(Jednání zahájeno ve 14.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 39. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, tak vás v tuto chvíli odhlásím a poprosím vás, abyste se znovu přihlásili svými kartami, čímž se zároveň odprezentujete na tomto jednacím dni. Případně mi prosím sdělte, kdo hlasuje s kartou náhradní. Pan poslanec Michálek hlasuje s náhradní kartou číslo 21, pan poslanec Vrána hlasuje s náhradní kartou číslo 19, pan poslanec Feranec hlasuje s náhradní kartou číslo 20.

Sděluji, že ještě tady mám poznámku, že dnes máme 17. prosince a narozeniny slaví hned dva naši kolegové, pan poslanec Miroslav Kalousek a pan poslanec Jan Chvojka. Takže všechno nejlepší k narozeninám (Potlesk.).

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Petr Bendl - osobní důvody, Stanislav Blaha - zdravotní důvody, Marian Bojko - zdravotní důvody, Jan Farský - zdravotní důvody, Jana Levová - zdravotní důvody, Markéta Pekarová Adamová - osobní důvody, Karel Schwarzenberg - zdravotní důvody, Bohuslav Svoboda - pracovní důvody, Radovan Vích - osobní důvody, Lubomír Volný - zdravotní důvody.

Z členů vlády se omlouvají: Marie Benešová - pracovní důvody, Lubomír Metnar - pracovní důvody, Robert Plaga - pracovní důvody, Miroslav Toman - pracovní důvody. (V sále je velmi rušno.)

A vážené kolegyně, vážení kolegové, rád bych vás chtěl opravdu poprosit už o klid, abyste se usadili na svých místech. (Zvoní zvoncem.)

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, já bych vás rád teď po dohodě z grémia požádal, abychom minutou ticha uctili památku obětí tragické události, která se stala v úterý 10. prosince tohoto roku ve Fakultní nemocnici Ostrava. (Přítomní povstávají a drží minutu ticha.) Děkuji.

Nyní bych vás chtěl informovat o návrzích, na kterých se dohodlo dnešní grémium. Navrhuje se zařadit do pořadu schůze návrhy zákonů, které Senát vrátil ve čtvrtek 5. prosince t. r. a po jejich zařazení je zařadit také pevně na dnes, tj. úterý 17. prosince, po již pevně zařazeném bodu 3, což je sněmovní tisk 326/7, návrh zákona o dráhách, taktéž vrácený Senátem. Jedná se o tyto sněmovní tisky: sněmovní tisk 509/5, zákony v oblasti daní, sněmovní tisk 490/5 - novela zákona o státní sociální podpoře, sněmovní tisk 448/5 - návrh zákona o základních registrech, sněmovní tisk 454/5 - novela zákona o rostlinolékařské péči, sněmovní tisk 435/5 - novela zákona o veterinární péči. (V sále je opět velký hluk.)

Dále grémium navrhuje vyřadit z pořadu schůze bod 214, sněmovní tisk 111 - návrh ústavního zákona o referendu, 3. čtení, a bod 222, sněmovní tisk 352 - novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, 3. čtení.

To je z mé strany vše a ptám se, kdo má zájem o vystoupení pořadu schůze.

S náhradní kartou číslo 15 hlasuje pan poslanec Kalousek.

Tak, ptám se, zda má ještě někdo k pořadu schůze... Nevidím nikoho, že by se hlásil... Tak, paní poslankyně Langšádlová. Prosím, máte slovo. Ještě jednou bych vás rád požádal o klid v sále! Jednací den již začal, máte-li něco, co ještě musíte prodiskutovat, prosím, učiňte tak v předsálí.

Paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Děkuji za slovo, pane předsedo. Já jsem akorát vypisovala přihlášku -

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já se omlouvám. Ještě jednou prosím o klid v sále, abych slyšel, co navrhuje paní poslankyně!

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, hezký den. Chtěla bych vás poprosit na zařazení bodu, který se týká návrhu na zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému. (Hluk v sále trvá, předsedající zvoní zvoncem.)

Dámy a pánové, proč znovu požaduji zařazení tohoto bodu. Je to proto, že v posledních týdnech se ukazuje, že tyto vlivy nabývají naprosto konkrétních podob. Viděli jsme to teď na příběhu HomeCreditu, viděli jsme to před několika měsících na příběhu kauzy Skripal, kdy se nás ruské služby snažily zatáhnout do své hry. Vidíme to na tom, že... Pane předsedo...

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám plně rozumím. Ještě jednou žádám důrazně o klid v sále! (Vyčkává.) Nebo přeruším schůzi.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Viděli jsme to v posledních měsících na tom, když došlo ke kybernetickým útokům na naše Ministerstvo zahraničních věcí, a takto bych mohla pokračovat. Zkrátka tyto hrozby, kterým se říká obecně hybridní, jsou realitou nejenom v České republice, ale i v ostatních zemích. Často se setkávám s kolegy z Parlamentního shromáždění NATO a tyto situace nastávají i v těchto zemích, a proto bychom měli udělat vše pro to, abychom byli vůči těmto hrozbám odolnější. Nejedná se o to, že bychom měli podléhat nějaké hysterii nebo panice, ale to vše je o tom, že bychom měli vědět, že Česká republika dělá všechno pro to, aby byla odolnější vůči těmto útokům.

Co k tomu říci. My jsme viděli v posledních týdnech také kybernetický útok na jednu ne úplně velkou nemocnici. On možná nebyl od žádných autoritativních režimů, možná se jednalo o nějakou ekonomickou záležitost, ale i na tomto příběhu vidíte, jak je naše společnost mimořádně zranitelná. Je jasné, že musíme podstatně více chránit naši klíčovou kritickou infrastrukturu. Je naprosto zřejmé, že musíme dělat vše pro to, abychom byli odolnější. Já bych si velmi přála, aby tato komise vznikla proto, abychom si dali na stůl všechna ta rizika, kterým čelíme, tak jak je popisuje i bezpečnostní audit, a abychom přišli s konkrétními opatřeními, která by měl jak stát na úrovni vlády, ale i na úrovni Poslanecké sněmovny přijmout. Chtěla bych upozornit na to, že tím jenom naplňujeme základní roli Poslanecké sněmovny. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP