(16.40 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Podívejme se dneska na servery. Před 15 lety by stačila zpráva Premiérovy firmy čerpaly dotace, aby ten premiér skončil. I kdyby je čerpal úplně přesně. O tom se nemusíme přít. To je realita. Dneska nejenom že zpráva, že premiérovy firmy čerpaly dotace - my k tomu dáme neoprávněně, a vy se tváříte, jako by nic. Že je to normální. To je problém české politiky! A dívám se tam vlevo. Vy jste ti, kteří ho kryjete! Ano, jste to vy! Velký problém, zásadní problém, žádný problém, kolegové socdem. Tak si představte vašeho premiéra, o kterém by se psalo, že čerpá dotace, že čerpají dotace jeho firmy. Oprávněně. Zbavili byste se ho. A teď držíte premiéra, jehož firmy čerpají dotace neoprávněně, a ještě zatloukáte, zatloukáte, zatloukáte. Paní ministryně tu není... Nepokřikujte po mně, paní poslankyně (z lavic ANO), nepokřikujte po mně. Požádám pana místopředsedu... Já vím, že se vám to špatně poslouchá!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, já vás na chvilku přeruším a požádám sněmovnu o klid! Každý, kdo se přihlásí do této rozpravy, jistě dostane slovo, ale je potřeba, (Poslanec Stanjura: Přes mikrofon.), abychom respektovali jednací řád. To znamená, aby jednotliví vystupující měli klid na své vystoupení. A pokud chcete reagovat, můžete reagovat s řádným vystoupením nebo s faktickou poznámkou. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já souhlasím s Romanem Sklenákem, abych jenom nekritizoval, že máme právo hodnotit legislativní kvalitu návrhů, ať už jsou vládní, poslanecké, senátní či jakékoli jiné. S tím naprosto souhlasím a mně to nevadí. Myslím si, že ti, kteří takový zákon předkládají, se s tou kritikou mají vyrovnat. Buď ji odmítnout, jasně vyvrátit, anebo říct, jak to řekli kolegové z KDU, ano, jsme si toho vědomi, pojďme to odpracovat! Není pravda, že kterýkoli návrh zákona se dá použít jako nosič. Nedá mi to, tak jenom taková soukromá poznámka pro Romana Sklenáka: Pamatujeme si, pane poslanče Sklenáku prostřednictvím pana místopředsedy, na služební zákon? Já ano. Já myslím, že my dva si rozumíme, o čem mluvím, co byl nosič a jaká byla kvalita legislativního - poslaneckého! - návrhu.

Takže kdybych to měl shrnout: My jsme pro, abychom to pustili do druhého čtení, abychom případné legislativní nedostatky odstranili, vyjasnili, ale zkusme ten zákon posuzovat obsahově. O co v něm skutečně jde. A až na druhém místě ty legislativní nedostatky. A když se nepodaří odstranit, pak je legitimní pro takový návrh zákona ve třetím čtení nehlasovat. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní tři faktické poznámky - pana poslance Bělobrádka, Sklenáka a Valachové. Ještě než dám panu poslanci Bělobrádkovi slovo, konstatuji omluvu pana místopředsedy Petra Fialy do konce jednacího dne od 16.30. A pana poslance Schillera od 17 do 21 hodin z důvodu nemoci. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já bych se vrátil k té poznámce, že by bylo lépe, kdyby to byl vládní návrh. Tak se podívejte, kolik vládních návrhů vláda dává a kolik tady máme poslaneckých návrhů z řad koalice, a počítám do toho i komunisty. Tak se na to podívejte! Kolik máme skutečně vládních návrhů, které prošly řádným legislativním procesem, a kolik je těch poslaneckých. Myslím, že to samozřejmě lepší bude, ale my si jsme jisti, že žádný pořádný návrh, který by prošel řádnou legislativní uličkou, co se týká vládních návrhů, že to tady nebude.

A ještě k tomu, že se teď nejvíc přidává důchodcům. Chci poděkovat, co tady řekl kolega Stanjura. Ano, podívejte se, jak to je s poměrem, který si myslím, že by měl být minimálně 40 %, co se týká důchodů. A jak to klesá. Ale za vás nejen že se hodně přidává, ale podívejte se na ty ceny! Podívejte se na inflaci! Bylo takhle drahé bydlení někdy? Podívejte se, kolik stojí potraviny! Podívejte se, jak vypadá možnost dostat se vůbec k bydlení. Na to musíte pohledět! Jak jsou na tom penzisti, když si mají zaplatit nájem? Když je ten penzista sám! Takže to, že jim dáte, dali jste málo! Kdybyste skutečně pořádně hospodařili a vedli stát pořádně, tak jste jim měli přidat daleko víc, protože díky spotřebnímu koši vlastně penzisti chudnou.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Roman Sklenák, připraví se Kateřina Valachová, oba s faktickou poznámkou. Máte slovo k faktické poznámce, pane poslanče.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji. Já předpokládám, že k tomuto bodu vystupuji naposledy, ale vzhledem k tomu, že mi pan předseda Stanjura věnoval ve svém projevu tolik pozornosti, tak se skoro očekává asi, že zareaguji. Tak já jenom bych na jednu věc zareagoval, když jste říkal, že jsme za těch šest let pro důchodkyně nic neudělali, tak když dovolíte, i když, jak se říká, úspěch má mnoho otců a neúspěch je vždycky sirotek, tak možná si vzpomenete, jaká byla situace v minulém volebním období ohledně zákonné valorizace starobních důchodů. Bylo to tak na základě vaší úpravy, že se valorizovalo o třetinu růstu reálných mezd a třetinu inflace. My jsme tehdy jako sociální demokracie chtěli, aby se tento valorizační mechanismus změnil. Bohužel, tehdy jsme nenašli podporu u našeho koaličního partnera, nemohl to být vládní návrh, a tak jsem to byl já - pane předsedo Stanjuro prostřednictvím předsedajícího - který načetl tady pozměňovací návrh, ten valorizační mechanismus změnil. A to tak, že šlo nikoli o třetinu růstu reálných mezd, ale polovinu. A nikoli o třetinu inflace, ale celou inflaci. Ještě jsme tam potom zavedli speciální inflační koš pro důchodce a bere se dneska ten, který je pro ně výhodnější.

Když jsem s tím návrhem přišel na sociální výbor, tak jsem tehdy podporu svých koaličních partnerů neměl. Až potom ve Sněmovně jsme to tady vybojovali. Tak to vám jenom dávám jako jeden příklad, co jsem já osobně třeba pro ty důchodkyně udělal. Protože to, jak se dneska zvyšují důchody, je z velké části zásluha právě této změny valorizačního mechanismu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní Kateřina Valachová také s faktickou poznámkou, zatím poslední přihlášená do rozpravy. Prosím o klid sněmovnu! Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Tak určitě každý poslanec nebo poslankyně, když se někdy po právu rozčílí, tolik ke Zbyňkovi Stanjurovi, vaším prostřednictvím, pane předsedající.

Já jsem se chtěla zastat Romana Sklenáka, řekl tady jeden příklad, co učinil on osobně směrem k vyšším důchodům žen. Ale chtěla bych říct, že přece všichni společně v rámci důchodové komise, opozice i koalice, jsme tam všichni přítomni, hledáme řešení nejenom pro stávající ženy důchodkyně na zlepšení penzí, ale také ty, co v budoucnu odejdou do důchodu. Já nemám žádné informace o tom, že bychom se neblížili k řešení, ba právě naopak. A z hlediska té rychlosti, pokud tady zmiňoval Zbyněk Stanjura ty dlouhé roky, co jsou různé komise pro důchody, ať je vláda jakákoli, tak se mi zdá, že zrovna ta poslední je poměrně plodná a že se blížíme k tomu, kdy máme konkrétní řešení pro obě dvě tyhle situace.

No a poslední poznámka. Co se týká auditu, proč tady zase zaznívají útoky na sociální demokracii, nevím. Před chvílí jsme si schválili bod na Poslanecké sněmovně ve čtvrtek, dozvíme se, co se dozvědět máme, a potom se podle nejlepšího vědomí a svědomí rozhodneme. Takže tolik jenom za mě.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Teď nemám žádného přihlášeného do rozpravy. Ptám se, jestli se hlásí někdo z místa. Pokud se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Máme před sebou další část našeho projednávání, a to jsou závěrečná slova. Je zájem o závěrečné slovo? Zástupce navrhovatelů ano. Prosím, pan poslanec Marian Jurečka, závěrečné slovo. Máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já také děkuji i za tu diskusi, která bohužel některými okamžiky odskakovala od podstaty předloženého návrhu, ale to k jednání ve Sněmovně často i patří. Já bych jenom chtěl tady ukázat, když tady bylo zmiňováno, že je skoro nemožné tento návrh, tuto novelu upravit v rámci dalšího legislativního procesu, prosím pěkně, toto je jedna strana konkrétních legislativních úprav a to jsou ty zbývající necelé dvě. (Ukazuje dokument.) Bavíme se o dvou a tři čtvrtě stránkách konkrétních úprav paragrafů, které případně bychom, kdybychom chtěli cizelovat ten legislativní text, měli k úpravě. Není to nic neobvyklého, co jsme tady v minulosti nedělali. Mí kolegové především z hospodářského výboru mohou také poměrně podrobně hodnotit kvalitu vládních návrhů, které dostáváme z některých resortů. A víme, jak často kolikrát prostřednictvím poslaneckých návrhů děláme poměrně široké změny v těchto návrzích proto, aby upravily a napravily kvalitu toho původního ministerského, potažmo vládního návrhu.

Chtěl bych vás, prosím pěkně, poprosit, abychom zvážili tento tisk z hlediska těch argumentů, komu ty dopady mohou pomoci. Bavíme se tady o budoucnosti, o tom, aby důchodový systém byl vstřícnější a motivující více pro lidi, kteří se rozhodují, jestli mít dvě, případně tři děti. Protože pokud bychom se dostali demograficky na porodnost 2,1 dítěte na jednu ženu, naše průběžné systémy by měly vyhráno a nemuseli bychom řešit některé velmi bolestivé úpravy v budoucnu v rámci např. důchodové reformy, případně osobní spoluúčastí a podobně.

Děkuji za pozornost a prosím pěkně o zvážení propuštění tohoto návrhu do projednání ve výborech do druhého čtení. Děkuju. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP