní státy hledali efektivní pomoc, jak těmto lidem pomoci v této situaci, zlepšit situaci v táborech, abychom případně také zefektivnili naši návratovou politiku a tito lidé, z nichž někteří se už mohou vracet do některých částí svých domovů, aby se navracet mohli.

Takže prosím o podporu tohoto bodu a prosím o zařazení na příští týden, úterý, jako první bod po projednání senátních vratek. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Jen technicky. Máme na příští týden z grémia navrženou jednu vratku, finanční trhy, poté jsou tři body pana guvernéra ČNB. Chcete tedy, abychom hlasovali před ty zprávy? Za ty tři zprávy. Děkuji. Takže jsme si upřesnili. Návrh zní: po třech bodech pana guvernéra České národní banky.

Další přednostní právo, které se mi právě přihlásilo, je pan místopředseda Okamura. Máte slovo, pane místopředsedo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, rád bych za SPD navrhl mimořádný bod na pořad této schůze Sněmovny s názvem Akutní pomoc Řecku ve zvládnutí náporu nelegálních migrantů.

Uplynulý týden přestala turecká vláda dodržovat dohodu s Evropskou unií z roku 2016, v níž slíbila pomoct zastavit migrační vlnu do Evropské unie výměnou za finanční pomoc. Turecko v současnosti doslova posílá desetitisíce nelegálních islámských migrantů ze svého území do Evropské unie a od uplynulého víkendu probíhají na řecko-turecké hranici boje mezi agresivními migranty a řeckou policií. Migranti křičí islámské Alláh agbar, Bůh je velký, útočí kameny a vším možným, co se dá zapálit a vrhnout na řecké policisty. Zároveň, jak je vidět z fotografií, mají tito - v uvozovkách - chudáčci uprchlíci v rukou drahé mobilní telefony.

Řecká vláda v této souvislosti vyzvala vlády Evropské unie, aby Řecku urychleně pomohly v ochraně hranic, které jsou zároveň i vnějšími hranicemi EU. Migrantů se u řecké hranice aktuálně shromáždily desetitisíce a v Turecku je jich připraveno k odchodu do Evropy kolem čtyř milionů. Na základě této žádosti řecké vlády jsme již veřejně vyzvali v neděli vládu Andreje Babiše, aby ihned Řecku nabídla pomoc vysláním našich vojáků či policistů, a jsem rád, že i po včerejší výzvě jsem před chvílí zaslechl ministra vnitra Hamáčka, že jakási reakce už ze strany vlády je.

Řecko zároveň oznámilo, že maximálně zvýší stupeň ostrahy hranic a měsíc nebude přijímat žádosti o azyl od migrantů, kteří legálně (?) překročí řecké hranice. Pokud to bude možné, tak tyto migranty také okamžitě vrátí do zemí původu, což však bude velmi komplikované až nemožné, to všichni víme. Proto je potřeba všemi silami nekompromisně bránit hranici proti vstupu nelegálních migrantů do Evropy. Řecko nesmí zůstat osamocené v této krizi, která je fakticky otevřeným útokem na hranice Evropské unie. Naše vláda by měla nejen nabídnout maximální pomoc včetně vojenské a policejní, ale naši zástupci v Bruselu by měli konečně ukázat, že zvládnou i užitečnou práci, a měli bychom ihned iniciovat pomoc ze strany Evropské unie a k problémům bychom měli iniciovat jednání vedení NATO. Není normální, aby člen Severoatlantické aliance Turecko nerespektoval hranice svého partnera a spojence v Alianci a zcela otevřeně narušoval jeho hranice a ohrožoval bezpečnost všech spojenců vyháněním migrantů na území Evropské unie.

Jako první by se měla k tomuto problému postavit tato Sněmovna. Proto jménem SPD navrhuji, abychom přijali toto usnesení, pakliže tento bod odsouhlasíte: "Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby poskytla Řecku pomoc ke zvládnutí aktuální krize způsobené Tureckem, a vyzýváme vládu a její zástupce v orgánech EU a NATO, aby iniciovali jednání, která by vedla k zastavení přílivu migrantů z Turecka." A navrhuji, aby tento bod byl jako první bod dnešní schůze Poslanecké sněmovny. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Omlouvám se. Zaregistroval jsem návrh na zařazení nového bodu. Už jsem nezaregistroval konkrétní pevné zařazení, bylo-li navrženo. Dnes první bod.

K pořadu schůze nejprve s přednostním právem pan ministr Hamáček. Máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP