(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, zahajuji dnešní jednací den 39. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Radek Vondráček - zahraniční cesta, Ivan Adamec - pracovní důvody, Hana Aulická Jírovcová - zdravotní důvody, Dana Balcarová - zdravotní důvody, Jiří Běhounek do 11.30 - pracovní důvody, Pavel Bělobrádek do 10 hodin a od 13 hodin - pracovní, osobní důvody, Jan Birke - pracovní důvody, Jiří Bláha - rodinné důvody, Pavel Blažek - zdravotní důvody, Petr Gazdík - zdravotní důvody, Jan Hrnčíř - rodinné důvody, Stanislav Juránek - rodinné důvody, Marian Jurečka - pracovní důvody, Miroslav Kalousek do 10 hodin - zdravotní důvody, Jiří Kobza od 13 do 19 hodin - pracovní důvody, Jana Levová - osobní důvody, Přemysl Mališ - rodinné důvody, Květa Matušovská - osobní důvody, Marcela Melková - pracovní důvody, Miroslava Němcová - zahraniční cesta, Ladislav Okleštěk - zdravotní důvody, Roman Onderka - pracovní důvody, Zuzana Ožanová - pracovní důvody, Marie Pěnčíková - rodinné důvody, Vít Rakušan od 11 hodin do 14 hodin - pracovní důvody, Vlastimil Válek - pracovní důvody, Pavel Žáček - zahraniční cesta.
Členové vlády: Andrej Babiš - pracovní důvody, Klára Dostálová - zdravotní důvody, Jan Hamáček - zdravotní důvody, Vladimír Kremlík - pracovní důvody, Jana Maláčová - zdravotní důvody, Lubomír Metnar - pracovní důvody, Tomáš Petříček - pracovní důvody, Robert Plaga do 10.00 - pracovní důvody, Lubomír Zaorálek - pracovní důvody. (V sále je rušno.)
Jelikož dnes nemáme k projednání žádné body z bloku třetích čtení, u kterých by byly splněny zákonné lhůty, měli bychom se věnovat bodům z bloku zákonů prvních čtení. Teď se zeptám, jestli jsou nějaké návrhy na změnu pořadu schůze. Pan předseda Faltýnek se hlásí jako první. A poprosím vás všechny o klid v jednacím sále, ať slyšíme, ať slyšíme návrhy, které padnou, ať víme, o čem pak budeme hlasovat. Haló! Poprosím o klid.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké dopoledne, dámy a pánové. Vážený pane místopředsedo, dovolte, abych jménem našeho poslaneckého klubu navrhl následující změny pořadu schůze, s tím, že se všemi kolegy ve Sněmovně jsem v průběhu týdne o tom komunikoval, takže by to nemělo být žádné překvapení.
Navrhuji tedy pevně zařadit projednávání těchto bodů z bloku prvních čtení na dnes, pátek 6. 12., v tomto pořadí: bod číslo 27, sněmovní tisk 502 - vládní návrh zákona o potravinách a tabákových výrobcích; bod číslo 28, tisk 514 - vládní návrh zákona na ochranu zvířat proti týrání; bod 29, tisk 645 - vládní návrh novely školského zákona; bod 30, tisk 506 - poslanecký návrh novely školského zákona, to jsou tisky, které jdou vlastně spolu, tak jsme se dohodli už v minulosti. Dále bod číslo 114, sněmovní tisk 390 - poslanecký návrh novely Ústavy, tzv. klouzavý mandát.
A dále prosím zařadit do pořadu 39. schůze Poslanecké sněmovny do bloku zákonů vrácených Senátem sněmovní tisky: sněmovní tisk 509 - vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní; tisk 490 - vládní návrh zákona o státní sociální podpoře; tisk 448 - vládní návrh zákona o základních registrech; tisk 454 - vládní návrh zákona o rostlinolékařské péči; sněmovní tisk 435 - vládní návrh veterinárního zákona.
Současně dalším hlasováním navrhuji zařadit tyto body pevně na úterý 17. 12., jedná se o variabilní týden, po již pevně zařazeném bodu číslo 3, což je, pokud se nepletu, také Senátem vrácený zákon o dráhách.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Tak děkuji. Další pan předseda Fiala.
Poslanec Radim Fiala: Dobré ráno, vážené kolegyně, kolegové. My jsme se na takové neoficiální schůzce předsedů poslaneckých klubů v úterý večer domlouvali, že v pátek po dvou pevně zařazených bodech zařadíme zbytek opozičního okénka. Podle mého názoru tam zůstaly ještě asi dva nebo tři návrhy zákonů. A já bych byl rád, kdybychom to dodrželi. Ještě předtím, než načetl pan předseda klubu hnutí ANO ten sáhodlouhý seznam, který je asi tak na čtyři schůze Poslanecké sněmovny.
Takže bych vás chtěl, vážený pane předsedající, požádat o zařazení bodu číslo 148, je to sněmovní tisk 500, novela zákona o důchodovém zabezpečení, který byl součástí opozičního okénka za poslanecký klub hnutí SPD, abychom ho zařadili, tak jak jsme se domlouvali, po dvou pevně zařazených bodech dnes na začátku dnešního zasedání, jestli je to možné.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Takže jestli tomu rozumím, bod 148, sněmovní tisk 500, zařadit pevně po těch dvou pevně zařazených bodech. (Poslanec Fiala: Děkuji.) Pan poslanec Nacher.
Poslanec Patrik Nacher: Pěkné ráno, dámy a pánové. Já bych poprosil o zařazení bodu, který je pod číslem 98, sněmovní tisk 320. Jde o novelu občanského soudního řádu. Pak vysvětlím, o co jde. Je to podle mě věc, kterou bychom mohli projednat rychle. Právě včera to bylo výročí, co to tady projednal organizační výbor. Jako bod po tom klouzavém mandátu, jak to načetl pan předseda Faltýnek, alternativně, kdyby se to teď neprohlasovalo nebo nestihlo, jako první bod v úterý 17. prosince.
O co jde. Je to stručná záležitost. Jde o posílení práv spotřebitelů, kteří se obrací na mimosoudní orgány a poté, co prohrají, tak... (Skupina poslanců hlasitě diskutuje s poslancem Faltýnkem.)
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Tak prosím vás, jestli máte nějakou technickou poradu k pořadu schůze, tak bych poprosil, abyste ji řešili trošku někde jinde, protože přece jenom se hodně špatně mluví. Děkuji. Prosím.
Poslanec Patrik Nacher: Já přes kolegu Bendla nevidím, i přesto, že jsem na stupínku, tak jsme stejně vysocí, takže mně se pak těžko hovoří. (Pobavení.)
Takže tisk 320, jak jsem řekl, tedy zařadit po těch navržených tiscích, které navrhl pan předseda Faltýnek, alternativně jako první bod 17. prosince.
O co jde. Ve stručnosti jde o to, že když spotřebitel obrátí na mimosoudní orgán, typově finanční arbitr, a vyhraje, tak vesměs se vždycky ta instituce obrátí k soudu a u toho soudu už potom ten soud nemusí přizvat ten mimosoudní orgán. A v té chvíli je tam najednou ten klient sám. A my tou drobnou novelou občanského soudního řádu vlastně vtahujeme do toho, aby ten spotřebitel, aby se vlastně začalo od nuly a ten spotřebitel tam měl vedle sebe i ten mimosoudní orgán, to jest třeba toho finančního arbitra. To znamená, aby o tom ten finanční arbitr a tyto mimosoudní orgány věděly, že se potom koná ten soud, což se dneska neděje. Já jsem to takhle vzal ve stručnosti. Myslím si, že to je nekonfliktní. Zpravodajem je kolega Michálek. Jak říkám, je to rok, takže požádám o podporu tohoto bodu. ***