(12.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Nyní tedy jenom přečtu také zároveň pořadí, než přijde pan poslanec Bohuslav Svoboda k mikrofonu. Takže dále se připraví pan poslanec Tomáš Martínek, paní ministryně Klára Dostálová, předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a pan poslanec Mikuláš Ferjenčík. Takže v tuto chvíli pět faktických poznámek. Prosím, pane poslanče, máte slovo, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Bohuslav Svoboda: Děkuji, pane předsedající. Já si tady připadám jako v psychedelickém snu. Já vůbec nevím, o čem diskutujeme. Je tady hodně lékařů, tak já bych se obrátil na kolegu Plzáka vaším prostřednictvím, který rád diskutuje, a položím mu následující otázku. Máme pacienta, který je přijatý s akutní apendicitidou, bude mít vysoké hodnoty zánětlivých marker leukocytů, bude mít peritoneální příznaky a službu mající lékař ho neodoperuje. Ten pacient zemře. A my teď řešíme případ, kdy za dalších pět let - máme stejného pacienta, ten má stejně vysoké leukocyty, zánětlivé příznaky, peritoneální příznaky, a ten chirurg neodoperuje a pacient zemře. Ale zemře až druhý den. Vracíme se někdy k tomu, že se to stalo už před deseti lety? Vždyť to přece je irelevantní, to s tou další kauzou vůbec nesouvisí.

A to tady máme. My se stále dozvídáme, co udělaly generace před námi, a neřešíme to, co udělala generace teď. O tom bychom měli hovořit. Mně je to úplně jedno, já nic nepředjímám. Já jsem skutečně velmi, velmi nestranný v této věci. Ale to, co nechci akceptovat, je to, že argumentace pro to, že něco je správně, je to, že někdo jiný udělal stejnou chybu před deseti lety. A na tom to všechno postaví. To je přeci nesmysl. Tohleto povídání, tahleta argumentace, to, co říkal pan předseda vašim prostřednictvím, to je naprostý nesmysl. Obrátit se k tomu, že někdo před deseti lety kradl, tak to přece nemění to, jestli kradl dneska někdo. Já ty pojmy používám jenom proto, že je používáte. Nedělejte to! Nevracejte se k tomu. Ono s tím nemá nic společného! Máme řešit něco jiného a máme najít pravdu! A ne říkat to, co proběhlo před deseti lety! (Důrazně. Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Tomáš Martínek a připraví se paní ministryně Klára Dostálová. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Tomáš Martínek: Vážené kolegyně, vážení kolegové, jen bych vás chtěl informovat, že jsem do vašich e-mailových schránek všem poslal odkaz na audit zveřejněný Deníkem N, abyste ho měli plně k dispozici.

Také bych chtěl doplnit pana předsedu Faltýnka, že pokud tady mluví o zveřejnění materiálu zaslaného Evropskou komisí, tak standardem u diplomatických materiálů bývá, že musí se zveřejněním souhlasit obě strany, tedy jako Evropská komise, tak Česká republika. Česká republika zastoupená tedy vládou Andreje Babiše. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Nyní vystoupí na faktickou poznámku paní ministryně Klára Dostálová a připraví se pan poslanec Zbyněk Stanjura. Prosím, vaše dvě minutky.

 

Ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová Vážení kolegové, kolegyně, děkuji. Velmi mě mrzí, že já musím využít faktické poznámky. Na druhou stranu rozumím tomu, že se vám vůbec nehodí do krámu, abych vystoupila a věci uvedla na pravou míru. Takže dovolte mi aspoň v těch dvou minutách tedy říci, jak se věci mají.

Auditní zpráva je apolitická záležitost. Není adresátem té zprávy ani jedno z ministerstev, ale příslušné řídící orgány. Auditní zprávu označila Komise jako důvěrné a vyplývá to z nařízení 1049/2011. Zároveň nařízení 1303 z roku 2013 hovoří o přesných postupech, které samozřejmě auditované subjekty s auditní zprávou mají. Těch bodů je sedm. Já vám rozešlu všem ten časový postup, stejně tak jako jsem to okamžitě dala k dispozici novinářům, aby viděli - a teď musím pochválit média, které alespoň dneska už informují pravdivě, protože skutečně jde o závěrečnou zprávu, nikoliv finální zprávu. Česká republika je v bodě 2b ze sedmi. My se můžeme vyjádřit, zda vůbec s těmi závěry souhlasíme nebo nesouhlasíme. Teprve následně samozřejmě Evropská komise, pokud povede další jednání, budeme se možná - možná - bavit o korekcích, pak teprve můžeme mít bilaterální jednání. To jednání, jak tady řekl pan poslanec Faltýnek, pan komisař Hahn je opravdu běh ještě na velmi dlouhou dobu.

Kdybyste mi dali prostor, tak bych velmi ráda odpověděla např. paní předsedkyni Pekarové, že samozřejmě že požádáme oficiální Evropskou komisi o stanovisko, zda můžeme, nebo nemůžeme zveřejnit, jako jsme to udělali u předběžné zprávy, všechny ty odpovědi máme. A pokud by byli muži v české politice džentlmeni, jako že asi nejsou, tak bych očekávala prostřednictvím pana předsedajícího, že pánové Fiala, Stanjura a Rakušan se mi omluví. Ale toho se asi nedočkám. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ANO a ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak to byla paní ministryně. Takže máme tady ještě dvě faktické poznámky. Ano, máme dvě faktické poznámky. A pravdou je, že paní ministryně je tady přihlášena hned následně do obecné rozpravy. Nicméně faktické mají přednost. Takže nyní na faktickou je tady pan předseda Stanjura a pan poslanec Ferjenčík. A jestli nebude žádná další přihláška, tak je pořadí ještě na paní ministryni. Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Až se budu mít za co omluvit, tak se milerád omluvím, paní ministryně. Trvám na tom, že jste celé pondělí lhala, že jste vynalezla úžasný sémantický rozdíl v češtině mezi slovy závěrečný a finální. Gratuluji.

Nevyužiji vaší nahrávky a nepovedu debatu o řídících orgánech. Nemyslím si, že to máme zrovna vést dneska. Nicméně vraťme se k podstatě věci, proč to vlastně řešíme, a pojďme vyvracet mýty.

Andrej Babiš říká, že se zachoval přesně podle toho, jak říká lex Babiš, a proto vložil majetek do svěřenských fondů. Najděte mi zmínku o svěřenských fondech v lex Babiš podle Andreje Babiše. Nic takového tam není. Jediné, co tam je, že veřejný funkcionář nesmí přijímat dotace a investiční podmínky, resp. firma, pokud ten veřejný funkcionář má 25 a více procent. Slyšíme tady pohádky roky od Andreje Babiše, že jeho firma není založena na přímých dotacích. Tak kdyby se rozhodl, že Agrofert od toho dopingu odstřihne a bude podnikat pouze v privátním sektoru, tak nemusel dělat právní triky a někam to (nesrozumitelné.) Jenom by chudáček, jenom by chudáček si nemohl chodit pro dotace.

A říká, že jsou porušována jeho lidská práva. Já neznám lidské právo čerpat dotaci. Andrej Babiš ho možná zná. Neznám lidské právo čerpat investiční pobídku. Vy to možná takhle chápete. Takže to řešení podle § 4b či 4c nebo 4a není, nenařizovalo žádný postup. Andrej Babiš se mohl rozhodnout. Klidně si ten svůj milovaný Agrofert mohl nechat veřejně, nemusel to schovávat, kdyby se uměl odstřihnout od toho dopingu, od těch dotací, od těch veřejných zakázek a od těch investičních pobídek. (Upozornění na čas.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak nyní mám tady tři faktické poznámky. Takže pan poslanec Mikuláš Ferjenčík, dále se připraví paní ministryně Klára Dostálová a předseda klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já mám dotaz na paní ministryni. Mě by zajímalo, kolik z těch 30 miliard, s kterými tady operují poslanci hnutí ANO, Česká republika vymohla po těch subjektech, které porušovaly zákon za těch uplynulých šest let, kdy bylo hnutí ANO ve vládě. Tady se pořád mluví o nějakých 30 miliardách, co tady ODS a ČSSD a já nevím kdo všechno jako způsobily, že jsme o to údajně přišli, tak mě by zajímalo, co tedy ta vláda udělala za těch šest let pro to, aby to vymohla, a kolik to bylo.

Ale ještě víc mě zajímá, protože tohle se obávám, že nezvládnete, když jste to za těch šest let nejspíš nezvládli, tak by mě zajímalo, jestli můžete zaručit, že budete vymáhat ty korekce budoucí. To znamená, jestli v případě, že tedy EU řekne, že ty dotace byly vyplacené neoprávněně, jestli to budete po tom Agrofertu vymáhat.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní požádám o vystoupení paní ministryni Kláru Dostálovou a připraví se předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Zatím jsou to poslední dvě přihlášky, které tady mám, co se týče faktických poznámek. Takže paní ministryně, máte slovo, vaše dvě minuty. Prosím.

 

Ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová Děkuji za slovo. Bohužel takto ve faktických poznámkách, takže po dvou minutkách. Nicméně mně asi nepřísluší nic jiného, než odpovědět panu Stanjurovi prostřednictvím vás, pane předsedo, že když říká, že se nemá za co omlouvat, tak mně dovolte ještě jednou citovat slova pana komisaře Hahna, který řekl: "Pojem závěrečná zpráva je scestný. Evropská komise poslala interní předběžné konstatování a ČR může dát stanovisko. Pak teprve bude závěr procesu." Ale znova říkám, já to od vás neočekávám, že byste byli natolik gentlemani, že byste se omluvili. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP