(16.30 hodin)
(pokračuje Bartoň)
My jsme si zde vytyčili - v roce 2017 Poslanecká sněmovna dala své usnesení o tom, kde by si představovala míti platy učitelů. Dala usnesení, že by se měly blížit - a vyzvala vládu, aby je do roku 2020 zvedla na 130 % průměrné mzdy. Těch 130 % průměrné mzdy, pokud si pamatuji, s tím přišla již sociálně demokratická ministryně Petra Buzková v roce 2003 a od té doby se to nikomu nepodařilo naplnit, ani se k tomu přiblížit. V roce 2017 ta výzva ke 130 % dokonce byla i v souladu s vaším programovým prohlášením, které ale nemělo proměnnou průměrnou mzdu, mělo pevnou částku a vlivem rostoucích mezd - díky bohu mzdy rostly více, než byl odhad - tak došlo k tomuto rozdílu. Požádal jsem Ministerstvo školství, aby spočetlo, o kolik by musel být rozpočet pro Ministerstvo školství vyšší, abychom dosáhli tohoto údaje, tohoto usnesení. Ministerstvo školství uvedlo, že by musel být jeho rozpočet vyšší o 26 miliard, pak bychom dosáhly platu učitelů 130 % průměrné mzdy i s příslušenstvím.
Naše pozměňovací návrhy, které se tady objevily k platům učitelů, vůbec nejsou tak ambiciózní, aby tam navrhovaly 26 miliard, kde bychom si přáli, aby platy učitelů vůbec byly. Objevují se zde návrhy 5 miliard, 3 miliardy, a to je jen několika procentní navýšení. I my jsme předložili návrh na zvýšení platů o 5 miliard, o 3 miliardy, a to jen z toho důvodu, abychom se alespoň přiblížili k té minimální hranici, kterou jsme si zde řekli, a to je dostat platy co nejblíže 130 % průměrné mzdy. Ostatně 130 % průměrné mzdy je i jeden z hlavních cílů v dlouhodobém záměru rozvoje školské soustavy. Tedy shodujeme se na něm.
Budeme hlasovat o mnoha pozměňovacích návrzích. Jak jsem zaznamenal, plno těch návrhů je opozičních, nicméně zde je i jeden návrh od koaličních poslanců. Podporu Pirátů, a řekl bych obecně i všech opozičních stran, mají všechny pozměňovací návrhy k platům učitelů. Takže já se budu těšit na to, že alespoň jeden z nich vyjde. A i kdyby to měl být pozměňovací návrh, který podala paní poslankyně Valachová, budu za to rád a budu rád, když dnes někdy v noci, nebo možná zítra ráno jí budu moci gratulovat, že tento návrh prošel. Ale spíše předpokládám, že si povíme o tom, jaké je to mít podporu opozičních poslanců a nemít podporu poslanců vlastní strany.
Dále jsem navrhl i pozměňovací návrh B152, který se týká platů vysokoškolských učitelů, platů vědců a akademiků na vysokých školách. Vláda dala prohlášení, že by chtěla zvednout platy ve státní správě o 1,5 tisíce, nicméně se zapomnělo na platy vysokoškolských učitelů s odůvodněním, že vysokoškolští učitelé nepobírají platy, ale mzdy. Nemají platové tabulky, ale mzdové tabulky. Já si nemyslím, že je to správný přístup. Proto jsem v souladu s prohlášením vysokoškolských odborů navrhl pozměňovací návrh, kde vysokoškolské odbory spočetly, že je potřeba ještě navýšit kapitolu pro vysoké školy o 320 milionů, tak aby i vysokoškolští učitelé, vědci, akademikové měli zvýšení platů o 1,5 tisíce jako zaměstnanci státní správy. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji a nyní tedy paní poslankyně Golasowská v rozpravě. Připraví se pan poslanec Jurečka, poté paní poslankyně Richterová. Máte slovo.
Poslankyně Pavla Golasowská: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pěkné odpoledne, vážené kolegyně, vážení kolegové. Dovolte mi, abych se také krátce vyjádřila ke státnímu rozpočtu za klub KDU-ČSL, a to v oblasti financování sociálních služeb, kdy jsem vlastně o nedostatečném financování sociálních služeb hovořila už v minulých diskuzích při prvním a druhém čtení. V návrhu státního rozpočtu, který předkládá vláda, je na sociální služby pro rok 2020 navržena částka pouze ve výši 17 561 milionů korun. A vzhledem k tomu, že MPSV počítá od 1. ledna 2020 s navýšením platů o 1 500 korun a se zrušením platové tabulky číslo 1, je tato částka nedostatečná a je ji třeba navýšit na celkovou částku 19 miliard, to znamená o 1 439 milionů korun. V případě, že nebude ve státním rozpočtu schválena potřebná výše prostředků na sociální služby, reálně hrozí nestabilita služeb ve všech krajích, a to nejen po stránce finanční, ale potažmo i po stránce personální. Protože víme, že pokud nemáme finance na zaplacení zaměstnanců, odráží se to pak v nedostatku pracovních sil, kdy vlastně zaměstnanci sociálních služeb jdou jinam, do jiných odvětví, protože tam jsou lépe finančně ohodnoceni.
My víme, že tato nepříznivá situace nastala již v letech minulých, v roce 2016, 2017. Pak se trochu zlepšila v roce 2018, ale v letošním roce jsme byli svědky vlastně nekonečného dohadování o navýšení financí, které v sociálních službách chyběly. Ta dlouhá dohadování o navýšení financí v letošním roce byla nedůstojná jak pro poskytovatele, tak pro zaměstnance, a ta finanční nejistota se odrazila právě také v poskytovaných službách vůči klientům.
Pozměňovací návrh, který předkládám společně s kolegou poslancem Vítkem Kaňkovským, se chce vyhnout podobné situaci a chce zajistit potřebnou částku, a to tak, aby poskytovatelé věděli už od začátku roku 2020, s jakou finanční částkou budou hospodařit, a aby si vlastně mohli ty finanční prostředky dopředu rozvrhnout na celý rok a aby se vlastně předešlo té nejistotě jak u poskytovatelů, tak i u zaměstnanců, kteří často nevědí, zda budou mít práci, zda jim nebudou kráceny úvazky, nebo nebudou propouštěni. Je třeba ve státním rozpočtu proto schválit potřebnou částku na celý rok, neboť takzvané dofinancování v průběhu roku přináší velkou nestabilitu a také administrativní zátěž jak pro poskytovatele, tak také pro kraje. Proto žádám o podporu našeho pozměňovacího návrhu, který je pod číslem sněmovního dokumentu 3788, jak už jsem hovořila ve druhém čtení.
Chtěla bych také požádat o podporu dalšího pozměňovacího návrhu, který se týká navýšení financí na tištěná média a podporu kulturních aktivit národnostních menšin, protože jsem z Moravskoslezského kraje, kde je velice silná polská národnostní menšina a jsou tam i jiné národnostní menšiny. A musím bohužel říct, že finanční podpora na tištěná média a na kulturní aktivity v průběhu posledních osmi let klesla téměř o 8 milionů korun. Takže napříč politickým spektrem, společně s kolegyní Lenkou Kozlovou a panem poslancem Zbyňkem Stanjurou, předkládáme pozměňovací návrh, aby tato částka opět byla navýšena a aby národnostním menšinám se vrátily ty finance tak, jak byly v roce 2011 a ještě předtím. Děkuji také za podporu tohoto pozměňovacího návrhu. ***